Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

^ i mene to zanima

Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
 
Ima ona igla sto dolazi uz neke aparate i to bi trebalo redovno odrzavati, no ako to nije dovoljno, predlazem sledeci algoritam (probano na najjeftinijem onom:))
1. ubacis potrosenu kapsulu (da bi uopste isla voda)
2. stavis onaj limuntus iz dm-a
3. pustis najduzu mogucu kafu
4. pustis jos jednu - samo iscupas iz struje pri pocetku rada
5. sacekas 10 minuta
6. vratis u struju i pustis jos jednu kafu
7. ako je ostalo vode u rezervoaru (Sa sredstvom), ponovis korake 4-6
8. sipas ciste vode i ponovis korake 4-6.
 
^haaaa, vidis ta fora sa izvlacenjem iz struje mi nije pala na pamet, a obicno sve te sitnice za ciscenje smislim :D
Nema potrebe za bacanjem novca za tim DM sredstvom, na njemu cak i pise da je samo limontus. Moze 5-10x je jeftiniji limontus na meru (ja uzmem po kilo, mnogo cesto ga koristim u kuci, ode to za koji mesec max.)
 
Decalcing Nespresso aparata je čitava nauka. Ja pogledah ono uputstvo, batalio i rekao ljudima u kancelariji : kad bude zasijala lampica za Decalcing, izvlačimo slamčicu ko će to da obavi [emoji38]

Послато са SM-G975F уз помоћ Тапатока
 
Ima li neko preporuku za filter kafu? Probao sam neku iz kafeterije, nije bila dobra. Kupio sam Bosch aparat da malo razbijem monotoniju Nespressa, a nekad mi se i pije filter kafa, ali nikako da ubodem dobru.
 
^haaaa, vidis ta fora sa izvlacenjem iz struje mi nije pala na pamet, a obicno sve te sitnice za ciscenje smislim :D
Nema potrebe za bacanjem novca za tim DM sredstvom, na njemu cak i pise da je samo limontus. Moze 5-10x je jeftiniji limontus na meru (ja uzmem po kilo, mnogo cesto ga koristim u kuci, ode to za koji mesec max.)
imao sam to u uputstvu za Rowenta aparat, pre 15god. od onda sam uspešno primenjivao na svim jeftinim aparatima :)

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Decalcing Nespresso aparata je čitava nauka. Ja pogledah ono uputstvo, batalio i rekao ljudima u kancelariji : kad bude zasijala lampica za Decalcing, izvlačimo slamčicu ko će to da obavi [emoji38]

Послато са SM-G975F уз помоћ Тапатока

Što ti je problem descaling za Nespresso? Ja sam radio za ovih 5 godina jedno 5-6 puta. Nikakav problem...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Gledao uputstvo na sajtu. Ima jedno sedam koraka... Kapiram da je u praksi prosto ko pasulj, ali bilo mi muka pročitati sve ono.

Послато са SM-G975F уз помоћ Тапатока
 
Ima li neko preporuku za filter kafu? Probao sam neku iz kafeterije, nije bila dobra. Kupio sam Bosch aparat da malo razbijem monotoniju Nespressa, a nekad mi se i pije filter kafa, ali nikako da ubodem dobru.
Zavisi kog ukusa. Imas stvarno odlicnu Etiopiju za filter trenutno (za espresso je stavljam 20gr, bas sitno, cak i za juznoamericke, i opet je neverovatno porozna, bas pitak izadje, sto se meni bas svidja - tako treba filter kafe da budu).
Ali posto je to kiselija, probaj Honduras u D59B, on ima dobar balans.

Ako hoces komercijalu - no clue :D

EDIT: Koffein ima Etiopiju za filter odlicnu.
 
Poslednja izmena:
Zavisi kog ukusa. Imas stvarno odlicnu Etiopiju za filter trenutno (za espresso je stavljam 20gr, bas sitno, cak i za juznoamericke, i opet je neverovatno porozna, bas pitak izadje, sto se meni bas svidja - tako treba filter kafe da budu).
Ali posto je to kiselija, probaj Honduras u D59B, on ima dobar balans.

Ako hoces komercijalu - no clue :D

Gde ima ta Etiopija? Probaću Honduras isto, hvala na preporukama.
 
Zavisi kog ukusa. Imas stvarno odlicnu Etiopiju za filter trenutno (za espresso je stavljam 20gr, bas sitno, cak i za juznoamericke, i opet je neverovatno porozna, bas pitak izadje, sto se meni bas svidja - tako treba filter kafe da budu).
Ali posto je to kiselija, probaj Honduras u D59B, on ima dobar balans.

Ako hoces komercijalu - no clue :D

EDIT: Koffein ima Etiopiju za filter odlicnu.

Baš me zanima reakcija na Etiopiju :) meni je na filteru i Lavazza bila kisela. Mogu da zamislim kakva je tek Etiopija na filteru.

Slabo su ljudi upoznati sa svetlim prženjem kafe. Nije za svačiji ukus. Sećam se kada sam prvi put probao Etiopiju u Kafeteriji. Pitao sam se kako iko može da pije tako kiselu kafu. Malo po malo, navikao sam se i zavoleo je jer ima gomilu prednosti u odnosu na prepržene komercijalne kafe. Sad ne mogu više da zamislim da pijem čak ni Illy, a Etiopija iz Kafeterije mi je sad čak i gorka.
 
U D59B su se pojavile Rwanda i Peru. Peru mi je zanimljiva kafa, blago kisela sa srednjim telom, bez nekih prepoznatljivih aroma. Sačekaću još malo da odleži, kad sam je uzeo bila je pržena pre dva dana. Rwanda mi se ne sviđa, izrazito je kisela i opet bez posebne arome. Čak mi je bezveze i kao kapućino.
Honduras i Etiopija su favoriti iz D59B. Hondurasa ima valjda stalno, a Etiopiju nemaju već neka 2 meseca.

@alfaunits Dobro si primetio da svi prodavci u istom periodu imaju slične kafe. Etiopija mi je sad svuda ista. Što je najgore, prilično mi je beskarakterna. Kao da nije Yirgacheffe već Sidamo.
 
Ne bih rekao, evo nekoliko dana je stara sada, koju ja uzimam, pocele su gorke note (ali ne one sa losim aftertaste-om ili losom extrakcijom, ove su prijatne).
Sidamo je uvek bio "suv", tj. susi jezik nekako.

Rwanda je ljutkasta malo, ali ona je trenutno duze stajala (za moj ukus, za vecinu, ne).

Ni meni se kisela kafa, kao kafa, ne svidja, ja to ne smatram ukusom kafe :) Ali kao neki caj, napitak, sta vec, da.
 
Nije mi jasno koja je kafa Lavazza kaficima jer od nje dobijem dijareju bukvalno. Svaki put.
 
Stigla soljica sa Alija.
16040b11e13cbfc7b496e4a802fec493.jpg


Послато са SM-G960F уз помоћ Тапатока
 


Odgledajte do kraja, totalni savage moment xD


Inace, akcija u Metrou

5cf48f62d750c27c524eefb94f3ae613.jpg
 
Možda je najbolje da malo izučiš temu unazad, jer je sve napisano, ali tu i tamo ima i oprečnih mišljenja.

DG i Nesspreso je skoro isto, s' time da sam Nesstle smatra da je Nesspreso "viša klasa" te za njega nudi veći izbor boljih kafa. Međutim, Nesspreso je tek odnedavno krenu kod nas zvanično da se prodaje, i izbor kafa je za sada 'nako... Na zapadu imaš velike fancy Nesspreso radnje, izgledaju k'o najnad''anije Cartie prodavnice. Kod nas, slabije.

DG je korektan, i obzirom na cene, možda najbolji izbor za kapsule, kod nas. Bar za sada dok Nesspreso ne krene jače na ovo tržište.

