Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Meni se cini da je gro gorcine u espressu u peni. Pa mesanje ima smisla da ti nacini kiselkastijim, jer onda ne podje srkljaj gorcinom :)
 
Da li je neko mozda nalazio strane sajtove u skorije vreme, da salju kafu u Srbiju?
 
Da li neko koristi električnu džezvu?
Imate li neka iskustva

Iskustvo je da je užasno teško postići da ti kafa ne iskipi. Grejač je integrisan u dno, i nema onaj fazon, "kada počne da se diže, skini sa ringle". Kod tih električnih džezvi, "podizanje sa podnožja" je veoma inertno, jer je podnožje samo kontakt, a grejač je u džezvi. Tako da, treba mnogo iskustva i prolivenih kafa da pogodiš kada treba podići, da krene da se diže pena, a da ne iskipi. Oni što ih znam su se baš ispolivali kafa. Ja odustao posle dva pokušaja. :(

Ok je da zagreješ vodu ako ne zakuvavaš kafu u njoj (ili bar ako ne radiš ono, "da baci još jedan ključ", što je neko pravilo turske kafe)

Bla.bla.bla... Sve u svemu, srnj!

Bolje uzmi indukcioni rešo. Voda za jednu kafu proključa za manje od minuta. Za dve tri, proporconalno više. A nemaš problem da zakuvaš a da ne iskipi.
 
@nshappy
Hvala.Zato prave onolike bokale u kojima je preporučljivo 250-300ml kafe .Razmisliću,nisam obratio pažnju na indukcione rešoe.
 
Uzeo sam Xiaomi TDS. Koliko shvatam, ovi uredjaji mere udeo rastvorljivih soli, teskih metala i organskih jedinjenja.

Cesmovaca ~225
Barrier bokal sa P6 (za tvrdu vodu) filterom ~190
Nisotec Demi voda 19
Delez demineralizovana 1
*ove demineralizovane su za probu testera dal' radi, ne za pice...

Filter pred kraj veka i uzmem i zamenim ga.
Sad je Barrier bokal sa P6 novim filterom ~250 :d Pa, kako...? Na drugo merenje, posle 1l vode je ~220


Oticu kasnije da kupim Rosu...
 
Ne može jeftin uređaj (kojekakvi bokali, filteri za par desetina evra) da dekalcifikuje vodu što ti merenja i pokazuju.
 
Rosa 37
Rosa provucena kroz Barrier bokal 206

A onda sam pitao brata gugla i odgovor je najverovatnije 'aktivni ugalj', srebro i ostali metali koji su deo ovog filtera.
Da ponovim, iza filtera nisu ostajale naslage kamenca na bokalu (a jesu sa spoljne strane od punjenja), ni u aparatu u znacajnoj meri, a rasturao sam ga kad je crkao grejac...

Snimak kvara (slao majstoru)
https://cloud.mail.ru/public/7uB1/ZABYUP4Yi

Bio mi skup, a u komsiluku ljudi prave grejace, pa sam bio "sam svoj majstor".
Evo unutrasnjosti kazana, 10-15 dana koriscenja, tj. od dekalcifikacije
https://cloud.mail.ru/public/77tp/qukBrtrp5
Grejac fotografisan za "Srecka"
https://cloud.mail.ru/public/4nBF/Xi9YzTJVw
 
Koliko ja znam coffe colective salje, ali cene su severno evropske :) Ali kvalitet i izbor su medju najboljim na svetu...bar bilo nekad sad nisam davno gledao
http://www.coffeecollective.dk/
Tnx. Probacu ako nema drugog izbora, jer im je trenutno bas slab izbor, po jedna Etiopija i Kenija, i 20 Bolivija + blendovi :)


Sto se filter bokala tice, ja koristim Akvafor, i to ne menjam bas cesto filter koliko bi trebalo. Nema uopste kamenca.
Obicno mi se u grejac bokalu nakupi posle 2l poprilicno, a ako koristim filtriranu kroz Akvafor bokal, nema ni posle 20l kada prodje kroz grejni bokal.
 
