Šta je novo?

Moze li se kod nas iskoristiti CI slot u TV?

Zeha

... ispod radara ...
Učlanjen(a)
01.09.2007
Poruke
12,331
Poena
785
Moja oprema  
CPU & Cooler
i5 13600K, Deepcool AG620 - CPU hladnjak
Matična ploča
Asus ROG MAXIMUS Z790 HERO
RAM
Kingston DDR5 32GB (2x16GB) Fury Renegade KF564C32RSK2-32
GPU
Asus TUF-RTX3070-O8G-V2-GAMING
Storage
Sasmung NVME 990PRO 1TB, Sasmung NVME 970EVO plus 2TB, Seagate hdd 16TB IronWolf Pro, Seagate Archive HDD 8TB
Zvuk
Sound Blaster Z, Sennheiser HD 599SE, Logitech X-230
PSU
FSP Hydro PTM PRO Platinum 1000W
Kućište
Fractal Design Define 7, 4x Be Quiet SILENT WINGS 4 140mm PWM high-speed
Monitor
Dell Alienware AW2723DF
Miš & tastatura
Logitech MX Master, Logitech Illumimated K800
Ostale periferije
HP LaserJet P1006
Laptop
Lenovo Legion 5 (82JN003EYA)
Mobilni telefon
Samsung Galaxy S21 Ultra
Pametni uređaji
LG 43UM7600PLB LED
Pristup internetu
  1. Optički internet
Da li ikome od korisnika digitalne kablovske tv smeta sto ima 2 daljinska, sto mora da gleda tv preko dekodera koji je dobio od kablovskog operatera, sto su kanali slozeni tako kako su slozeni na tom njihovom dekoderu ... ?

Ima li ijedan kablovski operater u ovoj zemlji (ajde da ne kazem samo u gradu Beogradu) da omogucava koristenje dekodera za digitalnu tv po standardu DVB-C, koji je postavljen u CI slot (ili CI+) u tv, da ima odgovarajucu karticu ...?

Moze li neko upucen da tacno opise sta je tu sta, kako se zovu i koji su nam potrebni to dodatci, delovi, uredjaji, da bi mogli bez dekodera od kablovskog operatera gledati digitalnu kablovsku tv uz koristenje samo i jedino daljinskog upravljaca od tv?

Nije problem placanje pretplate i pratecih troskova kablovskom operateru... samo necu njihov dekoder.

Koji to treba dekoder za CI slot, koja kartica za dekodiranje, sta treba da urede ili imaju kablovski operateri ...

Kakva je razlika izmedju CI slota i CI+ slota na tv (ako je uopste ima...) i sta je za sta, je li neki bolji i zasto ...?

Mogao sam odavno da predjem na tu digitalnu tv ali me i sama pomisao da moram imati 2 daljinsk da bih gledao tv i da su mi tv kanali slozeni onako kako su sad poredani na digitalnom reciveru, me dovodi do "ludila" i zbog toga ja imam samo klasicne katodne tv u stanu i ne kupujem jos uvek nove LCD TV.

Posebna je prica sto za 2 tv traze da se plati dupla cena za digitalni prijem i ...

Zato molim za objasnjenje, uputstvo i savet povodom kuknjave iznesene u tekstu iznad...?
 
Poslednja izmena:
mislim da mozes samo da koristis karticu ako si kod IKOM-a i to CONAX jer u tom sistemu emituju kanale ,za SBB nema sanse jer koriste NDS sistem kodiranja ,slazem se sa tobom da je to cist monopol nekoliko kablovskih operatera jer svuda u svetu se taj CI SLOT KORISTI UPRAVO IZ TIH RAZLOGA a kod nas sve mora da se plati mnogo vise ,jer oni odlucuju o broju kanala ,o kanalima koji ce se distributirati itd.Sve ti je to lopovluk pa oni nemogu jos da puste DVB signal tako da ce se jos para namlatiti od nas jer od digitalizacije 2012 nema nista a od operatera nemozes da dobijes ni osnovne podatke za neki kanal tipa frekvencija tako da nam ostaje samo da kukamo i da lovimo kanale iz okolnih zemalja hrvatske madjarske pa i bosne i rumunije jer su daleko svi ispred nas gde je ovo shvaceno kao ozbiljn posao a ne kao kod nas otmi pare jer konkurencije nema bar na pravi nacin
 
