Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Hehehe sećam se tog neprijatno kiselo slanog ukusa. Dođe ti da odmah ispljuneš. To je samo znak da ekstrakcija nije dobra. Može biti mnogo uzroka za to. Najviše sumnjam na temperaturu vode. Ako moja stara Poemia pravi pristojnu Rioba Etiopiju, siguran sam da će i Dedica moći.

Prvo namesti mlin na nulu. Okrećeš polako dok noževi ne počnu da se češu. Ne brini, nećeš ih upropastiti. Taru se dve ravne površine. Zupci nikad ne mogu biti u kontaktu. Kad čuješ zvuk struganja, pomeri za pola broja ili ceo broj unazad i odatle počni da melješ kafu. To ti je najfinije mlevenje. Ako zapuši sito, pomeri još pola broja pa probaj ponovo, i tako dok ne nađeš pravu granulaciju. Doza uvek mora da bude ista. Ne bih išao sa više od 16g.
 
Brat je kupio pre par dana, ali iskreno kada je pecena ne znam, mada mislim da im je kafa uvek manje vise sveza, ali ne mogu da se zakunem...



Pa pazi, kao sto rekoh, brat je kupio, i to mu kao radnica preporucila, kaze da je super za espresso... Danas sam nju testirao jer je brat hteo da je proba (da li radnicu ili kafu, sad vise nisam siguran :d ).

Svakako imam jos 4 vrste koje je kupio, tako da cu i njih istestirati, ali tek sledeci vikend...

Hvala preporuku za Rioba Etiopiju, svakako cu je probati i javljam utiske!

Inace ne smeta meni citrusna nota, ali ovo sto ja osecam u ovim kafama je daleko od te prijatne citrusne note... Vise kao neki ukvareni limun uvaljan u so, koji je neko zaboravio da pojede dok je pio tekilu pre 3 meseca...

Manje vise opisao si klasicnu uderextracted kafu. Moze biti iz milion razloga, sumnjam na distribuciju i kfu pre svega. Iskreno Vijetnam, plus nepoznat datum pecenja, a jos ako nema pene a nije Afrika... Promeni prvo kafu makar za prvi puit dok ucis plati i vise da znas da bar tu nema greske. Nesto u 7 dana przenja, mozda neki dobar blend (arabika 100%). Ne opterecuj se previse tampovanjem osim da je ravno, vise se bavi distribucijiom kafe u korpi. Probaj WDT tehniku...
 
Kad je već spomenuta distribucija, da li koristite one "distribution tool" naprave?
Koliko stvarno pomažu?
@C4in: kao vlasnik Dedice, pomno pratim tvoje avanture i nestrpljivo čekam nastavak... :)
Pozdrav
 
Koristim ja. Lepo rasporedi kafu pre tampiranja. Stedi malo vremena jer bi sa prirucnim sredstvima duze trajalo i ne bi tako ravno bilo. Primetio sam i da dosta redje 'piski' (tanki mlaz vode pod vecim pritiskom koji prodje kroz kafu, a ne dotakne je) od kad ga koristim. Mislim da original ne vredi para. Kineski klon je cenom OK
 
!!!
0e5a2a193ab6a26041735776f2b5711c.jpg


Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Не видим на слици, мутна је. Је ли то за Долче густо или неспресо?

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka
 
Jesu ovo plasticne ili alu kapsule?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Plasticne.

Dobre su, samo sto moja masina, kada stavim tu plasticnu, pocne sa vodon trenutak dva, dok ne probije membranu napred.

Sa Alu kapsulama Jacobs i Nesspresso nemam taj problem.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ako je neko traži polovnu Gaggia Classic, pojavila se jedna na KP u kategoriji Ugostiteljstvo / Oprema/ Profesionalni aparati za kafu. Nemam pojma u kakvom je stanju. Vidim samo da je stariji originalni model iz Italije. Nije Rumun.
 
Ne bih nikad dao 10 000 din za taj aparat, coveka mrzelo i da ga opere pred prodaju, ono osnovno... kako li je odrzavan tek.
 
uzeo sam od stevana iz pančeva na probu mazzer sj.
koristim delonghi distinta aparat. širina umetka je 51mm.

pokušavao sam sa julius meinl da na 8-9gr kafe izvučim 35ml espresa. ali umesto željenog vremenskog perioda od 20-30s meni se ta količina espresa ekstrakuje za 12 sekundi.
smanjivao sam granulaciju do granice kada je išla samo kap po kap. onda sam vraćao nazad ali skoro uvek je 12s.
koristim prešurajzd umetak.

pitanje je da li ikako sa datom aparaturom može da se dobije taj period 20-30.
ima li smisla pokušavati da nabavim nonprešurajzd umetak? zna li neko ima li gde to kod nas da se nabavi. mrzi me da čekam dva meseca isporuku sa alija, a i ne mogu da nađem radnju koja ima fri šiping. svi cepaju minimum 40 dolara.
 
