Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Ovako izgleda kod mene kad spremam kafu:

Merenje
53d247dc2f7ed9a65519d0809531691d.jpg


Mlevena kafa u portafilteru
d8ad93082ae936822ca2a06291d15bef.jpg


Posle distribucije
793283a260a475b05b7001821aaf5137.jpg


Nakon tampiranja
3e8a7561bc0321075d1d70d118348572.jpg


Nakon ekstrakcije

7d76398be41832c0ed9d702a9f4316f6.jpg


Obratite pažnju kako se menja nivo kafe u svakom koraku. Nakon ekstrakcije kafa nabubri i onda već dodiruje tuš. Ne sme da dodiruje tuš pre ekstrakcije.
 
@xalexas
Perfektno... :)
btw. koju mi kafu perporučuješ da uzmem kao početnik uz Gaggia Clasic?
 
Evo malopre sam probao da napunim basket kako ste mi rekli... Na zalost nisam nasao stativ da snimim to kako sam planirao...

Stalo je 23-24gr kafe u basket. Mleo sam krupnije nego juce...

Slika basketa i portafiltera:
IMG_20200919_121557.jpg
IMG_20200919_121609.jpg

Ovo je kada sam napunio basket:
IMG_20200919_122147.jpg
IMG_20200919_122140.jpg

Onda sam malo primenio WDT i lupio portafilter rukom da se kafa stalozi, i dodao sam jos malo kafe:
IMG_20200919_122356.jpg
 
[mention]mstevanic [/mention] ove kafe su skroz OK za početak a i za dalje. Orange Blend iz Gradske pržionice. Red blend iz Zrna. Dattera Sweet collection iz Koppacoffe. Prve dve su manje zahtevne. Dattera zahteva malo iskustva.
 
Poslednja izmena:
Nije trebalo da dodaješ kafu. I ono je bilo previše kafe. Trebalo je prstom da smakneš onaj višak što štrči. Tek onda distribucija pa tampiranje.
 
Zatim sam sabio tamperom:
IMG_20200919_124049.jpg

I evo ga snimak... Nije najbolji ali se vidi boja pene i kako izgleda proces...


Znaci na kraju sam dobio ratio 1:2, nekih 46grama napitka za nekih 27s... Kafa je bila dosta jaka/gorka i mozda vrlo malo kisela, ali osetno bolja od onoga juce... Ono sto bih sledece probao je da podignem ratio na 1:2.5-1:3 i malo krupnije meljem...

Ono sto mi se i dalje desava je da kada skidam portafilter, u njemu gore i dalje ima vode...
 
Nije trebalo da dodaješ kafu. I ono je bilo previše kafe. Trebalo je prstom da smakneš onaj višak što štrči. Tek onda distribucija pa tampiranje.

da, da, znam, nego sam hteo da bas probam max da stavim jer je stalo samo 2gr vise od onoga sto obicno stavljam, sto mi je delovalo bas malo, i posle tampiranja bi nivo kafe bio na pola basketa mozda...

Svakako cu probati onako kako smo pricali (kao sa ovog klipa), samo moracu kasnije, sad imam druge obaveze da zavrsim...
 
To što ima vode je normalno na tvom aparatu jer nema trosmerni solenoidni ventil koji nakon ekstrakcije izbaci višak vode u tacnu. Gaggia New Classic ima, kao i prvi model. Nema ga samo rumunska verzija.
 
Znaci na kraju sam dobio ratio 1:2, nekih 46grama napitka za nekih 27s... Kafa je bila dosta jaka/gorka i mozda vrlo malo kisela, ali osetno bolja od onoga juce... Ono sto bih sledece probao je da podignem ratio na 1:2.5-1:3 i malo krupnije meljem...

Slobodno idi na 1:2.5 i 30s. Ako nisi navikao na espresso, 1:2 može da bude baš težak. Normalno je da Orange Blend ima malo citrusnosti. To je srednje pržena kafa. Nije tamno pržena da bude bez ikakve kiselosti. Bitno je da ta kiselost ne bude neprijatna i slana.
Ona ekstrakcija sa videa izgleda skroz pristojno. Tu si negde.
 
Poslednja izmena:
C4in, što se mučiš sa tim basketom i ne uzmeš normalan? Koliko znam uz Dedicu stižu normalni basketi i ovaj je nestandardan i teško da ćeš ikada napraviti dobru kafu (pogotovo ako ne praviš za četvoro ljudi u isto vreme). Uzmi klasičan basket za doubleshot (oko 18g) i to je to.
 
