Šta je novo?

Dell XPS L502x USER THREAD

Ja bih HD+ rez, alu/magnezijum kućište, i5, 8GB RAMa, GT540 grafika i da to košta nekih 800e, naravno SSD bih sam dodao. :) Ali krastavac, nema. :d

Sta ce ti 540m, vec smo konstatovali da je to bacanje para kad mozes uzeti lap sa gt525 i klokovati je i dostici 550m bez ikakvih "side-effects"po laptop ;PP

sto se tice tvojih zelja, to se nece ostvariti nikad :p
laptopovi nisu kao desktop,u laptop industriji mora da postoji jasna i naznacena razlika izmedju serija i kategorija, tako da ove tvoje zelje nisu realne ni malo, ne zato sto nije izvodljivo - vec zato sto je to politika kompanija... ;-)
mada u stvari, ko zna, trziste sazreva i konkurencija je jako stegnuta iz dana u dan, mozda jednog dana u buducnosti, kad pogledas sta si dobijao za 800 evra pre 2-3 godine a sta danas hm. ali sa aspekta zakljucno sa danasnjim danom te zelje su neostvarive ;P
 
Poslednja izmena:
Meni ekran nije "radna povrsina'" u smislu da radim u PS-u ili da pisem kod, ovo mi je za filmove, igre i net stvarno odlicno, 1080p je mnooogo sitno 1600x900 bi mi mozda odgovaralo ali stvarno se ne opeterecujem s tim niti ovo vidim kao manu.

@markozutic, moze to i to postoji sto on hoce samo je problem sto mi koji pisemo ovde zivimo u jednoj izuzetno zaotaloj zemlji. "Preko" mozes sam da sastavis laptop koji zelis i da ga porucis na sajtu proizvodjaca, ne ceka se dugo a dobijes tacno one komponente i pratecu opremu koju si zeleo. Ovo znam da je za DELL i Apple ne znam da li drugi daju takvu opciju, to da se pojavi kod nas ne mogu ni da zamislim...

P.S. I tvoja kartica moze da se oc fino bez kako ti kazes "side-effects", mada je 700MHz za GF108 gpu u mobilnoj varijanti sasvim lep klok, memorija moze jos 150MHz a s obzirom da je u pitanju DDR3(sto danas i nije nesto brzo) na 128bit i tih 150MHz ce sasvim lepo povecati bandwidth. A da li si bio sarkastican u prethodnom postu ne znam, ja sam samo objasnio nekima koji se ne razumeju da im ne bude opterecenje kada kupuju lap, da li je grafika GT525/GT540/GT550 jer sve i da ih ne klokuju razlike u performansama nisu revolucijonarne, ako igra radi na GT550 radice i na GT525 to je sustina. GT520 i GT555(144SP) su drugacije karte i daju osetno slabije odnosno vece performanse...
 
Poslednja izmena:
Sta ce ti 540m, vec smo konstatovali da je to bacanje para kad mozes uzeti lap sa gt525 i klokovati je i dostici 550m bez ikakvih "side-effects"po laptop ;PP

sto se tice tvojih zelja, to se nece ostvariti nikad :p
laptopovi nisu kao desktop,u laptop industriji mora da postoji jasna i naznacena razlika izmedju serija i kategorija, tako da ove tvoje zelje nisu realne ni malo, ne zato sto nije izvodljivo - vec zato sto je to politika kompanija... ;-)
mada u stvari, ko zna, trziste sazreva i konkurencija je jako stegnuta iz dana u dan, mozda jednog dana u buducnosti, kad pogledas sta si dobijao za 800 evra pre 2-3 godine a sta danas hm. ali sa aspekta zakljucno sa danasnjim danom te zelje su neostvarive ;P

Ne znam zašto ti moji uslovi deluju tako neverovatno?

Recimo ovaj ProBook je jako blizu mog opisa: http://www.laptopovi.rs/proizvodi/hp/probook-6560b-lg656ea-7060
Jedino što mu fali je 4GB RAMa i jača grafička, sve ostalo što sam rekao ima. Inače ovde košta 800e, a može se kupiti u nekim prodavnicama i za 740e, još ako bi izbacili sa njega Windows Pro i čitač otiska prstiju, taman da se u 800e uklopi još tih 4GB i neka nVidia 525 ili jača i USB3.
 
