Šta je novo?

Windows Xp, Vista i Windows 7, na starim PC kompijuterima

Dobra ideja, bolje i to nego stari operativni sistemi na novim kompjuterima, tipa DOS,win98 ili slicno na i7 ili amd 1090T 12GB rama 3TB HDD :d
 
A koja je poenta ove gimnastike?
 
Poenta je kako stari racunar uciniti funkcionalnim za danasnje potrebe...
 
Mislim da bi stari racunar funkcionalnijim ucinio neki linux jer racunar reda P2, P3 i slicno ne moze posluziti za igranje ili neki ozbiljniji rad (cak ne verujem da mogu otvarati neke internet strane bez problema) tako da jos ga ubiti sa w7 ne verujem da je pametno. Da li neko zna kako se matori racunari nose sa reprodukcijom danasnjih video sadrzaja tipa divx i slicno znam da 720 i 1080 mogu samo da sanjaju.
 
Meni je bas drago sto je neko postavio ovakvu temu jer sam svojevremeno dosta vremena provodio pokusavajuci da sto bolje uposlim neke starije racunare i priznajem da sam bio jako tvrdoglav u tome i svasta isprobavao te i stekao neko iskustvo.

Mislim da mnogi grese sto tako olako odbacuju stare konfiguracije koje adekvatnim odabirom OS-a i softvera zaista mogu jako dobro da se osposobe za bazicnu upotrebu racunara a da ne govorim koliko je u ovo vreme bitno dati sto manje para za to, a racunar je svima neophodnost u kuci.


Prvi racunar sa kojim sam se igrao bio je slican ovome sa youtube linka, Pentium 200mmx sa 96 rama i onboard Cirus Logic grafikom od 4 mb. HDD je bio 40GB instaliran preko Dynamic drive overlay softvera da bi se zaobislo ono ogranicenje u Bios-u za diskove do 8.5 GB , cini mi se, i to je radilo super.
Probao sam Win2000 na njemu, ne XP, i funkcionisalo je, ali kao i na ovom videu je radilo sporo i to po meni nije za svakodnevnu upotrebu.Kao eksperiment je OK, zaista radi ali cekanje na otvaranje strana i ostalo,jednostavno iritira. Zato sam na taj racunar stavio Win 98 dodatno olaksan uz pomoc Win98lite programa i to je radilo fenomenalno brzo za masinu tog ranga: Office, muzika, malo surfa, torrentovanje, bez ikakvih problema.


Sledece sto sam probao su bile dve masine za koje, prema mom iskustvu smatram da se inace mogu kvalifikovati kao minimum za WINXP na kojima isti, opet uz malo friziranja, radi kako se od svakog racunara ocekuje. Jedno je bio Celeron 366MHz sa 128 rama i S3 Savage 8MB a drugo Pentim II 512k 400Mhz sa 256 MB rama Matrox G200 16MB grafikom. Na oba je bio instaliran XP SP2.

Najveci problem su bili drajveri za XP, na kojima mnogo toga nije radilo sto je radilo na 98 (agp akceleracija, recimo) pa je to pravilo problem za multimediju i igre.
Jako je bitno i uz najoptimalnije verzije drajvera instalirati sto starije verzije softvera. Uopste, pravilo da noviji softver trazi jaci hardver se ovde najbolje potvrdjuje.
Bitno je iskljuciti nepotrebne procese, posebno indeksiranje na svakom drajvu i system restore, skoro pod obavezno. Postarati se da su instalirani svi cipset drajveri i svaka napredna fuknkcija hardvera da bude prepoznata od strane OS-a (DMA transfer i tome slicno).U Dxdiag proveriti jesu li ukljucene sve napredne video opcije koje graficka podrzava. A za sve to su potrebni pravi drajveri i to zaista bude najveca glavoblja jer je taj hardver uglavnom daleko stariji od XP-a i drajveri za njega su retko kada i izlazili.

Odabir softvera je isto vrlo vazan. Starije verzije Office-a odlicno rade, Open office takodje.Sto se muzike tice verzije 2.x Winampa su sasvim ok i vrlo brze , negde i 5.x rade dobro a manje zahtevni su i minijaturni plejeri kao sto su Foobar, Dekibulle i Billy. Kao firewall ugradjeni XP-ov sasvim korektno radi, a nakon njega Tiny personal firewall (bivsi Kerio) trosi malo resursa, Look'n'stop malo vise. Kao browser IE je ubedljivo najnezahtevniji ali je pametnije staviti Firefox 2 ili neku stariju verziju Opere. Za filmove je odlicna a jako malo zahtevna, kombinacija starijeg ffdshow-a, mislim 2005... verzije i Bsplayera.Nekad je bolja varijanta i VLC player. Od antivirusa, okreni-obrni, najmanje zahtevne na kraju najbolje ispadose starije verzije Avasta. Ko zeli da se snaalzi po netu za "narodne"verzije neka proba u tu svrhu i Drweb. Trenutno mi ne pada na pamet sta bih jos mogao da preporucim od sfotvera.


Uostalom, sto se softvera tice, dobro mesto da se pocne je i

http://www.oldversion.com/

Probajte poslednju verziju programa,pa ako je prezahvtevna, pa prvu, pa ako je ona prva jako siromasna i ne zavrsava vam posao nadjite nesto na sredini.
I naravno, u svemu ovome, task manager vam je prijatelj. :) Vrlo lako se ustanovi koja aplikacija trosi vise resursa/

Neka moja prakticna iskustva u radu sa takvim racunarom:

Office radi odlicno. Internet surf takodje bez problema, flash sajtovi cesto naprave problem, naravno neki prezahtevni se nece moci gledati ali tu treba voditi racuna da se isto stavi sto stariji flash plugin koji ce na doticnom browser-u raditi. (Ja na Bartonu primetim ogromnu razliku u potrosnji pocesorskog vremena tokom pustanja flash videa izmedju 11-ice i 10-ke, novija znacajno zahtevnija).
Na primeru onog Pentiuma 400,recimo, sve animacije na ITSVETU su isle bez problema, doduse usporenije.
Youtube za ocekivati uglavnom ne radi, mada, dosta filmova se moze odgledati na 240p bez velike drame.

Skype radi zadovoljavajuce, mada se cesto zagrcne.Video pozivi ne funksionisu, za ocekivati.
Divx radi odlicno,mada je dobar deo zasluge za to pokupila i Creative Live! kartica u racunaru. Zauzece procesorskog vremena sve vreme u fullscreen-u oko 60-70%. Nisam pustao rezolucije vece od standarnih DVD (preko 720).Mala digresija, za H264 i vece rezolucije i bitrate-ove, ali opet, daleko ispod 720p i vecih, treba minimum 1GHz i snaznija graficka. I opet, poslednje Verzije VLC playera su za te stvari fantasticne, po meni, manje zahtevne i bolje rade sa slabijim masinama od Core avc-a. Kod mene na Bartonu 720p radi bez problema.
Prilkom starta, sistem obicno pojede oko 96 mb rama, i to naravno pod uslovom da ste apsolutno poiskljucivali sve neophodno. Antivirus ne bi bilo pametno da bude rezidentan, sem ako se ne skenira ili izlazi na internet, jer ume da osakati performanse jako.


Ukratko:400MHz Pentium 2,256mb rama, AGP graficka ATI/MATROX ili GF2 pa navise, posebna PCI zvucna kartica i soft modem su po mom msiljenju,neki minimum na koji bi se mogao instalirati XP a da na tom racunaru moze da se radi vecina osnovnih stvari koja se inace ocekuje kada se kupi takva naprava a da to ne bude frustrirajuce iskustvo. Tu mislim na office, upotrebu interneta (surf, mail,skype,chatovanja, Facebook) bez zahtevnog youtube-ovanja, muziku, TV ako se ima Tv kartica,i DIVX rezolucija i bitrate-ova standardne rezolucije.A ruku na srce, veliki je broj odlicnih igra sa pocetka prosle decenije koje na takvom racunaru odlicno rade i mogu da pruze veliku zabavu.


Mozda sam previse udavio sa ovim tekstom ali cu navesti da sam sva tri racunara bukvalno spasio od kante za djubre i to od ljudi koji nisu znali sta je unutra i sta da rade sa njima. Dva su proradila odmah kada sam ih ukljucio na struju a jedan se malo bunio ali proradio kada sam mu uradio reset biosa, zamenu baterije i promenu slota memoriji. Samo toliko truda sto se popravljanja tice,
a ostalo je moje slobodno vreme,tvrdoglavost i entuzijazam. I bez obzira sto su pitanju bili krsevi od par desetina eura vrednosti, njihova vrednost je neprocenjiva kada se nadju u kuci neke sirotinje koja nema ni toliko da izdvoji za kupovinu racunara i nemastinom je diksvalfikovana da bude deo vremena u kome je racunar neophodnost a ne vise luksuz.Igrom slucaja, sva tri moja racunara na kojima sam radio i koje sam opisao su imala sudbinu da takvu ulogu dobiju i zbog toga mi je neobicno drago.