Prema prvim izjavama koje dolaze is Sky Italia, ovaj operater je potpisao ugovor sa 5 milionitim pretplatikom, pa tako već sada Sky Italia ima više od 15 miliona gledalaca širom italije. Andrea Zappia, izvršni direktor kompanije Sky Italia izjavio je kako ovaj rezultat za ovog operatera znači mnogo, ali da će im poslužiti kao podstrek u daljnjem periodu za poboljšavanje usluga i povećanje broja korisnika usluga koje trenutno nude.James Murdoch, predsjednik kompanije Sky Italia, pohvalio je rad svojih kolega, za koje je izjavio da su nevjerovatni i koji su uprkos velikoj ekonomskoj krizi u italiji, ali i u okruženju dokazali koliko znaju i koliko su kvalitetan tim.Kompanija je izjavila kako su direktno i indirektno oni otvorili 15.000 radnih mjesta, a samim tim i generisali 15.9 milijardi eura u italijanskoj ekonomiji. Samo mali dodatak predhodnoj prici koliko je to ozbiljan posao
 
Дигиталну телевизију нећемо добити на време, као ни пробни дигитални сигнал. Рок за дигитализацију телевизије у Србији првобитно је био 4. април 2012. године. Како су се послови проводили крају, све више је било сумњи да тај рок може да буде испоштован, па је одложен на почетак 2013. године.

Могло се чути да радови касне, па самим тим и почетак емитовања дигиталног ТВ сигнала. Сада се, међутим, као разлог за одлагање наводе парламентарни избори, јер "не би било згодно да баш тада људи остану без дигиталног сигнала".
Да су избори разлог одлагања, изјавила је и Јасна Матић, државни секретар за дигиталну агенду, а и Владимир Хоман, директор ЈП "Емисиона техника и везе", који је носилац целог посла.

Касни и експериментално емитовање дигиталног програма, које је прво требало да почне средином ове године, па од септембра, а према последњим Хомановим наводима, још се чека да из иностранства стигне опрема за репетиторе, потребна за старт дигиталне телевизије.

Пробна мрежа треба да буде пуштена на 15 локација у Србији, али неће бити емитована пуном снагом, да не би "надјачавала" постојеће аналогне мреже којима примамо ТВ сигнал у нашим домовима. Да би почело емитовање, мора се сачекати и поправка још 12 предајника оштећених у НАТО бомбардовању 1999. Кабловска телевизија емитује седамдесетак канала, од чега се реално гледа око 10, углавном домаћих. Када ти канали буду понуђени бесплатно, и то још са бољом сликом, број грађана ''обичне'' телевизије биће већи, уверен је Хоман.A OVKO JE KOD NAS EEEEEEEEEEE ZEMLJO SRBIJO
 
Mani politiku, tih funjara mi je pun **rac, mene zanima dekoder u CI slotu kod Radijus Vektor-a i da ne moram gledati i koristiti njihov dekoder i njegov daljinski...
 
Za Radijus Vektor neznam da li mozes ali za IKOM sam 99% siguran ,mislim da imas i ovde nesto na forumu od ljudi koji koriste IKOM pa pogledaj
 
Za SBB to ne može, niti ima izgleda da će moći. Koriste sistem kodiranja koji nije podržan preko kartica za CI slot. To rade da bi izbegli "krađu" kablovske po zgradama, divlja priključivanja, podelu jednog priključka među komšijama i sl. uobičajeno kod nas.

A SBB-ov HD receiver je toliko veliko srnj. i toliko loše radi da ću najverotvatnije odustati od hadea čim mi istekne tekući ugovor. :mad:

edit: A ti si na Radijus-u! Sorry, nisam baš pažljivo čitao.
 
