Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

U tim kaficima ce skoro sve kafe biti kiselije za one sto su navikli na turske (koje su pregorene, i relativno gorke). Ali svi blendovi koje prave kod nas su neki juznoamericki, obavezno sa brazilskom kao osnovom maltene, i vrlo malo su kiseli naspram drugih koje prodaju.

Probaj ako negde vidis Gvatemalu ili Kosta Riku neku. Kosta Rika je nesto najblize tonovima turske kafe sto sam nasao kod nas, bar mi se cini (ovo je moj subjektivan osecaj(, naravno mnogo kvalitetnije od C/D/G :)

Kiselost i gorkost ako osetis, pre ce biti da su pravili produzeni ili predugo radili extrakciju.

Jos uvek nisam uspeo da pohvatam zasto je recimo u Birou (kafeterija u Nisu koja isto pravi sa dobrim zrnima kafu) toliko drugacija nego u Beogradu, iako je isto zrno :) Nije da mi se ne svidja, cak mi i prija, ali ima nesto "viska" :)
 
To mi je palo na pamet, ali oni moraju da koriste filtriranu vodu inace bi aparati stradali prebrzo, a onda je skoro destilovana.
 
Задњи пут узео кафу код оних мојих у Хаџи Руимовој, ја већ пар дана пијем, некако слабу кафу. Узео бабин Искрин млин за кафу, пустио секунду да је меље, кад оно одлична кафа! Ма од сада узимам у зрну и ја ћу себи да мељем. Само ћу морати мало да се играм док не потрефим величину. :D
 
Mislim da cu ja ipak kupiti neki french press bokal/lonac za spremmanje kafe. Pored toga da kupim kvalitetnu kafu i mlin, jel ima neka preporuka za dobar mlin a da ne pravi krater u novcaniku?

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
e jb za frech pres je jos bitniji mlin :D Tesko je da los mlin melje krupno za french press a uniformno, vec tu bude dosta razlike, praha itd, a onda ekstrakcija nije ista itd. Sorry.
 
Za French press je dusu dalo da ti u kafeteriji samelju :) Pod uslovom da uzimas istu kafu uvek, mozda se jednom zeznes, ili bolje receno zeznu te.
 
To mi je palo na pamet, ali oni moraju da koriste filtriranu vodu inace bi aparati stradali prebrzo, a onda je skoro destilovana.

Ako su profesionalni aparati za espreso oni uglavnom idu direktno na prikljucak za vodu (sa umanjivacem pritiska ako treba).

Ja pijem neku Alverde Brazil bas gorka ali kad dobijam besplatno par KG godisnje onda je fenomenalna :) Inace Riobi sam probao i svidela mi se...

Kad smo kod kafi u kaficima probao sam u Kofeinu i meni je bila onako nista specijalno kao prosecan espreso...
 
Ako su profesionalni aparati za espreso oni uglavnom idu direktno na prikljucak za vodu (sa umanjivacem pritiska ako treba).
Da, da, to koriste, cak se i vidi. I kada nema vode, nema espressa, samo filter/french press :)

Kad smo kod kafi u kaficima probao sam u Kofeinu i meni je bila onako nista specijalno kao prosecan espreso...
Koju si probao i kada?:) AKo ne kazes konkretno koju ces, oni prave od brazilske, koja, po meni, nema sta da trazi sem za tursku kafu.
A nekada umeju da zeznu, ne znam kako, da im ista kafa bude losija nego druga tura iste kafe. Pecenje ne verujem da je u pitanju, premalo je to da bi se zasebno peklo. Etiopiju recimo dobiju toliko malo da jednom stignem da kupim 200gr obicno dok ne nestane.

Przionica je mnogo konzistentnija. Ali ako probas kada nije neka dobra za espresso (a oni samo jedan mlin imaju i samim tim samo jednu kafu nekoliko dana vrte), dzaba si dosao :(
 
27d2cbbb28bdd077ea62057d7958ddcc.jpg
Za slučaj da neko možda nije ispratio :)
 
^^ Jok! :(

Obrni okreni, koliko sam ja pohvatao, Dolce Gusto je jeftinija varijanta Nesspresso-a.
 
Dobio sam neku kafu u zrnu kojoj je istekao rok godinu dana. Da li moze da se konzumira? Nije otvorena... :)
 
Da li neko zna gde kod nas imaju da se kupe Bialetti dihtunzi, danas sam spalio svoj.
 
