Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Evo kako se prosto cisti mlin, nakon svakog mlevenja.
Nista maltene ne ostane oko nozeva i u tunelu.
Pod uslovom da hopper ima tacnu meru, tj.prazan je nakon samlevene merice!!!

https://youtu.be/eDAfM45BFDQ

Ja sam to odmah uradio na mom mlinu. Demontirao sam mikroprekidač za pun dozer kako bih mogao uvek da čistim taj tunel sa četkicom.
Još je bolja varijanta da se stavi gore neka gumena manžetna i da vazdušnim pritiskom izbaciš svu kafu.

Pogledaj ovaj mlin
https://youtu.be/qPWNcfbRcIs
 
Taj mlin ima tunel nanize pa je mnogo bolji, mnogo manje i po defaultu ostane kafe.
Vecina ovde izgleda ima ove kao F5, gde je ovo najprostiji nacin da se procisti, ne treba usisavanje, nista.. meni licno usisivaci smetaju zbog alergije (SVI), nemam uopste usisivac cak :)
A pogledao sam oko nozeva posle, nista se prstom ne oseti da je ostalo kafe. A moje kafe su mnogo lepljivije nego komercijala, tako da je vecini tek lagano i super ce ocistiti - mnogo redje ce trebati otvaranje ili Puly Grind.

Nisam shvatio na koji mikroprekidac mislis?
 
Jel zna neko kako moze da se pogleda broj napravljenih kafa na bosch tis30321?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nemoj da skidaš dozer. To je veliko cimanje, a i ostane ti rupa iza dozera pa moraš i da praviš neki lim da to pokriješ. Zaboravi to. Mrzi me i da ti objašnjavam. Ima na youtube video - doserless mod.
 
Pozdrav.
Može li neki info koje vrste kafe u zrnu ima i pošto, u ovom novom beogradskom Starbucksu?
250g su pakovanja kao i svuda pretpostavljam.

Uzeo Kenya 250g u Starbucksu. 1100din. Ne mogu da prežalim bačene pare.
To je kao neki medium roast, al za malo. Prepečena kafa, crna, sija se od ulja. Gorko, za mene ništa bolje od bilo koje Lavazza koja košta tri puta manje. Rioba iz Metroa je premium kafa za ovo.

391e00f2d8a9276df93fc9f5cc297ae4.jpg


Poređenje sa medium-light roast Columbia kafom iz Korner kafea sa Dorćola. Ova crna je Starbucks.
28c1be592b8dbb0e4b066592c9077418.jpg
 
Verujte mi da je Delhaize espresso blend iz Maksija duplo bolja kafa od ove iz Starbucksa.
 
Meni je ta deleze iz maksija previše kisela I to neka nota koja mi se ne sviđa.. Ovu keniju sam pio ali beše davno ne sećam se više kakva je bila ali sudeći po zrnima verovatno bi mi se svidela :D
Doduše tada sam je pio na automatu tako da nije ni za porediti..

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Ako ti je Delhaize kisela, ova će ti se sigurno svideti :) Za mene je neprijatno gorka. Mogu da zamislim kakav im je tek Honduras. Kenya važi za kiselije kafe, a ovde nema traga kiselosti.
Hoću da kažem da je kvalitet prilično jadan za ovu cenu.
 
Pio si tu Keniju pre koji mesec, Aco :) Ako hoces, mislim da mi je jos ostala, "toliko je dobra":)

Ma i Blonde rost u SB je crni gar usijani...
 
Lele to li ta beše :D
Poznato mi pakovanje bilo ali sam zaboravio da si i nju donosio :)
Nadam se da mi zet donese sutra iz Java coffee njihov blend 007 ili možda uzmem kolumbiju. Te dve su mi do dan danas (pored hondurasa koji si mi bio doneo) ostavile ubedljivo najbolji utisak.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Mislim da nemaš razloga da brineš. Mislim da nikad nisi ni video kako izgleda very dark roast. Ja sam to video jednom u životu, zrno je skoro crno i kao da je prženo u ulju. Bilo koja Lavazza je OK za automatski aparat. Preporučujem Lavazza Tierra, ako je nađeš.

Za sada nisam video... možda po neko zrno da je malo sjajnije, ali su uglavnom mat. Ako je sudeći po YouTube snimcima, ta masna zrna stvarno deluju kao da su vlažna, ulje je izbilo na površinu... ono sto me brine je da kupim, pa saznam tek po otvaranju da ne odgovara. No kako preovladjuje mišljenje da komercijalne kafe nisu preprzene, o tome ne treba da brinem....
 
