Šta je novo?

Telenor OneTouch (Alcatel OT-990) - root, cwm i battery cal u 1. poruci

Miki D

Cenjen
Učlanjen(a)
29.05.2008
Poruke
525
Poena
170
Sta mislite o ovom telefonu?

http://www.telenor.rs/sr/Privatni-korisnici/eShop-Telefoni/Mobilni-telefoni/?eshop&do=phone_info&phone_id=382

Po ceni nema konkurenciju, ali ovako sta mislite kakav je u odnosu na Galaxy ACE, Wildfire S, ZTE Blade... ??


Edit: Za sve koje mrzi da citaju celu temu ispod se nalazi uputstvo za root, cwm i kalibraciju baterije.

I) Kako root-ovati Telenor OneTouch (Alcatel OT-990)

Potrebno:

1. Drajveri za telefon – ako imate bilo koju drugu verziju osim Win 7 x64, verovatno će raditi bilo koji. Ono što je najbitnije jeste da nakon instalacije drajvera u device manager-u dobijete stavku ’Android Phone’-Android ADB Interface (ili Qualcomm Composite ADB Interface - MI01).

Driveri: http://www.megaupload.com/?d=ZEXPJCKW

Za Windows 7 64bit usere: Alcatel je konačno sredio drajvere za Win 7 x64 i instalacijom novih verzija Android Manager-a i One Touch Upgrade-a napokon svi drajveri rade bez problema

2. ADB SDK - naći ćete ga na ovom linku. Kad pokrenete aplikaciju, izvršite update Android SDK Tools i Android SDK Platform-tools i (za ovo nisam siguran, možda i ne mora) download stavke Google USB Driver Package. Takođe, za instalaciju SDK ćete morati na računaru prethodno imati i Java JDK (ne samo JRE)

Kako biste verifikovali da vaš adb prepoznaje vaš telefon, pokrenite cmd u folderu u kojem se nalazi adb.exe (obično u %Program Files%\Android\android-sdk\platform-tools) i kucajte "adb devices" (bez navodnika) i trebalo bi da dobijete 1234567890ABCDEF device. A možete i da instalirate MyPhoneExplorer (na računar i na telefon) i vidite da li se povezuje sa telefonom.

3. SuperOneClick verzija 1.9.5.

Važno: pre nego što pokrenete SuperOneClick, idite na telefonu u Settings-SD & Phone Storage i uradite Unmount SD card, obavezno!

Otpakujte negde tu arhivu, uđite u folder i pokrenite program SuperOneClick. Po otvaranju programa, kliknite na dugme 'Root' i pustite program da odradi proces rootovanja. To traje 15-ak sekundi nakon čega će vam program javiti da je uspešno rootovan telefon.

Otkačite ga sa kabla, restartujte i voila, root access! Da biste to verifikovali, skinite sa Marketa aplikaciju Root Checker i proverite da li imate root access.

Napomena: u toku rootovanja, u sistem je instalirana aplikacija SuperUser koja će vas svaki put kad neki program poželi da prčka nešto gde ne treba (tj. da ima root access), pitati da to odobrite, naravno to ćete i da uradite. Taj program, kao i svaki drugi će se redovno update-ovati i slobodno mu to dozvolite. Ali, ubrzo po pokretanju će vam tražiti i da izvršite update 'su binary' (šta god da je to ), to nikako nemojte da radite jer ćete izgubiti root access i moraćete sve ispočetka. Idite u podešavanja programa i odštiklirajte ociju 'Outdated binary notification'.

To bi bilo to. Za deinstalaciju sistem protected aplikacija, tj. onog smeća što je došlo sa telefonom, koristite Root Uninstaller ili Titanium Backup. Da biste dobili na prostoru, morate obrisati i dalvik-cache (najbolje uz Titanium backup-a), više o tome ovde.


