Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Evo kao neko ko je pre koji dan konacno imao vremena da se poigra sa Delonghi EC685, nemam mlin kao sto sam vec pisao, kupovao sam vec samlevenu kafu i ukus je bio blagi uzas.
Zadnje sto sam uspeo je sledece, kupio sam ovu kafu u konzervi : https://www.lazada.com.ph/products/...-ground-coffee-250g-can-italy-i735830099.html

Ukus je bio malo bolje od one koju su mi u shop-u samleli za espreso, vodio sam se time da je bolje na pressurized basket da ide ova vec samlevena grublje kada nemam mlin.

Onda iz ko zna kojeg puta mislim da sam shvatio sta je problem, potrebno je recimo da se okine na prazno sa portafilterom dupla doza espresa da se masina zagreje kako treba, progledao sam posle toga, prosto kafa je 100 puta boljeg ukusa, verovatno nije kako moze sa unpressurized basket-om ali sada vec moze da se pije bez problema, ono pre toga je bilo uzas.

Takodje napomenuo bih da sam i ranije uvek pre kafe pustio na prazno jedan kratki espreso da se zagreje, podigao temp vode po uputstvu na najjace ali nije pomoglo, tek kada sam skontao da moram barem duplu dozu na prazno vidim razliku.

Nije me mrzelo i stavio sam onaj "termostat" za meso u casu i na prazno kada roknem jedan espreso temp vode je 65 stepeni u casi, kada posle toga ispraznim casu, pustim jos jednom na prazno drugi put vec pokazuje 75 stepeni i tu kafa vec dobija sasvim drugi ukus.

Sacekacu da prodje par sati da se ohladi posteno pa cu probati da izmerim ponovo na prazno iz jednog da vidim sta kaze koja je temperatura.

Pitanje za iskusnije sada je da li je i ovih 75 stepeni u casi ok ili treba jos vise?

edit:

Evo jos jedan zanimljiv eksperiment koji sam nasao u medjuvremenu koji potvrdjuje teoriju: https://hackaday.io/project/162176-...stability-in-the-delonghi-dedica-style-ec685m

Izvini sto ti to nisam napomenuo kada si me pitao na pvt, nekako sam mislio da se to podrazumeva... Obavezno zagrejati aparat ili parom kao sto je rekao xalexas (po meni bolja opcija) ili pustanjem na prazno vrelu vodu jednom ili 2 puta, kao sto si rekao, mozda cak i kombinacijom (para pa jedna double na prazno)...

Evo malopre sam opet eksperimentisao:
1. ona kafa sto sam ti je spomenuo, Beanz, blend 2... Samleo sam je dosta krupnije od onog sto sam mleo prvi put, kafa je bila ok.
2. probao i kafu etiopija koja mi je ispadala kisela i slana do sad... Mleo je krupnije nego prvi put, smanjila se kiselost i dobio sam cvetni miris. Cak je i gospodja rekla da joj se svidja u odnosu na sve do sad...

Ono sto sam do sad zakljucio je da sa pressurized basketom mora dosta krupnije da se melje (bar ova koju imam). I dalje postoji problem sa ratio-m, to jednostavno ne mogu da podesim na pressurized basketu... Jaci tamping na pressurized basketu totalno blokira protok, za nijansu manji tamping jednostavno napravi ratio 1:4, 1:5 kao sto sam negde gore pisao...

Probacu da napravim par eksperimenata sa zagrevanjem aparata, mozda uspem i da izmerim temp vode u basketu... Kad budem imao vremena...
 
Poslednja izmena:
[mention]C4in [/mention] jesi probao da skineš taj dodatak za pritisak u portafilteru tj da napraviš depressurized? Ja sam to radio na Poemiji. Kafa je tako značajno bolja jer nema laži i prevare. Sve zavisi od mlevenja, doziranja, distribucije i tampiranja. To je mukotrpan proces. Ja sam bacio gomilu kafe dok nisam dobio nešto što valja. Za takvu avanturu preporučujem najmanje Gaggia Classic. Može i na DeLonghi ali je baš teško zbog malog prečnika portafiltera.