Poslednja izmena:
Playboy, nisam bio sarkastican niti sam te prozivao, samo sam se pozvao na tvoje iskustvo - jer ja nemam ni potrebe ni zelje da se zezam i klokujem masinu koja radi po mojim prohtevima super :p tih par procenata performansi mi ne znaci nista :)

sklapanje konfiguracija je vrlo ograniceno, sve se svodi izmedju odabira i3/i5/i7 procesora, izbora integrisane ili kombinacije integrisana + neka diskretna, vrlo rekto ces videti izbor izmedju par diskretnih kartica, uglavnom nigde, i toga da kolicinu RAM-a, i kapaciteta tipa i brzine rotacije hard diska ili eventualno SSD drajva.
takodje 6/9 cell je retko gde opcija, ali postoji, neki nude opciono i razlicite tipove ekrana u raznim rezolucijama ali i ova opcija je rezervisana samo za skuplje modele, tipa biznis klase i veoma skupi sistemi, koji sa tim modifikacijama znatno podiz vec visoku cenu.

znaci to odabiranje konfiguracije je vrlo ograniceno, i daleko od toga da ti mozes da sklopis ono sto tebi treba i sto si sam naumio, uglavnom mozes da izaberes nesto sto je najpribliznije tvojim potrebama i onome sto proizvodjac nudi na sajtu.

problem sa nasom zemljom je sto ni jedan proizvodjac nema sopstvenu firmu koja uvozi laptopove vec to rade privatne kompanije koje zive od uvoza laptopova, znaci narucuju 20-30 komada istih konfiguracija i za to dobijaju dodatan popust, i takve laptopove plasiraju na trziste.

jedine firme koje nude maksimalno modifikovanje i biranje su Alienware i jos neke firme koje sklapaju igracke i high performance laptopove po zelji kupaca, gde bukvalno mzoes da biras izmedju ATI/nVidia kartice, 20-ak procesora, kolicine rama, i razne kombinacije hard diskova ukljucujuci i raid, takodje mozes odabrati i velicinu i dijagonalu ekrana i sve te finese koje standardni proizvodjaci kao sto su dell, hp i ostali "nude"
u krajnjem slucaju, otidji na dell-ov sajt i kreni da sklapas XPS masinu i videces koliko se ustvari tvoj izbor ogranicava uglavnom izmedju dve ili neretko tri stvari ;-)

@marko_n jako blizu jeste, ali za mene je opet daleko jer kao sto kazes fali mu jaca graficka, to ne mozes sam niti ikako da promenis, ram uvek mozes ubaciti, hard disk takodje, ekran ako se isprsis isto nije tesko zameniti, ali graficka kartica je nesto sto je nemoguce upgradovati i pojacati samostalno, osim ako proizvodjac ne nudi kao opciju :)

najpribliznije tvom opisu je

http://itsvet.com/proizvod/hewlett-...ed-wxga-win7hp-64bit/comp_comp_laptop/15/6174

nisam siguran za alu kuciste :D
i rezolucija nije HD+ ali opet je udaljeno od tvojih zelja :p
 
Poslednja izmena:
Grafička manje više, najbitnija stvar je rezolucija HD+, i da je pored toga displej kvalitetan, kućište kvalitetno, kao i ostatak periferija, da je tih i da ima dobru autonomiju. To da ima 540M je baš kad bih izvoljevao. ;) Kao što rekoh, pomenuti ProBook je veoma blizu onoga što želim, ali opet je previše bučan i kabast da bih se odlučio za tu mašinu. :)

Ne znam kakve primedbe imaš na konfigurisanje XPSa, to sam video odavno, može se birati maltene sve, CPU, RAM, GPU, HDD čak može da se uzme SSD 256GB, OS, ODD, wireless modul. Bio bih presrećan da to mogu ovde da dobijem brzo i po toj ceni, ali smo nažalost prinuđeni da uzmemo što se nudi na ovom tužnom i malom tržištu, a to često znači da ti uvale 2x2GB RAMa pa da moraš da ih vadiš ako hoće da ideš na 8GB, besmisleno mali disk od 320GB koji niti je za sistem, niti je za storage, nego će da bude izvađen i da stoji u na polici itd.
 
znaci to odabiranje konfiguracije je vrlo ograniceno, i daleko od toga da ti mozes da sklopis ono sto tebi treba i sto si sam naumio, uglavnom mozes da izaberes nesto sto je najpribliznije tvojim potrebama i onome sto proizvodjac nudi na sajtu.