II) Kako instalirati ClockWorkMod Recovery console na OT-990:

Instalacija ClockWork Recovery konzole:

1) Download-ujte recovery image fajl

http://android.podtwo.com/recovery/r....1.5-ot990.img

2) Kopirajte ga u root folder vaše SD kartice
3) Download-ujte "Recovery Manager" odavde:

http://wiki.frandroid.com/wiki/Recovery_Manager
ili odavde (novija verzija)
http://android.modaco.com/topic/3297...ger-v036-beta/

4) Otvorite "Recovery Manager"
5) Odaberite "Recovery" karticu, zatim "Install Recovery" i odaberite odgovarajući fajl koji ste prethodno snimili na SD karticu "recovery-clockwork-4.0.1.5-ot990.img"
6) Restart-ujte telefon

Pokretanje ClockworkMod Recovery (CWM):

a) Metoda 1
1) Otvorite "Recovery Manager"
2) Idite na "Recovery " karticu
3) Odaberite "Reboot into Recovery"

b) Metoda 2
Pažnja!!!: Nemojte raditi ove korake ako CWM nije instaliran, možete trajno oštetiti telefon ili još gore ... (ne pokrenuti ga više ikada)
1) Isključite telefon
2) Držite "Volume (+)"
3) Pritisnite taster "Power"
4) Nakon vibracije brzo pustite "Power" i pritisnite "Home"
5) Otpustite taster "Home" i "Volume (+)" dok se ne pojavi crni ekran sa tekstualnim natpisom.
6) Sačekajte da se pojavi CWM recovery.

Kretanje kroz menije ClockworkMod-a (CWM):
Navigacija kroz menije se obavlja pritiskom na "Volume +" i "Volume -".
Za potvrdu neke stavke, pritisnite "Home" taster.


Za one koji imaju problema sa punjenjem baterije, kroz CWM se mogu obrisati battery stats i time rekalibrisati baterija, da napokon ona "zelena čorbica" pri punjenju dođe do 100% .



III) Instalacija ROM-a na OT-990 (flešovanje)

Potrebno:

A) rootovan telefon
B) Instaliran CWM Recovery
C) ROM - trenutno su nam dostupni:

1. O2 ROM - skinut sa telefona britanske mreže O2, za sada najprovereniji i najpouzdaniji, a i sličniji je stock ROM-u od ovog našeg Telenorovog (znači sa najmanje raznoraznog đubreta od aplikacija koje je operater ubacio), možete ga skinuti ovde.
2. Orange ROM - sa francuske mreže Orange, kažu da ima "software overlay", šta god to značilo, ali možete ga skinuti ovde.
3. Debranded O2 ROM - više detalja i download možete naći ovde, ali još uvek je work in progress i ima nekih bagova, tako da, dok se ne sredi skroz, ne bih vam njega preporučio, osim ako ne želite malo da se igrate .
Telenorov originalni ROM - to je ovaj naš, za vraćanje telefona u fabričko stanje,Link1, Link2. Isto možete i sami da napravite ako niste ništa menjali u telefonu nakon root-a da biste imali svoj ROM ako zatreba.

Postoji još jedan, jednostavniji način za vraćanje telefona u fabričko stanje, opisaću ga kasnije.


Instalacija ROM-a

1) Iz CWM particionišite microSD karticu, tj. napravite ext particiju. Ovo nije neophodan korak, ali je vrlo koristan jer posle tu ext particiju koju napravite možete koristiti kao "produžetak" sistemske memorije i time dobiti puno na prostoru.

Uđite u CWM Recovery, odaberite 'advanced', pa 'partition sd card', odaberite veličinu koju želite u zavisnosti od vaše kartice, 'max allowed' za SWAP i potvrdite.

Upozorenje: ovaj postupak briše SVE podatke sa kartice, pa pre njega odradite backup.

2) ROM koji ste skinuli (u ovom slučaju O2 ROM - br. 1 preiumenujte u update.zip i iskopirajte fajl (znači bez raspakivanja) na root sd kartice.

3) Odradite brisanje sadržaja celokupnog telefona (wipe).

U CWM idite na 'wipe/data factory reset' i potvrdite, sačekajte par sekundi da odradi proces.
U CWM idite na 'wipe cache partition' i potvrdite, sačekajte par sekundi da odradi proces.
U CWM idite na 'advanced' , pa 'wipe dalvik cache' i potvrdite, sačekajte par sekundi da odradi proces.
Pritiskom na 'back' se vratite u glavni meni CWM.


