Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

@MareBGD
Slozio bih se i ja da boldovano nije tacno kada se radi o tvojim izvorima ili izvorima po svetu. Kod nas ti ispeku, pa odmah ide u prodaju i to u papirnoj ambalazi. Ni ne odstoji. Ima svega. Kladio bih se da ima i industrijske arabike sto ide ovim loko velikima (Grand itd.). Ima i dobre i odlicne kafe, ali ima i prevare.
Moji su 80tih kupovali sirovu kafu i u rucno pravljenoj shishi pekli. To je bila najbolja kafa u komsiluku (po pricanju komsinica :d ). Seti se i prvih przionica kafe. Sveze je sveze. Ne mora ni biti kafa od malih farmera da bi bilo bolje od necega pre godinu ispecenog.
Industrijski i rucno gajena, brana, prana itd. kafa nisu za porediti, ali to ne znaci da je industrijska smece nego da je OK. Ni vise, ni manje. OK je. Nema mesta nipodostavanju, pogotovo za pare koje treba dati.

Mene mrzi da idem do przionice, pa da biram po 250g par vrsta. Taman mi se svidi neka, dodjem po jos, ili nema ili ne lici na onu prvu. Lakse mi uzeti 2kg na pijaci i miran sam mesec, mesecipo. Mozebiti losija, ali je jednostavnije, uvek ista, uvek dostupna, jeftinija i uopste nije nepitka.
E sad, i ja postujem da neko obozava da proba, da eksperimentise, da mu je przionica na 100m, pa da ga svracaju da mu ponude nesto novo da proba, da mu stigne postom nesto sto ni on ne zna sta je, da provede par sati iscitavajuci forume i tragajuci za nekim biserima, iscekuje posiljku itd.

Ne znam sta je coveku bila namera, ja samo citam sta on pise...

@zelvel
Nisu ti izgoreli receptori nego si probao Jelen i Lav od kafa, a to ti je sve isto. Da banalizujem, neke kafe imaju ukus caja sa limunom, neke kao puna usta badema, negde dominira cokolada itd. Ni mleko ne moze da prikrije ukus ;)
 
Pozdrav svima, imam neke nedoumice pa ako moze pomoc. Gledao sam temu (search vise) i shvatio sam da ako zelim nov aparat za espresso koji proizvodi sasvim u redu kafu, a da nije neka jaca cena, da je to onda u pitanju DeLonghi Dedica EC 685. E sad, ja po sajtovima vidjam razlicite specifakacije, npr.

-ima 685.M model i 685.R model u comtrade-u i cena prvog je 24.490 (ja sam ubedjen da je do juce cena bila 20000 :( ), a drugog 24.999 (snizeno sa 31.249). I sad mi nije jasno u cemu je razlika u ceni (pitam se zasto je tolika razlika u ceni ako je full cena bez snizenja). Koliko sam video, razlika je samo u boji (ili ne?). Primetio sam i da kad se pogledaju specifikacije za 685.R model da u naslovu pise 1300W, a dole u specifikacijama 1350W

- u tehnomaniji je 685.M sa 37.777 snizena na 25.499 (no otkud tolika cena sad ako je vamo bila nzm. 24.490 bez snizenja?). No pise da je 1350W

- a onda npr. u gigatronu je 685.M cena 31.999 (bez snizenja) i pise da je 1450 W, no sifra tog modela je 8004399331198, a ista ta sifra je i kod comtrade-a. Te mi ni otuda nije jasna ta razlika u ceni

(mogao sam da ostavim i direktne linkove do tih sajtova gde pisu cene i ostalo, al valjda nije od znaca sada)

Ja sam pogledao i na zvanicnoj stranici https://www.delonghi.com/en-int/pro...pump-espresso/dedica-style-ec-685m-0132106138 i tamo pise 1300W i moze da se uradi uporedo poredjenje sa 685.R i razlika je samo sto je boja metal, tj. red (i pretpostavljam da to i jeste jedina razlika?)

Izvinite ako sam i previse zakomplikovao, no previse su mi razliciti podaci, a i cene variraju, pa da vidim u cemu je kvaka :d Kontam da je u tome sto su netacno prepisali sa nekog drugog sajta
 
Ako ti u viski stavim 3 kocke leda. Možeš li da pogodiš koji piješ?

Može se pogoditi, ali led mora biti sa glečera na Grenlandu, eventualno sa Islanda, i to delovi leda sa bar 15 metara dubine, i delovi konzervirani pre početka industrijske revolucije. Dobar geolog bez problema prepozna te delove glečera.

