Šta je novo?

FTP Server?

obi_van

Slavan
Učlanjen(a)
11.02.2005
Poruke
1,336
Poena
350
Pozdrav,

ne znam da li je tema na dobrom mestu, ako nije neka je admin premesti :). Imam problem sa podizanjem drugog FTP servera u firmi. Imamo neki test domen iza jednog rutera (TP-Link) i na tom domenu jedan FTP koji je na def portu (21) i to je sve ok i radi (na ruteru forward na IP FTP servera). E sad, dobili smo zahtev za jos jednim FTP serverom, na istom tom domenu. Port je kao sto rekoh vec "zauzet" i usmeren na IP gore pomenutog FTP servera, znaci za ovaj mi treba neki drugi port. Pitanje je ukratko da li je to neko radio vec na Win 2008 serveru? Dizanje FTPa sa custom portom. Da ne navodim sta sam sve probao i nece. I kroz Win explorer i kroz IE i ostale browsere i kroz FileZilla-u, svasta sam probao ali nikako da mi proradi od "spolja". Taj novi custom port je otvoren na ruteru i usmeren je na novi FTP ali kao sto rekoh dzaba. Na netu milion linkova sa korak po korak objasnjenjima koja ako pratim obavezno na pola skontam da se ne odnosi na mene ili nemam to nesto sto treba da kliknem, obrisem ili sta vec :wall::crash:. Dakle, ako neko ima iskustva sa ovim bio bih mu zahvalan za savet iz prve ruke :), hvala u napred na odgovorima!
 
Za ftp nije dovoljno samo forwardovati port. Potrebno je da routeru objasnis da kroz taj port ide ftp saobracaj. Router mora da prati ftp komunikaciju i da u letu menja komande koje salju server i klijent.
 
Poslednja izmena:
Idi na Forwarding -> Virtual Servers -> Add New. Popuni port, lokalnu IP adresu servera i izaberi Common service port -> FTP. Mozda ce ti izmeniti port koji si uneo malopre, pa ponovo unesi zeljeni port.
 
Sve je to vec uradjeno, ali i dalje isti problem. Kroz lokalnu mrezu radi ok na custom portu a preko javne IP nece.
 
Poslednja izmena:
verovatno će se veza uspostavljati u passive modu. za ovaj slucaj potrebno je da postoje forward-ovana dva porta...npr 21 za server i jos neki opseg portova iz kog server slucajnim uzorkom bira jedan po kojem ce se vrsiti komunikacija klijenta sa serverom. po default-u, server za ovaj drugi opseg bira portove od 1024 do 65535, prilikom uspostavljanja konekcije, server odredjuje po kom ce se portu vrsiti komunikacija (data transfer) i javlja taj port klijentu koji dalje taj port koristi za transfer. veza na portu 21 je kontrolna. nisam siguran kako funkcionise forwardovanje portova za slucaj FTP servera na konfekcijskim ruterima al' cini mi se da oni automatski, pri izboru forwardovanja za ovaj slucaj (FTP), odrade i forward za ovaj opseg portova. u svakom slucaju pokusaj sledece. ovaj opseg za passive mod moze da se podesava. konfigurisi i na prvom i na drugom serveru opseg od po 100-nak portova (da se ne poklapaju naravno) za passsive mod i za njih odradi dodatna pravila za forward saobracaja na ruteru. ako ce ti server biti IIS, ovde imas uputstvo za podesavanje ovog opsega
 
Hm problem je sto je pomenuti def 21 port vec dodeljen na ruteru, prvom FTP serveru. On je usmeren na njegov local IP. Ovaj nazovi drugi FTP server je podignut na 9100 portu (probano inace sve zivo...) i on je otvoren to jest usmeren na taj server sa rutera. Isto tako na nivou site-a je dodat port opseg od 9100-9999 i taj isti opseg je usmeren na drugi FTP sa rutera, takodje dodati su portovi i na FW. Firewall je totalno iskljucen i na serveru i na ruteru (probe radi)...ista prica. Mozda zeza Telekomov ruter? Naime telekomov ruter je postavljen u bridge i na njega je nakacen TP-Link.
 
Poslednja izmena:
ako je u bridge-u, nemoze da zeza.

ako je moguce da onesposobis prvi server na kratko, ukini forward za prvi server pa pokusaj da vidis da li drugi radi.

sto se tice ovog opsega od 9100-9999...da li si i na ftp serveru konfigurisao da koristi samo ovaj opseg portova u passive modu?
 
A zašto FTP server ne ostaviš na default portu, a na ruteru samo spolja neki port forwarduješ na serverov 21?
 
Proradilo!

Obrisan FTP site, napravljen novi sa istim setovanjima sem sto je sada selektovan "No SSL" umesto "Allow SSL", takodje na Data Chanel Port Range postavljen opseg 9100-9100, dok je na ruteru postavljeno usmeravanje sa opsegom 9100-9999. Za ex IP stavljen wan IP. Sam FTP site zakucan (binding) na 9100. Video sam u logovima da nabada neke 9101, 9102, 9103 portove pa rekoh da mu dignem limit na ruteru :), videcu jos sta je moglo da koci, nije mi i dalje najjasnije sta je zezalo, to jest gde sam verovatno ja gresio.
 
Nazad
Vrh Dno