Poslednja izmena:
U Tempu je Dolce Gusto trenutno na akciji - 15 kutija + DG Oblo aparat. Cena kompleta je 9.086 din, malopre videh.
 
Uzeo dva nova ukusa za probu:

Preludio Intenso mi je taman, volim duze kafe a ova je solidno jaka, nije razredjena kao obican preludio, ovo je kao Starbucks amerikana, ko voli zna sta je, samo manje gorca
Dallmayr podomo - ne znam sta da mislim, solidna je ali malo vise gorca nego sto sam navikao, sem toga je bas smooth
 

Prilozi

  • 51-PweMXKKL.01_SL500_.jpg
    51-PweMXKKL.01_SL500_.jpg
    41.6 KB · Pregleda: 133
  • 90694486B40CD80CB83945688EA33970.jpg
    90694486B40CD80CB83945688EA33970.jpg
    47.1 KB · Pregleda: 127
Neko je pitao za Grande ili Lumgo kod nas skoro.. ima ona u Metrou Krnjaca i u Alonsu.
 

Prilozi

  • 20180425_152613.jpg
    20180425_152613.jpg
    1 MB · Pregleda: 113
Danas sam probao Amigos Gold i to je prva kafa koju sam probao da mogu bez problema da je pijem bez dodatka šećera ili mleka. Dođe nekako slatkasta, uopšte nije previše gorka i nije kisela. Mislim da je 95% arabica i 5% robusta.

Problem je što, koliko vidim, prodaje se samo u pakovanjima od kilogram, i to u zrnu.

Da li neko zna za neku sličnu kafu, koja je tako pitka bez ikakvih dodataka? Jako bih želeo da izbacim mleko, a naročito šećer iz upotrebe.
Do sad sam probao Lavazza Qualita Oro i Tchibo Milano, i obe su mi izuzetno gorke i kiselkaste.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Uzeo dva nova ukusa za probu:

Preludio Intenso mi je taman, volim duze kafe a ova je solidno jaka, nije razredjena kao obican preludio, ovo je kao Starbucks amerikana, ko voli zna sta je, samo manje gorca
Dallmayr podomo - ne znam sta da mislim, solidna je ali malo vise gorca nego sto sam navikao, sem toga je bas smooth
Gde si kupio ovu Preludio Intenso?
 
Kvantaš, NS
 
Danas sam probao Amigos Gold i to je prva kafa koju sam probao da mogu bez problema da je pijem bez dodatka šećera ili mleka. Dođe nekako slatkasta, uopšte nije previše gorka i nije kisela. Mislim da je 95% arabica i 5% robusta.

Problem je što, koliko vidim, prodaje se samo u pakovanjima od kilogram, i to u zrnu.

Da li neko zna za neku sličnu kafu, koja je tako pitka bez ikakvih dodataka? Jako bih želeo da izbacim mleko, a naročito šećer iz upotrebe.
Do sad sam probao Lavazza Qualita Oro i Tchibo Milano, i obe su mi izuzetno gorke i kiselkaste.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

i Qualita Oro i Tchibo Milano su 100% arabika pa verovatno " kiselost " dolazi odatle.
slobodno povecaj krupnocu mlevenja za recimo 50% (ako ti mlin stoji na 2 stavi na 3 ili ako ti stoji na 2.5 stavi na 3.75), slobodno kreni sa krupnijom granulacijom kod arabike pa posle dve tri kafe smanjivaj ako ti " kiselost " ne odgovara,pa kreni odatle.
na mom aparatu cista arabika na sitnoj granulaciji daje vodenastu kafu a kiselost je izrazenija. kada stavim mlevenje na 4 bude sasvim ok, s'tim da arabike u sustini imaju blaze ukuse i manje kofeina od mesavina robuste, pa ako si za " jacu kafu " obavezno uzmi mesavinu sa robustom pa kreni od krupnijeg mlevenja i spustaj dok ne nadjes odgovarajucu aromu za tvoj tip napitka ( espresso, lungo, ristretto, mleko ovo ono.. )

probao sam nekoliko cistih arabika ( izmedju ostalih i oro i milano, kao i barista verzije tchibo-a, neke lavazze itd. ) ali su mi blage zbog smanjenog sadrzaja kofeina, a koliko sam primetio ako ih sameljem sitno budu vodene i kisele, tako da sam sada na mesavinama robuste i arabike ( od jeftinijih tchibo sicilia style ili adekvatna lavazza / rioba ) koje su ipak za nas koji smo poceli sa turskim ( grckim ) kafama punijeg ukusa i ne trpe toliko ako se ne potrefi granulacija mlevenja u picimetar.

