Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

marko_n

Slavan
Učlanjen(a)
28.02.2006
Poruke
2,313
Poena
379
Mislim da definicija
pro’ gram mer (n.) - An organism that converts caffeine into code.
dovoljno objašnjava kako i zašto je kafa povezana sa IT-jem, pa da pređemo na stvar. :D

Lično pijem običnu instant kafu (šta već nađem po marketima) ili običnu (tursku) crnu kafu, ali sam pre neki dan video nove Nescafe Dolce Gusto aparate za kafu i zapalio se da kupim jedan. Međutim, naišao sam na par mišljenja da ovi aparati i nisu nešto i da je možda bolji izbor neki drugi apart kakavih ima po prodavnicama tehničke sa cenama od 100e pa naviše.

U svakom slučaju rešio sam da kupim jedan i da mi stoji na stolu pored kompa, pa je svako iskustvo dobrodošlo od ljudi koji već koriste ove aparate. Na šta treba obratiti pažnju, kako se kafa priprema i generalno kakvu kafu pijete? :)
 
Ne znam kakvi su ti koje si okaćio, ali znam da je krups fancy marka. :D
 
Ja bih svakako isao na neki DeLonghi.
 
Ja na poslu pijem filter kafu, koja mi nije favorit. Kuci imam odlican espresso aparat sa pumpom od 19bar koji pravi bolju kafu nego u vecini kafica.

Mozes da je popijes za 10 sec i osetis udar kofeina za 1 minut, a mozes i da je razvuces sa mlekom :D
 
Nescafe Dolce Gusto koristi neke kapsule... koje nemam pojma gde bih kupovao, a koliko sam čitao pakovanje tih kapsula je 500 i nešto dinara, kad se preračuna jedna kafa izađe oko 35.

[YOUTUBE]Jtn8qOKLT28[/YOUTUBE]

Mislim da je bolja varijanta aparat koji koristi kafu koja može ds se kupi u kesi jer je dostupnija po prodavnicama... Takođe vidim da su neki aparati samo za espresso, neki za espresso i cappuccino itd. Takođe ih ima od 100 pa sve do 1000e. Šta je neka OK varijanta za kućnu upotrebu, da je praktično za korišćenje, da se pokazalo dobro u praksi i naravno najbitnije da je kafa dobra. :)
 
Poslednja izmena:
Svaki aparat za espresso ti pravi i cappuccino ako ima pipu za paru. Jer kapucino je koliko ja kapiram espresso kafa sa tonom mleka koje je pretvoreno u penu. Ako gresim nek me neko ispravi.
Ovaj nes izgleda perverzno, ali bi mene smorilo da pijem pola litre kafe i mleka :D plus te patrone sam i ja pokusavao da nadjem ovde, NEMA...
Jedino ako ides do Slovenije-Italije cesto, e tamo ima svega, ja sam sebi uzeo neki uber mega espresso 500gr za 3e :D
 
Kod mene u firmi ima par tih aparata na ampule (doduse, Lavazza). Medjutim, kafa je blago receno prosecna, iako je Lavazza moja omiljena kafa. Prosto to ne stima. Kod kuce imam neki Rowenta aparat sa klasicnom tehnologijom, ali takodje prosecan i nije za preporuku (Lavazza kafa ne pomaze puno ni ovde). Inace, espresso uopste nije skup napolju, dok se kod nas kvalitetan tesko nalazi, a skupi su cak i ovi losi. Ampule su bezobrazno skupe, a dobijas losu kafu od njih.
Sto se tice espresso/cappuccino varijanti - cappuccino aparat ima i onu cev za pustanje pare u mleko. Nikakva hi-tech mudrost.

Edit: krastavac, Duke napisao skoro isto sto i ja, ali postovao pre.
 
