Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Meni je Vander za moju Magnificu Eco rekao da ne treba da se podmazuje, dok neke druge treba. Ima li neko pravilo koja treba, koja ne? I kako se uopste ispere vazelin iz prese da se ne pije posle?:)

Primetio sam inace da mi Double Shot opcija pravi mnogo lepsi espresso. Nesto me "zeza" nova Etiopija iz Przionice - previse je treba za dobar espresso, ako se ne stavi ~15gr PO SHOTU, ispada razvodnjeno i bas neukusno (mada ima extra miris pa se vidi da nije losa kafa). Ovo vazi i za Dolce Gusto Piccolo, sto je prvi put da njemu fali. Mleveno na najnizem, probao sam i da mi u Przionici samleju na istoj velicini kao za njihov aparat.
I onda probah Double Shot na mojoj Magnifici, ionako uvek pijem dupli.

Odlicno ispada! Vidi se da nije isto kada uzme ~15gr za double shot i za single, iako u istu soljicu idu za dabl.
 
Nije sad pravilo, ali svi ti delovi sto se taru treba podmazivati. Ta gumica je silikonska i tare se o plasticnu "stublinu". Ako se skori kafa na stublini, eto ostecenja gumice.
Nazalost. Oseti se vazelin prve dve kafe, minimum.

Ja "cedim" kafu dok mlaz ne postane vodenast/providan. Problem sa mojim automatom je bio sto bi postajao takav veoma brzo, ali nije ni neko veliko cudo jer (mislim da je to bila max doza) 12g kafe nije za 60ml nikako.

Btw. Zena mi je kupila knjigu "Svet kafe" u V. Zanimljiva je iako ima malo DC reklame. Prelistajte makar dok ste u knjižari.

Via RN4x
 
Misliš na presu? Termo blok greje vodu.
Možeš sam. Presa se mora podmazivati. "Jestivi" vazelin, npr.

Sent from my KOB-W09 using Tapatalk

Pa na to sam mislio.Kupio sam ja neku mast letos i jednom mesecno je podmazivao ali je opet pukla gumica.Koje su cene tih gumica za krups?Zvao sam ove iz panceva koji se reklamiraju na kp sajtu ali ne zna covek napamet da li ima i koja je cena.Kaze ako ima poslacemo ti neke mekse gumice.Kaze tvoja je sigurno bila tvrda pa je zato i pukla.
Sad koju traziti u servisu nisam pametan.

Evo link gde se vidi ta presa
https://www.youtube.com/watch?v=N0YlFY53oWY
To su te gumice koje mi trebaju.Meni je inace pukla ova donja gumica.Gornja je ok ali bih i nju zamenio.
 
Poslednja izmena:
Ja "cedim" kafu dok mlaz ne postane vodenast/providan. Problem sa mojim automatom je bio sto bi postajao takav veoma brzo, ali nije ni neko veliko cudo jer (mislim da je to bila max doza) 12g kafe nije za 60ml nikako.
Zavisi ovo jako puno od konkretnog zrna. Ova Etiopija Konga je bas bas rastresita, ne moze uopste da se napravi onaj "tezak prodor vode" ma koliko se trudio. Cak ne uspeva Dolce Gusto da zapusi kada se napuni cela reusable pod (to je preko 20gr ove kafe BTW!). Druge kafe i sa 5gr mogu da zapuse isti, i kad se uopste ne tapkaju.

Za Kenije sa druge strane mogu da sacekam bistar mlaz, ali licno vise volim ako skratim cim nije taman, imam utisak da mi razvodni previse kafe inace.

12gr za 60ml je malo (kafe). To je double shot, 60ml je taman doza vode za njega. 14gr tipicno koriste, ali kako je ova prilicno drugacije, ovo ispada vise kao produzeni shit nego double shit.
Ali imam utisak da svejedno ima dosta kofeina pa ne smem vise :(
 
Imaš i Krupsov servis u bloku 29 (preko puta zapadnog ulaza u Štark Arenu). Nadji telefon na krups.co.rs sajtu pa se i kod njih raspitaj za gumice.
Pozdrav
 
Gumica... Ili skines i premeris obim, pa im tako trazis (ili jos bolje odneses) ili nadjes na netu gumice za tvoj model, pa se nadas da u opisu stoji koji su promer.

Via RN4x
 
Skinuo sam ovu sto je pukla i imam je kod sebe.Sutra cu svratiti do servisa espreso planet u dzona kenedija posto su mi oni najblizi.Pa ako budu imali odmah cu kupiti dva komada.Mada mi je i onaj covek iz panceva sto se reklamira na kp sajtu rekao da ga pozovem sutra pre podne pa da vidi sta ima na stanju.Kaze da bi trebalo da ima neke mekse gumice od ovih mojih.Sad verovatno postoji vise vrsta.
Evo slika kako izgleda gumica i gde je pukla.
Precnik je 4,5cm.
Imam je kod sebe pa cu je poneti sutra do servisa pa da vidim imaju li na stanju.
 