:p
 
Mene mrzi da idem do przionice, pa da biram po 250g par vrsta. Taman mi se svidi neka, dodjem po jos, ili nema ili ne lici na onu prvu.

Sa ovim se slažem 100%. Problem je što je taj posao kod nas tek u začetku i ljudi uglavnom eksperimentišu. Nekad ga baš ubodu i bude savršeno a drugi put mi bude potpuno bezveze. Volim da sedim kod pržioničara i da probam po par kafa pa uzmem šta mi se sviđa. Ljudi su uglavnom OK, i ne naplaćuju probe.

Inače moja avantura sa lokalcima je krenula jer je u Metrou nestala Rioba Etiopija koja mi je bila najlepša komercijalna kafa. Dugo već nema dobre Etiopije ni po lokalcima, a Yirgacheffe mi je omiljena kafa. Da je ima stalno, samo bi to pio. Volim lagane kafe, verovatno mi zato ne leže tamno prženi italijanski blendovi.
 
A to da idem do przionice to je retko, iskreno cudno mi da neko nije pokrenuo neki suscription u Srbiji, mada bi kapiram i to bila prevara :)
 
Ima sa dostavom (Java, Kafeterija), ali njihove kafe su preskupe, pri tom te cene ne odražavaju bolji kvalitet. Ja plaćam oko 2100din po kg sve SO arabike, ove njihove koštaju oko 3500. Da ima neko normalan sa dostavom, pretplatio bi se da mi redovno šalju, samo da ne moram da idem u centar grada.
 
@MareBGD
Me's'cini ti odavno nisi u Srbiju svracao. Sad odes u Maxi i trazis pola kg pecenog krompira, gospodja pakuje 1kg. Trazis 400g grilovanog povrca, gospodja pakuje 320g. Ona je prestala zvanicno da radi pre 10-15godina, tj. u penziji je. Ne mozes ni da se ljutis jer gdja pokusava dodatnim radom da finansijski prezivi/bude na toplom. To sto ona realno ne moze vise da radi, nikoga nije briga jer nikog drugog i nema da tu radi. Nisam uspeo majstore za oko stolarije da srede da nadjem, pa ja glumim ludilo kad uhvatim vremena. Dakle, i da ima ko bi osmislio probaj-svetske-kafe-pretplatu, nema kome i nema preko koga (kurira nema dovoljno)
 
Cene lavazza kafe u Sofiji (Metro)pre neki dan

23lv = 1380 rsd
31lv = 1855 rsd

Inace zaboravio sam da slikam, kod njih u lidlu ova crvena je bila 20lv
0e156004155a33318db18567716a3164.jpg
e0778ca55bf51c95b7e0832433111bd4.jpg


Послато са MI 6X уз помоћ Тапатока
 
Šta je tu toliko specijalno, ja sam pre 10 dana pakovanje Lavazze crvene boje platio isto toliko u našem Metrou?
 
Uglavnom kod kuce i na poslu kafu spremam u dzezvi... u zadnjih godinu-godinu ipo se otvorila na nbg przionica "moja tasta ne pije svasta" i tu sam krenuo da kupujem njihove kafe... Poprilicno sam zadovoljan, mada kvalitet im varira, tj nije kada uvek ista... jednom kosta rika odlicna, sledeci put mi je drugacija... Da li ima jos neka przionica nbg/zemun sa dobrim izborom kafe?
 
Šta je tu toliko specijalno, ja sam pre 10 dana pakovanje Lavazze crvene boje platio isto toliko u našem Metrou?

tesko da si kilo rose kupio za 1380 mozda 500g po toj ceni... ja pre par dana u metrou video crema e gusto na akciji 2400, uzeo neku rioba cremu za 1000 :p jos je nisam probao al lepo mirise...
 
Šta je tu toliko specijalno, ja sam pre 10 dana pakovanje Lavazze crvene boje platio isto toliko u našem Metrou?
Brate ovo su pakovanja od, 1kg nisam nešto kod nas u metro-u vidjao po toj ceni.....

Послато са MI 6X уз помоћ Тапатока
 
Ljudi uzeo sam neki aparat marke rotel i kafu arabicu zlatnu po preporuci,kafa nije losa ali nema onu punocu i malo mi je gorca.Ima lepa krema kada se napravi kafa ali fali nesto,da li je to do kafe ili aparat jednostavno ne moze bolje da napravi.U pitanju je polovan aparat koji je servisiran,da li mozda granulacija mlevenja utice na punocu kafe i sta je bolje da se stavi stinije ili krupnije da melje?
 