Poslednja izmena:
Doncafe prodaje te kapsule za "svoje" aparate, a mislim da je Lavazza iza njih u stvari (tih aparata i kapsula - za kapsule kazu da jeste).
Problem sa aparatima koji mogu da prave kapucino je CISCENJE - nocna mora, u stvari SMOR. Mene licno je mrzelo i obican aparat za kafu da perem, a kad sam video kako se peru oni za kapucino, rekao sam neka hvala.

Ja vise ne pijem kafu jer me teofilin previse unervozi (sto znaci ne vredi ni decaf.), ali ranije posto sam dovoljno cesto isao za Englesku, obavezno sam tamo kupovao. To sto se moze tamo naci (ili u Americi recimo) je nebo i zemlja u odnosu na kod nas pa cak i u Nemackoj (da, ni u Nemackoj nisam nasao dobar izbor prave kafe u zrnu).
Preporucujem ko moze da nabavi:
- Kenya AA, po meni najbolji izbor arabica kafe
- Etiphoia mocca, original kafa ;)
Sve dalje od toga je cista vestacka kafica. Ove gore probude sva cula i oseti se kofein bash kako treba.
Ja sam pio Kenya AA dok ju je imalo (sada je raritet ako se uopste nadje), posle Mocca-u.
Trenutno sam na Earl Grey.
 
Jao sjajna tema, ja sam coffee addict najgore vrste :D
Vec duze vreme hocu da kupis sebi aparat za kucnu upotrebu ali nisam siguran koji valja. Vidjao sam neke Delonghi uredjaje po Tehnomanijama ali nemam pojma valja li to cemu? Treba mi solidan aparat za espresso i kapucino po mogucstvu. Jel ima neko neku preporuku?
 
Ja sam moj platio 6k na limundu i u*ralo me da je ispravan i evo radi vec godinu dana, svakodnevno 2-3 espressa :D
Bitno ti je da ima dobru i jaku pumpu od minimum 15bar jer sto je veci pritisak, lepsa kafa.

Nemoj da te loze specifikacije, jer ces u praksi samo praviti espresso i eventualno napraviti penu od mleka. Krups je prilicno dobra marka koja se moze naci ovde u prodaji.
 
Duke, a koju kafu kupuješ za taj aparat? (ne mislim na te uvozne, nego kada si prinuđen da ovde kupiš)

Gledam ovako nešto:
http://www.tehnomanija.rs/katalog/krups-aparat-za-espresso-xp-5240.html
mada bih pre da prođem povoljnije, recimo ovo:
http://www.tehnomanija.rs/katalog/bosch-espresso-tca-4101.html
http://www.tehnomanija.rs/katalog/krups-aparat-za-espresso-xp-2000.html

Evo OVDE gomila uređaja soritranih po ceni.

Šta ti tvoje iskustvo govori, šta od ovoga valja? :)

Evo kako radi Krups od 250e:
[YOUTUBE]F5ytHGuZ_80[/YOUTUBE]

Jeftiniji Bosch:
[YOUTUBE]wjoOUtFrYSk[/YOUTUBE]
 
Poslednja izmena:
Mislim da bi ti i ovo pravilo odlican espresso.
Svi ovi skuplji u sustini ne nude nista posebno bolje. Nerdjajuci celik, ne gomila se kamenac, moze i filter kafa, prednja strana od inox-a i slicne nebitne stvari...

Mozda su dugotrajniji, kvalitetniji, ali ce ti kafa biti ista kao i na delonghi od 7k.

Ponavljam, ja sam moj uzeo na limundu, radi, pravi kafu i penu odlicnog ukusa, jednom u 6 meseci ispiranje tako sto sipam neki prasak u rezervoar i pustim da iscuri kroz sistem 1L vode...

Kafu na moju srecu jos nisam kupovao ovde. Vidjao sam u Tempu i Vero hausbrandt za ~500 din 250gr sto je i najjeftinije od nedomace kafe. Mada opet, ako imas nekoga u Italiji, mozes za tih 500 dinara dobiti 500gr Lavazza, Segafredo, Santo Domingo, illy itd.