Prilozi

  • 20180114_211422.jpg
    20180114_211422.jpg
    436.2 KB · Pregleda: 112
Bio danas do servisa espreso planet u dzona kenedija i uzeo dve gumice.Platio sam komad 250 dinara.Uzeo dva komada.
rafiki@zvao sam taj servis kod stark arene i oni ne menjaju niti prodaju te gumice.Kaze mi menjamo celu presu i deo kosta oko 2500 dinara.
Zvao sam i coveka iz panceva i on mi nudio originalnu gumicu za moj aparat.Cena je 660 dinara tako da bi me sa postarinom i dve gumice sve izaslo oko 1500.
I onda sam otisao do servisa espreso planet i covek mi dao dva komada po 250 dinara.Sad da li su ok ne znam.Ali ona kafa movenpick sad kad se napravi vise nije kisela kao sto je bila ranije.Ne znam da li su problem bile ove dve gumice na presi jer su bas lose stajale i nisu imale cvrstinu.Kao da su se razabile kako bih rekao.
Verovatno su pustale vise vode ili je pritisak bio slabiji.
Ne znam sta se desavalo ali sad je kafa ok i ima jacinu a nije kisela.
Da li ove dve gumice mogu da naprave totalno drugaciji ukus kafe kad nisu potpuno ispravne sto se kaze?
 

Prilozi

  • 20180115_152949.jpg
    20180115_152949.jpg
    453.5 KB · Pregleda: 110
  • 20180115_202808.jpg
    20180115_202808.jpg
    397.2 KB · Pregleda: 111
  • 20180115_195447.jpg
    20180115_195447.jpg
    428.2 KB · Pregleda: 177
  • 20180115_195440.jpg
    20180115_195440.jpg
    299.5 KB · Pregleda: 162
Poslednja izmena:
Moras popiti makar 250g da se naviknes, pa da sudis. Jos bolje, probaj kafu bez aparata pripremiti. Meni su sve kafe kiselkaste ispočetka.
Hladna voda, nedovoljno kafe, krupno mlevena -sve to može biti uzrok kiselosti

Via RN4x
 
Kamo hladna voda u automaticima, ako radi grejac?
Ne bi smela ni da se razlikuje temperatura.
 
I u automatima moras sacekati 20min da se ugreje (citav) sistem. Ili ako napravis kafu, moras sacekati makar minut da se ustabili temperatura pre druge. Ili zbog histereze ne reaguje termostat odmah, pa ako je 'davno' prestao blok da greje, kod pravljenja ce biti manja temperatura.
Nekad i meni kafa koja nema sanse da je kisela ispadne kisela. Mozda i lose zrno uleti, otkud znam. Uglavnom popijem, nista se ne baca :D
 
Kod mene nisam primetio to. Uvek je prevrela, isparavajuca kad god da napravim

Prca ume biti slabija ako ne prodje vrela voda kroz ceo aparat pre kafe.
 
na mom delonghi-u moze da se podesi temperatura u cetiri koraka, verovatno je moguce i na drugim aparatima smanjiti / povecati temperaturu po zelji.

ja uspeo malo da " doteram " ukus kafe, neka preporuka bi bila da ako niste zadovoljni sa punocom ukusa ( body )kafe pojacajte/ smanjite kolicinu kafe,

a ako je punoca ok a kafa je kisela ili gorka treba da se smanji/poveca velicina mlevenja. za svetlija zrna arabike sam povecao jacinu mlevenja ( sitnija kafa / pazite da ne preterate jer ce biti preekstraktovana) a za tamniju mesavinu sam smanjio jacinu mlevenja ( veca krupnoca kafe ) i skoro da sam dobio savrseno ekstraktovanu kafu.
slika nije moja :)
extra.jpg
The perfect espresso coffee (left picture)
It has a light to reddish brown cream, at times with a head streaked with darker brown. The cream should be 2/3 mm thick, and should not recede. Aromatic body, thick, full and fragrant. The taste remains on the palate.

Over-extracted coffee (central picture)
The froth is a very dark brown with white marks or spots in the middle. It is not thick and tends to recede quickly around the edges forming a black ring. It has a strong, bitter, astringent, woody taste and very little aroma.

Under-extracted coffee (right picture)
The froth is light in colour, is not thick, has large air bubbles and tends to recede quickly. There is no body, little aroma and it is light in taste.



extr.jpg
 
Poslednja izmena:
Da napišem i ja sada nešto o DG "sistemu", nakon malo više iskustva.