Meni je ta deleze iz maksija previše kisela I to neka nota koja mi se ne sviđa.. Ovu keniju sam pio ali beše davno ne sećam se više kakva je bila ali sudeći po zrnima verovatno bi mi se svidela :D
Doduše tada sam je pio na automatu tako da nije ni za porediti..

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Izgleda da sam se specijalizovao za kisele blendove... planirao sam neku iz Maksija da probam...ali sad ne znam da li da preskocim.

Pre nego otvorim, jel može neko da mi kaže kakve su ove kafe, da ih ne otvaram za džabe. Meni lično odgovaraju više gorke nego kiselije i pijem samo sa mlekom, ne čist espresso... nisam nešto puno kafa ni probao da sam načisto šta mi se najviše svidja, ali sam se fokusirao na Arabice zbog manjeg sadržaja kofeina...

5955eca1027ccdf4ad79ca782b50fd82.jpg


0ed065e3cd9afc64eee271a8beb4df6f.jpg


ef7b00630e7e726466a50e1085d78154.jpg


1ba27892c7dd4e7851519bc7acb7114f.jpg
 
Od ovoga sam pio Illy i ovu Delhaize. Meni su obe standardno gorke kao crna čokolada. Klasični italijanski blend.
Ove druge dve nisam pio. Etiopija koju ja pijem je svetlo pečena pa je stoga i kisela. Sve zavisi od pečenja. Za Koppa Etiopiju ne znam kako je pečena.
Gde si kupio Koppa i ovu Guatemalu? Rado bi ih probao. Obožavam citrusne kafe.
 
Illy sam prestao da pijem jer sam imao srčane aritmije i bolove u želucu od nje :) Užasno neprijatno iskustvo. Ove svetlo pržene mi savršeno odgovaraju kako za srce tako i za želudac.
 
Koppa je iz kafica kod Doma Sindikata, Šoljica ili tako nešto se zove. Imaju neke single origin i manje komercijalne blendove. Guatemala i Illy su mi doneli iz inostranstva.

Sad si me istripovao sa aritmijama, posto ih i ja imam... nisam povezivao sa kafom...
 
Dobro, možda nisu aritmije ali su svakako palpitacije gde osećaš rad srca i “preskakanje” odnosno ekstrasistole.

Posumnjao sam da ima veze sa Illy kafom jer mi se taj problem javio kad sam počeo redovno da je pijem. U to vreme sam otkrio Etiopiju u Kafeteriji i primetio sam da više nemam palpitacije.

Nakon toga sam prestao da koristim komercijalne kafe i više nikad nisam imao taj problem. Možda samo ponekad, kad popijem tri dupla kapućina u jednom danu.
 
Ma Illy je ok ali ima malo specifičnu aromu koju ja bas i ne volim mnogo. Ima i kiselinu, daleko od toga da su mi ona i delheise gorke a ne kisele :D Ukusi se razlikuju.. :)
Beše imaš utomatik aparat? Moja preporuka su ti onda Hausbrandt kafe, pogotovo silver, Segafredo casa, Lucaffe itd.. Ove ne tako komercijalne iz kafeterija po meni nisu najbolje rešenje za automatik. Čini mi se da imamo slična ukus, probaj ove što ti preporucih pa vidi, mislim da nema greške ;)

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Meni uopšte nije jasno kako vam je bilo koja kafa kisela u kombinaciji sa mlekom? Meni mleko potpuno neutrališe kiselost. Zanimljivo mi je da mi Etiopija kao kapućino bude čak i malo gorka. Ja sam se skroz navikao na citrusne kafe pa mi je ukus valjda poremećen.
 
Upravo stigla kafica direkt iz Napulja. Koliko sam skontao tamo po Italijama, bas ovu Kimbo Italijani najvise vole kod kuce da kuvaju u njihovim kuvalima - moka pot, a i meni se bas jako dopada. Pogotovo ova crvena koja je bas jaka, pise na njoj tipicni napuljski ukus (80% arabica, 20% robusta), dok je ova plava mild varijanta (65% robusta, 35% arabica). Ne znam jel ima ove Kimbo za moka pot da se nabavi negde kod nas, da imam kad potrosim? Na pijacama sam vidjao samo Lavazze.
 