Ovako izgleda kod mene kad spremam kafu:

Merenje
53d247dc2f7ed9a65519d0809531691d.jpg


Mlevena kafa u portafilteru
d8ad93082ae936822ca2a06291d15bef.jpg


Posle distribucije
793283a260a475b05b7001821aaf5137.jpg


Nakon tampiranja
3e8a7561bc0321075d1d70d118348572.jpg


Nakon ekstrakcije

7d76398be41832c0ed9d702a9f4316f6.jpg


Obratite pažnju kako se menja nivo kafe u svakom koraku. Nakon ekstrakcije kafa nabubri i onda već dodiruje tuš. Ne sme da dodiruje tuš pre ekstrakcije.
Odlična ekstrakcija, kod mene se često vidi mala rupa gde je voda narušila uniformnost i probila pak... Mora da rasturim i očistim tuš.
E da, ja mahom koristim 15g pa opet se često desi da pak ostane zalepljen za tuš kad skinem kašiku, šta misliš da može da bude razlog?

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
C4in, što se mučiš sa tim basketom i ne uzmeš normalan? Koliko znam uz Dedicu stižu normalni basketi i ovaj je nestandardan i teško da ćeš ikada napraviti dobru kafu (pogotovo ako ne praviš za četvoro ljudi u isto vreme). Uzmi klasičan basket za doubleshot (oko 18g) i to je to.

Pa mucim se jer uz Dedicu stizu pressurized basketi, manji basket sam narucioi ali mi jos nije stigao i ko zna kada ce... Ovaj veliki je prvi stigao pa sam trenutno osudjen na njega...
Nisam mazohista, cisto da se zna :d
 
[mention]sajlonac [/mention] ako koristiš standardno sito na GC, ono je pravljeno za 14g čini mi se. Moje sito je IMS competition 12/18g pa mogu da doziram u tom rasponu. Sve naravno zavisi od kafe. Centralno američke kafe doziram uglavnom na 16g, dok afričke obično idu do 18g.
To što ti se lepi za tuš je uglavnom znak da doziraš više nego što bi trebalo za to filter sito. Savetujem ti da uzmeš ovaj tuš https://www.bluestarcoffee.eu/ims-ga200im-shower-screen-gaggia-6207-p.asp
Mnogo je dobar. Ako uzmeš, gledaj da ga ne pritežeš mnogo jer hoće da se uvije.
 
Da standardno sito koje sam kupio u Bago jer sam uz ovaj prastari aparat dobio neko užasno, crno , izanđano.. Inace kupio sam odmah i takav tuš ali isto u Bago i ne naravno IMS ali je istog oblika i koštao je manje nego ovaj IMS. Kupio bih i njihovo sito, baš to koje imaš ti 12-18 ali mi se ne plaća ovolika poštarina.. Kupiću na tamo ili ako nađem negde kod nas.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
[mention]sajlonac [/mention] ja sam kupio ovde https://www.theespressoshop.co.uk/M...ilter-Basket-1218g---B682TH245M/m-m-2001.aspx

Poštarina je samo 6£. I da znaš da se ne plaća VAT za zemlje van EU. Imaš i akciju, ako kupiš 3 stvari dobijaš još 10% popusta na sve.

Što se tiče onog lepljenja paka za tuš, to se i meni dešavalo na početku. Kad sam uzeo ovaj IMS komplet, nije mi se desilo nikad više. To se dešava kad je pak preblizu pa ga solenoid bukvalo usisa i zalepi.

Da li redovno radiš backflush sa Pullycaff-om? Backflush rešava dosta problema.
 
Poslednja izmena:
Sajlonac, meni se zalepi za tus ako ostavim kasiku neko duze vreme posle pravljenja kafe (par minuta) u aparatu pa vakum povuce gore. Ako skinem odmah nema lepljenja, mozda je to?

Inace ova korpa od gore 12-18 je sjajna korpa, nju najvise i koristim i fiksnu IMS od 15.
 
Poslednja izmena:
Meni se u poslednje vreme dešava da posle 20 sekunde (ovde računam vreme kada krene ekstrakcija ne od uključenja pumpe) krene da kaplje iako je do tada išao normalan mlaz. Do kapljanja sam dobio odnos 1:3. Zašto se to dešava?
 
Možda u tom trenutku kafa nabubri previše i onemogući dalji protok nego se samo cedi. 1:3 je dosta, šta će ti više? Samo dodaješ kofein i gorčinu.
Mislim da je pravilo da se ekstrakcija meri od trenutka uključivanja pumpe a ne kad krene da curi.
 
Ajde i ja da priupitam kad ste se dotakli korpi. Interesuje me vst precision korpa od 18gr. Shvatio sam da je ona manje tolerantna na promenu doze, ali me interesuje sta to tacno znaci? Naime, 18gr samlevene kafe nije uvek isto, te ne verujem da korpa prepoznaje gramazu, vec valjda koliko je popunjena?

Dakle, ja to shvatam tako da korpa bi trebala da se uvek popuni isto, a ne da bude uvek 18gr? Ako moze neko pojasnjenje, jer mi je to ok i pre bih uzeo vst u odnosu na ims 12-18gr.
 