... -ima 685.M model i 685.R model u comtrade-u i cena prvog je 24.490 (ja sam ubedjen da je do juce cena bila 20000 :( ), ...

Isti sam kupio pre mesec dana. Pisalo na sajtu 22 i nesto. Odem ujutru ono 24 hiljde i nesto. Da li su mi po ceni po kojom sam rezervisao.

Za neupucene, kao sto sam ja, poskupljuju stvari, cene idu gore.




PS:
Zna li neko link gde mogu procitati info o Lavazzi espresso kafama. Interesuje me procenat Robuste i Arabike a i poreklo.
 
Poslednja izmena:
^ Ja sam letos doneo (odnosno, žena donela) iz Hu, ispod 140€ je bila regularna cena u Mediamarktu. Ona inox verzija.
Pozdrav
 
Ja sam ipak odustao od kupovine aparata Dedica DeLonghi EC 685.M, jer sam shvatio da bih pre ipak izdvojio "malko" vise para i uzeo Gaggiu Classic :D

I to gledam da uzmem nov aparat, ima da se uzme kod nas. Jedino sto sam ja mislio da za pocetak koristim vec unapred samlevenu kafu (dok postepeno ne uzmem i sam neki mlin), tj. da koristim pressurized filter basket, no onda naleteh u vrlo preciznoj i finoj recenziji (http://101coffeemachines.info/gaggia/new-classic-pro) i na:

If you choose Gaggia Classic with an idea in mind, that you will start with a pressurized basket, and then maybe switch to unpressurized, then.., just don’t think so. Because without a grinder you will get better espresso on your old cheaper Delonghi/Saeco/whatever than on this machine using a pressurized basket. Paradox, but Gaggia Classic literally force you to immediately get an expensive grinder. It will not get you a good espresso without it. On the other hand, in a pair with a good grinder, you will quickly forget your old Delonghi/Saeco/whatever.

Kao i: Another weak side of using the Classic Pro/Classic 2019 with double-wall baskets is the fact that the above-mentioned solenoid valve will suffer from ground coffee (pressurized baskets create backpressure, which pushes coffee powder back to the shower screen and that valve).

Covek mi u startu srusio pocetnicke snove :d Sta vi mislite o tome? Ja svakako ne odustajem zbog ovoga, verovatno cu i da prelomim i da uzmem sad neki i mlin, no opet, vasa misljenja? Bar za neki pocetni period od pola godine da koristim pressurized basket, sta ce da fali.
 
Moj setup:


Gaggia Classic + Mazzer Super Jolly

Mozda je mlin malo prevelik za kuhinju, ali gospodja se ne buni (jako), pa za sada stoji :D

Edit:

Pije se uglavnom kafa sa malo citrusnijim notama. U ovom momentu je to neka iz Kolumbije, ali mi godi i Yirgacheffe, koju dobijem 2-3x godisnje direktno iz Etiopije...
 
Poslednja izmena:
Iiii, uzeh ja na kraju novu Gaggiu Classic. Bio sam malo skeptican prema ceni, jer sam na inostranim sajtovima vidjao vece cene, pa sam mislio da je u pitanju model iz 2015. godine, no zaista je ipak u putanju poslednji model za 2018/2019. godinu sto je super :)

Evo i slike media-share-0-02-0a-db060f8e1808d63a2c77709240dcf80461f195267182d395123fb66c2c7b281a-20d638e5-45.jpg

Imam tri pitanja za sada, pa ako moze pomoc:

1. posto jos nisam uzeo mlin (a u potrazi sam, najverovatnije nesto iz inostranstva pa ce mi rodjaci doneti), koristim pressurized basket. No dobio sam "samo" za double shot, te da li nekako mogu da napravim i koristeci tu korpu single shot? Da stavim manje kafe? Al ne zvuci mi logicno, no da pitam.

2. treba mi i ono lonce za mleko, vidim da ima na sajtovima i onih od 1000, a i od 3-4000, pa da li zaista ima neke vece razlike?

3. Vidim da mnogi korisnici gaggie smanjuju pritisak na 9bari i da to nije toliko tehnicki zahtevno (trebace mi ona spravica sa kazaljkom al nasao sam neke linkove na amazonu), no sta mi vi savetujete?

