Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Koje kapsule su se najbolje pokazale za refil, moze neki link ovde ili na pm, kao i kojom kafom punite? Ja najcesce pijem cortado, ako je nekom orjentacija...

Obavezno uzmi neke koje imaju još i dodatnu mrežicu koja se stavi i iznad kafe. Spominju ih ovde u temi.

Bez te mrežice, kafa se ne ekstrahuje ravnomerno iz kapsule. Imao sam slučajeve, otvorim iskorišćenu refil kapsulu, i jasno vidim da je mlaz vode oduvao kafu u stranu, te najvećim delom iz mlaznice aparata, išao direktno ka otvoru kapsule.
Moje prve refil kapsule nisu to imale, te sam se nešto njakao praveći takvu "pokrivku" od alu folije, i znatno se popravi ukus kafe. Pogotovo se ujednači na više pravljenja (što nije bio slučaj bez pokrivke). Ali je suviše njakanje praviti to kada već ima kapsula sa mrežicom.

BTW, originalne DG kapsule za kafu, te jednokratne, na izlazu imaju ventil koji u početku stoji zatvoren, te sačeka da se u kapsuli poveća pritisak. Tak tada ventil na vrhu kapsule otvara i pušta kafu da krene.
Refil kapsule ovo ne mogu da emuliraju. Ne znam koliko utiče na ukus kafe, jer ne mogu probati istu kafu pod istim uslovima, sa i bez nadpritisnog ventila.
 
Poslednja izmena:
Ja sam napisao koje su to kapsule na kp i ostavio link, vidim da je administracija obrisala. Nisam znao da ne moze, vidim da ostali ostavljaju linkove. Kucajte samo na kp, dolce gusto punjiva kapsula i nacicete bas te sa dodatnom plasticnom mrezicom koja rasporedjuje vodu po celom obodu kapsule. Crvene su boje, meni su se extra pokazale.

Poslato sa PRA-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
Ove su stvarno bolje, ali i dosta skuplje. Koliko traju?
Ko ne nadje, dakle fora je preliti malkice vode nakon utapkavanja kafe (jedna-dve kasicice). Bas to da ne bi mlaz bacio kafu na jednu stranu.

@Dr. Mare, ova dva lika mislim da donose iz Madjarske ili Austrije DG/Nespresso (mada DG mozda i kod nas "uzimaju", ali nisam nikad kupovao, 500din nije uopste posebna cena)
Ali Nespresso izgleda od negde iz Zaliva donose, ima hebrejski i arapski prvo od jezika :) Odlicne su im, i BAS imaju izbor Nespresso kapsula (original). 600din je pakovanje doduse, sto nije nimalo jeftino.

U Kafeteriji ima za 420-480 one njihove zivotinje :D za Nespresso, a Rioba ima 2-3 uvek u Metrou, 320 dinara valjda, kafa je odlicna isto, cak mislim da je bolja od original Nespresso-a. (koriste ona jeftinija Rioba zrna)
 
Propisane su na 500 koriscenja, ja klristim oko 350 puta do sada. Videcu dokle ce dogurati. One losije do 100 puta propisane, a ne znam da li mogu i 50....

Poslato sa PRA-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
Onda slobodno njih, ako mozes 350 puta, bolje su od bilo kog primerka ovih jeftinijih.
 
Баш нешто гледам кад сам купио моје, а користим их бар три пута дневно.
Знам да су путовале око 20 дана од поручивања.

