Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Kenija iz Aviatora - milina kako je "bucko" napravi pitku, svaka mu cast :)
Ja uzeo kod sebe, 100x vise lici na espresso ali se meni ne svidja kako je napravim :D Probao na nekom poluautomtiku, mnogo bolje je ispala nego meni, znaci da me nesto Gaggia zeza, a tipujem na preveliku temperaturu.

Da li voda treba da isparava bas kada se pusti malo pre pravljenja kafe?
 
Ove za kapucino Nespresso kod mene hvataju prasinu...jedne od gorih soljica....
Iskljucivo preferiram Hausbrandt soljice...imaju najdeblji zid a samim tim i najbolje cuvaju toplotu kafe....
inace imate u Metrou ....Barista Creamer...odlican je i jeftin...tipa 70-80 dinara
 

Prilozi

  • Barista.jpg
    Barista.jpg
    203.9 KB · Pregleda: 142
Poslednja izmena:
Kada kafu, recimo kratki espresso sipate u masivnu šoljicu (te sa baš debelim keramičkim zidovima), zar vam sama šolja ne ohladi kafu.

Masa keramičke šoljice sa debelim zidovima je znatna u odnosu na malu količinu espressa, te dok kafa ugreje šoljicu, sama se značajno ohladi.

U nekim restorančićima sa kafom sam video da same šoljice drže na toplom, te kafu sipaju u već zagrejanu posudu.
 
Da, espresso pravim u zagrejanu šoljicu.
 
Pa to je valjda osnovni korak za espresso - da se prvo zagreje šoljica. Iole kršteni aparati imaju grejanje šoljica, obično za to služi gornja ploča aparata.
Lično, ja prvo propustim jednu turu vode u šoljicu da se ona greje dok pripremam portafilter.
Pozdrav
 
Apsolutno.. :)
Isto ih gtejem vrucom vodom jer Gaggia Classic nema bas neku povrsinu za grejanje niti je efikasno.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Bio mi je jedan poznanik u poseti pre neki dan, jedan od vas espresso manijaka...

Elem, hteo da me bije kad sam mu ponudio Nespresso, ne daj bože DG, njega nisam ni spomenuo [emoji38] Kaže, znaš ti šta sve stavljaju u to [emoji848]?

Tek, sestra mi kasnije reče - uuu, dobro je, ja htedoh turskom da ga ponudim... [emoji23][emoji23][emoji23]

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Šta stavljaju nego kafu, ako kupiš takve kapsule? Postoje svakakvi napici, ali postoje i korektne kafe skroz.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Bio mi je jedan poznanik u poseti pre neki dan, jedan od vas espresso manijaka...

Elem, hteo da me bije kad sam mu ponudio Nespresso, ne daj bože DG, njega nisam ni spomenuo [emoji38] Kaže, znaš ti šta sve stavljaju u to [emoji848]?

Tek, sestra mi kasnije reče - uuu, dobro je, ja htedoh turskom da ga ponudim... [emoji23][emoji23][emoji23]

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
A da si mu ponudio neskafe 3u1? [emoji24] [emoji1] [emoji1]
 
Ok je, mada vise pijem kao makijato i kapucino takve kafe. Cudno mi je da je przena prilicno light. Traje mi, recimo 3 nedelje 2x250gr... Narucujem 250gr nedeljno, ali nekad ode neka u friz na par dana, nekad dodju gosti pa ode brze... Stigao OCD, praktican je do zla boga, danas test sa naked filterom
 
Bio mi je jedan poznanik u poseti pre neki dan, jedan od vas espresso manijaka...

Elem, hteo da me bije kad sam mu ponudio Nespresso, ne daj bože DG, njega nisam ni spomenuo [emoji38] Kaže, znaš ti šta sve stavljaju u to [emoji848]?

Tek, sestra mi kasnije reče - uuu, dobro je, ja htedoh turskom da ga ponudim... [emoji23][emoji23][emoji23]

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
Šta stavljaju u kapsule? Kakvih likova ima i šta sve neću pročitati...

Послато са SM-G965F уз помоћ Тапатока
 
Grejanje soljica se podrazumeva....kafa nema isti ukus u hladnim i toplim soljicama....bas zbog toga staklo nikada nece biti moj izbor...
 
Pa kakvu kafu bi mogli da stave, a da se ne menja ukus godinu i nesto od pakovanja?
 