Ima kod hale pionir servis ugostiteljske opreme. Popravljaju profesionalne kafe aparate, mnogi serviseri kod njih nabavljaju delove... Ne znam kako izgleda taj dihtung ali mozes da pozoves i pitas. Ako nema kod njih mogu da se naprave ima na par mesta gde prave... Da ne reklamiram servis nalazi se u Carli Caplina (bas gde je hala Pionir).
 
Jel tamo mogu i mlinovi (mali, elektricni) da se poprave?:)

Sent from mTalk
 
@doggmania

Zvao sam i rekoše mi da navratim do njih da će naći nešto sigurno. Hvala.
 
Kao sto sam rekao tu svi serviseri nabavljaju delove kod njih.
@thejk pozoves i pitas verovatno popravljaju ne radim kod njih :)
 
kupio bih espreso aparat za kucnu upotrebu, 2-3 espresa dnevno, pa mi se najvise svidja opcija sa dolce gusto ili illy kapsulama, sta je bolje uzeti?
 
Planiram da uzmem neku polovnu Juru, vidim da su prilično povoljni pa možda znate u čemu je kvaka sa niskom cenom, šta da gledam?
 
Pa napravljeno je sa tim aparatima par hiljada kafa... Kad gledas polovno gledas model kojeg ima najvise kod nas (zbog popravke)... Ja sam kupio polovan aparat koji je jos uvek bio u garanciji kod madjara, sa godinu ipo dana nije mogao da napravi vise od 1000 kafa. Ako pitas ove servisere na KP oni ce ti reci ono sto zele da prodaju da je ok. Neke jure (skuplje) imaju brojac kafa pa gledas po tome koliko je eksploatisan.

Edit: Kad proveravas da li je aparat ispravan postoji test tj servis mod kombinacija 2-3 dugmeta i ulazi se u taj mod. Onda tu pojedinacno proveravas deo po deo, mlin, bojler,prskalica,grejac itd..
 
Poslednja izmena:
mozete li preporuciti neki aparat za cirka 300-400e, na netu ima milion informacija( delonghi, krups, saeco, jura....) a nemam pojma sta bi bilo ok uzeti u tom cenovnom rangu kod nas - ako uopste ima nesto kvalitetno za kucnu upotrebu ?
nisam gadljiv ni na kupujemprodajem, jer koliko vidim cene su uveliko povoljnije nego u radnjama ( recimo nesto sto u radnji kosta od 49-62k na kp je 330e.
 
Sto je nekom super mozda nekom drugom bude bezveze. Ja sam imao 2 espreso aparata do sad i brat je imao jos 2. Svi su mi pravili ok kafu. Imam trenutno Saeco Minuto a pre toga sam imao Saeco Vienna Deluxe. A brat ima neki Philips sa rucnim podesavanjem.
Kod mog minuto je dobro sto moze kafu u zrnu i mlevenu (ima posebne otvore). Mana kod oba Saeco je posle par godina koriscenja automati ne rade kao novi u prevodu moras lepo da zatvoris i vratis sve posude u milimetar. Kafu pravi pribliznu kao profesionalni, naravno kao oni stari ne kao oni od 20 000 E :)

Isto tako probao sam kafu u lokalima gde su ljudi tvrdili da je vrhunska kafa a meni je bila prosecna.
 
Pomalo sam se uključivao u ovu temu, i pratio je, ali tek sada sam se rešio da obezbedim espresso u kućnim uslovima. Neće se toga mnogo praviti, ako mi posao ostane takav kakav je, biće to samo vikendom.
Preskočimo isplativost... Znam cene u kaficima (čak imam jedan poznatiji novosadski 30-k metara od ulaza)

Prvo malo rezime šta sam do sada razmišljao/rezonovao. Možda pomogne i drugima.

Rešio sam da idem na patrone. Eto! Full auto aparati su skupi i neisplativi ako ne rade bar 2-3 kafe dnevno. Glomazni su (kuhinja mi je prilično mala...) Takođe, prva kafa posle par dana nekorišćenja nije najbolja (e, ovo mi tvrde kolege italijani, ali nešto ne nailazim na to mišljenje ovde kod vas). Manuelni aparati, opet je svežina kupljene kafe upitna kada radim 2-4 nedeljno, a i ne bih da se mnogo smaram sa pravljenjem kafe.

Bla-bla.bla... Dakle, biće na patrone.