nisam probao skupocene arabike koje su sigurno predivnog ukusa i arome ako su sveze, idealno isprzene , kvalitetnog porekla, odlicnih zrna i idealne granulacije sa pravilnom ekstrakcijom.

zbog toga mi se cini da su mesavine arabike i robuste zahvalnije, bogatije aromom i oprastaju manje greske u proizvodnom procesu, dajuci bogatiju aromu ponekad gorcu ali retko kada kiselu kafu.

:)
 
Poslednja izmena:
Od svega ovoga, samo bih dodao da cim kafa malkice stoji, a pogotovu ako je otvorena jos, dzaba sve ostalo :) Ovo vazi i za najgore blendove i najsprzenijza zrna. Nista ne moze toliko da umanji ukus kafe koliko starost zrna i izlozenost vazduhu/vlagi, ili sta vec im smeta, ne znam iskreno.

Meni se bas obratno cinilo, da su na manjoj granulaciji gorkije, a manje kisele. Ali jutros sam bas isprobavao, pre citanja tvog posta, da smanjim granulaciju, jer mi nesto ni Etiopija Burka ni Gvatemala iz D59B ne ispadaju zadnjih nekoliko dana uopste prijatno (a znam da su extra pitke, i za ukus vecina prejako kisele), i stvarno.... kiselija, nema onu gorkost koja ostane pri grlu.


Da imam mogucnost da izlazim kad mi je cef za kafom, bacio bi ovaj aparat i lepo kupovao spremljen espresso, smorio sam se koliko stvari treba za uzitak da se podesava ;)
 
Hahah zato ja ponekad uzivam par dana u V60 dripu i ne mislim na espresso kad me iznervira nek kafa :)
 
Meni za dripper trebaju extra prijatno gorke, i nimalo kisele kafe, a toga ne nalazim vec duze vreme :( Zato i trazim Ethiopia Mocha ;)
 
Spremi 2 soma za pola kile u zrnu i u junu dobijes isporuku :)
 
Ooo, extra, hvala unapred :)
Pojuricu u Becu tamo krajem maja, ako imam vremena pored koncerata, ali nesto mi kaze da ce izbor biti slican nasim kaficima ;)

Is it just me, ili onaj European Coffee Trip uopste nema informacije o kaficima, iskustva itd.? Kada odem na stranu za konkretne kafice, samo ima Twitter/FB/sajt lini i da li su posetili, ali nista drugo...
 
Stigle i meni punjive patrone za DG, pa da iznesem utiske.

Moj utisak jeste da je to srnj. :(

Pošto ovde u temi ima i suprotnih mišljenja, da obrazložim moje.

Najveći problem koji vidim jeste da punjiva patrona ubrizgava vodu u kafu u jednoj tački, i to u ćošku. Kafa u patroni bude "oduvana" u stranu, a voda najvećim delom ne prolazi ravnomerno KROZ kafu, već iz zid patrone pored kafe ka izlazu iz patrone.

Izmulja se u kafa u patroni, ali, nije to to. Originalna DG patrona ima perforiranu (izbušenu) foliju iznad kafe, te voda prvo nailazi na foliju, te onda u kafu ulazi ravnomerno celom površinom upresovane kafe.

Pokušao sam (i uspeo) da od Alu folije napravim sličnu membranu na kafi, pritisnem na kafu, izbuškam oštrim nožem, te zatvorim patronu. Folija je za jednu upotrebu. Ovo radi sasvim ok, i kafa je mnogo bolja.