Još nisam probao sve varijante što nude. Malo je bzvz što se patrone prodaju u paketima od 16 komada, pa kada kupite neki, morate popiti svih 16. Ima na KP prodavaca koji prodaju patrone na komad. Dobra varijanta da probate sve pre nego odaberete sebi najbolju patronu.

Od patrona, ove sa baš kafom, uglavnom su veoma dobre, ali da se razumemo, ništa strašno specijalno i vrhunski dobro. Ne očekujte svetsku top klasu espressa iz DG sistema. Ali očekujte solidnu kafu, meni mnogo bolju od tzv. turskih bućkuriša što se sada valjaju kod nas. Meni je trenutno Barista favorite, s' time da je pravim malo dužu nego što Ness preporučuje. Treba još da probam Lungo, Espresso Inteso i Ristretto Ardenza. Videćemo... Ima još nekih što nisu zvanično dostupni kod nas, ali ima na pjaci, u Mađarskoj i kojekude se već nađe. Mada, može vam se desiti da vam se neka takva svidi, a onda posle ne možete da je nađete.

Što se tiče kapućino, late i sličnih mešavina, i one su ok, ko to voli. ALI!!! Mešane kafe za DG Nestle prodaje u 2 varijante. One u dve patrone, gde u jednoj dobijete mleko a u drugoj kafu, i u patronama gde je sve u jednoj patroni, i mleko i kafa. Ja se dojmim (ne, ne mogu da tvrdim), da je u ovim all-in-one patronama, zapravo neka 2u1 i 3u1 veštačka instant mešavina, dok je u patronama sa dve odvojene (kao i u onima patronama koje se pripremaju bez mleka) zaista prava kafa. Dakle, "sve u jednoj patroni" je po meni fake, k'o i 2u1 3u1 kesice.

E, sada dolazimo do toga da su za pravi kapućino kod DG potrebne 2 patrone, što mu dođe preko 60 din po porciji. Nekome je možda mnogo. Nekome nije.
 
Poslednja izmena:
Svaki Delongji moze da podesi temp.vode, ali 93 do 96C je raspon samo.
 
Igrom slucaja nabavio DG piccolo, sa neispravnom gumicom kod rezervoara za vodu, kupio na Nbg u Krups servisu ceo komplet dovoda vode do pumpe za 500din, zamenio i sljaka kao leptir :) elem, uz njega doneo kuci neke kapsule, kapucino i crni esspreso, ja mislim Intesso ili tako nesto. Odusevio sam se kafom, meni se bas svidja, za duple kapsule se slazem da su malo skupa varijanta za prosecan dzep. U medjuvremenu kupio sam i Lungo, koji mi najvise odgovara, pise da je 100% arabica, pravi se kao produzeni i ja posle dodam hladno mleko, Cafe au lait je 2u1, instant kafa, dobra je, ali za te pare cu pre da uzmem kesicu od 15din, kupio sam i zbog dece najvise, Cokocino, idu isto duple kapsule i super je napitak, bez kafe naravno... Na sajtu na srpskom ne postoji tacan sastav kapusula dok na co.uk sajtu imate tacno za svaku sta je u njoj i mnogo je veci izbor kod njih, naravno... Porucio sam i sa Alija refil kapsule, pa jedva cekam da stignu da probam sa kafom na meru, jel ima neko vise iskustva? Moze li maleni piccolo da izgura esspreso iz punjene kapsule?
 
Ja taj Piccolo uzeo za 25e kad je bio na akciji a dobio jos 10e da pazarim kapsule i dobio komplet kapsula raznih da probam :D
Generalno to sam uzeo samo da imam kad dodju gosti i vikendom da popijem jer inace u firmi popijem 2 kafe iz nekog Nespresso aparata. Zanimljive su te refill kapsule, trebao bih videti kako to radi i na sta lici. Cafe au lait mi je preblaga, za nijansu jaca od nje je Cortado i nju volim a ujutru cist espresso. Kafa nije nista posebno al samo Piccolo velicinom mi odgovara za malu kuhinju :)
 
Ja taj Piccolo uzeo za 25e kad je bio na akciji a dobio jos 10e da pazarim kapsule i dobio komplet kapsula raznih da probam :D

Samo nemoj preskakati informaciju da to nije bilo u Srbiji, da ne zbunjuješ ljude. Jel? :p

...

Što se tiče punjivih kapsula za DG, uzeću ih i ja da probam, ali dojmim se da to nije praktično. Ko se odluči za DG refill kao glavni izvor kafe, bolje da kupi klasični espresso aparat, na primer, te radi s' njime. Punjenje i pranje DG kapsula je daleko prljavije i trapavije od normalne espresso doze za normalan aparat, (tj. onog što se zove portafilter).

