Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Alfa, ne more to bez dobrog mlina... Doduse, mozes malo mlevenje da kompenzujes silom kojom sabijas kafu u kasici i/ili kolicinom
 
Bez mlina nije to to dzaba. Kupim kafu u zrnu, prvo nije mi isto potrebno da samenjem kad je kafa pet ili 10-12 stara, uglavno kako stari moram malo sitnije... Drugo ne zezaj znas, kad se kafa samelje pocinje suludo da vetri, pogodicu 100 posto espreso od iste kafe koji je samleven sad pre minut i onaj samleven juce. Ma, sad cu bukvalno i da uradim to i da probam da snimim sutra ujutru veceras mleven i sutra mleven.

Prvo mlin, posle ostalo. Sto je najgore za solidan mlin u srbiji ti treba nekad manje od 100e, polovan iskopas neki M4 i teraj.
 
Tesko cu ja kupiti mlin kvaliteta kakve imaju u przionici, a ja cu na dan-dva mlesti po 100gr. A moj mlin i trebam odrzavati i cistiti, onda koj moj sam uzeo rucni aparat, kada zbog toga primarno hocu rucni :)

Meni se cini obratno, kako stari da treba krupnije? Jer je nekako vlaznija i vise se hvataju komadici, a kada je sveza onda su rastresiti u PM.
^cini mi se.
 
evo ga... u subotu proba taman da se nabavi kafa...
53dd0f884d316b7179252937ef171172.jpg


Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
A meni uglavnom sitnije, zavisi verovatno od 100 faktora. Evo video, stajala 12 sati ova druga. Kafa je etiopija sidamo, nema bas neko telo nije vizuelno ne znam kako lepa al vide se neke stvari. Sam ukus starije kafe sa jedne strane bio je vise kiseliji, sa znatno kracim gotovo nikakvim aftertaste-om.


 
jel ima negde video kako ovaj aparat tacno radi i sta je rucno, sta automatski na njemu?
jesam dobro skontao da je oko 600e placen?
 
Jel si gledao, na ovom sajtu, što sam okačio?
Ne znam, ni ko su, ni odakle su, ali vidim da je snizen 44%.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Ne znam zašto, ali neće preko telefona, da okaci pravi link.
Dole, niže, ima isti kao tvoj, i piše da je ostalo još 5 komada.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Izvinjavam se zbog duplog posta, a i clanu core.graphics.
Aparat, na linku koji sam postavio jeste slican, ali nije isti,tj. nema mlin, i zbog toga je ta cena.
Tek sam sada to primetio.:lupko:
 
Izgleda bas dobro. Narednih 700e znam gde cu potrositi :) Kad krene u pogon, nemoj da zaboravis da pises utiske ;-)
 
A meni uglavnom sitnije, zavisi verovatno od 100 faktora. Evo video, stajala 12 sati ova druga. Kafa je etiopija sidamo, nema bas neko telo nije vizuelno ne znam kako lepa al vide se neke stvari. Sam ukus starije kafe sa jedne strane bio je vise kiseliji, sa znatno kracim gotovo nikakvim aftertaste-om.

Ja sam razumeo da ZRNO koje je starije kazes da treba sitnije da se melje?
Ako je poredjenje ranije vs. sada mlevene kafe, to se nazalost slazem :(

BTW, i danas i dalje vazi za neke Lavazze 1+1 u Metrou. Nisam zagledao detaljo, ne vazi za sve.
A ova ponuda za Dolce Gusto u Maxi i Tempu, najzad su i javnije postavili da se aparati pokupe za vikende od sutra, a ne istog dana :)
 
Poslednja izmena:
A meni uglavnom sitnije, zavisi verovatno od 100 faktora. Evo video, stajala 12 sati ova druga. Kafa je etiopija sidamo, nema bas neko telo nije vizuelno ne znam kako lepa al vide se neke stvari. Sam ukus starije kafe sa jedne strane bio je vise kiseliji, sa znatno kracim gotovo nikakvim aftertaste-om.


Opšte poznato. Lepo što si i klipom potkrepio. Kafa od juče guza u odnosu na pravu, mlevenu neposredno pre pripreme.

Za kiselost nisam siguran. Nije baš tako kod sve starije kafe. Možda ako su reper afričke, njih slabo trošim..

Sent from my SM-N9002 using Tapatalk
 
@MareBGD
Jes'se to vratio ili kupio u Singapuru istu opremu?

BTW. Sto vise baloncica, to svezija kafa
 
Šta je razlika između portafiltera (kašike, ručke) koja radi pod pritiskom i druge "obične"
Na mom aparatu je taj pod pritiskom, da li može da se koristisi običan?
 