Dakle, ja to shvatam tako da korpa bi trebala da se uvek popuni isto, a ne da bude uvek 18gr?

I ja bih rekao da je tako. Mislim da se korpe baziraju na masi tamno pržene kafe. Nje uvek ide manje, odnosno sa manjom masom popuni korpu. Kod mene staje 15g tamno pržene i 18g svetlo pržene.
Za VST nemam pojma. Ja sam se odlučio za IMS kao tolerantniju. Ne treba mi još jedna frustracija u vidu VST-a. Nisam baš toliko opsesivan :)
 
@xalexas: a nzm, kad uzmem novu kafu posle prvog doziranja cu valjda ukapirati koliko grama te kafe treba da stane i posle tako teram. I onda sve u krug. Kontam da je cimanje i da nije najekonomicniji pristup ali da probam. Ja inace sve kafe teram u rangu od 16-18gr, u zavisnosti koliko moze da stane u korpu, a vidim da neki piju 14gr i meni je to nekako malo (pravim u odnosu 1:2 do 1:2,2, no ne drzim se toga kao svetog pisma).

Znate li neke dobre linkove gde bi mogla da se uzme VST korpa? Videh na prethodnoj strani da si kacio, kazes VAT se ne racuna? Morao bih da se registrujem pa da vidim sve to, no mrzelo me bar za sada.

Inace imam zelju da uzmem PID za GC od Mr Shades-a (lako je izgugljivo), no sacekacu jos malo al verujem da uzimam uskoro i to.
 
14g ide za dark roast. Ne može ni da stane više.
Ne znam za VST. Nikad me nije zanimao jer je duplo skuplji od IMS a iskreno mislim da ne vredi toliko, naročito što je još teži za upotrebu. Nisam video ni jednu prednost u VST-u koja bi opravdavala tu razliku u ceni.
 
Poslednja izmena:
Jedno pitanje vezano za kapsule za Dedicu (ne, nisam odustao od espresa, nego gospodja bi neke kapsule da koristi posto nece da izucava nauku oko espresa)... Koje se mogu koristiti za ovaj aparat i gde ih naci?
 
Ja sam uzeo Francis Francis X7.1 Iperespresso Machine, i nisam bas zadovoljan, em ona pipka od stalno otpada, em dok se napravi kafa prodje te zelja da je pijes, i mleko svaki 10 put uspe kako treba? Jel ima neko isti aparat?
 
Ajde i ja da priupitam kad ste se dotakli korpi. Interesuje me vst precision korpa od 18gr. Shvatio sam da je ona manje tolerantna na promenu doze, ali me interesuje sta to tacno znaci? Naime, 18gr samlevene kafe nije uvek isto, te ne verujem da korpa prepoznaje gramazu, vec valjda koliko je popunjena?

Dakle, ja to shvatam tako da korpa bi trebala da se uvek popuni isto, a ne da bude uvek 18gr? Ako moze neko pojasnjenje, jer mi je to ok i pre bih uzeo vst u odnosu na ims 12-18gr.

I ja bih rekao da je tako. Mislim da se korpe baziraju na masi tamno pržene kafe. Nje uvek ide manje, odnosno sa manjom masom popuni korpu. Kod mene staje 15g tamno pržene i 18g svetlo pržene.
Za VST nemam pojma. Ja sam se odlučio za IMS kao tolerantniju. Ne treba mi još jedna frustracija u vidu VST-a. Nisam baš toliko opsesivan :)

Nije VST frustracija tolika, samo moras biti pazljiv sa distribucijom. Generalno WDT i dobar mlin i to je to. Meni je super za neke light kafe. Nikad nisam razmisljao o ovom pitanju mase/volumena kafe. Ja sam se pridrzavao uputstva koje kaze 18 +/- 1gr i to je bilo to. Sada da kupujem VST kupio bih 15gr ridgless, jer sam za light kafe shvatio da mi je manja doza bolja. Inace, VST vs IMS npr zahteva 2-3 crte sitnije podesavanje da mlinu za isti protok iste kafe. Takve su rupe zato je i dobra za light roast.
 
@xalexas @MareBGD Ne ostavljam nikada pak nakon napravljene kafe, uvek prvo izbacim i properem kafiku i tuš, a backflush ne radim baš često :D Pošteno radim otprilike onda kad radim i dekalcifikaciju što mu dođe jednom u mesec dana, nekad ređe.. Nikako da se naviknem da radim to na dnevnom nivou s obzirom da je se odradi za par minuta.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
ja nemam, danas je stigla bluestarcoffee posiljka, za 7 dana od porudzbe .. bonus privezak .. sad treba rasturiti dedicu o zameniti steam wand
9b702a3406009c6197a9780897d59dcf.jpg


Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno