Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Ambalaža sa uputstvima je bačena, nažalost, zajedno sa računom, inače bih ga odmah odneo u servis, ne bih ni pisao ovde. Juče sam pokupio aparat, danas upalio dva YT klipa, rešio problem i napisao ovde kako.

Nekom će značiti moje iskustvo, nekom neće, šta da ti kažem.


Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Moras da dzaras s tom iglicom s vremena na vreme :)

Послато са MI 9 помоћу Тапатока
 
Bitno da je rešeno. Baš sam se bio razočarao jer je bio u pitanju poklon.

Nije skup uređaj, sve i da sam opet kupio, ali mi je baš drago što ovaj radi.

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Samo da vidim da li sam dobro razumeo, pitanje nevezano za trenutnu diskusiju :D...na mom prastarom espresso aparatu Emonec (nemam pojma iz koje godine 90 i neke :D) sam zamenio pumpu i ocistio glavu u kojoj je grejac od kamenca..e sad koliko vidim ove vibracione pumpe poput ove sto ide u ovaj aparat ULKA EP5 ne postoji nacin podesavanja pritiska vec se to iskljucivo radi preko velicine mlevenja kafe, jel ?
 
... ne postoji nacin podesavanja pritiska vec se to iskljucivo radi preko velicine mlevenja kafe, jel ?
Espresso aparat mora da ima 15-16 bara pritiska. Ako tvoj ima toliko to ti je dovoljno. A ako aparat nema toliko jaku pumpu sabijanjem kafe ili mlevenjem na sitno kao tursku, neces dobiti nista, zacepices sito u rucici ili kako je vec zovu. Tako ne moze da se dobije dodatni pritisak, pumpa ne moze "probiti" kafu.
Ne shvatam to "podesavanje pritiska". Mozda to imaju profi masine ali ne vidim svrhu za kucne potrebe.

Ovde se zalazi u duboku filozofiju pravljenje espressa. Kad skuvas kafu je li ti dobra ili nije? To ti je merilo.
 
Poslednja izmena:
Nakon čišćenja dizne/igle koja buši kapsulu, aparat ponovo radi :)

Jedna napomena, mislim da je bitna ljudima koji imaju Dolce Gusto aparat: svaki Dolce Gusto aparat iza rezervoara ima iglu u vidu kratko namotane žice, koja služi baš za ovu namenu jer je idealnog prećnika. Njome sam iz prve uspeo da pročistim za nekoliko sekundi posla.

Sad sam spakovao aparat, pa me mrzi da raspakujem da slikam, ali ću slikati i postaviti za dan-dva gde se igla nalazi.
12812bb49beaf5319d26dd3af3c4c4cd.jpg
Драго ми је да ти је таква ситница била проблем.
Што се тиче те игле, то сви из ове теме знају, јер смо писали о томе више пута.

Углавном треба користити мекшу воду за тај апарат и нећеш имати проблема са каменцом. Ја користим мој око 4 године и никад нисам имао проблем са каменцом. Додуше ја користим Одменску воду.
На послу користимо воду из водовода, па већ два пута за годину дана сам чисто апарат.

Послато са Mi A2 Lite уз помоћ Тапатока
 
Sada znam :)

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Zna li neko gde mogu da kupim aparat za kafu Gina od proizvođača Goat-Story?
 
Samo da vidim da li sam dobro razumeo, pitanje nevezano za trenutnu diskusiju :D...na mom prastarom espresso aparatu Emonec (nemam pojma iz koje godine 90 i neke :D) sam zamenio pumpu i ocistio glavu u kojoj je grejac od kamenca..e sad koliko vidim ove vibracione pumpe poput ove sto ide u ovaj aparat ULKA EP5 ne postoji nacin podesavanja pritiska vec se to iskljucivo radi preko velicine mlevenja kafe, jel ?

Pritisak se podesava na ventilu koji ide iz kazana, a kako je tu (verovatno) termo blok - nema podesavanja
 
Jel pio neko ovo? Sto se mene tice, bacio sam pare...
Toliko je hvale po internetu i pisu cokolada lesnik i kakao, pomislio sam da je dobra kad ono medjutim :)
Odviko sam se potpuno od ovih komercijala. Kolumbija mi ubedljivo najvise prija u poslednje vreme.
download_20200115_141829.jpg

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Pio sam je ja u drugacijem pakovanju. 1kg samo. Nista specijalno, ali daleko od lose... Ne dopada ti se ukus ili imas problema da napravis?
Pogledao sam na sajt i ima 50% robuste iz Indije i sa Jave, 50% arabike sa planina Centralne i Juzne Amerike, rucno brana... Ne zvuci lose, ali eto vidis...
 