Tu su Dolce Gusto, koji je postao raširen kod nas. Patrone idu od 500-550din po kutiji, kada se kupuju na pijaci (660-680din u radnjama). Pojavile su se i patrone drugih proizvođača. Barcaffe npr. Cena k'o i original.
Sami aparati su džaba. Piccolo je 5000din, nov na pijaci. MiniMe je 75€ na oglasima. Kafu sam probao, sasvim je dovoljno ok.

Dalje, vidim da je i Nesspresso pomalo zaživeo kod nas, doduše samo kroz KP. Novi aparati nisu skupi, a i ponuda kafa je konstantna kod nekoliko KP dobavljača. Verujem da mogu naći i "prodaja iz stana" varijanta i kod mene u gradu. Kafa je po net priči bolja, ali ne drastično. Plaši me generalna (ne)nabavljivost patrona, i ograničen izbor kod dobavljača.

Tu je Illy sistem aparata i patrona, ali oni ga baš preteraše sa cenom, i aparata i patrona. A ponuda iz "drugih kanala" je siromašna. I legalno ima tek sporadično i malog izbora.

.
.
.

Već smo spomenuli da ima i patrona za punjenje na Aliexpressu, i za DG i za Nesspresso...

Prvo su mi privukle pažnju reuse patrone od inox-a. Zaista su jako hvaljene. Rekoh ja, e to je prava stvar. Ali onda videh da je jedan komad 50-ak $. Treba mi bar dva. Gunđ! Ali ajde, to ćemo videti mnogo kasnije, ako DG zaživi kod mene u kući. Za probu ću nabaviti plastične. (Mada, onda je bolje nabaviti manuelni aparat i tako spremati kafu, punjenje patrona je i veće zezanje, i prljavije je od normalne pripreme espress-a, jel?)

...

Obrni okreni, pitanje još jednom jeste, dal' DG ili Nesspreso?!? :trust:
Ajd' još neko nešto da kaže, pa da prelomim.
I nešto bih voleo mišljenje korisnika sa dužim iskustvom, ako vas ima.
 
Po meni DG je ok manje više, ali ne moze da se poredi sa Nespressom. Imam obe mašine 5 godina. Često putujem, pa kupujem kapsule u zvaničnim Nespresso radnjama. Naravno nije najbolja, ali za kućnu upotrebu svasvim solidna. Nespresso...what else [emoji3]


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Preskočimo isplativost... Znam cene u kaficima (čak imam jedan poznatiji novosadski 30-k metara od ulaza)
Mali OT prvo: posto u Koffeinu je do 10h single-shot kafa (i kapucino izgleda) 100din, razmisljam se da li sam uopste imao potrebe za svojim aparatom :)


Rešio sam da idem na patrone. Eto! Full auto aparati su skupi i neisplativi ako ne rade bar 2-3 kafe dnevno. Glomazni su (kuhinja mi je prilično mala...) Takođe, prva kafa posle par dana nekorišćenja nije najbolja (e, ovo mi tvrde kolege italijani, ali nešto ne nailazim na to mišljenje ovde kod vas).
U pravu su. Ja sam pisao kako mi aparat izbaci nekako cudan ukus "sledece" kafe (ja to primetim i istog dana, ako samo pustim da ispere standardno sam sa 50ml vode na kraju, a kamoli nakon desetak dana). Neki delovi se mnogo slabo ispiraju i ostane ukus.
Takodje, ostane uvek malo mlevene kafe, zalepljene za zidove od prethodnog mlevenja. Nakon jednog dana to je skroz drugi ukus, i po meni, aparat more i PRE pravljenja (kao i posle) da se DOBRO opere (a taj sliv za kafu obrise). Stvarno traze ozbiljno osnovno odrzavanje samo, da bi bile dobre kafe bez sikter ili zaostalog ukusa :)

Bla-bla.bla... Dakle, biće na patrone.
Pa dobro. Ali to ne znaci da si osudjen na njihovu "suvu" (instant) kafu. Za Nespresso cak postoje kod nas dosta alternativa sa dobrom kafom, a vani tek je izbor extra. Za DG imas refilable patrone, pa mozes koju hoces kafu da koristis (meni odlicno radi skoro sve, osim najboljih africkih :D Za njih mora jaci pritisak i jaci patroni).

