Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

@bmibmc

Gran Gaggia i Evolution mislim da ne treba uzimati u obzir osim ako su baš jako povoljni a ti baš nezahtevan, imao sam (tj. otac) i jedan i drugi i još par plastičnih Gaggia i jako je velika razlika između njih i Classic-a, mogu i oni da naprave solidnu kafu ali im treba baš dosta vremena da se dobro zagreju, jednu kafu i naprave ok ali sa dve istovremeno već se muče, a za kuovinu od tog lika sa k/p ne znam šta bih ti rekao, jedino ako ti nije mnogo daleko Opovo pa da odeš i proveriš, ja sam svoj komplet kupio, što bi englezi rekli "ukrao", za 50€ na buvljaku, proverio ga tamo i radi već dve godine kao sat :D inače u BG-u postoji baš dobar i povoljan servis za Gaggia aparate...

A što se ostalih marki tiče nemam baš puno iskustva, imali smo jedan DeLonghi, otprilike je bio isti kao i Gran Gaggia i Evolution ali je sve unutra, uključujući i kućište pumpe bilo urađeno od plastike, koje je posle nekih 2 god puklo i nije mu bilo spasa, davno nekada smo imali i jednog Krups-a koji nije mogao da prismrdi ni plastičnim Gaggia-ma...
 
Poslednja izmena:
@vlab
Znaci, ostaju Baby i Classic kao OK izbor. Stevan mi je ponudio ozbiljne masine, ali one i kostaju ozbiljno.
 
Bago ne servisira uredjaje koje nisu oni uvezli, ako se ja dobro secam...
 
Bago ne servisira uredjaje koje nisu oni uvezli, ako se ja dobro secam...

Ćale je odneo kod njih Gaggia Classic kupljen polovan bez ikakvih papira, zamenili grejač bez ikakvih problema, a sad da li su aparat oni uvezli, pa skontali po serijskom broju, stvarno nemam pojma...
 
Slabo mi ko od ovih velikih prodavaca na KP odgovara na upite da li ima Gaggia Classic. Pitao sam i Bago za polovnjaka.
Nadam se da je mlin dogovoren iako mi Stevan ne odgovora na poslednju poruku (kada i gde da ga kupim).

Mozda da prosirim budzet? Ima li ko onda kakav predlog za neki skuplji aparat?

Pitanje:
Da li automatski i manuelni kod ovih aparata sa portafileterom znaci da kod automatskih nemas kontrolu nad duzinom ekstrakcije ili sta?
 
Uglavnom imaš kontrolu u smislu ako stisneš dugme opet prestaje rad pumpe...al treba proveriti za konkretan model
 
Na kraju:
Mazzer Super Jolly i
Rancilio Miss Silvia.
Hvala na savetima oko kupovine!
 
Evo kako sam privremeno stavio dok ne napravim 30+kg policu.

Ako te generalno zanima izgled masina, ove dve su jako popularne i imas bas dosta njihovih slika, prikaza i modova ako samo pustis imena kroz gugl.
 
Lepo izgleda, robusno. Nadam se da ce da te dobro i dugo sluzi. Ne sumnjam da moze da se napravi odlicna kafa.
 
Hvala :)
Mlin je teska artiljerija. Aparat je OK izrade. Rucke su teske. Korpe/filteri manje zapremine kafe (7g i 14g). Na dodir plasticnih/gumiranih povrsina (rucka i ventila za paru) je onako fensi italijanski sav. Rezervoar je plasticni, ali deluje dobro. Sve ostalo je metalno.
Uzeo sam i Barier bokal sa filterom za omeksavanje vode (P6). Gledam malopre, nema kamenca na bokalu sa unutrasnje strane dok spolja ima jer sam ga zalio dok sam sipao. Nemam trakice da proverim, ali cini se da radi posao.
 
Koliko te je kostao taj kombo ?
 