Poslednja izmena:
Dobro, možda nisu aritmije ali su svakako palpitacije gde osećaš rad srca i “preskakanje” odnosno ekstrasistole.

Posumnjao sam da ima veze sa Illy kafom jer mi se taj problem javio kad sam počeo redovno da je pijem. U to vreme sam otkrio Etiopiju u Kafeteriji i primetio sam da više nemam palpitacije.

Nakon toga sam prestao da koristim komercijalne kafe i više nikad nisam imao taj problem. Možda samo ponekad, kad popijem tri dupla kapućina u jednom danu.
Vrlo lako moze biti od zeluca.
 
@xalexas ja pijem isključivo espresso, bez mleka, volim samo ukus kafe. Mleko mi ga totalno promeni i pokvari. Isto važi i za šećer. Možda zato ne volim te izrazito kisele. Pio sam recimo kemeks etiopiju u kafeteriji i to je lepo, sviđa mi se takav ukus jer je mnogo blaža i pitkija ali to ne smatram kafom :) Kada mi se pije kafa, podrazumevam espreso a ove ostale napitke mogu da pijem mimo toga :)

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
I ja sam pre pio samo espreso ali od kad sam uzeo profi mašinu i otkrio kako se radi “milk streching” pijem gotovo uvek mlečne kafe. Ni ja nisam voleo mleko u kafi ali ovo je sasvim druga dimenzija. Ukus i tekstura takvog mleka su potpuno drugačiji nego kad samo sipaš obično mleko. Ja to nisam nikad osetio u kafiću, zato i nisam voleo kapućino, tako da te potpuno razumem.
Kapućino po kafićima je pregrejan. Ja napravim mlečnu kremu tako da kapućino može odmah da se saspe ceo u grlo :) Popijem ga iz par gutljaja.
 
@xalexas ja pijem isključivo espresso, bez mleka, volim samo ukus kafe. Mleko mi ga totalno promeni i pokvari. Isto važi i za šećer. Možda zato ne volim te izrazito kisele. Pio sam recimo kemeks etiopiju u kafeteriji i to je lepo, sviđa mi se takav ukus jer je mnogo blaža i pitkija ali to ne smatram kafom :) Kada mi se pije kafa, podrazumevam espreso a ove ostale napitke mogu da pijem mimo toga :)

Potpisujem sve! [emoji1303]

Kapućino po kafićima je pregrejan. Ja napravim mlečnu kremu tako da kapućino može odmah da se saspe ceo u grlo :) Popijem ga iz par gutljaja.


Tačno !
 
Poslednja izmena od urednika:
Pokušao sam par puta ali nekako mi ne uspeva da napravim kremu od mleka na mojoj gađi. Za početak mislim da je ova posudica za mleko mala pa sipam I malu količinu mleka i onda se brzo pregreje a od kreme ništa. Znam da GC nema previše potencijala za milk stretching ali opet znam da koliko toliko može.
Kod druga, na Silviji, druga priča, snaga pare je 5 puta veća, sama "pipa" je bolja i zgodnija ali treba vežbe.
Kod mene sam pokušavao sa skinutim panarello nastavkom, možda je bolje sa njim mada nisam primetio veliku razliku. I da, nije onaj noviji plastični crni već ono matoro mesingano čudo...
Imaš li neki savet? Čisto eto da probam i takvu vrstu kafe :)

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
@xalexas ja pijem isključivo espresso, bez mleka, volim samo ukus kafe. Mleko mi ga totalno promeni i pokvari. Isto važi i za šećer. Možda zato ne volim te izrazito kisele. Pio sam recimo kemeks etiopiju u kafeteriji i to je lepo, sviđa mi se takav ukus jer je mnogo blaža i pitkija ali to ne smatram kafom :) Kada mi se pije kafa, podrazumevam espreso a ove ostale napitke mogu da pijem mimo toga :)
Ja ovo rekoh odavno :) Mislim, ja pijem sada kiselije, zbog stomaka, ali to je itekako lep napitak, ali kafom isto smatram gorku :D
 
Taj rad :)
Jel si pokušavao da pravis kremu od mleka na svojoj gađi beše?

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Ne. 300x bolje mi i od full automatic-a izadje kada pravim rucno sa French Press-om ;)
 
Svi koji vole mlecnu penu....pod obavezno moraju posedovati Aeroccino 3 .....fantastican uredjaj ....plus extremno lagan za odrzavanje....na KP ima za 49e....nov.....pena se moze jesti kasikom...
 
Nazad
Vrh Dno