Šta je novo?

Mali HP Proliant N36L, da li je dobra zamena za NAS ?

Vukasin ElHik

Slavan
Učlanjen(a)
22.11.2006
Poruke
672
Poena
319
http://h10010.www1.hp.com/wwpc/uk/en/sm/WF06a/15351-15351-4237916-4237917-4237917-4248009.html
13716_ov1.jpg

13716_ov2.jpg



Front View: Rear View:
1. NIC LED 1. Power Supply Outlet
2. Power Button 2. PSU Fan
3. HDD LED 3. PCI Holder
4. USB Ports 4a. PCI Bracket 1
5. Health LED 4b. PCI Bracket 2
6. Hard Drive Bays 5. e-SATA Connector
7. System Board 6. USB 2.0 Ports
8. Remote Access Card slot 7. VGA Port
9. PCIe slot 8. Embedded NIC Port
10. Power Supply 9. Rear System Fan
11.
Optical Drive Bay

Imam jako dobru ponudu za ovaj 'proliantić', koštao bi me oko 300€. Šta mislite???
 
Ja bi to uzeo.
 
Au, ovo što mi se nudi ima 2x160GB HDD koji su u mirror-u i cena je 265€. Više nema šta da se misli već radi. Videću da islikam malo kad stigne jer je stvar rešena - server koji košta kao NAS storage, ima mesta za još dva diska, malih dimenzija... Glupo je ne pazariti.
 
Hmm, dilerska cena koja je bila za njega u nabavci u osnovnoj varijanti s 1GB DDR3 ECC memorije i 250 GB diskom je bila negde oko 180eur+PDV, ako je to polovno, mnogo je.

Integrisani kontroler radi samo RAID 0 i 1, softRAID rešenje preko AMD chipseta, ali verovatno ćeš koristiti FreeNAS ili nešto slično, pa ćeš moći da staviš i SW RAID 5.

Što se tiče memorije, prima i non ECC memoriju, tako da jako jeftino možeš da mu proširiš memoriju na 8GB ako ti zatreba.

EDIT: Vidim da su cene sada po dilerskim portalima oko 220€+PDV(18%) za gornju varijantu (1GB RAM, 250GB hdd).

Te dve 160-tice ti ne zna;e mnogo, male su, a zauzeće ti dva dragocena slota.
 
Poslednja izmena:
Meni ta cena odgovara, ugrađen mu je i DVD ROM. Lepo što si mi napomenuo, evo šta iskopah - dilerska cena u CT-u je 220€ + PDV 18% i kurs je 105,8, a to je ipak skuplje od ovoga. Više mi odgovara RAID 2x160 nego 1x250gb, DVD ROM nije skup ali i njega dobijam, imam i 2x2TB koje planiram da ubacim. Serverčić je Brand New sa garancijom, poručio sam ga.
 
Ako je novo, to je onda OK, ja sam se igrao malo s njim i hteo čak i sebi kući da ga poručim da pravim NAS, ali sam odustao - nije mi se svideo slab procesor i relativno bučan fan (nije mnogo, ali se ipak u sobi uveče čuje). Za kancelarisku upotrebu biće sasvim OK.

PS. gledaj ako možeš da kupiš HP CarePack za njega, tj. da mu produžiš garanciju na 3 godine, jer ako ti crkne matična van garancije nova će te koštati više nego ceo server :(
 
Sto se tice RAID, mislim da je sigurnije da koristis softverski od operativnog sistema, nego taj na integirsanom kontroleru.
 
Poslednja izmena:
Chudno niko ne spominje cpu koji je bash krsh....Nema shanse postane windows server ...znachi jedino neki freenas
 
šta fali procesoru ako treba da služi kao server?

meni u firmi kao server služi mašina koja ima na sebi atom procesor i gigabitnu mrežnu
i radi bolje nego što mi treba (naravno da niko ne sedi i radi za tim računarom)

specifikacija za server 2008 ovde
dakle i to zadovoljava
pa mi nije jasno ono da je procesor preslab - zavisi čemu će da služi mašina
i naravno, ako na sebi drži neki program i npr SQL server - od loše pisanog programa vas ne može zašititi nikakav brz server
 
+1

Zamenio full HTPC ovom mašinicom, radi kao zmaj. Fali mi samo RAID kontroler i da popunim hardovima... kad se unormale cene. :)
 
Nazad
Vrh Dno