Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

I ja mislim da bacaš pare. Nema jeftinih mlinova da valjaju.

Da se pohvalim, stigao aparat.

Imao sam samo Garibaldi kafu u zrnu koja se dopadala na superatomatiku, ali ko zna koliko je stara. Vreme ekstrakcije prvog pokušaja je bilo oko 13s od prve kapljice plus 7s preinfuzije.

Posle sam podesio mlevenje na najsitnije 1, povećao gramažu na 19h i ubacio na pritisak koji je na 12h na manometru i vreme oko 20s plus 8s preinfuzije. Rezultat je mnogo više kreme, kajmaka od superatomatika ali mislim da osećam i blagu kiselost.

Ovih dana ću probati sa svežom kafom.

ZOATWm1.jpg


EMPlbOK.jpg


Y4aNhZ9.jpg


CyGiMDM.jpg
 
Dobar aparat..meni licno se ne svidja varijanta koriscenja termobloka za paru, ali od tih kombo aparata mislim da nema boljeg takmaca
 
Ariete sigurno nije mlin za espresso. Mislim može da posluži ako ti ga neko pokloni. Zaobilazi milnove na kojima se granulacija podešava stepenasto. Na mom mlinu nekad je dovoljno da pomerim granulaciju za 2mm i da dobijem sasvim drugu kafu. Na ovakvim mlinovima si uglavnom ograničen na jedan broj pa šta ispadne. Pomeranje za jedan broj je ogromna razlika u granulaciji.
Na KP ima krševa koliko hoćeš ali treba biti strpljiv i sačekati dobar primerak. Ja sam moj čekao par meseci da se pojavi. Bio je savršeno očuvan.
Ako ti se žuri, ovo je jedino što možeš da kupiš a da ne razmišljaš X
Nije jeftino, zato se isplati sačekati dobar polovnjak.

Neko je čini mi se pominjao Stevana iz Pančeva da ima dobre polovne mlinove.
Možda vredi pozvati i raspitati se.
 
Poslednja izmena od urednika:
Postavljanje linkova do domaćih prodavnica, a pogotovu do KP oglasa je zabranjeno izvan foruma "Šta da kupim" i "Gde da kupim". Smatra se reklamom i može biti sankcionisano. Linkovi su uklonjeni i za sada je ovo samo upozorenje.
 
@xalexas OK hvala.. Nemam neki vrhunski aparat za espreso pa mislim da nije pravo vreme da ulažem 255€ u mlin, ali svakako ću da pratim polovne.

Ariete grinder pro na Amazonu nema uopšte lose reviews čak i za espreso, pa sam mislio možda bolje taj nego neki polovni..

Onaj MACAP sa KP jeste u dobrom stanju, ali je 300€ [emoji2]

Ovaj Mazzer ima puno komada, pa trebam da sanjam koji će da zapadne meni..pitanje koji je slikan, a koje šalje..
 
Poslednja izmena:
Ja sam preporucivao Stevana, ali je preskup.
C4in je kupio od momaka koji ih servisiraju pa prodaju. 160eur i vidim da su im oglasi aktivni. 10-15 godina stari aparati iz kafića ili restorana moraju imati kozmeticke mane. Ako ih nemaju, onda su farbani. Otprilike budu 30eur skuplji zbog toga.
Po meni, bitno je da se mlin očisti i eventualno promene ležajevi na rotoru jer kad mlinovi stanu, pa dok stignu dovde i prodaju se, prođe neko vreme. U kućištu se zatekne dosta mlevene kafe i ima ih i u ležajevima. Može da zapekne, motor da se muči itd.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
[mention]Axel [/mention] neka ti slika sve pa odaberi koji hoćeš. Ovakav polovan, pa makar star i 10god nadživeće bilo koji novi plastikaner. Mazzer Jolly ćeš da ostaviš unucima.