Tu su Dolce Gusto, koji je postao raširen kod nas. Patrone idu od 500-550din po kutiji, kada se kupuju na pijaci (660-680din u radnjama). Pojavile su se i patrone drugih proizvođača. Barcaffe npr. Cena k'o i original.
Sami aparati su džaba. Piccolo je 5000din, nov na pijaci. MiniMe je 75€ na oglasima. Kafu sam probao, sasvim je dovoljno ok.
.... ta dva aparata su ispod 20e u Austriji :) Nemoj ih slucajno kupovati tako na pijaci ili negde na oglasima, prenapucane su cene.
Ovih dana je DG Oblo (bolji od ova dva sto si pomenuo) bio "free" uz 15 kutija DG patrona (izadje oko 2000 realno, naravno ako pijes sve ukuse koje moras da kupis u tih 15).
Cak i da ne pijes sve, uzmes aparat maltene frei, svi espresso patroni su dobri i slicni relativno, kapucino isto. A ostale iskoristi za "voljene" goste :D

Dalje, vidim da je i Nesspresso pomalo zaživeo kod nas, doduše samo kroz KP. Novi aparati nisu skupi, a i ponuda kafa je konstantna kod nekoliko KP dobavljača. Verujem da mogu naći i "prodaja iz stana" varijanta i kod mene u gradu. Kafa je po net priči bolja, ali ne drastično. Plaši me generalna (ne)nabavljivost patrona, i ograničen izbor kod dobavljača.
Nisam gledao, ali koje su cene?


Prvo su mi privukle pažnju reuse patrone od inox-a. Zaista su jako hvaljene. Rekoh ja, e to je prava stvar. Ali onda videh da je jedan komad 50-ak $.
+papir po potrebi. Idi bre, taman sam se obradovao :)

Treba mi bar dva. Gunđ! Ali ajde, to ćemo videti mnogo kasnije, ako DG zaživi kod mene u kući. Za probu ću nabaviti plastične. (Mada, onda je bolje nabaviti manuelni aparat i tako spremati kafu, punjenje patrona je i veće zezanje, i prljavije je od normalne pripreme espress-a, jel?)
Ni priblizno. Samo je bolje ako mozes da kafu meljes sto cesce, "po potrebi", ali ako ti je prihvatljiv DG ukus, neces ovo primetiti :)

Sto se izbora tice, ja mislim da ti Nespresso nece nista ponuditi vise ako vec nameravas i nezvanicne patrone da koristis, a skuplji je valjda.
 
^^ Pod cene u kafanama, znam da ima povoljnih, ali sa dvoje male dece, ne mogu ja da sedim u kafićima svaki čas kada mi se pije kafa.

Zamenske patrone, ima ih za Nesspresso, ima i za DG, ali se još teže nabaljaju nego originali. U NS pogotovo. Zamenske patrone jesu prednost, ali tek tamo gde su redovno nabavljive. Gde ih ima samo sporadično, k'o da ih i nema.
Za DG, BarCaffe za sada ima svuda. Doduše, košta koliko i original. Naravno, probaću. Originalne slovenačke BarCaffe su uglavnom veoma dobre.

Zamenske patrone ne gledam kao uštedu u ceni, već kao bolji i širi izbor, plus potencijalno bolji kvalitet. Ali eto, džaba kada je retkost. :(

Nespreso aparati, kod nas, nije strašno:
https://www.kupujemprodajem.com/Nespresso-inissia-bela-51604331-oglas.htm
https://www.kupujemprodajem.com/Nespresso-DeLonghi-EN80-B-51978050-oglas.htm
https://www.kupujemprodajem.com/Nespresso-Delonghi-EN210-BAE-sa-dodatkom-za-mleko-53959668-oglas.htm
https://www.kupujemprodajem.com/Nespresso-Inissia-EN80B-HIT-CENA-poklon-54183175-oglas.htm

Nespresso kapsule su na KP, 550-650din pakovanje od 10 komada. Ima i nekih zamenskih, povoljnije, u ceni DG patrona. Lako se pronađe. Mada vidim da su većina iz BG. Van BG skoro da nema ponude. :(

Što se tiče DG aparata, znam koliko košta napolju. Eto, čim časkom skoknem u inostranstvo i nađem na akciji, će uzmem... :p
Nije mi 30-ak € razlike u ceni vitalno da se cimam zbog toga. Napolje najčešće idem avionom, a onda vučenje takvog uređaja nije baš praktično a ni simpatično ni carinicima, ni skenerima na aerodromima. :p
Gde kod nas da nađem neprepucane cene?

Oblo na akciji sa vel'kom kutijom patrona više nema. Rasprodalo se. Takođe, oblo je glomazniji. Za piccolo taman imam rupu na kuh. elementu.

.
.
.

Nije mi baš kristalno jasno zašto je Ness pokrenuo DG priču, kada Nespresso imaju već godinama?!?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno