Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

French press ima u Kiki, Home Center (Eurosalon) i slicnim prodavnicama.
Pozdrav
 
ljudi, evo moj prvi post ovde..
Situacija je sledeca, sutra putujem u madjarsku i mogu da kupim neki aparat za kafu budzet mi je limitiran(student), ali volim espreso
treba mi vas savet.. u principu Jura ili Saeco?
ovo sam gledao http://www.mediamarkt.hu/mcs/produc...kávéfőző,103952,504755,969388.html?langId=-19 cena oko 105-110 E
ili kod nas kod onog lika iz NS-a sto ste ga ovde spominjali i hvalili http://www.kupujemprodajem.com/Jura...a-6-meseci-11172512-oglas.htm?filter_id=10233

voleo bih da mogu penicu da pravim,cisto malo ponekad kapucino da napravim.. radio sam kao konobar par godina i kratka kafa sa penom (znaci skoro bez mleka samo pena) mi je najbolja stvar
Kapiram da je mlin najbitniji, ovaj prvi- saeco nema mlin, pa mozda kasnije moze da se uzme..
al Jura ima mlin, ima i neke opcije za mlevenje, krupnije ili sitnije mlevenje.. al opet ko zna kakav je mlin, dal greje kafu i ostalo..

sta vi preporucujete?

I da, ukratko, sta je bitno prilikom kupovine esp aparata? pritisak bar 15 bara? sto vise napisete to cu vas ja manje pitati kasnije :)
 
http://coffeegeek.com/
Imas i opise uredjaja, a i kako odabrati kafe aparat.

Ono sto ja mogu da kazem kao konzument:
Ako ces da pravis filozofiju zivota oko pravljenja kafe - onda manuelni i spremi prostor za mlincinu (ne videh da iko kaze da ima neki mali, a da je dobar).
Ako hoces da poturis soljicu, podesis kolicinu vode i kolicinu kafe (aromu) - onda automatika. Zabrinut za temperaturu kafe dok se melje - uzmi aparat gde je mlin sa keramickim 'nozevima'.
 
Gledao sam sinoc ove SCG testove koji su sasvim solidni ( npr http://www.youtube.com/watch?v=nNiuMwz-KdA) i realno ocenjuju,tako da ih smatram validnim testovima.
i ja sam vise za manuelno pravljenje kafe nego za automatsko, navika 3 godine sam bio konobar :)
e sad evo npr koliko sam ja mogao da provalim, ovo je put do pravljenja dobre kafe za sto manje para :
npr
1. masina : 110e http://www.mediamarkt.hu/mcs/produc...kávéfőző,103952,504755,969388.html?langId=-19
gledajuci testove SCG-a, za te pare odlicno pravi posao.
medjutim ima rucku pod pritiskom, znaci ne treba stiskati kafu u rucki, al rucka moze da se stavi i ona bez pritiska, onda sam odredjujes i mozes da pritiskas stndardno.
trenutno para imam za ovaj aparat, a ne i za mlin, do tad mogu da se sluzim i sa kafom u kesicama, koji su sasvim solidno ocenjene na SCG testovima (verovali vi ili ne :) ) i eventualno kupim sameljenu kafu (to je najgore resenje, al moras da pocnes od necega..)

2. kupis neki mlin za kafu, ima do 100e polovno naravno, treba izabrati pravi
3. i dobra kafa, i to je to
nikad nisam bio za automatske kafe,volim da sam pravim

@bmibmc gledao sam, nemaju ocene za ovaj model - philis saeco poemia al imaju za njegovog prethodnika saeco aroma, i ok je..
al naravno, mlin odredjuje kakva ce kafa biti, aparat samo da ima dobar pritisak (ovaj ima 15b)
molim ostale clanove da prokometarisu

ps. a koliko je snaga aparata u vatima ( W ) bitna ?
 
Poslednja izmena:
Moracu da ponovim pitanje.
Gde mogu da kupim french press ili makar drpper u Beogradu?
Najbolje ako može da ti donese neko iz inostranstva, kod nas nisu normalni sa cenama. Ja sam jedva našao u Eurosalonu, za 2.500 din, danas mi je javila sestra, ima u Kiki za 5.500 din. Prodaju valjda i u robnoj kući u Zemunu Ikeine za oko 2.000 din. Ja sam na kraju kupio u Oslu, u Ikei presu za 10 eur.
 