Ja sam pre njega koristio ručni Hario Skerton mlin. Iako je Hario dobar mlin, razlika između njega i komercijalnog mlina je nebo i zemlja. Hario Skerton može da se kupi kod nas.

[mention]bmibmc [/mention] jel misliš na ove što prodaju ove Mazzere? Servis... (da ne reklamiram).


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
[mention]Axel [/mention] Htedoh ti još reći da bi investicija trebalo da ide upravo tim redom. Prvo dobar mlin pa tek posle dobar aparat. Nema veze što nemaš neki vrhunski aparat. Ja sam na Philips Poemia pravio odlične kafe uz komercijalni mlin.
 
@xalexas

Da, to su oni.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Ja sada kada sam kupio Delonghi EC685 posto vidim da bez mlina nema leba imam problem em sa mestom za mlin, zato sam i uzeo mali aparat em sa cenom mlina.

Zanima me da li rucni Hario Skerton Pro moze da radi podao? Onaj Kinu m47 i Commadante c40 su mi preskupi.
 
[mention]= IGY = [/mention] Rekao bih da je Hario Skerton Pro dosta bolji od prethodnog modela sa kojim nisam bio baš srećan. Prošli model je bio komplikovan za podešavanje pa sam morao da budžim stepless mod. Guglaj Hario stepless mod, biće ti jasno.
Ručno mlevenje nije preterano zabavno. Ako su prostor i cena problem onda ti je to OK kompromisno rešenje.
Obel mini mlinovi su najbolje rešenje za kuću ali su skupi. Retko kad se pojavi polovan primerak. To retko ko želi da proda. Da mi naleti neki polovan, odmah bi ga uzeo. Moj F5 zauzima mnogo prostora i rado bih ga menjao za Obel junior.
 
Evo da se javim ja posle nekoliko meseci koriscenja mlina kupljenog sa kp - od tih koje ste pominjali gore... Za sada sam zadovoljan, jedino sto sam morao sam da uradim je da ga otvorim i ocistim malo bolje dozer... Ostalo je manje-vise ok bilo ociscenjo (svakako je moglo bolje)... Tada kada sam ja gledao mlinove kod njih, imali su mlinove iz 2004, 2005, 2006 i jedan 2012 cini mi se... nista od tih mlinova nije farbano, ovaj moj je imao najmanje ostecenja spolja, bio je poprilicno ocuvan, ostali su malo vise ogrebotina imali ali nista preterano...
 
[mention]NShappy [/mention] To je normalno jer imaju bojlere za paru a ne termoblok od 1dl. Moja mašina ima bojler za paru od 2,3l. Nije to ništa strašno, naročito na mašinama sa jednom grupom. Ne vidim nikakav problem što je koristim u kući. Cena potrošene struje mesečno je kao da sam popio dva kapućina u kafiću.
Ne greje se 10min, nego 20min :) Meni to ne predstavlja problem. Razlika u kvalitetu kafe to višestruko nadoknađuje. Jedino me žena mrzi jer sam joj zauzeo značajan deo kuhinje i moli me da kupim manji aparat.
 
[mention]NShappy [/mention] To je normalno jer imaju bojlere za paru a ne termoblok od 1dl. Moja mašina ima bojler za paru od 2,3l. Nije to ništa strašno, naročito na mašinama sa jednom grupom. Ne vidim nikakav problem što je koristim u kući. Cena potrošene struje mesečno je kao da sam popio dva kapućina u kafiću.
Ne greje se 10min, nego 20min :) Meni to ne predstavlja problem. Razlika u kvalitetu kafe to višestruko nadoknađuje. Jedino me žena mrzi jer sam joj zauzeo značajan deo kuhinje i moli me da kupim manji aparat.

20 min i to ako je dobra masina, La Scala je trebala 45. U vreme kad smart timer kosta 10 dolara na Aliexpress ne vidim kako je to problem. Probudim se aparat je spreman, krenem sa posla sa dva klika na telefonu aparat upaljen itd. Struju ne treba pominjati ako nemas aparat sa 3 grupe od 200 kg stvarno...
 