Nemas tacne informacije XPS mozes da konfigurises od igle do lokomotive, apsolutno sve...
 
Informacija je iz prve ruke, licno konfigurisao,
procesor
i5 2 opcije, i7 4 opcije
os 3 opcije
office 4 opcije
ram 3 opcije 4/6/8 gb, s tim sto 8gb dodaje 120$ na cenu sto je po meni besmisleno al ajde
hard 3 opcije, 500/750gb@7200 rpm i ssd 250gb
GPU 4 opcije, 525/540 i iste kartice sa tv tjunerima.
Displej 3 opcije, hd, full hd i hd touch screen.
cd drajv 3 opcije, dvd rw, blue ray combo, blue ray rw
3g modul sa i bez gps-a kod raznih provajdera uz pretplatu
Baterija 2 opcije 6/9 celija
wifi odabir izmedju 2 modula bez i 2 modula sa blututom.

nista spektakularno, pogledaj na primer kako sve mozes da konfigurises XMG, ili alienware sisteme.
da sklopis dell masinu kako ja vidim mozes samo u americi, zato sto se tamo nalaze ti njihovi pogoni gde sastavljaju racunare posebno po narudzbini kupaca ;-)
 
Sto se tice ekrana ja na mom l502x imam full hd, ne bih ga menjao nizasta na svetu, sada kada pogledam bilo koji ekran na bilo kom drugom laptopu sve mi deluje jako smesno... imam verziju kao ovu sa benchmark testa, sve identicno.
 
@markozutic ja ne znam sta ti hoces jos da konfigurises na tom laptop-u? A ova konstatacija za Alianware mi nikako nije jasna, kako mozes laptop koji je troduplo skuplji da poredis sa troduplo jeftinijim, normalno je da mnogo skuplji ima mnogo veci dijapazon hardware-a...

Dovoljno procesora za sve, 3 operativna sitema dovoljno a moze i bez, office 4 opcije - ovo ne znam ni da li ti treba? mozda nekim firmama znaci, za ram se slazem skupo to kod njih nesto, HDD i SSD sasvim dovoljno a mozes i caddy da uzmes i izbacis dvd rom pa furas i HDD i SSD, spisak grafika nije potpun verovatno nemaju trenutno na lageru jer ide i najjaca verzija GT555 a GT560 se skoro pojavila mozda i to ubace ali ovaj lap nije hardcore gejmerski kao pomenuti alianware tako da nema potrebe za vise grafika, 3 displaya i 3 razlicite rezolucije koliko para toliko muzike isto dovoljno izbora se ima po meni, romovi isto nema sta da se doda sve kombinacije su zatupljene, wifi i baterija isto...

To je to druze ne znam sta si ti ocekivao da ima vise opcija od "army swiss knife-a" ? :D Aj daj neki konstruktivan predlog sta bi ti tu stavio a nema? ja ga nemam...

@nikola1970, cuti i uzivaj dobro nisi uzeo neki N53 i patio se sad.
 
Poslednja izmena:
JUce sam narucio ovaj XPS, jutros mi javljaju da ga nemaju, trazili su, ali je zadnji prodat prosle nedelje :(. Ovo mi se drugi put desava, hteo sam da narucim pre par meseci ASUS N73, isto sam zakasnio za dan dva. Bas sam se iznervirao, kaze da su uvezli slican model i da ce ga staviti uskoro na sajt, cini mi se da je rekla da ima 540 grafiku...
Mislim da ce ovo da bude osetno skplje, pitao sam je da li ce opet biti ovog starog modela, dobio sam odgovor, u narednih desetak dana sigurno ne, jer i da ga naruce, treba im otprilike toliko vremena da ga uvezu...
Ukoliko jos neko planira da ga naruci, mrka kapa...
 
To je to druze ne znam sta si ti ocekivao da ima vise opcija od "army swiss knife-a" ? :D Aj daj neki konstruktivan predlog sta bi ti tu stavio a nema? ja ga nemam...