Ne možeš proizvoljno da doziraš. Doziraš onoliko za koliko je napravljeno filter sito. Moraš da imaš single sito da bi dozirao 8-9g. Uz te mašine obično ide double shot sito od 14-16g i toliko kafe moraš da staviš. Ne možeš da staviš pola doze u duplo sito i da praviš single shot.

Kod nas nema unpressurized sita za DeLonghi. AliE ti je jedina nada. Ima da se nađe ceo komplet sa bottomless ručkom za smešne pare.
 
Poslednja izmena od urednika:
^^ dobio sam sito i za singl i za dupli šot.
trenutno sam stigao samo da isprobam za singl. ovo što sam gore napisao je vezano za singl sito.
možda bih mogao da uspem sa dabl.
 
^^ dobio sam sito i za singl i za dupli šot.
trenutno sam stigao samo da isprobam za singl. ovo što sam gore napisao je vezano za singl sito.
možda bih mogao da uspem sa dabl.

Generalno, problem su ti ta sita pod pritiskom..teško se može sa njima raditi optimalno
 
malo sam nedorečen.

espreso koji sam dobio sa mazzer-om je neuporedivo bolji od onog prethodnog mlina.
ja se samo pitam dal može još bolje :)

pošto sam se već isprsio za mlin, trebao bi mi i savet dal da se bakćem sa sitom bez pritiska.
xalexas je pokušao da pomogne ali je našao filtar sa 3 uveta. u moj aparat ide sito sa dva uveta.

edit
na aparatu nemam nikakvu mogućnost kontrole ni pritiska ni temperature.
aparat sam uzeo kao teški početnik u ovom hobiju bez ikakvog predznanja za 100e, nov.
 
Poslednja izmena:
@diviner_golden Poslao sam ti PM za sito. Uvek može bolje. Kupi svežu kafu u nekoj od specijalizovanih pržionica i probaj. Uzmi za početak neki blend, tip "Orange blend" iz Gradske pržionice ili ako imaš negde drugde bliže. Jako je nezgodno napraviti neki naročito dobar espresso na takvim mašinama. Pročitaj poruke unazad od dve nedelje, pričali smo o tome pa da se ne ponavljamo bezveze.
 
malo sam nedorečen.

espreso koji sam dobio sa mazzer-om je neuporedivo bolji od onog prethodnog mlina.
ja se samo pitam dal može još bolje :)

pošto sam se već isprsio za mlin, trebao bi mi i savet dal da se bakćem sa sitom bez pritiska.
xalexas je pokušao da pomogne ali je našao filtar sa 3 uveta. u moj aparat ide sito sa dva uveta.

edit
na aparatu nemam nikakvu mogućnost kontrole ni pritiska ni temperature.
aparat sam uzeo kao teški početnik u ovom hobiju bez ikakvog predznanja za 100e, nov.

Ja ću ti realno reći da je trebalo da uzmeš minimum Gaggiu Classic kao entry level..sve ispod je dečija igračka. (svestan sam ja da ona košta nova 400 EUR, ali to je to)
 
Tako je i moja žena reagovala kada sam doneo mlin :) Nedugo nakon toga je došla i mašina od 25kg i 47 cm x 31 cm x 51 cm dimenzije. To je tek bio šok ;)
 
Ne bih nikad dao 10 000 din za taj aparat, coveka mrzelo i da ga opere pred prodaju, ono osnovno... kako li je odrzavan tek.

Slažem se. Za 50eur najviše. Nedostaje joj panarelo i cev od trosmernog solenoida. Obavezno bi trebalo otvoriti da se proveri da li je curela negde. Za 50 jurića bi vredelo zezati se sa restauracijom. U ovom stanju 10k je previše.
 
malo sam nedorečen.

espreso koji sam dobio sa mazzer-om je neuporedivo bolji od onog prethodnog mlina.
ja se samo pitam dal može još bolje :)

pošto sam se već isprsio za mlin, trebao bi mi i savet dal da se bakćem sa sitom bez pritiska.
xalexas je pokušao da pomogne ali je našao filtar sa 3 uveta. u moj aparat ide sito sa dva uveta.

edit
na aparatu nemam nikakvu mogućnost kontrole ni pritiska ni temperature.
aparat sam uzeo kao teški početnik u ovom hobiju bez ikakvog predznanja za 100e, nov.

Prijateljski savet - zaboravi na single espresso sa uslovima koje imas. Nije mlin problem, problem je sve drugo, i kafa i basket i masina verovatno. Prvo kafa, pa sve drugo. Poceo sam redovno da pravim kvalitetne i konstantno dobre single kafe kad sam sastavio setup koji sad imam, a to je sve skockano do kraja od aparata gde mogu da uradim preinfuziju kako hocu, do LM basketa preko specijalnog 41mm tampera... Pusti to za sad, idi na duple, sveza kafa, normalan basket.
 