Evo iscitao sam ovu temu nakon nekoliko dana i mnogo toga mi nije jasno. Nov sam na forumu ali vas dugo pratim pa reko da se i ja prikljucim.
Vec neko vreme merkam da kupim neki automatski aparat ali premalo o tome znam pa se nadam da cete mi pomoci. Dao bih do oko 300 evra. Suzio sam izbor na ova tri:
Delonghi ESAM 2600 290Evra
Bosch TCA5309 340Evra
Philips Saeco HD8651/19 265Evra
Prva dva koliko shvatam imaju celicni mlin a ovaj Saeco keramicki. Ovaj delonghi ima najbolje karakteristike ali sam cuo da je medju ovima to najslabiji kvalitet.
Da napomenem ove cene su kod Madjara. Nisam neki previse zahtevan korisnih ali volim dobar espreso a i ponekad volim da popijem kapucino.
Molim vas pomozite mi sta je najbolja kupovina!
 
taj philips xsmall sam ja mogao jako jeftino da uzmem u auchanu svojevremeno, tipa 250e - AFA, ali su toliko negativni reviewovi bili da sam odustao...
bosch je verovatno najbolji izbor, ako je to cena za nov. vidim da je online dosta skuplji.
ja imam delonghi magnifica, esam 4200 i u principu sam vrlo zadovoljan njime...
 
200, mada mi upuceni kazu da sam preplatio. Cini mi se da su nozevi novi.
 
taj philips xsmall sam ja mogao jako jeftino da uzmem u auchanu svojevremeno, tipa 250e - AFA, ali su toliko negativni reviewovi bili da sam odustao...
bosch je verovatno najbolji izbor, ako je to cena za nov. vidim da je online dosta skuplji.
ja imam delonghi magnifica, esam 4200 i u principu sam vrlo zadovoljan njime...
Ma nije bosch puno skuplji, gledao sam po sajtovima madjarskih prodavnica skuplji je svega 20-ak evra od ovog delonghi esam 2600.
Znaci ovaj philips je los, a ja mislio da je najbolji zbog keramickog mlina, ova ostala dva imaju celicni.
Meni se ovako najvise svidja ovaj delonghi esam 2600, ima najvise podesavanja: za mlevenje, za duzinu ektrakcije, kolicinu kafe. Ovaj bosch ima samo dve duzine kafe.
Sta mislite da li cu se zeznuti ako kupim ovaj delonghi esam 2600? Nisam neki zahtevan korisnik ali ipak znam sta je solidna espreso kafa.
 
I ja imam delonghi 4200. Preporucio bih ti filter za omeksavanje vode. Sve problema sto sam imao sa njom je zbog kamenca (pustanje vode na termobloku i kapanje iz stimera) iako sam redovno radio dekalcifikaciju.
Takodje, majstor mi je rekao da im je slaba tacka ona grupa gde se sprema kafa (klip) te da kupim vazelin i podmazujem s vremena na vreme. Tako sam radio i sa tim nisam imao problema. Ne znam da li je u NS meksa voda, pa danijel00 nije imao problema sa kamencem.
 
Ni sitnija ni krupnija, nego tačno onakva kakva je potrebna za espresso. Ne znam šta ti je reper od čega bi sitniju ili krupniju kafu? Treba da je krupnija od kafe mlevene za domaću (tursku) kafu a stinija od kafe mlevene za filter kafu. Nešto kao so što je krupna, dok za domaću treba da je kao brašno.
Ako je kafa dobro mlevena od 16-18g (neko stavlja 14g) mlevene kafe treba da dobiješ 60ml espresso kafe (to su dva espressa) za vreme 25-30 sekundi. Naravno tu igra uloga i koliko si kafu sabio, ali ako uzmemo da istim pritiskom (oko 15kg) uvek sabiješ kafu, ako 60ml dobiješ za kraće vreme od 25-30 sekundi kafa je krupnije mlevena nego što treba, ako treba više vremena kafa je sitnije mlevena. Svakako tu ima još nekih parametara ali mislim da je ovako najjednostavnije utvrditi da li je kafa ok mlevena.