Poslednja izmena:
Kakve veze ima digitalna televizija i proces digitalizacije sa kablovskim kanalima? Proces digitalizacije važi za one koje hoće da emituju program kroz etar a lokalne televizije koje nemaju para i tehnologiju za DTV mogu i dalje da se emituju analogno i isporučuju signal kablovskim provajderima.

A Conax modul (Smart Card Reader sa Conax dekripcijom u PCMCIA formatu) u koji ide Smart Card koji isporučuje IKOM zajedno sa svojim dekoderom radi 100% na svakom TV koji ima CI (PCMCIA slot) u kombinaciji sa IKOM digitalnom TV. CI je skraćenica od Card Interface.
 
Saznao i proverio, moze i na Radijus Vektor-u da se koristi COM modul u Ci slotu i da radi digitalna i HD tv... jupi...
Jos samo da odaberem neki ne previse skup LCD tv...

Joj da li uopste cekati neki lcd sa dvbt2 tjunerom???
 
pa u tvom pitanju je odgovor,placas analogni signal od nekog lokalnog provajdera kao da je digitalan a od operatera nemozes da koristis nista od digitalnih usluga CI-slot EPG neradi ili je netacan itd,itd a ovi iz ЈП "Емисиона техника и везе samo odlazu pocetak digitalizacije a operateri to koriste i tako placas analogni sigal kao digitalan dok se drzava dogovori sa samom sobom kad ce koji sistem dal pred izbore ili posle itd itd
 
Za radijus vektor radi. Kupi conax modul preko ebay, oko 40-50e iz britanije i sve sljaka provereno!

Mislim da i kod njih mozes da iznajmis ci dekoder, zovi ih i pitaj.

Sent from my Desire HD using Tapatalk
 
Saznao i proverio, moze i na Radijus Vektor-u da se koristi COM modul u Ci slotu i da radi digitalna i HD tv... jupi...
Jos samo da odaberem neki ne previse skup LCD tv...

Joj da li uopste cekati neki lcd sa dvbt2 tjunerom???

e a koji je sistem kodiranja kod radijusa
 
Vektor daje u najam cam karticu za 200rsd. Ne znam koja je, bitno je da radi kako kazu da ce raditi. Isti nacin kodiranja kao kod Ikoma verovatno dok moze dekoder u CI slot.
 
Da najam za mesec dana je 200rsd za com karticu i ne pordaju ih ali naplacuju 5.800rsd u sl. ostecenja.
 
I tako ja cekam i cekam da usr**i cam modul dodje jer ga nemaju na stanju pa se ceka novi kontingent ...
A kada ce da dodju... pa naruceni su uskoro ce... a kad je to uskoro... pa zvonite naredne sedmice, u ponedeljak recimo... pa zovem vec vise od mesec dana... pa nemamo nikakvu informaciju... pa saznajte imate nabavku opreme pa ih pitajte KADA je ugovorom odredjeno da vam isporuce... pa ne znamo, morate biti srpljivi...
E ser*m im se u poslovnost, mesecima nemaju uredjaje koje iznajmljuju za 200din mesecno i isplate ih za 1-2g max...
Kad se samo setim da su za grdne pare prodavali kablovske modeme za internet, pa im niko normalan nije hteo preci na internet...
...
 
pa ja ih zvao ali kazu da ne iznajmljuju cam modul i da mora da si njihov korisnik
 
Radijus i ikom koriste conax tip dekodiranja.

Postoje odredjeni conax pcmcia moduli koji se ne uparuju sa panasonic tv-ima. Proverio sam na licnom primeru.


Sent from my Desire HD using Tapatalk
 
Da li IKom-ov digitalni risiver ima karticu ili funkcionise bez nje? Ako ima, da li je moguće karticu premestiti u TV, a risiver koristiti za kanale koji nisu kodirani, recimo na drugom TV-u koji nema DVB-C tuner?
 
Danas stigao Conax CAM modul (kartica), utaknut u CI slot na LCD LG, ubacena kartica iz kablovskog set top box-a za digitalnu tv (Vektor) i ono malkice digitalnih kanala sto sam imao se vide bez problema, koristim sad samo jedan daljinski...
Sledi potpuna digitalizacija kroz koji dan.
 