Bude mi cesto cudno kada neko trazi preporuku za office masinu i pri tome trazi dual core procesor, recimo i za to je odvojio budzet od 300 evra. Mislim da su za tu bazicnu upotrebu racunara masine koje su se proizvodile od 2000-e pa 5, 6 godina na ovamo,a koje se po Limundu i slicnim sajtovima mogu naci za 50 eura pa navise budu zaista odlicno resenje, a rekao bih cesto i kvalitetnije. Mozda sam nostalgican malo, ali sam ubedjen da su se tada pravili kvalitetniji i izdrzljiviji racunari,bas kao sto smatram i da je pocetak 90-ih bio zenit kvaliteta u autoindustriji koji vise nije aktuelan u danasnjim modelima.


Linux sam probao na par masina ali sam imao vise problema, uglavnom zbog nekompatibilnsoti sa hardveriom i ne smatram ga dobrim resenjem, barem onim koje hoce da radi na isti nacin kao i ono sto sam uspeo da izvedem na Windowsu.Kazem, moje iskustvo je u pitanju

Neku svrhu Viste ili 7-ce zaista ne vidim na starijim racunarima. 1.5 GHz XP AMD sa 1GB rama i minimum Radeon 9600 grafikom mogu da se izbore sa tim, ali ne znam cemu trositi te ionako slabasne hardverske resurse na svo to bljestavilo GUI-a. Milslim da je XP prava mera za stare racunare.Win 98 jeste daleko brzi i svakako da bi bolje legao jednom Pentiumu 2,ali podrska za USB uredjaje i mreze,kao i stabilnost su ono zbog cega XP zasluzuje preporuku.



Jos jednom,svaka cast za temu. Nadam se da ce zaziveti. ;)
 
Poslednja izmena:
Linuxi su mahom ok mogu se naci vaijante koje ce raditi ok za normalnu upotrebu. Moje iskusvo iz skorijeg vremena full intel P3 na 950 mhz ,Win XP sp3 256mb ram ,grafika nvidia tnt vanta .Instalirani k lite kodeci i gom plejer racunar leti pusta div-x i na moje najvece iznenadjenje uspesno se nosi i sa divxom koji sam imao u 1280x720 rezoluciji jedino se mucio kod premotavanja. Na red je trebao da dodje internet pa je za bezbednost moao da s instalira neki AV softver. Bezobzira koji sam AV instaliao racunar se prosto vukao nije mogao ni da radi normalno muka je bila i deinstalirati av softvere, situacija se malo promenila kada je racaunaru dodato jos 256mb rama ali u windows kombinaciji sve ispod p4 je deplasirano za normalnu upoterbu danas. Linux bi vec dao malo zamaha tim masinama
 
Ovo mi osvezi dan.
 
Instalirana vista neki experience edition na PIII 450MHz, 256 rama i ati 9200. Mogu samo da kažem da je radila, da objašnjavam, neću, možete dalje sami da zamislite :wall:
 
Za stare masine od XP najbolje se pokazao windows xp performer edition,
osakacena verzija windowsa, jako brzo se instalira, a potpuno je funkcionalan,
zauzima manje mesta, a negde sam procitao da trosi resursa kolko i windows 2000
 
eXPerience MicroXP v0.82 cini cuda na P2 masinama sa 128MB RAM-a :)

E sad da li neko zna - KAKO DA POKRENEM INSTALACIJU MicroXP-a direktno sa HDD-a ??? - zelim da "ozivim" jedan matori netbook koji nema CD/DVD a ne podrzava boot sa USB-a :(
 
@joc

Da li moze neko konkretnije objasnjenje u vezi Plop Boot Manager v5.0 ?

FDD je za sada poslednja opcija - nisam siguran da li eksterni FDD radi,a nemam ni diskete

Iz DOS-a ( Command Prompt-a ) "setup.exe" kod klasicne instalacije XP je:
<drive letter>:\i386\winnt.exe

Koji fajl kod MicroXP-a sluzi kao "setup.exe" ?
 
Poslednja izmena:
The Plop Boot Manager is a small program to boot different operating systems. The boot manager has a builtin ide cdrom and usb driver to access those hardware without the help/need of a bios. You can boot the operating systems from harddisk, floppy, CD/DVD or from USB. You can start the boot manager from floppy, CD, network and there are many more ways to start the boot manager. You can install the boot manager on your harddisk. There is no extra partition required for the boot manager.
 
evo ja sam rešio da se potrudim da nađem tihe ventilatore za moj p3 i da ga sredim i uvedem u redovnu upotrebu.
konfiguracija je sledeća:
amd duron 1.2ghz
512mb sdram
250gb ata hdd
voodoo3 3000

e sad... mislim da bi ovde najbolje legao windows 2000... koje verzije popularnih programa bi najbolje radile na ovom setup-u? poslednji put kad je ovo bilo aktivirano na njemu je bio windows xp i svi najnoviji programi, pa se vukao kao prebijen magarac... sad ne bih da ponovim istu grešku... komp će biti korišćen za internet komunikaciju, office i pokoju retro igru.
 
ne može da stane još 512mb, ploča ima dva slota i u oba je 2x256. svejedno se ne bih odlučio za xp, nemam dobra iskustva sa njim. mislim da će win 2000 manje opterećivati mašinu, a raditi isto...

edit: svejedno sam planirao da kokupim ram, ali će opet ići w2000, nešto mi je xp trom i odvratan... verovali ili ne na mom x2 kompjuteru sa 2gb rama lošije radi xp nego win7, tako da... neka hvala
 
Poslednja izmena:
Ne vidim sto ne bi stavio puppy linux tu, radio bi mnogo bolje od xp-a.
 
čini mi se da će na kraju ovde ići dual boot xubuntu i windows 2000... treba mi windows jer hoću ponekad da razvalim diablo 2 u glide :D a i nikako ne mogu da se odvojim od windowsa jer mi treba originalni microsoft office, pošto dokumenti u libre office-u izgledaju šlogirano... :(

edit: hoće li uopšte raditi 3dfx karta na linuxu? :)

sa ubuntu varijacijama sam već upoznat, koristio sam ubuntu intenzivno jedno vreme, a taj puppy linux ne znam šta je... nadam se da će ovaj xubuntu raditi kako valja, no ne znam dok ne probam :)
 
Poslednja izmena:
evo ja sam rešio da se potrudim da nađem tihe ventilatore za moj p3 i da ga sredim i uvedem u redovnu upotrebu.
konfiguracija je sledeća:
amd duron 1.2ghz
512mb sdram
250gb ata hdd
voodoo3 3000

e sad... mislim da bi ovde najbolje legao windows 2000... koje verzije popularnih programa bi najbolje radile na ovom setup-u? poslednji put kad je ovo bilo aktivirano na njemu je bio windows xp i svi najnoviji programi, pa se vukao kao prebijen magarac... sad ne bih da ponovim istu grešku... komp će biti korišćen za internet komunikaciju, office i pokoju retro igru.
Mislim da imas pravo, za taj racunar je najbolji win 2000 (win 98 je jednostavno previse star) mada imam jednu slicnu "retro" konfiguraciju samo sa V3 2000 PCI i brzim procesorom i XP radi dobro - problem je samo flash sadrzaj na netu. za divX i DVD filmove je racunar sasvim sposoban i naravno Office. Za Glide igre je svakako idealan i samo iz tog razloga i kupi prasinu u stanu.
edit: vise od 512 MB RAM skoro da ti ne treba ako vec nemas mogucnosti da ga dodas. Ako ces na net stavi neki najlaganiji AV program i lagani firewall - e tu za win2000 imas slab izbor. To je racunar prvenstveno za Glide igre.
 
Poslednja izmena:
promenio sam mišljenje :) sad će ići dual boot win 98 i lubuntu ili xubuntu. ovaj prvi samo za igre, a ovaj drugi za office i internet :)
 
evo ja sam rešio da se potrudim da nađem tihe ventilatore za moj p3 i da ga sredim i uvedem u redovnu upotrebu.
konfiguracija je sledeća:
amd duron 1.2ghz
512mb sdram
250gb ata hdd
voodoo3 3000

e sad... mislim da bi ovde najbolje legao windows 2000... koje verzije popularnih programa bi najbolje radile na ovom setup-u? poslednji put kad je ovo bilo aktivirano na njemu je bio windows xp i svi najnoviji programi, pa se vukao kao prebijen magarac... sad ne bih da ponovim istu grešku... komp će biti korišćen za internet komunikaciju, office i pokoju retro igru.


Nije problem u XP-u, vec u najnovijim programima :trust:

Stavi starije verzije (ako je moguce) i sve ce biti OK :type:
 
Poslednja izmena:
Kompovi oko 1 ghz, 512 RAM-a, 80 giga disk, neka optika, mogu bez problema (samo kuciste) da se uzmu polovni za 2000 dinara (+/-). Kad se to sagleda, sve losije od ovoga je zaista, ali zaista mucenje, i sem za neku vrstu edukacije ili retro masinu (mada, voodoo opet ide bolje na neki tulatin isl.), ne vidim svrhu. Tih 2000, ako nemas, ne treba ti komp zaista :))) Na kraju mnoge nove masine su sad smesno jeftine i idu na rate i imaju garnaciju... ne kuvaju kafu, ali ove iz doba paleolita sisaju za 2 reda velicina...
 
Nazad
Vrh Dno