4) Instalacija ROM-a - procedura koju mi je neogeo poslao, on je i odradio uspešno.

U glavnom meniju CWM idite na 'apply sdcard:update.zip' i potvrdite, sačekajte da se proces završi i restartujte telefon. Nakon toga opet odradite wipe (3. korak) i kalibraciju baterije (dole u postu) i gotovo.

Možete i ovako - iz glavnog menija odaberite 'install update from sdcard', pa tu postoje dve opcije, jedna je ista kao i prethodna 'apply sdcard:update.zip', a druga je 'choose zip from sdcard' - pretpostavljam da u tom slučaju ne morate da preimenujete arhivu u update.zip, već jednostavno je pronađete i odaberete.

5) Instalacija Telenorovog ROM-a - obzirom da je napravljen pomoću opcije backup, mora na malo drugačiji način da se instalira. Ovo sam pokupio sa drugog foruma, ne znam da li radi, to ostavljam vama da probate .

Otpakujte ROM u folder clockworkmod\backup na sd kartici.
U CWM odaberite opciju 'backup and restore', pa 'restore' i iz liste odaberite folder koji ste otpakovali.
Sačekajte da se proces završi, restartujte telefon i odradite wipe i kalibraciju baterije.


Vraćanje telefona u fabričko stanje - obzirom da se ovim zahvatima gubi garancija, a i ako nešto krene naopako, zlu ne trebalo, vrlo prosta procedura kojom se telefon, po rečima onih koji su to isprobali, telefon vraća u stanje prilikom kupovine.

Instalirajte program One Touch Upgrade Q 1.8.3
Povežite telefon sa računarom
Pokrenite program i izaberite opciju 'one touch ot990' i potvrdite, sačekajte da se proces završi.

Napomena: Ovaj program sada radi na Windows 7 x64. Za ovaj proces nije potreban root, niti CWM, ali jesu ispravno instalirani drajveri.



IV) Kako rešiti problem sa baterijom na OT-990 (obrisati battery stats)

Dosta ljudi se žali na bug prilikom punjenja ovog telefona, pri kojem punjenje staje na 95% i nikako da se napuni skroz to kraja ili to čini tek nakon sati i sati stajanja na punjaču.

Da bi se ovo rešilo, potrebno je obrisati battery stats i rekalibrisati bateriju.

Za početak:
- Ispraznite telefon do kraja, pa ga napunite do kraja.
- Ne skidajte telefon sa punjača
- Isključite telefon

Telefon mora biti rootovan.

Metod 1:
Potrebno: Android Terminal Emulator aplikacija instalirana:
- Uključite telefon
- Startujte aplikaciju Terminal Emulator
- Unesite komandu su, pa pritisnite enter
- Znak # će biti prikazan
- Unesite komandu rm /data/system/batterystats.bin pa enter
- Napustite program
- Restartujte telefon

Metod 2:
Potrebno: instalirana CWM Recovery konzola (Objasnjeno u 2. koraku posta!)
- Pokrenite telefon u CWM Recovery režimu.
- Odaberite opciju "advanced" i potvrdite
- Odaberite opciju "wipe battery stats" i potvrdite
- Restartujte telefon

Metod 3:
Pomocu programa Battery Calibration sa Marketa. Prilicno je jednostavan program, daje vam sam uputstva tako da nema mmnogo sta da se prica o njemu, dakle kako je i nvukelic napomenuo, ovo je i najjednostavniji nacin!

Za kraj:
- Skinite telefon sa punjača
- Ispraznite ga do kraja, da se sam ugasi
- Ponovo napunite do kraja, do pojavljivanja poruke "battery charged"

Uputstvo sastavili nvukelic i neogeo!!! Hvala im!
 
Poslednja izmena od urednika:
Pa znam to, i napisao sam u zagradi koji je to ustvari model....


Nego me zanimaju iskustva, kako funkcionise.... Izgleda da ima neku verziju telenor/android 2.2 :), Nema podatak za ram....
 
Piše da je android 2.2.2
telefon radi skroz OK, sve teče glatko, ekraj je prilično dobar, i rezolucija je solidna.
WiFi hvata odlično, HotSpot lepo radi. Dolazi sa već dosta preinstaliranih stvari
 
Alcatel Customer Service je napisao(la):
Regrettably there is no plan to upgrade one touch 990 from Android 2.2 to 2.3 version at the moment.
ako nekog zanima, kao sto je mene zanimalo...
 
Koristim fon vec nedelju dana i zaista sam prezadovoljan za ove novce. U svakodnevnom koriscenju se zaista retko primeti da mu je processor 600MHz, animacije teku glatko, probao sam par 3D igrica i sasvim su fino radile. Kvalitet izrade je iznenadjujuce dobar za ovaj cenovni rang, nema skripanja, loseg naleganja maske i sl. Veliki plus ide i zvucniku na telefonu koji je izuzetno glasan. Za sada imam jedinu zamerku na to sto telefon ima relativno malo slobodnog prostora. Kada sam ga prvi put ukljucio imao je oko 100MB slobodno. Nakon par aplikacija ili nedaj boze igrica telefon brzo ostaje bez slobodnog prostora, sreca sto je Froyo u pitanju pa je vecinu aplikacija i igrica moguce prebaciti na SD karticu. Telefon dolazi sa dosta preinstalliranih aplikacija koje uopste ne koristim, pa cekam neku laksu varijantu rootovanja da resim i taj problem sa slobodnim prostorom. :)
 
Koliko drzi baterija, kakve su slike i video? :) Ide 2GB kartica uz telefon?
 
Baterija drzi malo vise od jedan dan uz stalno ukljucen Sync, kada sam kuci onda je svo vreme nakachen na wifi. Nisam se puno igrao sa kamerom, svega par slicica po danu koje mi deluju sasvim solidno, video je zesci krsh (CIF 352×288). :) Da, ide 2GB kartica uz telefon.
 
Fotogravije su skoz OK, ima i neki bezvezni blic. Video je nikakav.
Ninja Fruit radi bez seckanja :)
 
Možete li dati procenu vrednosti ovog telefona? Telenor ga ceni 15000 din. - da li je to realna cena?

Pozdrav svima !!!!
 
To i mene interesuje, na IT svetu kaže da ga niko nema u prodaji ....

Hm .... ja sad ne znam .... malo sam i zbunjen ... imam obavezu do januara.... Pa sam se dvoumio između SE X8 i HTC Wildfire S .... oba imaju 320 x 480 ...

I pazi sad:

SE X8 Prenesi i Surfuj 500 6.000

WF S Prenesi i Surfuj 500 15.960

A ovaj Prenesi i Surfuj 500 1.990

A ako pogledam specifikacije http://mobilnisvet.com/compare.php?a=3021&b=2657&c=2884

Ne znam gde je toliko lošiji od ova druga dva ... ?
 
Poslednja izmena:
Verovatno ekran. Nisam ga koristio, pa ne znam.
 
I ja sam planirao sutra da skoknem do Telenora, da bacim pogled.... Samo, napominjem da ja još nisam imao kontakta sa Android-om, tako da će moji utisci da se svedu na: Video sam ga, lep-ružan, sviDŽa mi se, ili ne i mastio sam mu ekran, lepo radi :) :) :) Ako ga uopšte imaju u PO kod nas onako da je uključen ....
 
@MagicMaster
Nakon sto sam pogledao ove video snimke sto si okacio malo sam procackao kameru i nasao brdo podesavanja! Kada se odabere custom video quality dobijaju se sledece opcije:
Video quality: WVGA, VGA, CIF, QVGA, QCIF
Video encoder: MPEG4, H263, H264
Audio encoder: ARMNB, AAC
Video duration: 10 sec, 10min, 30min.

Iz nekog razloga kada se odabere bilo sta sem custom (high, medium, youtube...) rezolucija videa je uvek lock-ovana na CIF. Na WVGA je framerate dosta losh ali je sam kvalitet videa mnooogo bolji. Hvala za post MagicMaster, da nisi okachio ove snimke ko zna kada bi mi palo na pamet da procackam podesavanja kamere posto mi nije nesto bitna. :)
 
No frks ....