Hvala svakome na pomoci :D

P.S. Inace, postovi su mi tako u cudnim vremenskim razmacima jer je trebalo neko vreme da se odobre, no od sada ce i to biti ok skroz.
 
Poslednja izmena:
1. Single shot je vec sam po sebi zahtevan, ali napravis pa probas kafu ako ti je ok dobro je, ako nije, opet dobro :) svakako se resi te korpe cim pre
2. za sad uzmi obicnu za mleko od 350ml (mislim da Classic i nema snagu za vece kolicine mleka sad...)
3. Obrati paznju na garanciju kad otvaras, ja da mogu smanjio bih ali ne mislim da ti je to sad neki ludilo prioritet...

Dobar start svakako, ako nabacis neki Jolly kao kolega gore ima da uzivas
 
1. Ja sam bacio 200g najbolje arabike i nisam uspeo da ga namestim da mi izbacuje single shot kako treba. A odmah sam zamenio oba sita i stavio iz profi aparata, one koji nisu pod pritiskom. Naravno da sam izbacio i onaj umetak za kremu. A nasao sam i gomilu postova kako je to gotovo nemoguce, pa sada pravim duplu i pola pijem, a pola Sarcu dajem tj ide odmah u otpad...

2. Ja ima tri latijere. Jednu od 600, jednu od 500 i jednu od 100ml. Sa ovim aparatom koristim onu od 100 za singl radi odlicno tj pravi odlicnu paru.
Kazem "sa ovim aparatom", jer imam jos jedan profi, sa dve grupe i velikim bojlerom, koji bi uradio dobar frothing i u kanti od 10l, tako da mogu mirne duse da kazem da je Classic skroz dobar aparat. Nemoj uzimati nista bolje od onog sto mozes naci u Metrou npr. oni tamo imaju onaj deo za "profesionalce", pa moze da se nadje svasta.

3. Ja mislim da ja to i ne mogu, jer nemam opv i solenoid, ali koristeci gore pomenuti profi aparat, shvatam i da mi ne treba.


A sad moje pitanje, da li negde moze da se nadje ona posuda / kanta, gde mogu da istresem kafu kad zavrsim sa ekstrakcijom.
Znate na sta mislim? Najcesce od prohrima, oblozena nekom gumom ili plastikom...
 
@HomeEspresso Druze gde si kupio aparat i koliko kosta ukoliko nije neka tajna?
Proveri po forumima, cini mi se da sam negde procitao da su te nove Gaggie fabricki namestene na 9bara za razliku od starih modela.
Ako hoces pressurized single basket treba da ima u bago.rs oni su uvoznici za Gaggiu.
Ja doduse za te vec samlevene kafe i sa press basketom ne vidim neku srecu :) Iscuri kafa za 6,7 sec, nebulozno...

@jiggy1984
Zove se knock box i imas po aliexpressu koliko hoces ali verujem da ima i na kp, bago i slicno..

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Za lati(j)ere i ovu knockbox imate glassmarket.co.rs (ispod autokomande). Dobre su im cene.

@jiggy1984
Ne znam da li ces imati koristi od knockboxa. Ja kad malo jace zamahnem, pak ispadne u kantu za djubre bez da sam ista dotakao. Msm, kupujes sebi jos nesto sto moras cistiti...

@HomeEspresso
Nema potrebe da podesavas pritisak. I ja sam hteo ispocetka, onda zaboravio i sad mi ni ne padne na pamet. Na KP se ponekad pojave kasike sa manometrom, pa ako vec 'moras' da kupis, prati tamo
 
@MareBGD: Hvala na savetima!

@jiggy1984: da, jasno mi je nekako, sve je to igrarija neka i presipanje iz supljeg u prazno dok se ne nabavi neki dobar mlin. Sto mi sad i jeste prioritet, samo jos sebe da ubedim da mi je svejedno da li cu da dam (nzm) 400-500 evra sad ili za mesec-dva :d Pa i tu da te pitam, kako si ti nabavio tvoj Mazzer Super Jolly? I kako se tad cena kretala, da znam okvirno. Hvala i za ostale upute, ovo za single da pola bacis i ja sam sam nekako kapirao. Obicno pijem ili espresso sa malo mleka (kako oni to zovu u kaficima, velika solja do pola) ili makijato ili dupli sa mlekom (i tu isto ne mnogo sad, da se ipak oseti jacina), a na netu svuda nalazim da se mahom svi "drogiraju" sa duplim i da se jos cude zar postoje ljude koji piju single. Jesu kod nas u kaficima ovi nzm. espreso sa mlekom, kapucino, makijato svi nastali iz single basket-a ili ja nesto tu gresim?

