Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Pa pazi, meni orange i green blend (arabica) imaju kiselost, koja se oseti kada krene da se hladi kafa... Kod Orange-a osetim blagu kiselu notu i dok je vruca... Ako razblazis previse, onda skrati malo vreme ekstrakcije... Ja sam spucao kilo ipo kafe dok nisam napravio prvu kafu koja je mogla da se popije bez one refleksne grimase kad probas nesto toliko lose kao sto je ta kiselo slana kafa :) I da, obavezno pusti ili paru ili jednu turu vode na prazno, pre postavljanja portafiltera... Malo je smor ali eto, za 200e, mora da se mucimo malo... :)
 
i ja sam presao sa Dedicom na non-press, meljem sa hario mlinom onako ne bas najsitnije vec se oseti pod prstom. kafa neka iz prodavnice kafe u Rodi kod Mladenovca, neki gotivac radi, po preporuci sam uzeo i ok je sada sve u svemu .. nema te kiselosti, ali je i pena manja i teze se pravi sa non press. Cekam distributor ako su ga uopste poslali kinezi, pa prelazim na sled nivo.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
[mention]sajlonac [/mention] Ne mora da bude kisela. Kad se ispeče tamnije nema ni malo kiselosti. Preporučio sam Rioba Etiopiju jer prošli put kad sam je kupio bila je dosta tamno pečena i nije imala trunku kiselosti. Moguće je da su je opet ispekli svetlije pa je sad kiselija.
Ja sada na primer pijem Etiopiju Uraga iz Koppacoffe koja uopšte nije kisela. Čak je i čokoladna. To zavisi dosta i od temperature vode. Ja sam kod mene digao pritisak u bojleru na 1.2bar da bih dobio veću temperaturu vode. Uvek pustim cooling flush da temperatura malo padne da ne bih sagoreo kafu.
Moguće, mada Etiopije koje sam pio su ova iz Zrna koje pijem već mesecima i par onih pakovanja iz Kafeterije. Obe su "kisele" ali meni savršene :D
Skroz sam se navukao na takav ukus..

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Probaj i azijske varijante. Koliko sam citao izuzetno su kompleksne i komplikovane :D Ali manje kisele.. Mada ako hoces gorcinu jesi li probao 100% robustu?..ja ne smem ni da zamislim na sta bi to licilo :D
 
[mention]= IGY = [/mention] Kucaj na Kupujemprodajem LAVAZZA TIERRA da ne ostavljam link jer nije dozvoljeno. Mislim da bi ti se svidela.
 
@zechs Pa nisam mislio tako drasticno, nije da sada uzivam u gorcini ali volim vise kada vuce na gorko nego na kiselo :)
 
Uzeo sam danas ovu kafu: https://www.espresso-international.de/hausbrandt-kaffee-nonnetti-espresso/

Nebo i zemlja, od kiselosti ni traga, gorcina je tu, top.
E sad jos neko da mi kaze kako da dodjem do ovog pakovanja od 500g, vidim po netu da postoji a u Novom Sadu nigde ne vidim, samo od 1kg :)
Proba obavezno ovu :
https://www.bestofserbia.rs/proizvodi/prehrana/kafa i čaj/ecmex-kafa/hausbrandt-trieste---silver-1145

E sad, gde ćeš je naći ne znam, mada u Bg svakako imaš i njihovu maloprodaju. Ja sam je kupovao u Nišu u jednom kafiću jer je vlasnik menadžer za ovaj Ecomex pa sam ga pitao da mi donese..

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
trenutno se igram sa gold blendom iz gradske.

pre par dana mi je stigao distributor tool (naručio preko alija). odlična stvar po meni. da se vratimo na temu, posle podešavanja parametara 1:2 za 25 sekundi, dobijem solidnu količinu kiselosti. to nije ona loša kiselost već jednostavno nešto našta nisam navikao da pijem do sada. primetio sam i da mi takav ukus baš i ne odgovara pa sam išao na odnos 1:3 za nekih 30-35 sekundi. tu se već kiselost dobrano izgubi, ostane samo u tragovima, rekao bih čak i prijatnim.

danas sam probao varijantu da meljem kafu finije ali da manje zbijam tamperom (to je ona verzija gde druga strana distrubitor toola ima tamper). u varijanti 1:2 za 25 sekundi se dobija neka prijatnija varijanta kiselosti. ne razumem zašto se ovo dešava???

i još jedna stvar. skoro sam skidao tuš i gumicu, čistio sve od naslaga kafe. primetio sam u pucku kanal (čak iako nemam solenoid pa dok prospem vodu). a i sa donje strane bottomless filtra primećujem na početku ekstrakcije dva mlaza. jedan je kako treba, drugi kaplje. na kraju se oni spoje ali uvek je ista priča. onda sam pustao vodu bez kašike i tu primećujem da izlaze dva mlaza, a u ostalim delovima tuša kaplje voda. ne mogu da se setim kako je bilo pre čišćenja. pitanje je da li čistiti/skidati ponovo ili pokušati da nađem neki drugi tuš (ako uopšte ima za ovaj aparat) ili ništa od toga?
 
Jesi li možda probao da napraviš espreso bez striktnog držanja za te fiksne odnose?
 
Naravno. Malo pre sam (slučajno) spremio za 35 sekundi od 14 grama kafe 26 grama espressa. Zanimljiv ukus svakako, opet nema toliko kiselost ali kida uši...
 
Bez žurbe. Dugačak je to put. Biće dana kada bi najradije sve izbacio iz kuće.

Više se ne opterećujem odnosima. Pravim kafu kakva mi se sviđa. Ti odnosi služe samo kao smernice u kom pravcu bi trebalo da ideš. Nije to ništa zakucano. Čisto da ne mašiš baš mnogo. Kad ubodeš ono što ti se sviđa, batali dalje eksperimente i uživaj.
 
Bez žurbe. Dugačak je to put. Biće dana kada bi najradije sve izbacio iz kuće.

Više se ne opterećujem odnosima. Pravim kafu kakva mi se sviđa. Ti odnosi služe samo kao smernice u kom pravcu bi trebalo da ideš. Nije to ništa zakucano. Čisto da ne mašiš baš mnogo. Kad ubodeš ono što ti se sviđa, batali dalje eksperimente i uživaj.

+1
 
Odlična mašina za početnike za male pare. Ima je na KP.

https://www.google.com/amp/101coffeemachines.info/saeco/poemia/amp/

Da ne bude zabune mislim na Gaggia Viva koja je naslednik Saeco Poemia. Imao sam Poemiu 10 godina. Radi još uvek perfektno.

Ove mašine imaju aluminijumski bojler kao i Gaggia Classic. Na ovim mašinama se lako diže temperatura uz pomoć pare. Grupa i portafilter su manji i daleko su jeftinije izrade. Nema opcije za unpressurized ali nije ni neophodno jer ovaj sistem radi savršeno.
 
Poslednja izmena:
Ima li neko od članova one "delux" ručne mlinove, tipa Commandante, Kinu, 1Zpresso?
Cena im je kao neki srednji električni mlin.
Dvoumim se šta mi je pametno raditi, da li električni (gde ga staviti?) ili neki kvalitetniji ručni milin (mora da se fizikališe za kafu).
Obe verzije bih morao da tražim transport vezu od "preko".
 
Sve, osim Ristretto.

Ja uzeo 200 kapsula, raznih.
Za 9.5 rsd kom su vrhunske ;)
 
Da li negde kod nas može da se nađe adapter za DG aparat da se stave Nespresso kapsule?
 
Da li tu pucaju kapsule?

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
Za sada ne. Doduše pre 10ak dana sam prešao na Nespresso sa DG.

Iz mog iskustva ne pucaju, samo se ponekad dogodi da nakon ekstrakcije ne propadnu u posudu, pa moram da ih gurnem prstom (Krups U model).
Moj aparat je Delonghi Nesspreso Lattissima 680N i nisu mi se zaglavljivale kapsule.
Mada, kao što rekoh, kratko je vreme u kom koristim Nesspreso kapsule.
 
Jel ima negde kod nas da se poruce tablete za ciscenje mlinova?
 
Imaš u Glasmarketu Puly grind granule za čišćenje. Meni je to bespotrebno bacanje para. Nije mi nikakav problem da skinem gornji nož i usisam.
 
Izvinjavam se, Puly Grind je ime proizvoda. Hvala Xalexas

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno