Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Tassimo je tchibov sistem na kapsule. Nema tu kakav je ko i svaki kapsular. Popularan je sistem severnije od nas i nesto jeftinije kapsule. Nesspresso je najbolji sistem na kapsule jer ih pravi veći broj potrošača, pa možeš čak i prazne da kupiš pa da ih punis. Pošto je aparat?
 
40€ :d
Vidim da imaju i od 100, 140, al' iskreno ne vidim razliku osim većeg vodenog tanka
 
Koliko je ta kafa u kapsulama zapravo kafa?
Probao sam dolce gusto i ok mi je skroz ali nemam pojma šta se tu zapravo stavlja unutra :)
 
Stavlja se pesak unutra pomesan sa braon bojom :) Za sve imamo neke predrasude.
Kolika je kafa u kapsulama zapravo kafa? Kafa bolja nego sto pijes po kaficima koji imaju dobar esspreso
Dolce gusto ni nije samo kafa, vec neke mesavine mleka u prahu i kafe i tako ti stvari. Dok npr nesspreso je prava kafa, naravno ima i onih sa ukusima, ali nema npr capuccino i tako to. Inace ako hoces da vidis sta stavljaju unutra, otvori jednu kapsulu pa pogledaj.
 
Poslednja izmena:
Eto vidis, sta pitas kad znas :)
Ne ozbiljo, u nesspreso kapsule se stavlja prava kafa, i to bas vrhunska. Imaju nekih 10ak vrsta, i stvarno svaka je drugacija, po mirisu, ukusu, jacini. Imam aparat, narucujem kapsule preko FBa a ponekad donesem iz inostranstva jer kod nas nema. Brat ima Tassimo bosch on voli jer imaju te mesavine kapucino, late, i sta ti ja znam. Ja ne volim mleko u kafi
 
Blah... http://www.lifehacker.com.au/2013/04/nespresso-coffee-overpriced-rubbish/

ja sam za to da neko konačno proba one kaspule za višekratnu upotrebu http://www.amazon.co.uk/4th-GENERATION-Refillable-Nespresso-Capsules/dp/B00A0IXB8A , da ih proba sa nekom krštenom kafom pa da nam javi :)

Inače u belom svetu prokleti da su možeš da dobiješ i svežu kafu po izboru u kapsulama na kućni prag

https://www.hilinecoffee.com/

Ja sam koristio te kapsule za nespresso aparat http://www.capsul-in.fr/capsul’in-nouvelle-capsule-100-francaise-s’invite-dans-la-machine-nespresso/ i mogu reci da sam zadovoljan. Kupis neku dobru kafu, kod privatnih malih przionica, i super si prosao. Ove sto samja koristio ima 100komada kapsula u pakovanju, i cena je sve sa dostavom oko 20evra ( ovde u Francusku ), inace samih doneo kuci u Srbiju.
 
Kako cuvate kafu u zrnu da ne izvetri. Ja je drzim u frizideru u kutiji.
 
Moze frizider. U jednoj radnji specializovanoj za kafu i caj, mi je devojka rekla da moze i u zamrzivacu da se cuva
 
Nemoj u frizideru, friz je druga stvar, to moze. Ja imam u Tempu kupljenu kutiju sa rucnom vakum pumpicom.
 
Koja je razlika u cuvanju u frizu i frizideru?
Ovo sa vakumom se i ja razmisljam da kupim, onda i ne mora da se cuva na hladnom.
 
Ima bukvalno u tempu, kutije plasticne raznih velicina, i kupis uz njih na istom mestu rucnu vakum pumpicu. Mislim kafa stari pa stari, svi ti metodi tegla, frižider, friz odlažu proces i to je to. Friz pre frižidera jer što je niža temperatura sporiji je proces...

Realno ja kupujem 250gr ne više, to potrošim u 12-15 dana, držim u toj kutijici i to je to da ne komplikujem. Evo šta kažu za friz:

it has to be done right, or it's useless. The coffee has to be stored airtight and allowed to warmup completely before reopening the package. Otherwise one gets condensation, which is worse than staling. It is best if as little moisture laden air as possible is stored with the coffee, vacuum pack is best, wrapping tightly or storing in a filled to the stuffing point jar also work well. I use freezer or valve bags which I roll up tightly to expel the air, then seal. This works fairly well, and keeps the coffee fragrant for at least three weeks
 
Vakum kutija i pumpa, to mora da je nesto kao ovo?

Ja imam ovu. Kutija ko kutija samo kod zatvaranja napravi vakum da ne ulazi spoljni vazduh ili izlazi ovaj iz kutije.
 
Jeste na tu foru kao sa slike. Realno, ako je sveža kafa (4-5 dana) i imaš količinu koju ćeš potrošiti u dve nedelje, ne bih se ja opterećivao, staklena teglica skloniš je na neko mračno mesto, da nije na suncu i to i ok si.
 
Ukoliko se ne varam to je lonce za filter kafu. Dakle s' njim u kombinaciji se koristi filter kafa i trebaju ti takodje filteri. Moozda su nesto izmenjali pa ga prilagodili espresu mada to do sada nisam vidjao, svakako me ne drzi za rec mada bih rekao da su oni pogresili sa nazivom.

Sto se tice te kafe, meni je prilicno bolja od domace, ukus skoro identican ali nema taloga, pitkija je i slicno... mada sam ja to tek par puta pio odnosno dok nisam potrosio to pakovanje filter kafe koje sam imao :) a i vise sam osoba za caj kada se mora...
 
Cek filter kafa je ista ona kafa koju koriste u kaficima, sa onim velikim aparatima gde prikljuce levak sa drskom i puste vrucu vodu ili sam ja nesto prezupcio?
 
To je originalna naprava za pravljenje espresa, i nema nikakve veze sa filter kafom. Pouzdana, jednostavna za pravljenje pravog espresa. Obrati paznju da su dimenzionirane za odredjeni broj soljica kafe. Ako je za 3 soljice, onda se u njoj uvek kuvaju 3 espresa. Vise ne moze da stane, a ako stavis kafe za manje, ispadne slaba. Fazon je da posudica u koju se sipa kafa bude puna do vrha da voda ne bi lako i brzo prosla kroz nju.
To sto prave u kaficima je isto espreso. Filter kafa i aparat za nju su nesto sasvim deseto, a bicu slobodan da kažem da filter kafa i nije kafa nego uvreda za kafu :)
Pozdrav
 
To je originalna naprava za pravljenje espresa, i nema nikakve veze sa filter kafom. Pouzdana, jednostavna za pravljenje pravog espresa. Obrati paznju da su dimenzionirane za odredjeni broj soljica kafe. Ako je za 3 soljice, onda se u njoj uvek kuvaju 3 espresa. Vise ne moze da stane, a ako stavis kafe za manje, ispadne slaba. Fazon je da posudica u koju se sipa kafa bude puna do vrha da voda ne bi lako i brzo prosla kroz nju.
To sto prave u kaficima je isto espreso. Filter kafa i aparat za nju su nesto sasvim deseto, a bicu slobodan da kažem da filter kafa i nije kafa nego uvreda za kafu :)
Pozdrav

Pa to, znam da se ovo lonče za espresso koristi u Italiji veoma dugo ( nesto oko 100 ili 200 godina) nego mi je skupo kupovati originalne proizvode, jer su oni oko 25e pa navise, zato pitam da li ovo lonče sto sam okacio moze da radi posao bar priblizno kao originalno? :D
 
Pa sad, to lonce i nije neka vrhunska tehnologija. Ukoliko je iole pristojno napravljeno, ne vidim zasto ne bi radilo dobro? Ali proceniti ga samo na osnovu fotografije, to je vec malo teze.
Kad sam rekao "originalno", nisam mislio na nekog odredjenog proizvodjaca, vec da je to jedna od prvih naprava za pravljenje espresa.
Pozdrav
 
Cek filter kafa je ista ona kafa koju koriste u kaficima, sa onim velikim aparatima gde prikljuce levak sa drskom i puste vrucu vodu ili sam ja nesto prezupcio?

U kaficima je espreso koji nije ovo na sta ja mislim. Lonce koje ja imam a identicno je ovom (vizuelno) je za filter kafu, koristi se filter kafa u kombinaciji sa njim i stavlja se taj papirni filter. Evo covek iznad kaze da je za espreso, da li je ili nije ne znam ali znam da ovo lonce koje ja imam a identicno je tom sa slike je za filter kafu.

PS E sada, ako sam ja noobara pa sam pio epsreso to je nesto drugo mada je na pakovanju pisalo "filter coffee" na x mesta, i na pakovanju kafe, pakovanja celog a i na kesici filtera. :)
 
Poslednja izmena:
Takvo lonče sam video da koriste i na Kubi za pripremu kafe. Pa kupio onda i ja (za nekih 6-7$), koristio sam par puta za espresso, ali mislim da je aparat bolje rešenje.
Više sam mišljenja da je ipak za filter kafu, iako nisam probao za to.
 
Poslednja izmena:
Od pre neki dan smo u firmi gde gostujemo, pili espresso iz DeLonghy aparata, otprilike ovakvog. Možda neki stariji model, ali to su te opcije i sličan dizajn.

Kafa je u zrnu, neka što se uzima u Metrou. Italijansko pakovanje. Pogledaću sledeći put tačno koja je.

To je jedna od najboljih kafa što sam pio ikada. Bolje su bile samo neke po Italijanskim kafićima (i to onima gde sam išao po preporukama lokalaca), i tu je negde espresso u Starbucks kafićima, gde ih ima.