Jednom sam porucio kubanski espresso Cafe Bustelo sa ebay... brate mili, to je vrednije od zlata :D
 
zeko je u pravu :)

kao iskusan kavopija i neko ko se naigrao sa espresso apratima, da vam kazem samo da je ovde stvarno kriminal sto se toga tice :)
inace sam jako verziran i razmazen po pitanju kafe :)) proveo sam previse vremena u italiji i u ns recimo pijem kafu na 2-3 mesta ili kad je sam pravim :)

treba kupiti neki ariete ili gaggia, to je u italiji tipa 60-70e vrlo pristojni, za kucnu upotrebu i odlicni su za neku manju kolicinu... naravno dok stigne dovde je bar duplo.. skuplji krups je preskup, jeftiniji je previse komplikovan i sigurno los za ciscenje... tako da od ova tri verovatno bosch... mada bih ja ipak pre uzeo onu rowentu koja je malo jeftinija..

Mozda bolje ovde:
http://ser.kkelectronics.com/product_detail.php?product_id=09025453 - vidjao sam ga i u rodicu
ili neki jednostavniji i jeftinij krupps
http://ser.kkelectronics.com/product_detail.php?product_id=09017132

e sad, svaki taj aparat, sa kompresorom, ce raditi OK jedno vreme, pitanje je kolko... trenutno imam kuci jednu rowentu, koje nema vise u prodaji (bila oko 200e kad sam se zenio, dobio za svadbu) i rohsnon (http://www.tehnomanija.rs/katalog/rohnson-kafe-aparat-r-959.html) koji vise ne koristim, jer sam oprao delove u masini za sudove i vise nisu za upotrebu (skinula se glazura i sad korodiraju!!!)

na poslu imamo ovo http://www.1-800-espresso.com/espressione-retro-1385.html dosvercovali smo ga :)

ni jedan kucni aparat ne voli da pravi vise od 2-4 kafe dnevno, pa racunaj sa time :), a tako nesto kaze i u garanciji..

ove nes cuda sto ste okacili na patrone su meni licno fuj, ali moze i tako... ima cak varijanta da se uzme samo aparat za dz, a da se placa neka kolicina patrona mesecno... izadje dosta skupo, mislim bar 50-70 din po kafi...

ja kupujem hausbrandt, kad sam u srbiji, takodje volim iz greeneta njihovu kafu , koja je prilicno jeftina a meni se jako svidja..
illy je ovde opet ocajno preskup, kao i bolje lavazze, mada ajd 7e, to je samo duplo :>>... doncafe espresso je nesto uzasno...tchibo espresso sam bukvalno bacio 200gr kad sam ga probao... najbolja kafa, verovatno na svetu, je u caffe Ambrossiano u Milanu, ima par lokacija, omiljena mi je u Corso Buenos Aires i nju redovno donosim sebi (popijemo kg za mesec dana...)

postoji uvoznik za gaggiu, ko sto rekoh lupa marzu duplo... snimio sam neki dan nesto sto se zove coffe house na bulevaru ka zeljeznickoj stanici, i video sam da imaju par zanimljivih aparata po relativno normalnim cenama, to cu bacim oko jos jednom detaljnije :)


edit: ovo sto je duke preporucio NE uzimati NI slucajno... to nema kompresor, pravi kafu koja je brlja koja podseca na filterusu i ne savetujem... tako nesto sam kupio za 2k, a tolko i vredi :(
 
Poslednja izmena:
Kompresor?
Ne pise na tehnomaniji, ali mi se cini da sam na amazonu video za taj aparat da ima 15bar pumpu...
 
zeko je u pravu :)

kao iskusan kavopija i neko ko se naigrao sa espresso apratima, da vam kazem samo da je ovde stvarno kriminal sto se toga tice :)
inace sam jako verziran i razmazen po pitanju kafe :)) proveo sam previse vremena u italiji i u ns recimo pijem kafu na 2-3 mesta ili kad je sam pravim :)

treba kupiti neki ariete ili gaggia, to je u italiji tipa 60-70e vrlo pristojni, za kucnu upotrebu i odlicni su za neku manju kolicinu... naravno dok stigne dovde je bar duplo.. skuplji krups je preskup, jeftiniji je previse komplikovan i sigurno los za ciscenje... tako da od ova tri verovatno bosch... mada bih ja ipak pre uzeo onu rowentu koja je malo jeftinija..

Mozda bolje ovde:
http://ser.kkelectronics.com/product_detail.php?product_id=09025453 - vidjao sam ga i u rodicu
ili neki jednostavniji i jeftinij krupps
http://ser.kkelectronics.com/product_detail.php?product_id=09017132


ni jedan kucni aparat ne voli da pravi vise od 2-4 kafe dnevno, pa racunaj sa time :), a tako nesto kaze i u garanciji..

ove nes cuda sto ste okacili na patrone su meni licno fuj, ali moze i tako... ima cak varijanta da se uzme samo aparat za dz, a da se placa neka kolicina patrona mesecno... izadje dosta skupo, mislim bar 50-70 din po kafi...

ja kupujem hausbrandt, kad sam u srbiji, takodje volim iz greeneta njihovu kafu , koja je prilicno jeftina a meni se jako svidja..
illy je ovde opet ocajno preskup, kao i bolje lavazze, mada ajd 7e, to je samo duplo :>>... doncafe espresso je nesto uzasno...tchibo espresso sam bukvalno bacio 200gr kad sam ga probao... najbolja kafa, verovatno na svetu, je u caffe Ambrossiano u Milanu, ima par lokacija, omiljena mi je u Corso Buenos Aires i nju redovno donosim sebi (popijemo kg za mesec dana...)

postoji uvoznik za gaggiu, ko sto rekoh lupa marzu duplo... snimio sam neki dan nesto sto se zove coffe house na bulevaru ka zeljeznickoj stanici, i video sam da imaju par zanimljivih aparata po relativno normalnim cenama, to cu bacim oko jos jednom detaljnije :)


edit: ovo sto je duke preporucio NE uzimati NI slucajno... to nema kompresor, pravi kafu koja je brlja koja podseca na filterusu i ne savetujem... tako nesto sam kupio za 2k, a tolko i vredi :(
U potpunosti se slazem sa tobom, NE KUPUJTE ona sr... kod nas, realno ne vrede ni 50e a kamoli 200, pri tom veoma su daleko od necega sto se zove espresso (bez obzira na 15bara i slicno). Za dobar espresso treba se dobro isprsiti. Po meni najeftnije resenje je Nespresso aparat sa kapsulama, iako te soljica na kraju izadje 40c... Znam da nema jos kod nas ali moze da se nabavi. Cak sam jedno vreme razmisljao da pocnem da uvozim te kapsule... Videcemo, videcemo...
 
Najbolja analogna (namerno sam napisao analogna, misli se na manuelnu masinu) je Gaggia Classic.
Taj model je na trzistu 15 godina i nista mu nisi menjali. Pravi mali besceler za kucu.

gaggia_classic1.jpg
 
Ma nema to kod nas, covek pita sta da kupi, ne sta je najbolje.
 
Gaggia Classic je odlican aparat za kucu. Sve drugo do jedno 1000e su igracke. Doduse kod nas se po 1000 evra prodaju *****arije. Medjutim, prva stvar koju ljudi zaboravljaju je da aparat mozda i nije najbitniji u prici. Po mom misljenju, prvo i osnovno - mlin, pa 3 prazna mesta, pa kafa, pa aparat i kvalitet vode na istom mestu, pa tehnika pripreme. Ja vec neko vreme imam kuci Gaggiu Classic i Mazzer Super Jolly mlin. Odgovorno tvrdim da pravim kvalitetniji espresso od 99,99% kafica u gradu.