Једина мана је што су пробушене и са друге стране, али никад није било проблема око тога :D

Него пре сам писао да сам узимао кафу на мерење у Новом Саду, у ул. Корнелије Станковића, али више не узимам код њих. Млин им је баш лош и сувише ми крупно мељу кафу колико год их замолим да ситније мељу, па морам после тога да је мељем са мојим малим млином. Прешао сам поново на Lavazza кафу. 300 динара 250 грама на пијаци.
58826c5d573901c612bf50f21b9cb6cf.jpg


Poslato sa ALE-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Ajd da vidimo kakav je davidoff [emoji4] dok sam vise pio instant kafu te njihove u teglama me nisu nesto odusevile...

ovu drugu nađoh u lidlu, 100% arabika...
021285f3b639ac48b8ee3a900538fa59.jpg
 
Poslednja izmena:
Ej, vi koji niste u Crbiji pa imate izbora, prekinite da se hvalite, da vam ne dodjemo tamo :p
 
jest da trenutno nisam u srbiji, ali na zalost se vracam [emoji4] ali u pravu si, ovde moze da prodje zaista puno vremena dok ponovo moras da kupis neku istu kafu...
 
Poslednja izmena:
Razmisljao sam ovaj Bellarom da kupim, ali mislim da nije mleven za espresso (bar ne pise nigde na njemu)...
javi ako probas (i u cemu si probao).
 
U kafiću preko puta posla koriste bondi kafu (espresso). S obzirom na to da mi taj ukus sasvim odgovara (uvek pijem produženi bez mleka), koji biste mi aparat preporučili za to (i gde da nabavim tu bondi kafu)?
Nista kapućino, kafućino, crapuchino, makijato, i slično, već mi samo treba za taj produženi bez mleka.
 
Moze li se naci Tchibo black&white ili gold u granulama na pijacama?
Kakva je cena?
tchibo-black-n-white-100g.jpg

Tchibo-Gold-selection-instant-coffee-100g.png
 
Poslednja izmena:
U kafiću preko puta posla koriste bondi kafu (espresso). S obzirom na to da mi taj ukus sasvim odgovara (uvek pijem produženi bez mleka), koji biste mi aparat preporučili za to (i gde da nabavim tu bondi kafu)?
Nista kapućino, kafućino, crapuchino, makijato, i slično, već mi samo treba za taj produženi bez mleka.

Koliko novca planiras da izdvojis?
 
Kupih Lavazza Crema e gusto, stavih u reffillable kapsulu i ispada mi nešto tanka na 3 crte vode. Slabo ima i penu. Dolce Gusto Lumio aparat.
Lepo sam sipao kafu u kapsulu (oko 6gr), malo pritisnuo. Ali nije ni približno onom što se dobija iz originalnih kapsula. Gde grešim?
 
Poslednja izmena:
Toliko ima prostora u kapsuli. Jedino ako treba više da pritiskam, pa da stane više. Koliko treba?
 
Noob pitanje :D
Sta je aparat za filter kafu, odn. kakva kafa tu ide ? Ja pijem obicnu tursku kafu, pa ako je ovaj aparat za to, samo bez taloga, onda bi mi odgovaralo.
 
Kupih Lavazza Crema e gusto, stavih u reffillable kapsulu i ispada mi nešto tanka na 3 crte vode. Slabo ima i penu. Dolce Gusto Lumio aparat.
Lepo sam sipao kafu u kapsulu (oko 6gr), malo pritisnuo. Ali nije ni približno onom što se dobija iz originalnih kapsula. Gde grešim?
Spremis dve kapsule sa po 5-6 grama i nema greske. Jedino penu neces moci da izvuces sigurno kao na fabrickoj kapsuli. Ipak je ona pakovana pod pritiskom.

Poslato sa PRA-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
Noob pitanje :D
Sta je aparat za filter kafu, odn. kakva kafa tu ide ? Ja pijem obicnu tursku kafu, pa ako je ovaj aparat za to, samo bez taloga, onda bi mi odgovaralo.
Za filter, kafa je krupnije mlevena u odnosu na "tursku", espresso, moka.
Ali ako staviš filter papir za filter kafu, onda možeš i najfinije mlevenu kafu da skuvaš u njemu.

b34e38128f949369563f70110eb3237d.jpg
 
Poslednja izmena:
Kupih Lavazza Crema e gusto, stavih u reffillable kapsulu i ispada mi nešto tanka na 3 crte vode. Slabo ima i penu. Dolce Gusto Lumio aparat.
Lepo sam sipao kafu u kapsulu (oko 6gr), malo pritisnuo. Ali nije ni približno onom što se dobija iz originalnih kapsula. Gde grešim?