Bio sam malopre u telenoru...

Meni se jako sviđa telefonče ....

Malo sam tamo slikao i snimao, pod onim veštačkim svetlom, oblačno je napolju, malo bauljao po opcijama ... i mislim da je 95 posto sigurno da ću ga uzeti .... Pošto mi obaveza ističe krajem januara, kao videće ako se odlučim, da li može malo pre, kao kod VIPa i MTSa da se uzme .... još malo po netu da pročitam utiske, i mislim da je to to .....
 
Evo, uzeo i ja danas :D Pazario kolega sa posla, ja uzeo malo da se poigram i bas mi se svideo fon. Otisao do Telenora i taman prebacio svoju dugogodisnju pre-paid karticu na post-paid i uzeo ga. Na prvi pogled dosta robusno deluje tj ne krcka, pucka i sl. Ekran pristojan, ok odziv. Brzina rada sasvim korektna tj nisam primetio da nesto koci i sl (ali ruku na srce, imam ga samo pola dana :p ). Do sada nisam imao Android telefon, pa taman imam sa cim da se igram ovih dana :d
 
Ajd pogledaj mi dv stvari, kada ga već imaš u vlasništvu:

Da li ima MENI i na srpskoj ćirilici, jer sam video na naslovnim skrinu ono datum, mesto na ćirlici, ali MENI bio latinični.

I kada kucaš SMS, da li ima rečnik T0 na srpskom i da li je, kao ima, samo latinica ili ima i ćirilica?

U zdravlju da te služi, pa za 2 godine ga prodao i uzeo opet nov ....

Uz koji paket, i pošto si nov, el ti dali na rate, ili si morao da ga iskeširaš ?
 
Koliko sam ja razumeo bice android 2.3 za njega u novembru :trust:

Telefon je fenomenalan za za ove pare...ja sam odusevljen...po meni bolji izbor od wildfire s. Takodje prijatno sam iznenadjen kamerom, slike su sasvim zadovoljavajuce, plastika odlicna za ovaj cenovni rang (da se razumemo nije iphone4 ali sasvim sasvim dobra)

Utisak kvari slaba podrska...jbt nigde drivera, cak ga i nema na zvanicnom sajtu, poslednji model je ot-980 :trust:

Jos kad bi root uradio tj. kad bi neko pre mene pokusao pa da mi prenese iskustvo :d
 
bas sam danas posetio lokalni telenor sa drugarom i videh da imaju taj onetouch izlozen i onako(sobizrom da je tel bio ugasen pa nisam mogao da ceprkam po njemu) u ruci stvarno super pase i izgleda da je kvalitetno odradjen ,a posto mi kevi i caletu ovaj mesec isticu ugovori u telenoru kontam da cu sebi priustit ovog malisana.jos ako ga neko od trenutnih vlasnika pohvali,pasce bez razmisljanja :D
 
Kad ga je Evolution uzeo za člana porodice .... onda šta reći :) :) :)
 
da se ispravim u odnosu na page #1, a ponesto i dodam, ako se zainteresovani do sada vec nisu informisali...

fon ima definitivno 512MB RAM & 512MB ROM
procesor Qualcomm MSM7227-I (600 MHz)

"Android System Info" kaze da je dostupno max. 158MB ROM & 401MB RAM

Android 2.3 (izgleda) stize najkasnije do decembra, ali za one pod brendom Alcatel. Kako ce ici za ovu Telenor varijantu, videcemo.
 
najzabrinjavajuce je ovde,bar po meni,kvalitet toucha,tj osetljivost na dodir,lag?...ako ekran valja,onda je odlicna kupovina
 
^ ono sto sam ja imao prilike da vidim i probam - veoma dobar odziv na dodir. ono sto mi je zasmetalo je sto ekran prilicno brzo postaje "musav", otisci prstiju su dosta uocljivi.

dobro, mogu se sad tu traziti neke folije i slicno, ali default stanje je takvo.
 
Nazad
Vrh Dno