A šta radiš ako ti se neplanirano pije kafa, il' banu gosti? Ja se trudim da vodim uredjen život, al' da moram da planiram pijenje kafe bar 45 ranije - deluje mi previše. Zar nije bolje onda da stoji stalno uključen, bar preko dana?
Pozdrav
 
Gosti neka se pripreme psihicki tih pola sata - 45 minuta, jer takvu kafu ne piju cesto :D

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Pa neče valjda gosti odmah sa vrata da piju kafu? Sedneš malo, popričaš i prođe vreme. Meni je često mašina upaljena tokom većeg dela dana ako sam kući.
 
Sve to ok, ali kada se već toliko hvale bojler aparati, i bezuslovno preporučuju i početnicima, trebalo bi napomenuti sve prednosti, ali i mane.


Zar nije bolje onda da stoji stalno uključen, bar preko dana?
Jeste, ako ćeš praviti 5-6 i više kafa dnevno. Ako piješ 1-2 kafe ujutru, nema smisla.
 
Niko ne bi trebalo da kupuje komercijalnu ili polukomercijalnu mašinu kao prvi espresso aparat. Za početnike je preporučljiva manja mašina sa presurizovanim portafilterom. Manje su mogućnosti za grešku.
Osnovna prednost komercijalnih i polukomercijalnih mašina je u termostabilnosti. Oscilacije u temperaturi vode su minimalne. Na PID mašinama ih i praktično nema. Zašto je to bitno? Kafa je jako osetljiva na temperaturu vode tokom ekstrakcije. Na nižoj temperaturi ekstrakcija nije potpuna i dobija se tanka, kisela kafa. Na visokim temperaturama kafa je neprijatno gorka. Tu sad postoje mnoge finese ali ovo su neke osnove.
Kvalitet pare za mleko je neuporediv. Na komercijalnim mašinama para je suva i niže temperature. Možeš da držiš ruku ispod mlaza pare. Ne preporučujem nikome da to proba na maloj mašini. Na njima je para puna vlage koja može ozbiljno da opeče i samim tim da izgori mleko.
 
Ne slažem se..Pressurized portafilter mašinu nikad nikome ne bih preporučio..kod svih manjih mašina sa bojlerima poput Gaggia-e voda se ugreje za par minuta tako da ne vidim ponetu kupovine onih plastikanera od Delonghia i sl.
 
Gaggia Classic nema bojler u pravom smislu reči. To je više termoblok. Grejač je sa spoljne strane, nije potopljen u vodu. Zapremina je svega 100ml. To ne može da se poredi sa bojlerom od 1l i više.
Slažem se da je GC verovatno najbolja mala kućna mašina, ali nije baš pristupačna za svakog. Većina ljudi u Srbiji će teško da izdvoji 350eur za novu Gaggiu Classic. To je skoro kao dve Delonghi Dedice koja je verovatno i skupa za prosečnu srpsku platu.
Ako je budžet problem, po meni, za početak može da prođe jedna Dedica. Sledeći korak je Gaggia Classic a nakon nje neka HX ili dual bojler mašina.
 
Taj koji nema para za Gaggiu bolje sebe da poštedi muka i uzme Nespresso..mislim da sve ispod Gaggie je baš lošeg kvaliteta..
 
Nije baš tako. Može i te kako da se napravi dobra kafa na Dedici uz dobar mlin. Slažem se da je GC dosta bolja mašina, ali mi je bezveze da poredim Dedicu i Nespresso. Nespresso je za one koji neće da misle o kafi i taj kvalitet im je sasvim zadovoljavajuć.