Punjive kapsule za DG, ja imam, i ne koristim. Smatram da su priprema i kasnije čišćenje kapsule nepraktični, i da ako već koristim mlevenu kafu, mnogo praktičnije uzeti neki aparat tipa Gaggia Classic. Punjenje pražnjenje portafiltera (to je ono gde barista stavi kafu, malo upresuje te zavrne pod aparat), mnogo je brže i praktičnije nego DG patrone. Međutim, ima ih koji se ne slažu sa ovim mišljenjem. Sam odluči, izuči temu u rikverc.

Ako već ideš na punjive patrone za DG, obavezno uzmi one koje imaju i gornju mrežicu u patroni, koja ide preko kafe. Vrlo važno da se kafa pravilno ekstrahuje. Ova koje su najčešće, sa samo donjom mrežicim, aparat hoće da "oduva" kafu u stranu i da se lošije pripremi. Tih sa dve mrežice sada ima sve više.

Rešila žena da me časti, pa mi je uzela gaggia clasic, danas sam saznao
 
Kontrola a ne ljubav. :)
Bolje da sedi kući i namešava kafe, nego u nekom kafeu konobarice. :D
 
Ма мени то мало сумњиво. ;) Да није скршила ауто или хоће нову бунду?
 
Moram da pitam, jer mi nije jasno:

Sta je tako specijalno u toj GC, nema drugih aparata koji su dobri?

TuturuTu on 6X
 
Eh, mnoge stvari su nejasne kad nemas iskustva, ili ne kapiras nesto od pocetka iako si u tome (ja i graficke :D) :p
Nije najbolji, ali u tom rangu do 300e (pa mozda i do 500e) nema boljeg i proverenog. nadje se poneki polovan do 500e koji je bolji, ali ako poredimo do 50e razlike, opet se ne nadje ni nova GC - polovan bolji.


BTW, potvrdio sam da su mi kafe izlazile lose zbog temperature. Igrao se malo ove nedelje, posto sam video da je dobro ispadala kada sam se vratio u BG, i palo mi na pamet da je do temp, ali ne i kako...
Kod mene je VRUCE! :) Ostavim vodu i za sledecu kafu je >25*C, a grejac je izgleda pravljen u svim ovim masinicama hardcoded da je ulazna voda 10-15*C, pa cak i da jedva predje 20*C ulazna, sprzi mi kafu :)
Stavio sam vodu iz frizidera, milina!
 
Moram da pitam, jer mi nije jasno:

Sta je tako specijalno u toj GC, nema drugih aparata koji su dobri?

TuturuTu on 6X

Gaggia Classic je kompromis između komercijalne profesionalne i kućne espreso mašine. Grupa, ručka i filteri su isti kao oni na profesionalnim mašinama, urađeni od masivnog hromiranog mesinga. Takođe ima solenoidni trosmerni ventil kao na pro mašinama. Nova GC Pro verzija iz 2019 ima i cev za paru kao na pro mašinama. Ono što je isto kao na kućnim mašinama je aluminijumski bojler malog kapaciteta i vibraciona pumpa. Prosumer i komercijalne mašine imaju velike bakarne bojlere. Na prosumer mašinama su takođe vibracione pumpe a profesionalne mašine rade isključivo sa rotacionim elektromotornim pumpama.

Ukratko, na GC se može dobiti espresso koji je dosta blizu onog što se može napraviti na pro mašini. S druge strane, pravljenje espresso kafe na GC je dosta komplikovanije nego na kućnim mašinama jer zahteva kvalitetan mlin. Obične kućne mašine ne zahtevaju precizno samlevenu kafu ker koriste dodatke u filteru za postizanje optimalnog pritiska. Kod GC sve mora da bude precizno mleveno jer kombinacija granulacije mlevenja i sabijanja kafe u filteru omogućava taj pritisak, baš kao na pro mašinama.
 
Hvala na detaljnom odgovoru

TuturuTu on 6X
 
ponovio sam se neki dan na poslu sa Siemens s20 od vandera.
obuka od sat vremena kako da ga čistimo :) pravi se oko 20 kafa dnevno i god dana garancije.
zadovoljni zasad. kafa mi je nešto bolja na magnifici, ali je ovo baš robusno čudo.

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno