Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Sta radim pogresno?

pa ne znam sta si ocekivao...

sto se tice kvaliteta kafe, tesko je naci ukus koji ti odgovara. Dobra kafa u Italiji kosta ne manje od 35e/kg i to kupuju za barove. Stvarno mirise boli glava...

Ko sto neko gore napisa, dosta zavisi i od mlevenja. Ja imam mlin "Braun kmm30" koji ima 14 gradacija za mlevenje, a odgovara mi jedino na polozaju broj 2.

Koristio sam najvise onu kafu sto je @zechs postavio sliku, Amigos u zutom pakovanju (ima i slicna cije pakovanje ima crvenkastu nijansu, ali je po ukusu losija). Aparat sam koristio davno, uglavnom kaffetiere. U aparatima ne treba mnogo nabijati kafu da nebi bila isuvise jaka.

Neko je pitao za kapsule, meni se ne svidjaju, ne zbog cene nego zbog ukusa.
 
https://www.idealno.rs/Proizvod/461...a-kafu-moka-express-1-bialetti-1-soljica-1291
evo ima ih i kod nas. Nije isto ako se kuva u vecim jer je na ovoj za jednu kafu najbolje pogodjena razmera kafe i vode. Kafu u njoj nikako ne nabijajte, najbolje je da bude priblizno puna.

Znaci, ko nema aparat za esspresso, moze samo da kupi ovu caffettieru i ima crvenu Lavazza clasic kafu i u maksiju i eto vam esspresso. Nece imati mnogo kajmaka, ali ukus je isti.
Kod el. aparata je fora u temperaturi koja je ugodjena na oko 70 stepeni.
 
Nisam ih koristio pa planiram da uzmem, da li su plasticne kapsule?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Neće imati uopšte kajmaka. Pijem kafu iz kafetijere i nikad nisam video kremu.
 
Evo stigao mi je aparat konacno, iskreno jako sam razocaran ali moguce da je do toga sto sam jos uvek amater pa ne znam da rukujem spravom :D

U svakom slucaju, ubacim 7g tog Hausbrandt (Oro Casa) kojeg su mi samleli za espreso u prodavnici pre koji dan i tamperom fabrickim bukvalno samo malo pritisnem i dobijem oko 30ml kafe sa nekom nazovi penom, ukus poprilicno los, ne znam ni kako bih ga definisao.

Kako god da podesim, pritisnem tamper jako, ili slabo uvek traje proces od prve kapljice nekih 15s i dobijem oko 30 i kusur ml kafe.

Sta radim pogresno?

Ne brini, siguran sam da ćeš vremenom postati zadovoljan. Pročitaj za početak detaljno uputstvo, trebaće ti i posle za čišćenje. Uglavnom imaš nekoliko modova koje programiraš za dužinu kafe, ako si na to mislio. Svakako tamper uvek jako, mada je taj plastičan prilično loš. Ako ti ne odgovara dužina kafe, svakako možei i ručno da pritisneš dugme i pprodužiš je koliko želiš. Treba malo vremena i za aparati i da vidiš šta ti od kafa odgovara. Po meni je skroz aparat za početak.Svakako mlin i kafa u zrnu je druga dimenzija....Probaj za početak Lavazza crema e aroma.
 
Poslednja izmena:
Ako proces traje 15sekundi, kafa je underextracted, i trebalo bi je samleti sitnije da se uspori proces. Zato je potrebno imati mlin.
 
Evo stigao mi je aparat konacno, iskreno jako sam razocaran ali moguce da je do toga sto sam jos uvek amater pa ne znam da rukujem spravom :D

U svakom slucaju, ubacim 7g tog Hausbrandt (Oro Casa) kojeg su mi samleli za espreso u prodavnici pre koji dan i tamperom fabrickim bukvalno samo malo pritisnem i dobijem oko 30ml kafe sa nekom nazovi penom, ukus poprilicno los, ne znam ni kako bih ga definisao.