Ovako se to radi na Poemiji.

https://youtu.be/cq1kFB4Kvr0

https://youtu.be/92pIaIUWGSo
 
A pa ne moze ovako da se na DeLonghi Dedici rasklopi filter jer je sam basket pressurized (double wall), portafilter je obican... Nije pressurized deo na portafilteru, nego integrisan u sam basket... Morao bih da mu secem to duplo dno (ako me razumes)...

dual_wall_and_single_wall_basket_top_and_bottom.png
 
Jesam, cekam da mi stignu... sad zbog ove situacije, ko zna kada ce proci nasu carinu...
 
Jel mogu za espreso mlevenje da se koriste oni stari rucni mlinovi uski sto ih svi visemanje negde imamo, a da to lici na nesto kad se napravi? Koliko se secam to je dosta fino mlevenje bilo, pa je mozda dobro i u ovim nivim vremenima? Kad nabavim non pressurized basket i tamper, svakako bih probao
 
Na žalost, ne. Ti mlinovi melju suviše fino za espresso. Zapušio bi sito. Da ti ne pričam da različite sorte arabike zahtevaju drugačiju granulaciju. Ne postoji jedna univerzalna granulacija za espresso. Za unpressurized basket to mora stalno da se podešava. Potreban je mlin koji ima minimum 30 granulacija. Za pressurized to nije toliko bitno jer se pritisak stvara veštačkim otporom pa stoga i nemaš pojma da li si dobro samleo i tampirao kafu.
Minimalna opcija za espresso mlin je ručni Hario Skerton Pro. Ni to nije savršeno, ali može da prođe. Ne kupovati običan Hario Skerton, ova nova Pro verzija deluje dosta bolje.
 
Mlin za espresso, ajd što može da melje razne granulacije, ali ono bitno što definiše dobar mlin, jeste da mora da melje veoma ravnomerno. Dakle, granulacija što izađe posle mlina, treba da je što više ujednačena. Ako se mlevena kafa sastoji od miksa najfinijeg pudera, preko krupnijeg, do najkrupnijeg "peska", to nije dobar mlin. Ako su samlevena "zrnca" što približnije jednake veličine, i onakva kakva su zadata podešenjem mlina, to je dobar mlin.

Plus što ne sme da greje kafu mlevenjem, ali uopšte.

...to ja pohvatao gledajući razna uputstva.

Ti ručni mlinovi, i njima se može podešavati granulacija, ima neki šraf dole. Ali većina njih je već izakana, i uglavnom muljaju zrna kafe.
 
Mali update oko mog Sage (Breville) Barista express.

U međuvremenu sam izvadio neku plastiku iz portafiltera koja navodno služi kao temperaturni izolator.

dyYZ83C.jpg


Jutros mi je stigao Green blend iz Gradske pržionice. Za nju stoji da je arabika - orašasta aroma. Pržena pre nedelju dana. Aparat na podešavanju 1 (najsitnije) je i dalje radio ekstrakciju za 15 sekundi. Dakle, isto stanje kao i sa kupovnom kafom Garibaldi. Tako sam krenuo dodatno da podešavam mlin sa gornje strane. Tu sam tri puta vadio mlin dok nisam našao sweet spot. I posle 400g potrošene kafe uspeo da vreme ekstarkcije nariktam na 25s plus 10s preinfuzija, za 17g kafe 36g rezultat.

Nemam preciznu vagu (samo kuhinjsku 1g preciznost) pa je ceo postupak bio mučan. Podešavanje mlina sa gornje strane je takođe kilav proces pošto vraćanje zahteva da bude čist, a ostane dosta smrvljene kafe koju treba nekako usisati.

Nisam savladao dobro ni tampiranje. Sve vreme vežbam sa double basket single wall (unpressurized). Možda kupim neki distributor/leveler tool ako se stabilizuje isporuka iz Kine.

Kafa prelepo izgleda, debela krema, malo je kiselkasta za moj ukus pošto sam navikao na robuste, ali probaću još da izvučem iz nje. Aftertaste traje pola sata. Nebo i zemlja u odnosu na superautomatike a i većinu kafića.

Ukućani se bune da je kafa prejaka pa im dosipam vodu za neki Americano ili kako se već to zove, navikli na razvodnjene kafe.