Da li tvoja refill kapsula ima mrežicu iliti sito koje ide preko kafe (što imaju originalne DG kapsule)? Ima refill kapsula sa time, ali i bez.

Ako nema, onda često bude taj problem. Mlaz vode iz aparata ne prolazi ravnomerno kroz kafu, već se desi da "oduva" kafu sa strane, te voda skoro da ide direktno iz injektora aparata ka izlazu iz kapsuje.

Privremeno sam to rešavao stvaljanjem alu folije preko pritisnute kafe, te onda špicastim nožem izbuškam foliju na više mesta, zatvorim kapsulu, pa onda u aparat. Bude značajno bolja kafa.
Ali je takva priprema kapsule pain-in-ass, te sam odustao od toga čim sam potrošio ono kafe što sam imao.

Ako planiraš da nastaviš sa refill kapsulama, nabavi te sa mrežicom.
 
Poslednja izmena:
Da, imam te sa plastičnom rešetkom iznad, a mrežicom ispod kafe. Crvene refill kapsule.
 
Tja, onda ako ništa drugo, nabi unutra nešto više kafe. Sme to i malo jače da se upresuje, pogotovo ako imaš i tu pokrivnu mrežicu.

Ili napravi dve kraće...
 
Kupih Lavazza Crema e gusto, stavih u reffillable kapsulu i ispada mi nešto tanka na 3 crte vode. Slabo ima i penu. Dolce Gusto Lumio aparat.
Lepo sam sipao kafu u kapsulu (oko 6gr), malo pritisnuo. Ali nije ni približno onom što se dobija iz originalnih kapsula. Gde grešim?
Сувише је крупно млевена за наше капсуле. Требала би бити ситнија. Пробај неки кућни млин за кафу, па да је уситниш. Ја јуче отворио ново паковање и баш брзо пролети кроз капсулу. То није то.

Poslato sa ALE-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Tja, onda ako ništa drugo, nabi unutra nešto više kafe. Sme to i malo jače da se upresuje, pogotovo ako imaš i tu pokrivnu mrežicu.

Ili napravi dve kraće...
Probaću još više da je kompresujem, da smestim više kafe.
Сувише је крупно млевена за наше капсуле. Требала би бити ситнија. Пробај неки кућни млин за кафу, па да је уситниш. Ја јуче отворио ново паковање и баш брзо пролети кроз капсулу. То није то.

Poslato sa ALE-L21 uz pomoć Tapatoka
Sutra mi stiže ručni aparat za mlevenje, pa ću videti da li je to u pitanju.


Inače, ove crvene kapsule nisu nekog kvaliteta. Slučajno sam polomio držač rešetke na jednoj kada sam hteo da je skinem zbog čišćenja. Uzeo da je zalepim Loctite lepkom i uspeo bez problema. To je ujedno i problem, Loctite ne lepi PP i PE plastiku, a ovo je zalepilo, što znači da nisu izrađene od PP i da verovatno nisu bez BPA.
 
Poslednja izmena:
Baš čudno, meni je ta Crema e gusto davala najbolje rezultate dok sam koristio refil kapsule a i najviše pene mi je pravila. I ja sam je fino sabijao u kapsulu, imam onaj metalni tučak pa kad se sabije stane dosta kafe.
 
Poslednja izmena:
Probaj i dobro tapkanje, i malkice vode, kasicica dva preko kafe posle tapkanja.
Ako ti kafa ne izgleda razbacano u kapsuli, onda je nesto drugo.

Koliko ti izadje napitka na 3 crte? Mislim da je to previse za espresso na Lumiji
 
Nazad
Vrh Dno