Ali, simplicity of use na taj način, jeste jednak nuli. :(

Dalje, dojmim se da originalna DG patrona dozvoli da se prvo stvori određeni pritisak u patroni, te tek kada pritisak u patroni oslobodi delimično zapečaćen ventil na dnu patrone, kafa počne da teče napolje. Ove reuse patrone su uvek otvorene ka dole, te nema ni nekog stvaranja pritska u patroni. Ne znam koliko ovo utiče na ukus kafe, nema načina a istu kafu probam u originalnoj i zamenskoj patroni.

Još jedna stvar, ispiranje tih patrona nije baš da je pice of cake. Patrona je posle upotrebe vrela. U kući ne praktikujemo da soc od kafe bacamo u slivnik. Dakle potrebno je da se malo rashladi, da se izvrne u đubre, te tek onda ispere patrona. Mrežica na dnu se ispira vrlo teško, tj. nemoguće ju je isprati potpuno i vremenom će se zapuštiti.

Sve u svemu, komplikovani i nepraktično.
Ko planira da puni patrone, neka batali DG i nabavi klasičan manuelni aparat sa klasičnim portafilterom.

Inače, kafa napravljena na ovaj način (sa upgrade od one Alu membrane što spominjem gore) je korektna, ali ništa specijalno. Originalne DG patrone mi daju nešto bolju kafu. Imam 250gr sasvim fine Lavaca Crema e Gusto (kupljeno u Italiji, dal' sam imao sreće sa serijom, ili je to uvak tako, ali bolja od iste kupljene u Mađarskoj), i kada potrošim taj 1/4kg, odustajem od punjivih patrona.
 
Ne bi trebalo da je tako... te punjive treba taman malo na natapkas kafu, da ne kazem pritiskas. I onda se i stvori pritisak, kafa se uopste ne izmulja.
bacio sam ranije snimak, ne znam da li ga jos uvek imam na YT kanalu... kafa uopste nije izmuljana, niti ima vode preko nje posle, nego je utabana. Isti ti je princip i u DG, samo dobijas utisak da je bolje zbog te membrane ;) Ali sa kapsulom ti je membrana ustvari poklopac kapsule.


Nevezano za DG: check this out!!!! Pogodite sta sam nasao? :D
Svetlije su slike nego sto treba, ali ne previse, medium roast iz C&F.
 

Prilozi

  • 20180502_143244.jpg
    20180502_143244.jpg
    1,017.7 KB · Pregleda: 121
  • 20180502_143242.jpg
    20180502_143242.jpg
    1,018.7 KB · Pregleda: 111
Ja sam kupio punjivu kapsulu za DG aparat koja je sa duplim kopcama za zatvaranje i ima ispod poklopca dodatan plastican deo koji ima rupice tako da se voda rasporedjuje jednako preko kafe a ne samo po ivicama patrone. Nisu kao one standardne preko oglasa braon boje, koje su obicno sra..

Poslato sa PRA-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
@MareBGD

Toliko para ne bi dao, ali za mlin i aparat kada se steknu uslovi :d dao bi do 1000€
 
Ja sam kupio punjivu kapsulu za DG aparat koja je sa duplim kopcama za zatvaranje i ima ispod poklopca dodatan plastican deo koji ima rupice tako da se voda rasporedjuje jednako preko kafe a ne samo po ivicama patrone. Nisu kao one standardne preko oglasa braon boje, koje su obicno sra..

Poslato sa PRA-LX1 uz pomoć Tapatoka

E, to... Gde to nađe?
Ja sam kupio neke bolje na Ali-ju, ali i njima fali ta mrežica nad kafom.
 
@MareBGD

Toliko para ne bi dao, ali za mlin i aparat kada se steknu uslovi :d dao bi do 1000€

Pazi sve zavisi od uslova, ja uplatio Toto koji je 4 miliona dolara ovde, ako dobijem kupim i tebi i alfi po masinu :d - mada on ce opet nesto da se zali 100% ,)
 
Nazad
Vrh Dno