I počinjem da vežbam pravljenje pene za latte art. Javljam se sledeće nedelje da pokažem napredak.
 
Ako nije tajna koja je cena aparata i da li ima kod nas da se uzme? Moze i na PM ako je protiv pravila naravno...
 
Dakle, granulacija što izađe posle mlina, treba da je što više ujednačena. Ako se mlevena kafa sastoji od miksa najfinijeg pudera, preko krupnijeg, do najkrupnijeg "peska", to nije dobar mlin.

Upravo tako. Zato treba pravi mlin za espresso. Ne sme da ima ni malo oscilacija između noževa.

Što se tiče ručnih mlinova, pričali smo o novim a ne polovnim. Stari Hario Skerton ima taj problem neujednačenosti ali daleko manji nego neki skuplji električni mlinovi koji nisu za unpressurized baskete. Ne znam kakav je novi Pro model. Kažu da melje konzistentnije.
 
Mali update oko mog Sage (Breville) Barista express.

Kafa prelepo izgleda, debela krema, malo je kiselkasta za moj ukus pošto sam navikao na robuste, ali probaću još da izvučem iz nje.
To je normalno za arabike, naročito za svetlije pržene. Ljudi su ovde navikli na tamnopržene i blendove sa robustom i još puštene kroz single sito gde prođe pola čiste vode pored kafe. Ako voliš gorčije kafe, možeš da im tražiš tamnije prženu ali ćeš izgubiti dosta aroma.
Čini mi se da sam video na KP da neki lik iz Subotice donosi Sage iz Mađarske.
 
Upravo tako. Zato treba pravi mlin za espresso. Ne sme da ima ni malo oscilacija između noževa.

Što se tiče ručnih mlinova, pričali smo o novim a ne polovnim. Stari Hario Skerton ima taj problem neujednačenosti ali daleko manji nego neki skuplji električni mlinovi koji nisu za unpressurized baskete. Ne znam kakav je novi Pro model. Kažu da melje konzistentnije.

Za Aeropress, Hario V60 i Brikka-u meljem na japanskom mlinu Porlex JP-30 i zadovoljan sam njime. Da sad kupujem ručni mlin, dvoumio bih se između Porlex Mini i Hario Mini Slim Pro. Razlog nije to što su bolji od mog Porlex-a, nego zato što je u međuvremenu cena ovog JP-30 porasla za gotovo 100%, a ova pomenuta dva su ipak nešto jeftinija. Mislim da su u svima njima identični keramički konusni noževi. Tu mislim i na Hario Skerton, koji mi se ne sviđa zbog dizajna, ali to je potpuno subjektivna stvar.
 
Jel mogu za espreso mlevenje da se koriste oni stari rucni mlinovi uski sto ih svi visemanje negde imamo, a da to lici na nesto kad se napravi? Koliko se secam to je dosta fino mlevenje bilo, pa je mozda dobro i u ovim nivim vremenima? Kad nabavim non pressurized basket i tamper, svakako bih probao

Ja sam imao gagia espreso aparat bez mlina i muku sam mucio sa mlevenjem kafe. Nikad nije dovoljno dobro samlevena. Ukus kafe nikad nije bio dobar, koju god da sam kupio, a bacao sam pare na razne kafe. Taj aparat sam poklonio i kupi automatski jura impresa xf50. Ubacim kafu u zrnu i ne razmisljam. Ima kod mene lokalna przionica kafe i kod njih kupujem. pola kg pakovanje 600din. Ukus identican kao u kaficu gde i dan danas popijem kratki espreso.
 
I ja sam više puta hteo da odustanem i da bacim espresso aparat. Proces učenja je još komplikovaniji ako imaš neodgovarajući mlin. Zato uvek savetujem da se kupi polovni komercijalni mlin. Tako si bar isključio jednu moguću grešku. Da sam odmah kupio komercijalni mlin ne bih bespotrebno gubio vreme i ne bih toliko kafa bacio. Hario može da posluži, ali i na njemu postoji dosta prostora za greške jer se osovina pokreće ručno, nejednakim pokretima pa tu nastaju problemi oko konzistentnosti mlevenja. Kao što rekosmo ranije, kafa mora da bude samlevena jednako.