Podelio sam sa drugarom, pazi skoro iste rezulate imamo a to je da je ukus gorko nedefinisano jak. Bas kao da je neka robushchina a la amigos i slicno. Slatke arome kakaa ili cokolade u nekim pokusajima pri sredini koji odmah nestanu i daleko od toga da preovladavaju ili da je ukus prijatan (meni bar a i drug se slaze)... Aftertaste samo gorcina i to ostra.
Meni se dedinitivno ne svidja. Obicna Crema e Aroma ima mnogo vise nota koje vuku na cokoladu i sceukupno blazi, prefinjeniji ukus, cisto poredjenje za primer.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Zlatni amigos je slatkast...

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk
 
Pritisak se podesava na ventilu koji ide iz kazana, a kako je tu (verovatno) termo blok - nema podesavanja

Nema termo bloka...grejač se nalazi u glavi, to je ujedno i mini bojler..izuetno prosta konstrukcija :)

 
Poslednja izmena:

DG aparat koristimo kući već oko 3 godine, i nikada ga nismo čistili. Ali, u njemu koristimo Rosu, najmekšu svuda dostupnu vodu na našem tržištu.
Još neke flaširane su mekane, ali su uglavnom lokalnog karaktera, nema ih u svim radnjama po Srbiji.

E sada, hvale ljudi i one filter bokale tipa aquafor, ali ja sam nešto sumnjičav oko njihove sposobnosti da omekšaju vodu. Ok su za filtriranje nekih supstanci iz vode, ali neke druge prolaze kroz njih k'o kroz veliko sito.
 
Nema termo bloka...grejač se nalazi u glavi, to je ujedno i mini bojler..izuetno prosta konstrukcija :)

Ovo je ekstra... Valjda ona era kad se nije stedelo. Pogledaj da li na izlazu ima neki ventil. Ako ima, oko podesavanja pogledaj za Gaggiu classic ili tako neku masinu...
Ja pomocu kompjutera koji kontrolise relej (na principu PWM, valjda) mogu da kontrolisem snagu pumpe. No, to koristim (smanjeni pritisak) samo da navlazim kafu. Nekad tacno i ne pokrene na 60%. Ja se ne bih zezao jer dok nabavis taj relej i napravis el.sklop - potrosis pare...
 
@salekojot @NShappy

Hvala na savetima za mekšu vodu, preneću ljudima pa da znaju šta da koriste :)
 
Super Cremu sam probao bio na automatskom aparatu i bila je bezveze jer taj aparat nije mogao da izvuce nista od aroma svakako. Sada na ovom setupu bi bila druga situacija ali necu ni da pokusavam, pogotovo posle ove.
Kupio sam lepo ponovo ovu, ona mi je definitivno u vrhu do sada isprobanih kafa..

https://javacoffee.rs/kafe/colombia-medellin.html

Edit : nazalost cena na sajtu nije tacna, 3250 din je trenutna cena...

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ljudi, koja ja ovo " boles' " s aparatima i pravljenjem kafe ... :) Godinama sam lud za espressom ali da je ovo ovako zanimljivo, nisam znao.
Iako ne volim Lavazza-u, uzeh da probam tu Lavazza Crema e Gusto Forte. Šta znam, nije loša ali mi je posle Hausbrandt Oro Casa nekako slabašna. Možda tripujem samo, ali posle evo skoro 1/2kg nešto mi tu fali. Ne volim kiselo, pa ne gledam 100% Arabica, volim da osetim jačinu. Bar od ovih komercijalnih kafa najviše mi ima taj ukus i jačinu zlatni Hausbrandt (onaj sa babom i dedom).Trudim se da je pravim sa 18g pa ekstrakcija 26-27s. Mislim da me malo zeza i što mi još iz Kine ne stiže tamper, pa trenutno koristim onaj plastični koji je jedno 7-8mm uži nego što bi trebalo. Nekad mi teče skoro pa idealno (ali gotovo nikad nisam dobio 36ml za 27s, već to obićno bude 45-46-47ml) a nekad samo protrči voda i napuni mi šoljicu za 20s. Pritom mlin ne pomeram, što bi po nekoj logici značilo da me to tampiranje muči.
Naručio sam iz Kine sledeće:

Tamper https://www.aliexpress.com/item/4000358356478.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.10c24c4dKUtt6d ,
Timer https://www.aliexpress.com/item/32859289305.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.10c24c4dKUtt6d (ovaj u srebrnoj boji jer mi je Gaggia te boje pa da ga uklopim na nju kad je već s magnetom),
Lonče za mleko https://www.aliexpress.com/item/4000080338663.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.10c24c4dKUtt6d


Generalno sad razumem jednog našeg čoveka što smo zajedno par ugovora na brodovima radili kad izađe u port i kupi po 1/2kg ili 1kg kafe pa kad je kući bira koju melje i sprema ujutro. :)
 
Koja je fora sa tamperom? Sa i bez linija odozdo

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk
 
Nemam pojma. Poručio sam onaj bez linija. Nešto mi se nije uklapao u koncepciju.
 
[emoji23][emoji23][emoji23]

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk
 
@Kosovica Probaj Hausbrand Silver, iznenadices se :)
Elem, naravno da te tampanje zeza... Ono plasticno djubre je glupost i uopste mi nije jasno zasto je problem da ga bar naprave u adekvatnom precniku... fora je sto njim ne istampas lepo i voda lako nadje put gde je najslabije istampano, dobijes channeling i "projurenu" kafu koja ima ukus pregorene i overekstrahovane kafe i nije to to. Inace za takve kafe nema razloga da ides na 18g. Slobodno pravi sa 15,16. Em ce duze da ti traje em moze da ima balansiraniji ukus. Ne znam koji mlin koristis ali ako je meljes dovoljno fino apsolutno ti ne treba veca gramaza od te.
 
Za sada od svih koje sam proboa kod nas, Pellini je ubedljivo najbolja. Kod naših prodavaca je ~2000 dinara kilo.
 
@Kosovica Probaj Hausbrand Silver, iznenadices se :)
Elem, naravno da te tampanje zeza... Ono plasticno djubre je glupost i uopste mi nije jasno zasto je problem da ga bar naprave u adekvatnom precniku... fora je sto njim ne istampas lepo i voda lako nadje put gde je najslabije istampano, dobijes channeling i "projurenu" kafu koja ima ukus pregorene i overekstrahovane kafe i nije to to. Inace za takve kafe nema razloga da ides na 18g. Slobodno pravi sa 15,16. Em ce duze da ti traje em moze da ima balansiraniji ukus. Ne znam koji mlin koristis ali ako je meljes dovoljno fino apsolutno ti ne treba veca gramaza od te.

Kad sam uzeo aparat video tamper taj plastični, koji je prečnika max 50mm, mislio sam da su mi nešto pogrešno spakovali. Međutim, pogledam malo bolje i po netu, kad ono se stvarno pakuje s tim ... :) Neviđena glupost, što bar ne stave 58mm koliko je i prečnik potafiltera. Nekad ne mogu dobro da ocenim koliko sam jako stisnuo, pa onda nemam osećaj da svuda stisnem istom snagom nego negde verovatno bude kao kamen a negde tek tek.
Mlin mi je Mazzer Mestre i shvatih da Hausbrant i Lavazza izgleda meljem na istom podešavanju. Odem li malkice finije kod obe, kafa već neće da curi nego kaplje.

Pellini kafu sam video sad kad sam bio u HU (tu sam uzeo ovu Lavazza-u kad preračunaš za tačno 1000din / kg ) i žao mi je što je nisam uzeo. Čini mi se da je bila 4000HUF / kg što je oko 1450-1500din / kg.
 
rioba caffe dolce, otprilike u rangu lavazze crema e aroma samo jeftinija oko 1000 dinzi..
 
... uzeh da probam tu Lavazza Crema e Gusto Forte. Šta znam, nije loša ali mi je posle Hausbrandt Oro Casa nekako slabašna. Možda tripujem samo,...Trudim se da je pravim sa 18g pa ekstrakcija 26-27s.

Lavazza Crema e Gusto Forte jeste kremasta i savim je OK. Hausbrandt Oro, Lavazza 250g (silver), Amigos (zlatni),... jesu mnogo jace ali mi je Crema e Gusto Forte kremastija, pitkija,... Na kupujemprodajem.com neki lik prodaje za 1150 din.
 
Poslednja izmena:
Neka preporuka za rucni mlin za espreso do 150 EUR..kakvo je misljenje o ovom 1zpresso JE ?
 
Nazad
Vrh Dno