Svakodnevno pratim ovu temu ispijajuci tursku kafu u koju dodam toplo mleko :d Mada imam i skuplju varijantu kad sam na poslu, pijem Lavazza blue 100% arabica sa nekog aparata.
 
Imam nesto neobicno da dodam opet :)

Cascara Columbia Estrella Geisha - caj od kafe

Mrzi me da prevodim:

Tea or coffee? Well, this is coffee brewed as a tea!
Cascara means “husk” in Spanish, but the history of this beverage goes back centuries to Ethiopia, where it is called “Qishr”. The coffee beans that we know are the roasted seeds from these cherries. In order to obtain the seeds, the flesh of the fruit must be removed. When coffee is processed with care, the flesh can be dried and then brewed as a tea.
Less caffeine, 50% more antioxidants than in a cranberry, this coffee beverage comes from famous Columbia Geisha beans!

U nastavku snimak kako pravim ovo cudo

https://youtu.be/vMMinL3N11M
 
Poslednja izmena:
Covece... Koliko vremena od zavrsetka prelivanja do cedjenja?
 
Idi bre Mare... sad još i Cascara. Ubijaš nas ovde :) Nisam ni znao da može da se kupi. Čitao sam negde da je ne izvoze uopšte.
 
Hehehe sećam se tog neprijatno kiselo slanog ukusa. Dođe ti da odmah ispljuneš. To je samo znak da ekstrakcija nije dobra. Može biti mnogo uzroka za to. Najviše sumnjam na temperaturu vode. Ako moja stara Poemia pravi pristojnu Rioba Etiopiju, siguran sam da će i Dedica moći.

Prvo namesti mlin na nulu. Okrećeš polako dok noževi ne počnu da se češu. Ne brini, nećeš ih upropastiti. Taru se dve ravne površine. Zupci nikad ne mogu biti u kontaktu. Kad čuješ zvuk struganja, pomeri za pola broja ili ceo broj unazad i odatle počni da melješ kafu. To ti je najfinije mlevenje. Ako zapuši sito, pomeri još pola broja pa probaj ponovo, i tako dok ne nađeš pravu granulaciju. Doza uvek mora da bude ista. Ne bih išao sa više od 16g.

Jedno pitanje u vezi ovog podesavanja mlina na nulu pa pomeranja za pola ili ceo broj... Kada kazes za ceo broj mislis konkretno na one brojeve na brojcaniku1,2,3? Kada sa nultog polozaja, kada se cuje struganje, pomerim za pola broja, mlin melje kafu ali se brzo zagusi, vrti u prazno iako ima kafe unutra, pa moram da ga okrenem na krupno pa nazad na sitno da bi progurao knedlu ali opet se zagusi posle nekog mlevenja... Znaci melje bez zagusenja kada okrenem sa nultog polozaja za 3/4 broja recimo...

Mada sad nisam vise siguran da sam pomerio sa nultog za pola broja, mozda je bilo i manje jer ako se cuje struganje na 0.4 npr, a ne na 0 (mislim na oznake na brojcaniku), onda mi je za pola broja na 0.9 (sto je blizu 1, a tu melje bez problema)... Ovo cu morati sutra opet da proverim, da vidim sta sam ustvari uradio...

Sutra cu verovatno otici do metroa pa javljam utiske sa rioba etiopijom...

Inace danas sam se jos malo igrao sa kafom koju sam imao, honduras mix i etiopija mix... po 100gr potroseno, sve je bilo kiselo i slano... Ali mogu reci svima koji sumnjaju u to, mlin stvarno ima velikog uticaja na kafu i vreme ekstrakcije... treba malo vremena i mnogo kafe da se covek uigra ali mislim da ce vredeti...

Edit: upravo proverio ovo za mlin... Meni se na 0.3 (zimedju 0 i 1 ima 10 podeoka) cuje zvuk, sto znaci da ako pomerim za pola broja to je onda na 0.8 i tu mogu da pocnem da meljem vec... Koliko se secam, na 0.8 se nije zagusivao mlin... Ali to cu sutra proveriti...
 
Poslednja izmena:
Nemoj da se obazireš na te brojeve. Ko zna kako je to podešeno. Kod mene je nulti položaj na broju 8 :) kad čuješ zvuk, vrati za jedan ceo broj pa tu probaj da melješ. Ja meljem za broj više od nultog položaja. Samo za tvrda zrna tipa Etiopije meljem još za pola broja dalje. Retko koju kafu meljem za dva broja od nultog. Kod mene su verovatno noževi za zamenu. Mislim da sam ih istupio sa pirinčem koji sam koristio za čišćenje mlina. Nikako ne čistiti mlin sa pirinčem. Ko zna koliko je to tvrdo. Sada uvek skinem gornji nož i usisam.
 
Nazad
Vrh Dno