Pa sa kojim se predznanjem pije kafa :D svaka vam cast. Ako kupim aparat necu spavati vise nikada.

Koliko kafa dnevno popijete? Cenim da kad je dobra i jedna je dovoljna za neki period od 3-4 sata. Ja "turske" 2-3 popijem dnevno mada sada vec vucem ponovo na 3. Bilo je vreme kada sam pio sa aprata u firmi 7-8 espresa ali je to bio vise filter nego epsreso, neki uzasan aparat. Mada sam to zabatalio jer je nenormalno tolko kafe piti.
 
2,3 kafe dnevno. Popio bi još više da mi je duže dostupan aparat.
Al to je to da mi ne smeta za stomak
 
@landdes - ja sam za philipsa samo lose opise nasao, pa sam odustao ko sto rekoh.
sto se podesenja tice - kolicina kafe je na maximumu, grind mi je na 1.5 -2 (1 je najsitnije), kolicina vode uvek ista (da mi napuni malu soljicu za espresso) i to je to. temperatura je na minimumu. uopste mi ne znaci mogucnost menjanja bilo kog od ovih parametara.

I ja imam delonghi 4200. Preporucio bih ti filter za omeksavanje vode. Sve problema sto sam imao sa njom je zbog kamenca (pustanje vode na termobloku i kapanje iz stimera) iako sam redovno radio dekalcifikaciju.
Takodje, majstor mi je rekao da im je slaba tacka ona grupa gde se sprema kafa (klip) te da kupim vazelin i podmazujem s vremena na vreme. Tako sam radio i sa tim nisam imao problema. Ne znam da li je u NS meksa voda, pa danijel00 nije imao problema sa kamencem.

Ja sam godinama sipao vodu iz balona... sad sam se zadnjih meseci ulenjio zbog selidbe, pa dobija cesmusu... kad se setim mu sipam iz ovih malih balona, ali je to vise izuzetak nego pravilo
Ti znas gde ima da se kupi taj filter za nas aparat? mrzi me da se igram sa bokalima svakako...
 
Posle listanja teme definitivno smo presekli da je za nas too much neki aparat i mlin i da bi nam posao zavrsavao nespresso koji je i bio inicijalna ideja.

Zamolio bi one koji znaju gde sta i kako provereno i povoljno ako moze neki kontakt ovde ili na PM posto koliko shvatam nema ga u prodaji vec samo na FB i KP.

Hvala puno
 
Nespresso gde ima? Previse je to skupa kafa za taj kvalitet. 6500 po kg najjeftinije.
 
Pojavio se ovde neki krups nespresso aparat za 20€, iskreno nemam pojma koja je razlika izmedju njega i onog od 150, al eto ako nekog zanima :)
 
@danijel00
Ako mislis na ovaj filter, on ti nece omeksati vodu.
Univerzalne omeksivace sto sam ja video neces moci koristiti jer se kace jednom stranom na izlaz, a to bi bas bilo komplikacija napraviti za onaj rezervoar, tj. mehanizam koji ima

Nista bez bokala. Naspes i za par minuta je voda spremna.
 
Pojavio se ovde neki krups nespresso aparat za 20€, iskreno nemam pojma koja je razlika izmedju njega i onog od 150, al eto ako nekog zanima :)
Ja sam skoro bas u Nespresso shopu u Parizu gledao njihove aparate i ispod 200e nisam video nista sto mislim da vredi (imati na umu da su retail cene u Parizu WTF, tako da nemaju puno smisla sa cenama koje su nama poznate - vino je 5x skuplje u Lavinii nego da se poruci online!)

Ali iskreno vec na 5kg Nespresso-a moze da se kupi odlican aparat za sve kafe, i kafa se druga vise isplati.

Ja sam ga koristio jedno vreme, jer mi je zgodniji, ali da je isplativ ili ukusan, nije ;)
 
Nazad
Vrh Dno