Ima i refill DG patrona od prohroma, ali mnogo su skupi, 50-ak € za komad. Ja ih ne nalazim jeftinije. :(
 
Poslednja izmena:
Pa znam ja da je svrha DG kapsula, lakoca i brzina spremanja, ali pored njih nije lose mozda imati i par punjivih, pa povremeno i spremati espreso i na taj nacin. Pogotovo sto bi ta soljica kostala 15ak dinara...
Alfaunits bi mogao da nam o tome kaze nesto, cini mi se da je on probao i taj nacin.
Ja inace volim da popijem dobar kvalitetan napitak, da li je kafa, turska, espreso ili neka druga nije bitno, vazno je da mi odgovara ukus, cak i neke vrste cajeva mi odgovaraju, sve zavisi od raspolozenja, nekad cak popijem i neskvik :)

Sent from my PULP 4G using Tapatalk
 
Happy, nemoj zezati ljude, to punjenje i pranje refill kapsula za DG uopste nije tesko, sta vise mnogo je veca musanje oprati presu za automat/poluautomat.
A portafilter je stvarno bolje resenje od oba. Em je bolja kafa, em se def. lakse pere od (polu)automata, ali je skupo! Treba ti i dobar (skup) mlin za kafu realno.
Poredimo sistem od 30e (DG Piccollo sa 4 kapsule) naspram sistema od >200e ovde :)

Ne znam na sta mislis da je trapavije i prljavije od portafiltera, kada je isto? Portafilter ti dodje kapsula sa drzacem i od metala. Nista lakse za pranje.

Bio je Piccollo i kod nas za 25e-35e sa 10e za kapsule, ali to je bilo bas odavno (2012. znam da je bilo). Ali kod nas vise ne rade kodovi niti bodovi za dolcegusto.rs


Nikako da snimim kako to izgleda kada se koristi DG kapsula :( Obecavam da cu probati sutra! (treba mi cista i prazna kuhinja za snimanje)
Kapsule za DG (sa kafom, original) sam mislio da se ne mogu razlikovati BTW (isti tip), ali prosle godine sam video da moze biti i ogromne razlike. Barista je drugacija prilicno naspram ranijih godina (sestra ih pije, ne znam zasto, ali kad odem dole uvek popijem neki espresso).
Znaci ono sto vam se svidja jedne godine, mozda nece sledece.
 
Poslednja izmena:
Drugari, jel znate gde u Beogradu mogu da se kupe Monin sirupi za kafu?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nisam neki veliki potrošač kafe, ali razmišljao sam o kupovini nekog aparata za kućnu upotrebu.
Jako mi je važno da je jednostavan za održavanje (čišćenje).
O kojoj količini novca treba razmišljati.
Dnevna količina kafe cc 2x2 produžene
 
ako ides na automatski espresso aparat od 300e pa navise, klasican od 150e pa navise + mlin

ako uzimas polovno mozes proci jeftinije ako si za te varijante.
 
Da se nadovezem uzeo sam skoro DG picolo i pre par dana su mi stigle refil kapsule sa Alija. Punjenje je jednostavno. Takodje i ciscenje cim skuva kafu odmah pos vodu i voda skine 90% posle malo sundjer i to je to. Sto se tice kafe nije losa,ali ne moze kao esspreso aparat.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nisam rek'o da je punjenje DG refill kapsula neka svemirska nauka ili da pravi ršum u kuhinji, već da ko će prvenstveno to da koristi, i da kuva mnogo kafa, portafilter je bolji izbor. DG refill je skroz ok za sporadičnu upotrebu.
Čišćenje automatika jeste još gore, ali negde smo već zaključili da je automatik i nije za retku i sporadičnu upotrebu. Ko ga mnogo arči, neka ga i čisti. :p
 
  • Like
Reagovanja: M J
Ma da, laganica. Koju kafu bi preporucio za refill? Prihvaticu predlog kakav god jer nemam pojma sta bih kupio kada kupim tu kapsulu :)
 
Sve branded kafe radi odlicno sa njima. Ja sam konkretno probao Riobu (Platinum valjda, posto je Gold u zrnu), Tchibo Milano, Lavazze razne i naravno mlevene za espresso (iz Przionice/Koffeina).
Najbolje se prave Rioba/Lavazza (tesko je zeznuti, kao da najmanje hvataju vlagu, pa i kada stoje duze ostaju iste, isto se i spremaju, nema razlike u kolicini i tapkanju pre pravljenja), onda Tchibo Milano a najteze ove "gurmanske", kako ih ja zovem :)
 
Može li onda preporuka nekog konkretnog modela (novo) 300-400€?
Kućna upotreba i da je jednostavan za održavanje.
 
Nazad
Vrh Dno