Kafa. Lavazza, Illy, itd, realno su samo komercijalne kafe koje dok dodju do vas najmanje par meseci su stare. Jos ako kupite mlevenu, to vec gubi svaki smisao. Samleveno zrno kafe u roku od 5-7 minuta gubi veliki deo arome koji je do tad imalo. Mogao bih satima o ovome, ali da pokusam da skratim i budem konkretan, ako zelite dobar espresso kod kuce:

Kupite dobar mlin: kosta ce vas vise nego aparat. Nije losa varijanta uzeti kvalitetan polovan mlin i kupiti nove nozeve. Moj mlin je 20 godina star! Ove igracke po Tehnomanijama ZABORAVITE. Ugreju im se nozevi, spze kafu, ne melju ravnomerno sto je najbitnije od svega, i nemaju dovoljno fina podesavanja. Sitnoca mlevenja se podesava svaki dan, pre svega u zavisnosti od vlaznosti, a naravno i od vrste kafe.

Aparat: Realno ako ne kupujete profesionalni aparat, gaggia classic je best buy.

Voda: Koristite flasiranu ili filtriranu vodu, zbog ukusa, zbog kamenca i mnogo toga.

Kafa:eek:vo je najveci problem. Kod nas nema odlicne kafe. Kod nas retko gde ima sveze kafe. Kako je peku to je tek za pricu. Prosecan beogradjanin pije produzeni s mlekom. U tu katastrofu sta god da stavis bice dobro, zato se kafa malo prepece i izvlace se kakao i cokoladni ukusi, koji tu dobro dodju, ali sve ostalo se gubi. Ima na 2 mesta do 3 u gradu da se kupi kafa koja je OK, treba ubosti kad je peku, ali makar ima deklaracija i znam sta pijem. Raspitajte se.

Za kraj mali podatak. Zrno kafe iz zemlje moze da povuce preko 1000 razlicitih i definisanih ukusa, nekoliko puta vise od zrna grozdja - a koliko se razglaba o ukusima vina.

Pozdrav!
 
Vec sam navodio, nisam odusevljen Rowentom, mada moja nije ovaj model. Okreni-obrni, ja bih se opredelio za DeLonghi. Kao sto npr. Canon pravi i najbolje kompakte, tako sam siguran da i ozbiljan proizvodjac profesionalnih kafemata pravi i najbolje male kucne aparate.

Edit: skup bre taj sto ima da se kupi ;)
 
Poslednja izmena:
Nemojte da škrtarite sa informacijama gde može da se kupi dobra kafa. :) Većina nas nemam pojma.

Vidim da na sajtu koji je linkovao mige prodaju i kafu: http://www.bago.rs/index.php?view=espresso
Da li je neko probao njihov Forte espresso?

Takođe, sa prethodne strane Latino Coffee deluje da može biti kvalitetna, ali to što deluje ne mora ništa da znači.
 
Poslednja izmena:
cudo niko ne zove na te vase divne kafice...mmmm vec osecam miris...'ocuuu i jaaaa :D :)
 
Samo da obavestim potencijalne kupce nije to samo staviš kafu uključis aparat, poenta je da se kafa čuva u zrnu hermetički zatvorena a da se melje tik pre upotrebe inače gubi svoja svojstva, tako da je pored dobrog aparata potreban i dobar mlin (mada za entuzijaste i onaj ručni albanski može da posluži :D ).

Edit: Nisam registrovao da je @J Lo to već pomenuo , al ne može da škodi :)
 
Poslednja izmena:
A krastavac, ko ce sad da melje kafu, jesmo li konformisti ili nismo?! Samlevena kafa treba da se drzi u frizideru kad se otvori, naravno dobro zatvorena. Tako pise na mojoj Lavazzi, i ja je tako i cuvam.

Ajde neko da pozove Jelenu na espresso, demonstrirajte klasu!
 
Nazad
Vrh Dno