Mašine za espresso i filter kafe slične su, otprilike, koliko i Mazda 6 i tramvaj. Oboje prevoze ljude. Sve ostalo je ni nalik. :p

Lonče za espresso kafu se masovno koristi u Italiji za kuvanje kafe u kućnim uslovima. Mana mašina je što nisu da se skuvaju dve kafe dnevno. Skupe su, i treba njima vremena da se zalaufaju, da urade self clean i da se spreme za rad. Super je to za firme gde se kafa kuva često, bar 20+ dnevno. Za kući, nisu baš. Zato Italijani koriste ove lončiće. Imam ih i ja, ali još nisam našao kafu koje mi lepo ide uz njega.

...i da, tačna je priča da se mora puniti optimalno. Tj. ako je za jednu kafu, kuva se jedna. Ako je za dve, mora dve. Dakle, treba vam bar 3 komada. I ako sam dobro skont'o Italijane, mora "jaka vatra" da se koristi, tj. da brzo provri i produva vodu kroz kafu. Dakle, gas ili indukcija, ili express ringla i ne veće lonče od ovog za dvoje. Ali nisu skupi, ima ih i kod nas za sitne pare, i lako je uzeti i probati.
 
Poslednja izmena:
U kaficima je espreso koji nije ovo na sta ja mislim. Lonce koje ja imam a identicno je ovom (vizuelno) je za filter kafu, koristi se filter kafa u kombinaciji sa njim i stavlja se taj papirni filter. Evo covek iznad kaze da je za espreso, da li je ili nije ne znam ali znam da ovo lonce koje ja imam a identicno je tom sa slike je za filter kafu.

PS E sada, ako sam ja noobara pa sam pio epsreso to je nesto drugo mada je na pakovanju pisalo "filter coffee" na x mesta, i na pakovanju kafe, pakovanja celog a i na kesici filtera. :)

Ako imas isto lonce kao na ovom sajtu: http://www.dvorshop.rs/proizvodi/ws...8f6c1/8292-espresso-dzezva-za-3-soljica-kafe- i u njega stavljas filter kafu i papirni filter, onda ga potpuno pogresno koristis. U ovo lonce idu samo voda i kafa mlevena za espreso. Nista drugo. Sipas vodu u donji deo posude, stavis kafu u "filter" (metalnu posudicu sa rupicama sa donje strane), stavis "filter" na donju posudu i sve zavrnes sa gornjom posudom, stavis na sporet da voda dole provri i predje u gornji deo posude i gotovo...

Pozdrav
 
ljudi kakvo "lonce za espresso" ?! to se zove MOKA kafeterija

http://www.bialetti.com/coffee/stovetop/moka-express-c-1_7_22.html

naravno moze i jeftinije nesto da se kupi, ali postoji razlika u osecaju pod rukom, a i u kolicini aluminijuma koju cete pojesti :)

Taj Bialeti sve svoje te loncice za espresso zove Mokka, ja imam onaj veliki crno beli,sare kao krava. Imam i ovaj mali , i oni sluze za pravljenje expressa. Inace kod ovih espresso loncica nema pene, ili je bude malo.
Ovi drugi za filter kafu oni imaju veci onaj donji sud, dok se u ovaj gornji stavi filter i kafa i onda prelije vrelom vodom, i kafa odlazi u taj donji sud.
Ja licno ne volim espresso iz ovih loncica jer nemaju penu.
 
Ako imas isto lonce kao na ovom sajtu: http://www.dvorshop.rs/proizvodi/ws...8f6c1/8292-espresso-dzezva-za-3-soljica-kafe- i u njega stavljas filter kafu i papirni filter, onda ga potpuno pogresno koristis. U ovo lonce idu samo voda i kafa mlevena za espreso. Nista drugo. Sipas vodu u donji deo posude, stavis kafu u "filter" (metalnu posudicu sa rupicama sa donje strane), stavis "filter" na donju posudu i sve zavrnes sa gornjom posudom, stavis na sporet da voda dole provri i predje u gornji deo posude i gotovo...

Pozdrav

Ne znam da li je identicno tom sto se tice funkcije, na osnovu toga sto si napisao bih rekao da otprilike jeste. Da li sam ja pio espreso ne znam :), kako stoje stvari izgleda jesam (mada je svuda pisalo "filter coffee") a to lonce sam kupio u paketu u kome je bila kesica kafe, reda 200gr i ti filteri, sve isto pakovanje sa uputstvom i posle potrosene kesice sam isto odlozio u ostavu i to je to. Tu kafu sam spremao po tom uputstvu, kafa je mlevena, rekao bih sitnije granulacije od ove domace i u donji deo jeste isla voda a izmedju filter. Meni je bilo ukusno, tj pitko, pitkije od domace jer nije bilo taloga odnosno grumuljica kao u domacoj. Definitivno nije isti ukus kao espreso u kaficima. Mada ja nisam kafedzija u tolikoj meri ali da je pisalo filter coffee to znam sigurno, sta im to znaci i da li na pakovanjima espreso kafe pise isto ne znam. :)

Inace u Grckoj imaju u prodaji nestle kafu u zelenom pakovanju, sprema se kao domaca, peni kao luda, nije losa, verujem da nije "top notch" ali ko voli promenu nije na odmet da proba, bar zbog pene. :)
 
Nazad
Vrh Dno