Kako god da podesim, pritisnem tamper jako, ili slabo uvek traje proces od prve kapljice nekih 15s i dobijem oko 30 i kusur ml kafe.

Sta radim pogresno?

1.Probaj vise kafe
2. Zapamti kako su ti mleli pa trazi sitnije
3.Probaj da meris izlaznu gramazu, 30ml ne znaci mnogo moze biti svasta kad je ratio u pitanju

Pre svega, pijes kafu i sve polazi od sirovine. Probaj bolju kafu, kacio sam ovde snimak ekstrakcije iste kafe samlevene odmah na licu mesta i samlevene jutro pre pravljenja - nebo i zemlja. Rucni mlinovi tipa Hario takodje mogu da odrade posao koliko toliko za espreso.

EDIT: evo snimka da ne bude da pricam napamet https://youtu.be/V9gTpEac5Vw 12h razlike u mlevenju
 
Poslednja izmena:
Ako nekog zanima idea online daje Infinissima aparat uz 15 kupljenih kutija kapsula do treceg septembra
 
Poznavaoci kafe ima li neko iskustva sa Siemens aparatima ? Konkretno me zanimaju ove "nove" serije EQ 3/6/9.
Svako mišljenje, opažanje, iskustvo je dobrodošlo :)
 
Koristeći super automatik, mislio sam da nešto znam o espresu, međutim što više čitam o semi-automatic aparatima, shvatam da ništa ne znam.

Kako pravite espreso? Kako pravite produženi? Kako ristreto? Negde se spominje 7g kafe 25g rezultat (Wikipedia, italijanski standard) , drugde (skoro svi YouTube tutorijali) 18g kafe daje 36g na izlazu? Da li je to dupli ili ne? Velika je razlika u odnosu. Kako se pravi u našim kafićima?
 
Koristeći super automatik, mislio sam da nešto znam o espresu, međutim što više čitam o semi-automatic aparatima, shvatam da ništa ne znam.

Kako pravite espreso? Kako pravite produženi? Kako ristreto? Negde se spominje 7g kafe 25g rezultat (Wikipedia, italijanski standard) , drugde (skoro svi YouTube tutorijali) 18g kafe daje 36g na izlazu? Da li je to dupli ili ne? Velika je razlika u odnosu. Kako se pravi u našim kafićima?

Probas pa vidis kako je tebi najbolje po ukusu. Pravis uvek u istoj solji da bi znao dokle ide kafa a dokle mleko. Po kaficima se tako uče, znaju odnos i uvek prave istu kafu. Kad bi im zamenio solje trebalo bi im malo vremena dok udju u sistem [emoji3]


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
[mention]Laza [/mention] [mention]Igy [/mention] Pisali smo ovde mnogo puta o tome. Prvo i osnovno je dobar mlin. Pod dobar mlin mislim na neki polovan Mazzer, Fiorenzato ili Macap kojih ima na KP. Kupe se novi noževi koji koštaju oko 20eur i teraš tako godinama.
Bez dobrog mlina nema dobrog espressa.

Drugo, važna je sveža kafa koja nije pržena pre više od mesec dana. Prava adresa za početak je Gradska Pržionica, Orange blend kafa. Naručuje se preko sajta. Kafa se melje neposredno pred pripremu. Samlevena kafa ne sme da stoji duže od 15min.

Što se tiče gramaže kafe prvo kupi vagu na Aliexpresu koja meri grame bar na jednu decimalu. Zaboravi single dozu od 7g. To ne znaju da naprave ni najiskusniji a da valja.

Espresso u kućnim uslovima se pravi u duploj korpi sa najmanje 14g u zavisnosti od aparata i zapremine korpe. Espresso normale obično ide u odnosu 1:2 (14g kafe daje oko 28g espressa). Ristreto je odnos 1:1 za isto vreme ekstrakcije kao za espresso normale. Vreme ekstrakcije je oko 25-30s i za normale i za ristreto. Za ristreto se melje sitnije da bi se usporio protok vode. Kao što reče Mare, ne meri se zapremina dobijene tečnosti nego masa vode + TDS (total dissolved solids).