Zavisi od aparata do aparata. Mislim da kod tebe ne može (imaš neki mali delonghi?)

Razlika je sto sa takvom kasikom možeš poprilično fulati sa mlevenjem zbog tog povecanog pritiska. Dakle, oduzima ti se jedan element kontrole. E sad, da li je strasna razlika u kafi koju napraviš - ne verujem. Najviše zavisi koliko očekuješ od kafe. Ljudi se oduseve kafom sa automata a da ta ne valja - nema šanse...

Via RN4x
 
Imam Philips Saeco Poemia.
Pretpostavljao sam da nema neke velike.
 
Sutra idem u Tempo po DG aparat. Pošto najviše volim duži espresso sa mlekom, koje mi kapsule preporučujete, šta je najbliže tome? Razmišljao sam o Cortado-u, ali sam negde pročitao da ima ukus kao 2u1. U principu mi ne treba mleko u kapsuli, dodaću ga naknadno u kafu, ali ima previše opcija i ne znam šta da uzmem...

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
@MareBGD
Jes'se to vratio ili kupio u Singapuru istu opremu?

BTW. Sto vise baloncica, to svezija kafa

Firma placala shipping te sam poslao mlin od 25kg i aparat od 20kg preko pola sveta :d Sta da ti kazem kad sam u Srbiji Mazzer platio 250e, a ovde bez 600e nema teorije polovan da nadjes tako da...

Šta je razlika između portafiltera (kašike, ručke) koja radi pod pritiskom i druge "obične"
Na mom aparatu je taj pod pritiskom, da li može da se koristisi običan?

Nisam siguran kako je kod tebe ali na Gaggia Classic odmah sam bacao te pressurised korpe - one su zapravo imale mnogo manji broj rupa, cesto mislim i samo jednu u sredini korpe + neki plasticni dodatak i onda dobijes vestacku kao penu i kafa izgleda dobro ali ne znas zapravo sta radis i da li ekstrakcija lici na nesto ili ne... Mislim da je sama korpa pressurised a ne cela rucka, a to bas jeftino mozes da zamenis pa vidi
 
Da pressurised korpa je, i ima jednu rupu koliko sam mogao da vidim. E sad da li je baš jeftino, aparat sam platio 100€ a običnu ručku nalazim za 30-40€ a to mi je mnogo da platim a da ne znam šta dobijam.
Ovakva je moja ručka

Kod:
https://www.ebay.com.au/itm/Saeco-Parts-Aluminum-Pressurized-Portafilter-for-Semi-Automatic-models-/401269228192

s-l300.jpg
 
Uzeo aparat u Tempu. Povadili su onih 6 besplatnih kapsula koje idu uz svaki aparat...

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Sutra idem u Tempo po DG aparat. Pošto najviše volim duži espresso sa mlekom, koje mi kapsule preporučujete, šta je najbliže tome? Razmišljao sam o Cortado-u, ali sam negde pročitao da ima ukus kao 2u1. U principu mi ne treba mleko u kapsuli, dodaću ga naknadno u kafu, ali ima previše opcija i ne znam šta da uzmem...

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Osim Barista kapsula ni jedne ne lice na espresso koji volis da pijes. Barista su kao kraci espresso (pravi espresso) i jedino njih pijem. Ostale su sve kao instant kafe, nista specijalno, nisu vredne kupovine aparata. Dve kapsule Barista i malo punomasnog mleka, najbolje sto ces dobiti kao produzeni sa mlekom.
 
Nisam siguran kako je kod tebe ali na Gaggia Classic odmah sam bacao te pressurised korpe - one su zapravo imale mnogo manji broj rupa, cesto mislim i samo jednu u sredini korpe + neki plasticni dodatak i onda dobijes vestacku kao penu i kafa izgleda dobro ali ne znas zapravo sta radis i da li ekstrakcija lici na nesto ili ne... Mislim da je sama korpa pressurised a ne cela rucka, a to bas jeftino mozes da zamenis pa vidi

Kada si imao Gaggia Classic? Beše davno ili skoro? Uz nju danas dobiješ non-pressurized korpe + "cuculjak", što ga lokalni prodavci zovu; plastikicu da podigneš korpicu u ručki i uz manju kontrolu pritiska i mlevenja kafe dobiješ u 98% slučajeva dobar espresso. Možda su ranije davali pressurized baskets, ne znam.. Svakako da je veći užitak kad nađeš svim faktorima o kojima se priča srednju meru i napraviš kafu kako treba..

Evo, ovde malo više priče o tome:

http://guide2coffee.com/guide-2-coffee-1/2012/06/23/pressurised-vs-non-pressurised-baskets
 
Nazad
Vrh Dno