Da se ja pitam, ja bi ovuda proterao autobus :D

ok je to, to je vise nego sto nude drugi proizvodjaci slazem se, ali nije bas od igle do lokomotive kao sto kazes, smetami sto imaju samo 2 graficke u ponudi, tipa bilo bi lepo videti i 6770 i GT 555 144sp verziju ali ok, i sama gt 555 opciono bi bila super ali nema je, taj dan kada sam ti ispisao listu taj dan sam sastavljao.
jos jedan problem je sto kad ovako sam konfigurises masinu to izadje dosta skupo,evo konfigurisi je kao sto je marko_n zamislio i pobecices od zeljene cifre od 800$ preko 1,500 :D ;-)
Graficka kartica je nesto sto je najteze staviti kao opciju za konfigurisanje u laptopove jer je ona nalemljena na maticnu plocu, dok procesor ima svoje leziste? valjda:D
I ti mozes alienware sloziti da bude ispod 1500$ al recimo da stavis i5 procesor i neke stvari na razumnom nivou, bez dual hard diskova od terabajt i slicnih *****rija ;-)
 
Kako nesto moze da bude TRODUPLO??????????????????? Moze da bude tri puta skuplje, trostruko skuplje, i isto tako jeftinije....
 
@markozutic, razumem sve sto pises, al glupo je i polemisati da li ima dovoljno opcija ili ne, kad to kod nas nece skoro...

@LedZeppelin bravo, trostruko. Vidi od kad si na forumu a nisi prestao da trolujes i pamujes? Znas ono kad imas neku misao u glavi pa brzo kucas pa napises neznam zajedno ili jel umesto jer itd...al hvala tebi sto si mi objasnio, a sad lepo prosetaj sa teme(idi vidi da li sam na nekoj drugoj temi pa me tamo ispravljaj) ako nemas nesto konstruktivno da napises.
 
Nije to brzina, samo me nervira kad vidim troduplo, cetvoroduplo, duplo jeftinije itd...
 
E ljudi, moze li mi neko reci koje tacno drajvere da instaliram, vidim da ima gomila nekih instalacija, a nisam siguran ni cemu sta sluzi? Trebalo bi da dobijem XPS u utorak, tako mi je javljeno, a ne bih da instaliram sve redom, jer siguran sam da ima bespotrebnih stvari?
 
Uh ne bih znao da ti nabrojim tacno sve sta treba, uglavnom instaliraj drivere, imas tamo i brdo aplikacija neke ti trebaju neke ne a drajveri ti trebaju svi.

Aj sutra cu da ti napisem tacno posto uzimas laptop sa istim HW-om.
 
Poslednja izmena:
Stigao je XPS, moji prvi utisci su OK, izrada odlicna, aluminijum cini svoje :). Upravo sam instalirao windows 7 ultimate. Tastatura odlicna, u principu sve je onako kako su pricali "marko n", "playboy", "mankey"...
E sada u "device menageru" mi stoji znak uzvicnika na tri stavke
1. PCI simple communications controler
2. SM bus controler
3. unknown device
Nesto od drajvera nisam instalirao kako treba, skinuo sam sve drajvere sa njihovog sajta, onda sam ih narezao na CD i instalirao redom, znaci nisam isao u "device menager", pa onda desni klik....
instalirao sam ih direktno sa cd-a, jedan po jedan, posto nisam znao koji su mi potrebni, ima li neko ideju kako ovo da resim?
Moze li mi neko ostaviti linkove za download onih programcica pomocu kojih ocitavam temperature harda i procesora, gledam sta imam od hardvera....
Sto se zagrevanja tice, levo od touchpada aluminijum je mlak, nista ne radim na kompu, osim sto cackam nesto po windowsu, podesam neke sitnice, da li je i kod vas takav slucaj?
 
Proveri citac kartica da li si instalirao, BT 3.0, onaj driver za touchpad...nesto ti je promaklo

Za ocitavanje tempeartura skini Aida64, afterburner za grafiku...bar tih raznoraznih programa iams gomilu...

Levo od tuchpad-a je HDD, meni je to letos bilo toplo sad ne mogu reci ni da je mlako, mozda stices takav utisak jer je ostatak laptopa izuzetno hladan, a to ti se mozda umlacilo ako si "uposlio" hard - prebacujes, instaliras razne stvari...
 
Samo polako, i meni je trebalo malo vremena da sredim sve nedostatke u device manager-u. Obavezno uradi update BIOSa. Na ovo sto je playboy stavio, dodao bih jos i Speedfan. Sjajan program za pracenje temperatura. Jednostavan (stavis u graph mode, picis neku aplikaciju ili igru, vratis se i vidis jednostavno gde su temperature isle tokom koriscenja).

http://www.almico.com/speedfan.php
 
Javljam se u ovoj temi cisto da razjasnimo jos jednu stvar, da opovrgnemo jos jednom insinuacije derurnih trovaca na ovom forumu(znaju oni ko su) o pomenutom DELL XPS L502x sa 4GB rama je stalno kruzila jedna te ista prica - ima 2x2gb rama a posto ima dva slota, da bi se radio upgrade mora da se izvade ove memorije i ubace nove bla bla bla bla...

Nisam imao potrebu da ranije otvorim "donji poklopac"/beck cover na ovom laptopu, a danas kad sam otvorio gle cuda, jedan slot prazan a u drugom 4GB DDR3 hynix memorije na 1333MHz kako to?
 
Poslednja izmena:
Javljam se u ovoj temi cisto da razjasnimo jos jednu stvar, da opovrgnemo jos jednom insinuacije derurnih trovaca na ovom forumu(znaju oni ko su) o pomenutom DELL XPS L502x sa 4GB rama je stalno kruzila jedna te ista prica - ima 2x2gb rama a posto ima dva slota, da bi se radio upgrade mora da se izvade ove memorije i ubace nove bla bla bla bla...

Nisam imao potrebu da ranije otvorim "donji poklopac"/beck cover na ovom laptopu, a danas kad sam otvorio gle cuda, jedan slot prazan a u drugom 4GB DDR3 hynix memorije na 1333MHz kako to?

Da li ima nekog softverskog nacina provaliti koliko SIMova ima u kompu (nevezano za XPS)?
 
Da, skines Aida64 i tamo procitas...ja nisam otvarao poklopac da bi video memoriju nego cisto iz radoznalosti...

 
Poslednja izmena:
Da li je neko od usera L502X cepao malo po Skyrim-u i kakva su vasa iskustva? Ja se jos uvek mucim sa NVIDIA panelom da podesim neki prihvatljivi FPS (pa i opcijama u igrici). Zaglavim negde oko 20-26FPS po Fraps-u gde sve izgleda sjajno (medium/high), ali nesto nece jace od toga. Ovo me cudi, zato sto sam hteo da pitam druge. Da li je ovo stvarno toliko zahtevna igra da cu morati na low varijante?
 
Poslednja izmena:
Ne valja tu nesto kod tebe, evo na kojim setovanjima ja igram i imam od 30-60FPS kako kad:





drajveri 285.79 beta, karta klokovana na 740/1000, stavi obavezno i ona dva "patcha" jedan je 6MB a drugi 128MB...
 
Poslednja izmena:
Hvala Playboy. Uradio sam 2 update-a. Mada su popravili neke probleme oko samog interface-a, FPS se ne pomera vise od 15. Imam osecaj da ne koristi GPU. Isao sam na NVIDIA control panel i dodao skyrimlauncher.exe. Sve u svemu imao sam slican problem sa Dead Island-om koji sam resio tako sto sam u control panel-u (NVIDIDe) dodao da iskljucivo koristi GPU. Ali ovde to ne pali...
 
Provalio sam, pa reko da stavim za ostale kojima OPTIMUS nije odradio posao. Dodao sam fajl koji se zove TESV.exe da koristi GPU, i sada sam na 40+ FPS. Hvala Playboy na vremenu, idem sada ja da izgubim gomilu istog :type:
 
Vidis toga se nisam setio, da si igru pokrenuo sa intel HD3000 integrusom...zeza taj optimus, ja nVidia kartu koristim za sve...lap je na punjacu tako da mi nije bitna potrosnja...
 
Pa kako namestis da samo koristi GPU za sve? A onda kada stvarno koristi GPU za sve, da li je koristi za Youtube i Flash web strane ili prebaci na integrisanu za to? Druga stvar, ako je na punjacu (a meni jeste recimo 90% vremena- skinem ga kad picim neki HD film preko HDMIa) zar se ne plasis da ce istositi bateriju? Da li je pametnije izvaditi je? Imam lose iskustvo sa starim HP-om, koji je stalno bio na punjacu, pa kada mu je crkla baterija, on se pregrejavao pokusavajuci da je napuni. Na kraju sam morao da je izvadim. Poz tebra.
 
Nazad
Vrh Dno