Spremanje espressa zahteva učenje, strpljenje i kilograme bačene kafe. Ja sam sto puta hteo da odustanem na početku. Užasno je frustrirajuće, naročito ako se sprema na neodgovarajućoj opremi. Znači prvo mlin pa sve ostalo redom.
 
Da ne cepidlačimo oko mlevene kafe, uvek će se naći neko sa nekim šaljivim komentarom.
Fabrički pakovane mlevene kafe se pakuju u zaštitnoj atmosferi ili se vakumiraju i mogu da stoje tako mesecima. Jednom kad ih otvoriš počinju da otpuštaju aromate. Gubitak aromata može da se ublaži čuvanjem mlevene kafe u nekoj vakuum posudi. Stvar je ukusa koliko neko može da podnese taj gubitak arome.

Kafa bi uvek trebalo da se melje u količini koja će se odmah potrošiti. Ako nekom ne smeta da pije ustajalu kafu, to je sasvim druga stvar.
 
Fabrički upakovane mlevene kafe su neupotrebljive u ovoj priči o kafe aparatima iz dva razloga, jedan je svežina a drugi je granulacija koja ja potrebna za ispravnu ekstrakciju. Otuda i savet da je mlin veoma bitan, ako ne i najbitniji.
 
Ako neko baš želi da kupuje fabrički mlevenu kafu jer nema novca za mlin treba da gleda da na pakovanju piše da je mlevena za espresso. Kafe na kojima piše da su za sve kafe aparate (suitable for all Coffee makers) ne treba uzimati jer će voda samo da protrči i dobiće se nešto što nije ni blizu espressa.

Kad se kupuje u pržionicama, isto tražiti da se samelje za espresso. Opet, preporuka je da se kupi ozbiljan mlin sa stepless podešavanjem granulacije. Da ne ulazimo u detalje oko granulacije i ekstrakcije. To će svako shvatiti kad uzme mlin i vagu.
 
Ja imam problem da kad mi samelju za Espresso zapusi se sito. Npr u Caffico lokalu melju na 3 pa im ja tražim na 4 i nemam problem. Delonghi bco 420

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
To sve zavisi dosta od aparata. Kad sam kupio komercijalnu mašinu iznenadio sam se koliko finije sam morao da meljem. Kad im kažeš da melju za espresso oni ti samelju kao za komercijalnu mašinu a to je često presitno za kućne aparate koji imaju sito manje od 58mm. Da ne bi zapušio sito, doziraš manje pa sledeći put tražiš malo krupnije. To dosta zavisi i od vrste kafe. Nezgodno je kad nemaš mlin pored sebe pa da ga podešavaš po potrebi.
 
Ti baš profesionalni, to su sve aparati sa "parnim kotlom", jel?

Nije to za kuću. Treba im mnogo vremena da se zagreju, progutaju brdo struje samo da se spreme za rad, i nema smisla pokretati ih ako se neće ceo dan spremati kafe.
 
Ja sam zaumio za aparatima sa ručkom.
CWN19Ii.jpg



https://www.lapavoni.com/en/product/milano-mln/
 
10 min greje vodu!?

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Ariete-3017-I.png

Ima li neko iskustva sa ovim Aritrete mlinom? Razmisljam se da li je ok za espreso.. Ima na KP polovnih onih Mazzer i sl, ali izgledaju kao da su preziveli dva svetska rata svi do jednog :d

BTW Na Amazonu vidim sve pozitivne komentare...
 
Poslednja izmena:
Koliko sam ja istrazivao nije preporucen za espresso...sve zavisi koji aparat imas, pa mozda i upali, ali mislim da je previse da se kockas...dodas jos 100 eur i kupis novi Obel mlin za espresso
 
Nazad
Vrh Dno