Unpressurised basket je samo za entuzijaste koji žele da uče i nije im žao vremena ni bačene kafe. Za većinu, to je previše maltretiranja. Dok god je neko zadovoljan sa kafom koju pije, ne treba da menja ništa.
 
Samo da kazem da su Caffe Vergnano toliko ljubazni da je to smesno.

Izlomise se ljudi za porudzbinu od 1200din iako su u N. Pazaru.

Pritom salju i na komad sve.

Kapsule Pagliero i Miscela crvena odlicne, Corsini dosta slabe.

Ako je neko imao iskustva sa njihovim aparatom koji prima Nespresso kapsule nek javi.

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
I ja sam više puta hteo da odustanem i da bacim espresso aparat. Proces učenja je još komplikovaniji ako imaš neodgovarajući mlin. Zato uvek savetujem da se kupi polovni komercijalni mlin. Tako si bar isključio jednu moguću grešku. Da sam odmah kupio komercijalni mlin ne bih bespotrebno gubio vreme i ne bih toliko kafa bacio. Hario može da posluži, ali i na njemu postoji dosta prostora za greške jer se osovina pokreće ručno, nejednakim pokretima pa tu nastaju problemi oko konzistentnosti mlevenja. Kao što rekosmo ranije, kafa mora da bude samlevena jednako.

Unpressurised basket je samo za entuzijaste koji žele da uče i nije im žao vremena ni bačene kafe. Za većinu, to je previše maltretiranja. Dok god je neko zadovoljan sa kafom koju pije, ne treba da menja ništa.

Mislim da previse ulazis u neke stvari koje ni profesionalnim baristama ne bi toliko smetale. Procenat neujdenacenosti mlevenja na bilo kom rucnom aparatu na finim podesavanjima je relativno mali i mnogo manji u odnosu na krupno mlevenje. Tu generalno muku muce rucni aparati. Mleti na rucnom aparatu nije problem, samo treba uzeti u obzir da je potebno izmedju 15-20 min. za mlevenje 13g kafe (bar meni) i mlin je bio poveci kao Hario, za ove manje ne znam koliko dugo se melje.

U sustini, bilo koji mlin koji moze dovoljno sitno da melje sa podesavanjem granulacije je bolji od bilo koje prethodno samlevene kafe.

Takodje se ne slazem jos jednom sa tvojom konstatacijom da su normalna sita (bez pritiska) samo za entuzijaste..apsolutno ih svako moze koristiti i na kraju ne mora da se dobije ultra savrsena kafa u rangu svetskog bariste, moze da bude i malo kiselija/gorca ali ce i dalje biti daleko ispred svega ostalog.

Moje misljenje..jer ako krenes da se preopterecujes sa savrsenstvom koje nikad neces dostici sa opremom koju imas, jednostavno ces izgoreti ;)
 
Iznosim mišljenje iz perspektive ljudi koji ne mogu sebi da priušte Gaggiu Classic pa moraju da se snalaze. Praviti espreso na neodgovarajućoj opremi je preteško. Pokušavam da savetima pomognem ljudima kako da naprave pristojan espreso na jeftinijoj opremi.
Ja nemam nikakav problem jer mi je oprema sasvim OK za kućne uslove. Imam komercijalne mašine koje nisu nekog visokog nivoa ali za kuću je to i više nego dovoljno.
 
Ja bih pre rekao da unosis zabunu nego sto im pomazes..ne pomaze se nekome gurajuci ga ka portafilterima pod pritiskom, naprotiv samo mu odmazes ;) Taj kada sutra, kupi neki mlin i dalje ce dobijati losiju kafu od one koju je mogao da dobije koristeci normalan aparat sa tim mlinom. Ko ne moze da prisuti novu Gaggiu Classic moze da kupi neku polovnu ili bilo koju drugu polovnu masinu koja valja i mnogo je bolja od nekog DeLonghia.

Na kraju postoje i Moka potovi, Hario i Kalita dripperi, Francuska presa, Aeropress i gomila jos drugih nacina pripreme kafe koja ce dati mnogo bolji konacni proizvod nego taj Delonghi..bolje im preporucivati i tako nesto.