Da li neko zna kako ce to sa digitalizacijom funcionisati na KDS-u!? Nadjoh nekih 150 kanala i 50 radio stanica ali nece da moze, trazi CI modul.
 
Sto vise daljinskih na stolu , to bolje.
Verovatno je to logika operatera.
 
Da li neko zna kako ce to sa digitalizacijom funcionisati na KDS-u!? Nadjoh nekih 150 kanala i 50 radio stanica ali nece da moze, trazi CI modul.

Kao sto @kvascev rece, ako tvoj KSD koristi conax tip dekodiranja onda bi trebalo da moze da se koristi conax ci/pcmcia moduli kao sto je nama na RadijusVeltor-u i Ikomu uspelo bez problema... Nazovi i pitaj ih, nekog "pametnog" u podrsci.

Da podsetim takodje na @kvascev-e reci: " Postoje odredjeni conax pcmcia moduli koji se ne uparuju sa panasonic tv-ima. Proverio sam na licnom primeru.", pa obrati paznju...
 
Ja sam dobio nekakav adapter uz TV, pitao sam se cemu to sluzi... :)

Pretplatu za digitalnu kablovsku + HD paket sam ukinuo jer retko gledam TV, ali ako moj TV ima digitalni tjuner, znaci, digitalne kanale moguce je gledati samo sa standardnom pretplatom + conax modulom i ne treba dodatni risiver? Gde se to kupuje i kako se podesava? :)

Mislim da na ovom forumu ima daleko pametnijih i pre svega raspolozenih za pomoc, nego u "podrsci", pa bih voleo ako je neko probao da li digitalni kanali rade na Vektoru, ukratko da objasni postupak.
 
Poslednja izmena:
Provereno na RadijusVektor-u radi Conax CAM modul (sl.2).
Ja koristim Conax CAM modul (sl.3 i sl.4) i svi digitalni kanali za koje sam pretplacen rade ("Mega TV" paket).
Imao sam (jos imam) onaj odvratni dekoder za digitalnu tv (sl.1) sa budjavim njegovim daljinskim. Kad sam utaknuo Conax CAM modul u LCD-tv i onda uvukao u modul karticu (kljuc kartica za dekodiranje) svi kanali za koje sam pretplacen rade. Slika je vidljivo bolja (cista i ostra) u odnosu na analogne.
Rade digitalni kanali i sa onim njihovim dekoderom ali necu njega da koristim, smanjujem broj kablova, jedan manje daljinski, lepse ovako bez externog dekodera...

Ako TV ima DVB-C tjuner (digitalni tjunet za kablovski digitalni signal) moguce je gledati digitalne kanale na kablovskoj tv sa standardnom pretplatom za digitalne kanale + conax modulom i ne treba dodatni risiver (onaj sto daje kablovski operater).
Preporucujem da nabavite Conax CAM modul, uzmete od kablovskog operatera njihov externi dekoder i kod karticu, ne raspakujete dekoder, vec samo karticu stavite u svoj cam modul i koristite (sl.3 i sl.4).
Vektor nece da mi imamo svoj cam modul i onda pricaju bajke i skrivalice igraju sa korisnicima, posto imaju zelju da nam naplacuju 2€ mesecno za CAM modul koji oni iznajmljuju i koji je u inostranstu ("zapadu" kosta oko 25-35€)...
CAM modul se za sada kupuje jedino u inostranstvu, putem neta racimo ovde :http://www.ebay.com/itm/Conax-RECEI...onEle_SatCableFreeview_RL&hash=item19c9bbce8d i ja sam bas od ovih kupio i radi.
RadijusVektor svojim korisnicima iznajmljuje za 200din mesecno takve conax cam module ali je problem sto ih nemaju "trenutno" pa se ceka da im jos toga dodje. Meni je bilo mrsko da cekam pa sam sebi kupio jedan, isplatice mi se za manje od 2g , a u medjuvremenu uzivam u digitalizovanom signalu i u jednostavnijem koristenju digitalne tv nego da koristim njihov dekoder (sl.1).
Karticu sa kod kljucem i dekoder (set top box za dekodiranje) dobijes prilikom uvodjenja digitalne tv i onda samo umesto u njihov dekoder uvuces karticu u CI cam modul koji si vec montirao (utaknuo ali pravilno da nesto ne polomis) u tv i gledas (sl.3 i sl.4)...
 