Na slikama su termoblokovi za Dedicu i GC. Nije baš velika razlika.
s-l1600.jpg
gaggia-boiler-kit-[4]-3823-p-2.jpg
 
Nova Gaggia 2019 ima klasičan bojler...nema termoblok https://coffeeblog.co.uk/gaggia-classic-2019-review/ Ne znam za stare modele..bojler jeste mali, ali ja bih rekao da je dovoljan..portafilterima pod pritiskom u životu ne bih prišao..čak je i James Hofman, čini mi se rekao, ili neko drugi, ne sećam se da ne može ni da namesti mlin kako treba za te portafiltere..jednom rečju katastrofa što se mene tiče

EDIT: Da se razumemo, ko hoće da kupuje Dedicu i te stvari, slobdno, samo ne znam zašto onda kukaju posle jer ne dobiju ono što su videli kod drugih na slikama
 
Poslednja izmena:
Gaggia Classic je neuporedivo bolja mašina od bilo koje DeLonghi. Skroz druga dimenzija, ali GC zahteva neko znanje da bi se napravio odličan espresso. Ove manje mašine će napraviti sasvim pristojan espresso koji jeste lošiji nego na GC ali opet bolji nego Nespresso.

Da ne širimo dalje priču, mislim da je ovde sve rečeno:
http://101coffeemachines.info/gaggia/new-classic-pro/

Ko ima vremena neka pročita, ima i poređenje u odnosu na DeLonghi.
 
Evo kao neko ko je pre koji dan konacno imao vremena da se poigra sa Delonghi EC685, nemam mlin kao sto sam vec pisao, kupovao sam vec samlevenu kafu i ukus je bio blagi uzas.
Zadnje sto sam uspeo je sledece, kupio sam ovu kafu u konzervi : https://www.lazada.com.ph/products/...-ground-coffee-250g-can-italy-i735830099.html

Ukus je bio malo bolje od one koju su mi u shop-u samleli za espreso, vodio sam se time da je bolje na pressurized basket da ide ova vec samlevena grublje kada nemam mlin.

Onda iz ko zna kojeg puta mislim da sam shvatio sta je problem, potrebno je recimo da se okine na prazno sa portafilterom dupla doza espresa da se masina zagreje kako treba, progledao sam posle toga, prosto kafa je 100 puta boljeg ukusa, verovatno nije kako moze sa unpressurized basket-om ali sada vec moze da se pije bez problema, ono pre toga je bilo uzas.

Takodje napomenuo bih da sam i ranije uvek pre kafe pustio na prazno jedan kratki espreso da se zagreje, podigao temp vode po uputstvu na najjace ali nije pomoglo, tek kada sam skontao da moram barem duplu dozu na prazno vidim razliku.

Nije me mrzelo i stavio sam onaj "termostat" za meso u casu i na prazno kada roknem jedan espreso temp vode je 65 stepeni u casi, kada posle toga ispraznim casu, pustim jos jednom na prazno drugi put vec pokazuje 75 stepeni i tu kafa vec dobija sasvim drugi ukus.

Sacekacu da prodje par sati da se ohladi posteno pa cu probati da izmerim ponovo na prazno iz jednog da vidim sta kaze koja je temperatura.

Pitanje za iskusnije sada je da li je i ovih 75 stepeni u casi ok ili treba jos vise?

edit:

Evo jos jedan zanimljiv eksperiment koji sam nasao u medjuvremenu koji potvrdjuje teoriju: https://hackaday.io/project/162176-...stability-in-the-delonghi-dedica-style-ec685m
 
Poslednja izmena:
[mention]= IGY = [/mention] nije ti to baš precizno merenje. Trebalo bi da se meri direktno u portafilteru. Kad ta vode stigne u šoljicu već se delimično ohladila zbog prolaska kroz vazduh a nešto i zbog same šoljice.
Jedan od načina podizanja temperature je takozvani temperature surfing. Okreneš jedno 10s na paru da digne veću temperaturu vode i onda pustiš malo na vodu da izbaci paru ako se napravila. Tek onda ubaciš portafilter i pustiš kafu. Možeš da se igraš s tim. Ne postoji tačan recept. Ja sam tako radio na Philips Poemia.
 
Nazad
Vrh Dno