Ali konacni zakljucak jeste da svaka dobra priprema krece od sveze samlevene kafe.
 
Kako bre 15-20 minuta za mlevenje 13 grama kafe? Pa to znaci za dve kafe 40 minuta da meljem, da li je to realno. Sto se tice delonghi masine, zena i ja smo zadovoljni sa espresom koji pijemo, sto je vrv najbitnije. Video sam setove sa ruckom, unpress, tumperom i slicno, pa ako resim da meljem i uzmem prvo mlin probacu i to, kao hobi. I jedno je sigurno, sve sto se skuva u tim probama ako ih bude ima da se pije. Nema bacanja ;)
 
Samo za ljubitelje Dedice i Hario Skertona. Čovek u videu objasnio svu muku i na kraju dobio ono što treba :)



Evo i dodatak za Hario Skerton Pro. Koga su roditelji mučili u detinjstvu da im melje kafu na ručnom mlinu zna kako to ide. Ruke bole samo dok se ne ojača :)
 
Poslednja izmena:
Juce sam kupio lavazza super krema. Cena u prodavnici je kao pragnje na raznju. mrzilo me ici na buvljak, gde je verovatno duplo jeftinija. Kafa je odlicna, nije kisela i imas bas jaku aromu. Prvi put sam popio kratki espreso bez secera
 

Prilozi

  • IMG_20200827_192629.jpg
    IMG_20200827_192629.jpg
    871.5 KB · Pregleda: 139
Da, superautomatici ne mogu da izvuku 100% arabike, uvek ispadnu nepitko kisele (barem u mom slučaju). I ja sam koristio blendove sa robustama.
 
Samo za ljubitelje Dedice i Hario Skertona. Čovek u videu objasnio svu muku i na kraju dobio ono što treba :)



Evo i dodatak za Hario Skerton Pro. Koga su roditelji mučili u detinjstvu da im melje kafu na ručnom mlinu zna kako to ide. Ruke bole samo dok se ne ojača :)


Samo jos da nabavimo non pressurized basket :D
 
Juce sam kupio lavazza super krema. Cena u prodavnici je kao pragnje na raznju. mrzilo me ici na buvljak, gde je verovatno duplo jeftinija. Kafa je odlicna, nije kisela i imas bas jaku aromu. Prvi put sam popio kratki espreso bez secera

Koja je cena u radnji?Pretpostavljam blizu 3 soma?Ja sam je placao na buvljaku 1600 za 1kg.Meni se svidja sam ukus i jacina kafe.Pravim na delonghi 22.110b aparatu kafu i za moje potrebe je kafa i vise nego dobra.
Od komercijalnih probaj kimbo extra crema,lavazza top class i lucaffe espresso bar.Meni su one bas bile dobre na automatskom aparatu.
 
Koja je cena u radnji?Pretpostavljam blizu 3 soma?Ja sam je placao na buvljaku 1600 za 1kg.Meni se svidja sam ukus i jacina kafe.Pravim na delonghi 22.110b aparatu kafu i za moje potrebe je kafa i vise nego dobra.
Od komercijalnih probaj kimbo extra crema,lavazza top class i lucaffe espresso bar.Meni su one bas bile dobre na automatskom aparatu.
Šta si koristio od kafa a da imaju jači ukus?
Imam isti aparat i koristim isto Super Crema-u koja mi je super ali za cappucino, latte...bez mleka mi je slabašna. Probao bih neku drugu.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Šta si koristio od kafa a da imaju jači ukus?
Imam isti aparat i koristim isto Super Crema-u koja mi je super ali za cappucino, latte...bez mleka mi je slabašna. Probao bih neku drugu.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

Pa naveo sam gore u poruci kafe koje su meni legle.Vecinom ih pijem sa mlekom mada mogu i bez mleka.
Probaj lucaffe espresso bar i kimbo extra crema.
Ili lavazza top clas ona je jaca od super creme.
Ne znam koliko kafe meljes za jedan espreso pa kazes da su ti slabe?
I sa 14gr ti je kafa slaba za jedan espreso?
 
Nazad
Vrh Dno