Ok je, mada vise pijem kao makijato i kapucino takve kafe. Cudno mi je da je przena prilicno light. Traje mi, recimo 3 nedelje 2x250gr... Narucujem 250gr nedeljno, ali nekad ode neka u friz na par dana, nekad dodju gosti pa ode brze... Stigao OCD, praktican je do zla boga, danas test sa naked filterom

Super, i ja ocekujem svakog dana da stigne, tupe ga ovi nasi na carini... Stigli su mi ostali gedzeti tipa alu levak za portafilter, cetkice, providna soljica ali OCD jos uvek cekam. Inace lepo tebi potraje to, ja cesto ne isteram ni dve nedelje sa celim kilogramom kafe. Doduse cesto pravim i gostima tako da nije ni toliko cudno.

Elem, sta moze da bude uzrok da mi dva shota jedan za drugim imaju razliku u vremenu ekstrakcije cak i po 10tak sec?
Evo jutros recimo, s obzirom da sam nastelovao mlin tako, prvi shot 15.5g in 30g out za oko 30sec, za drugi shot mu je trebalo oko 20sec!?!
Tamp ne mogu da kazem da je bio identican jer nisam profesionalac ali s obzirom da ne tampam bas lagano recimo da je bio isti nekih 90tak %.
Jedino sto je bila razlika je da mi je za drugi shot ponestalo kafe u mlinu i zadnji gram koji je izasao je bukvalno jedva skupljen, ali bez obzira, in je bio 15.7g znaci skoro identicno. Bas me buni...

Da se razumemo, ukus je bio ok i na drugom shotu ali ipak je prvi bio bolji naravno.
 
Poslednja izmena:
Temperatura?

BTW, dodnosim ti Aviator Keniju od subote, nadji slobodan dan, moramo da isprobamo da li me zeza moja Gaggia ili nesto drugo :) Kafa je extra kada se dobro napravi (za mene, ti bi poceo kao Exodusov kolega za Nespresso :D), pitka, bistra, ima ukus lagan, ali postojan!
 
Aj probacemo je nadam se. A sto se temperature tice neverovatno mi je da ona moze toliko da utice na vreme ekstrakcije :/ Pogotovo sto uvek uradim i flush, kapiram da je i temperatura prilicno postojana. Evo malopre napravih ponovo dve, jednu za drugom i ovog puta je bilo skoro isto vreme.
 
A mislis da ti ubacili kikiriki u taj grasak malo?:)
 
Stigla Nespresso soljica sa aliexpressa :)
Nije losa mada je za Gaggiu Classic previsoka pa ne moze da stane ispod spoutova... Moram da skidam grill da bi je stavio :)
Inace nisam primetio neku razliku u ukusu ;) ali zato temperaturu drzi odlicno, verovatno jer je suplja ili bar tako izgleda..

20190321_201038.jpeg

Edit: ovo je double shot, 15g in 30g out, nisam merio koliko je ml.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Jel stigao levak?
 
inace imate u Metrou ....Barista Creamer...odlican je i jeftin...tipa 70-80 dinara

Obrati pažnju samo da to 3,6% nije (samo) mlečna mast već i dodata palmina mast i možda po još koja glupost. Zato je i jeftin.
Mislim, ja baš preferiram ako je mleko da je samo mleko bez dodataka koji treba da ga veštački zaguste. Za iste te pare ima standardno Mizo 2,8%, al' bez "free" dodataka. :p



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Da li neko moze da preporuči espreso aparat za početnike do 150eura? Hvala

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
I na tarabi piše [emoji16]

319e271552c0d8293c6e4a3af7b804cb.jpg


Btw. ova savršeno drži toplotu. Doneo iz Švajcarske. Snaja tamo skupljala neke nalepnice, pa preuzela u Migrosu. Delili manje 40ml i veće od 120ml.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Takve sam zapravo i trazio, super su :D
Medjutim uglavnom ima velikih, te od 40ml bi mi bile super.
 

Prilozi

  • 0-02-05-132a87a99052d0afd5a72ff39f5852e83e8981f57851883278cd7091f688c461_e74bc549_1551284013_155.jpg
    0-02-05-132a87a99052d0afd5a72ff39f5852e83e8981f57851883278cd7091f688c461_e74bc549_1551284013_155.jpg
    136.1 KB · Pregleda: 136
  • 0-02-05-72bd7a8cdf4d1222a983a259b9764e955c4e16f328267d5700ad49e495bbd204_1ba2c581.jpg
    0-02-05-72bd7a8cdf4d1222a983a259b9764e955c4e16f328267d5700ad49e495bbd204_1ba2c581.jpg
    163 KB · Pregleda: 141
Poslednja izmena:
Ima polovnih Magnifica, koje mislim da su bolje od tog. Bitnije jos sto su te startije ipak bolje radjene, sto ogromna vecina moze da potvrdi.
Mozda ne svaki model, ali dobar broj.
Oko 200e su isto, neki i 150e na KP.
 
Nazad
Vrh Dno