Prilozi

  • SD.jpg
    SD.jpg
    41.4 KB · Pregleda: 730
  • 13058774070.jpg
    13058774070.jpg
    38.9 KB · Pregleda: 1,168
  • IMG_0008.JPG
    IMG_0008.JPG
    350.1 KB · Pregleda: 2,482
  • IMG_0007.JPG
    IMG_0007.JPG
    306.3 KB · Pregleda: 1,971
Poslednja izmena:
Aha, jasno i lepo objasnjeno! Nista onda od digitalne TV za mene, jer uz sve te igre i HD filmove\serije stvarno nemam zelju da gledam TV, pa makar i digitalnog kvaliteta. Ja sam imao slican risiver, samo je moj bio HD, za onu mizeriju od HD programa koja je u ponudi. Odavno sam prestao da cekam Discovery HD koji su obecali jos na pocetku. Stalno se gubio signal zbog toga sto je prekid negde u kablu, mrzelo me da se cimam sa njima i zovem da mi zamene kabl, pa sam godinu dana placao digitalnu maltene ni za sta, pa sam raskinuo ugovor za kombo i sada koristim samo internet i SD, koji moras da platis. Digitalna je katastrofa, nema dovoljno HD i widescreen programa u ponudi, a digitalna TV je problematicna i zbog toga sto je pretplata vezana samo za 1 TV u kuci. Ali, jasni su benefiti koriscenja modula, manje kablova i jedan daljinski.

Cene su na zalost katastrofa kod Radijusa, u odnosu na druge, a kvalitet i ponuda su losiji. Ta firma postoji iskljucivo zbog monopola na teritoriji. O internetu vise nema smisla ni pricati, odavno je prevazislo svaku granicu pristojnosti i normalnog poslovanja.
 
Poslednja izmena:
Zvao sam operatere iz total tv da proverim da li je ovo izvodljivo kod njih i dobio odgovor da njihova kartica moze da radi samo u njihovom risiveru :(
 
To je verovatno samo preporucena komunikacija koju ces uvek da dobijes ako zoves korisnicki bilo ko operatera.
 
Zvao sam operatere iz total tv da proverim da li je ovo izvodljivo kod njih i dobio odgovor da njihova kartica moze da radi samo u njihovom risiveru :(

To je verovatno samo preporucena komunikacija koju ces uvek da dobijes ako zoves korisnicki bilo ko operatera.

To je tacno!
Jeste da nisam neki genije al nisam ni toliko naivan pa da prihvatam "zdravo za gotovo" sve sta mi se kaze od onih ciji je interes da na meni zarade ...
Ako je Conax sistem kodiranja onda sa Conax CAM modulom bilo kog proizvodjaca se 99% moze gledati digitalna tv ali mora se imati placena pretplata i naravno kod kartica koji ide u dekoder...
Naravno sve treba proveriti, pa onda kupovati...
Trebalo bi da se i HD kanali mogu gledati preko ovog cam modula.
Kad sam se raspitivao nesto takvo su mi rekle "tete" u info servisu Vektorovom...
 
Poslednja izmena:
Pa kartica radi samo u njihovom risiveru verovatno samo zato da bi mogli da kontrolisu paket koji placas ( jer verovatno pomocu risivera (naravno i kartice) kontrolisu ono sta placas )
E kad ugrabim malo vise vremena probacu da stavim total tv karticu u tv slot pa bas da vidim sta ce se desavati :happy:
(Cudi me da neko nije vec probao pa da podeli iskustva -sta se desava )
 
Nazad
Vrh Dno