Ja se danas ponovio sa Gaggia Classic mašinom i Gaggia MM mlinom. Ovo mi je prvi espresso aparat.
Sve zajedno izašlo manje od neke automatske mašine, prvim šotovima iz ovoga sam više nego zadovoljan.
 
Uzeo da probam ovaj novi najjači Espresso u Dolce Gusto ponudi, trebalo bi da je dobar, videću ujutru :D Jel je probao neko?
 

Prilozi

  • Dolce Gusto Ristretto Ardenza.jpg
    Dolce Gusto Ristretto Ardenza.jpg
    961.5 KB · Pregleda: 569
Ako prezivis :)
 
Uzeo da probam ovaj novi najjači Espresso u Dolce Gusto ponudi, trebalo bi da je dobar, videću ujutru :D Jel je probao neko?

sve što sam od ovoga probao na kraju mi liči na kafu iz 3 u 1 kesice...milion puta bolji ukus ima espreso iz onog ekspres lončeta što ide na ringlu...a lonče smešno košta u odnosu na ovu fancy skalameriju...
 
Daj link za to ekspres lonce pls
 
To lonce je originalna naprava za pravljenje espresa. Ako ti kafa iz njega lici na filter, onda nesto radis pogresno.
Svako lonce je dimenzionisano za kuvanje odredjenog broja soljica espresa: 1,2,4,... Kafe se stavlja toliko da posudica (filter) bude skroz pun. Moze malo i da se nabije, ali ne sme da bude nimalo praznine.
Ti verovatno stavljas malo kafe i ne nabijes je dovoljno, pa onda espreso ispadne preslab.
Pozdrav
 
Moka ni meni ne lici na espresso, istorijski su cak i nastali u slično vreme, samo moku uglavnom ljudi koriste po kući. Ima i u italiji dosta proizvođača, ispod 10e može da se uzme pristojna za 1 ili 3 kafe. Ja lično volim kad nema dobrog espressa, jer tursku, filter i instant ne volim.
 
Hehe naprotiv :) Znam odlicno kako se pravi, i nije ni malo slaba, stavise dosta je jaca od klasicnog espresa koji pravim na automatu, ali nisam mislio na jacinu. Ne mozes, ili bar ja ne umem, da napravis tako gust i kremast espreso... Bistrija je i tecnija kafa, nema kreme, na to sam mislio. Inace koristim pot za jednu kafu jer pravim samo sebi i stavim punu mericu naravno ;)
 
Aparati za kafu

Dobro je to "lonce"... Ali oz njega ne dobijas bas espresso vec ukusom vise lici na filter kafu. Moka pot se zove : http://www.bialetti.com/coffee/stovetop/moka-express-c-1_7_22.html
Imas kineskih kopija ovog originala za 200tinu dinara, original kosta oko 20e u italiji. Kineski obavlja posao ali nisam probao original pa da mogu da tvrdim dal je isto.

ja imam vec par godina lonce suparnicke firme pezzetti, bilo je na nekoj akciji za nekih 800 dinara za jednu kafu, sad da me ubijes ne secam se gde sam ga kupio ali cini mi se da sam ga vidjao i kasnije kod nas...na kineske su mi se zalili ljudi ali ja ih nisam probao...bialetti prodaje coin casa, oni su neki eksluzivni uvoznici ako sam dobro shvatio...

evo ga pezzetti u akciji...
https://vimeo.com/63402638
 
Poslednja izmena:
Super je, probao sam, problem je samo sto kod nas nema patrona za njega :) Bar ne lako dostupnih...
 
A i skupe su, komad oko 35... za 20centi vise imas odlican espresso u svakom kaficu.
 
sve što sam od ovoga probao na kraju mi liči na kafu iz 3 u 1 kesice...milion puta bolji ukus ima espreso iz onog ekspres lončeta što ide na ringlu...a lonče smešno košta u odnosu na ovu fancy skalameriju...

Mislim da malo preterujes, ne bih se slozio sa tobom. Dolce gusto nije najbolji, ima boljih nacina spremanja kafa, ali daleko je ovo po ukusu ispred 3u1...

Inace, probao sam ovaj novi ristretto - miris je jak i predivan, stvarno se oseca sveza kafa. Ukus je prilicno jak i pun, nisu dzabe stavili da je najjaca u ponudi :) Na povrsini se napravi penica svetlo braonkaste boje, nit puno nit premalo, bas kako treba. Sve u svemu svidja mi se, sigurno ima boljih espressa, ali ovo je skroz super za jednostavan sistem patrona.

Jurim one male soljice za espresso, ovde ide 35ml kafe, tako da je ovo fakticki kratki espresso, javite gde sve mogu da se nadju soljice. Nasao sam neke Grand na Kupindu sa tacnicama, 6kom za 500din, to mi nesto previse jeftino.
 
Poslednja izmena:
A jesi negde nasao one vece solje? Ili to samo ima u programu klupskih poena?
 
...Bistrija je i tecnija kafa, nema kreme, na to sam mislio. Inace koristim pot za jednu kafu jer pravim samo sebi i stavim punu mericu naravno ;)...
A, dobro, ocigledno te nisam najbolje razumeo prvi put. Meni je filter kafa sinonim za nesto ruzno i bezukusno, pa kad si uporedio espreso iz moka-pota sa njom, morao sam da reagujem :) Stvarno ne znam sta covek treba da uradi da mu tako pripremljen espreso bude gori od filter kafe? Sto se tice gustine i pene, tu treba eksperimentisati sa krupnocom zrna, ali i tempom zagrevanja vode - da voda pravom brzinom prodje kroz kafu.

@gizmo - povremeno u Metro-u imaju da se nadju razno setovi za espreso, kapucino i slicno, sa "Rioba" oznakom. Nisu nesto posebno, ali za svakodnevnu upotrebu su sasvim dobri. Ovako nesto: http://www.coffeepodshop.co.uk/RIOBA-Espresso-cup-and-saucer-of-porcelain-cont.75ml.html

Pozdrav
 
Gustina i pena pre svega zavisi od kafe, a onda sve drugo. Robusta će svakako npr dati više pene od Arabike iako je lošeg kvaliteta, a isto tako različite Arabike daju različito pene, neće isto pene biti sa nekom Brazil mešavinom i sa nekom Etiopija kafom koja inače ne daje neku penu. Naravno kafa koja inače pravi penu i ima jako telo može opet dati manje ili više pene u odnosu na svežinu i na pritisak pod kojim se pravi... Vodite se pre svega ukusom, manje izgledom.
 
Jasno je to za izgled i kolicinu pene arabika/robusta (mada nisam znao bas u tako sitna crevca :) )
Inace ne vidim nacin kako da odrzim kremu na moka potu. Eksperimenrisao sam sa nacinima kuvanja, tipa kad krene da izlazi kafa, u pocetku je penasta ali se ne odrzava a posle krene da prska iz one lulice za kafu... Pokusavao sam da odrzim tu pocetnu temperaturu kljucanha konstantnom tako sto sam sklanjao/vracao lonce sa ringle na po par sekundi ali ponovo je nemoguce dobiti kremastu kafu.
Kazem, ovo je najgori kineski pot od 200dinara,mozda je original bolji :)
Pot mi je ionako nuzno "zlo" na poslu a kuci pijem standarni espreso sa automatskog aparata - saeco incanto. Isprobavao sam raznorazne kafe do sad i zakljucio da mi najvise prijaju mesavine u odnosu 70-30% u korist arabike, mada ni prema vecoj kolicini robuste nisam gadljiv :) U mom drustvu poznate kao "treshka" kafe :)
100% arabika mi nema bas toliku gorcinu i intenzitet...
 
Poslednja izmena:
Jurim one male soljice za espresso, ovde ide 35ml kafe, tako da je ovo fakticki kratki espresso, javite gde sve mogu da se nadju soljice. Nasao sam neke Grand na Kupindu sa tacnicama, 6kom za 500din, to mi nesto previse jeftino.

Sto deblji zid, to bolja soljica. Imaju ovi sto popravljaju/prodaju kafe aparate. Biraj ko ti je najblizi. Imas Julius Meinl na Altini ako juris (taj) brend.
 
Soljica mora da bude topla da bi se odrzala pena. Hladna soljica ubica pene. Pored vrste kafe bitan faktor pene je i pritisak koji se postize prilikom prolaska vode kroz kafu.
 
Nazad
Vrh Dno