@sajlonac: kupio sam u Bago-u, ova cena sto im pise na sajtu 348.00 €, s tim da se placa u dinarima i da je izaslo nzm. oko 41.300 po nekom njihovom kursu (koji je skroz OK), al su mi "zaokruzili" na 40.000 i malko me castili :) Da, da, kazem, jasno mi je, trebalo bi da gledam sto pre da predjem na non-pressurized basket, pa da znam na cemu sam

@bmibmc: aha, vazi, ok. Smiricu se svakako sa tom pricom dok ne uzmem neki mlin prvo i predjem na non-ressurized basket. Posle moze da ide neko finije podesavanje

Nisam jos resio da uzimam odmah, al gledao sam mlinove i resio sam da ne uzimam Gaggia MDF, a da li znate nesto vise o Baratza Sette 270 (imaju i modeli 30, al kazu da nije bas za espresso, a i upgrade 270wi)? Ili, gde da gledam jos, ok mi je i nemacki amazon il tako neke radnje koje bi slale bez carine u Sloveniju, to mogu da iskombinujem nekako.
 
Drugar ima Sette 270, odlican kucni mlin, odlican...
Inace ako hoces Super Jolly, pravac KP, uvek ima da se nadje, od 200tinu pa na gore. Ja sam moj doduse platio 160 ali je bio malo izakan spolja i nije sa dozerom vec ima samo cunak, sto sam doduse i trazio, ne treba mi dozer. Ako hoces mogu da ti dam kontakt lika od kog sam kupio. Covek radi za Lavacu i natrci mu cesto aparat ili mlin, sredi ih i prodaje, ima sve i svasta. Mogu na PM kontakt da ti dam..
Inace nije losa cena 40k za novu Gaggiu, nisam znao da u Bago imaju te nove, lepo.
 
@sajlonac: Moze, moze, posalji mi na PM kontakt od tog lika :) Inace, da, i ja sam malo bio iznenadjen sa cenom jer sam vidjao vece dosta cene na stranim sajtovima, pa sam sve mislio da je onaj model iz 2015. godine, te samo morao licno da odem i uverim se i zaista je ovaj najnoviji model (a i zato sto na sajtu nisu najprecizniji podaci, pa ni slike, imaju i slike od starog modela uporedo sa slikama novog). Eto, ja sam isao dotle (kad vec dajem pare) i proverio sam numerical code da li je RI9840/11 i to jeste slucaj (to je broj za evropu, za usa/kanadu je drugaciji, dok za model iz 2015. godine je RI9403/11) :d
 
Drugar ima Sette 270, odlican kucni mlin, odlican...
Inace ako hoces Super Jolly, pravac KP, uvek ima da se nadje, od 200tinu pa na gore. Ja sam moj doduse platio 160 ali je bio malo izakan spolja i nije sa dozerom vec ima samo cunak, sto sam doduse i trazio, ne treba mi dozer. Ako hoces mogu da ti dam kontakt lika od kog sam kupio. Covek radi za Lavacu i natrci mu cesto aparat ili mlin, sredi ih i prodaje, ima sve i svasta. Mogu na PM kontakt da ti dam..
Inace nije losa cena 40k za novu Gaggiu, nisam znao da u Bago imaju te nove, lepo.

Svi smo kupili od istog coveka. Mora da drzi Maretovu sliku negde u kancelariji :D
 
Hahahah od Mareta li je krenulo :D xtra :)

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Ja sam moj uzeo po jaaako dobroj ceni. Platio sam ga 100 evra pre oko 3 godine. Sto je kradja, realno.

E sad, ja pijem u 90% slucajeva kapucino. Najvise iz razloga sto nista ne pojedem, ali bas nista pre oko 14h i smeta mi cista kafa na prazan stomak, pa onda pijem kapucino i najcesce popijem 2 u toku dana.

Ako pijem vise, onda uvek pijem kracu, bez icega, ukljucujuci i secer. Puritanski.

A za bacanje jedne me uvek dusa zaboli, ali mi je manje zao da bacim tu jednu, nego da pravim neki kompromis sa jednom, koja ne ispadne bas kako treba...
 
Nazad
Vrh Dno