Šta je novo?

Cloud storage servisi: Dropbox,Skydrive,Wuala,ADrive... Diskusija

Koji cloud storage service koristite?


  • Ukupno glasača
    237
Izgleda da ne. Ali znamo svi za ime, pa ako ti odgovara ponuda, verovatno nećeš pogrešiti.

@Gadjan
Da ne bude da samo kudim besplatne servise i preporučujem plaćene, Keybase i dalje nudi 250 GB besplatno. Već sam pričao o tome, da li na ovoj ili nekoj drugoj temi. S tim što to nije standardni cloud servis, nema web verzije, ne znam ni šta je na mobilnoj dostpuno. Ako ti odgovara (tj. treba ti bekap pre svega, iako cloud nije bekap), onda ti je to najbolja varijanta.

Ja sam ga koristio, čak i razmatrao za primarni servis (dobra ponuda, dosta opcija, E2EE...) ali sam izbrisao nalog nakon što ih je Zoom kupio. Tako da sam presao da pratim dalji razvoj, mada ga i nema od te kupovine.

To je takođe jedan od razloga zašto ne preporučujem servise koji nude mnogo (prostora) za malo ili nimalo para. Nikada ne znaš kada će promeniti pravila, ponudu, ugasiti servere i slično.
 
Upoređujem isti bekapovan snimak(1080p 60fps) na Google Photos i iCloud, i deluje kao da Gugl dodaje poprilično šuma na snimak, čak mi i deluje kao da nije 60fps već negde između 30 i 60. Naravno, namešteno je da se čuva u originalnom kvalitetu. Cene su u suštini preslikane (200GB je 310din na guglu i 3e na icloud).
 
Pa nema šta da upoređuješ i da ti deluje ili ne deluje da li je originalnih 60fps ili šta, to su egzaktne stvari, a i postoji md5 ili sha1 checksum pa se proveri. Fajlovi moraju biti identični. Koja je poenta clouda u suprotnom. Meni je taj google photos krš neviđeni čak i za nebitne slike gde mi nije važan originalni kvalitet. Ok je što je neograničeno ali brate mili da nema foldere u 2021. godini i da mi trpa sve žive slike automatski tako s brda s dola sve zajedno.. batalio sam odmah.

Ne znam za taj keybase. Mislim da ću probati Degoo, navodno 100 GB free, biće to dosta. Meni treba baš bekap, samo da stoji tamo kao rezervna kopija, neće najverovatnije nikad zatrebati osim ako crkne hdd. A neću da zauzimam duplo na različitim diskovima kada već postoje free servisi, i samo free me i zanimaju, ne bih platio ni dinar za to.
Čudi me da se samo o plaćenim servisima i polemiše unazad, nekako su malo po malo skuvali žabu i ljudima postalo normalno da plaćaju reket još i za takve gluposti.
Da treba da dam pare, kupio bih pre hard disk dodatni.

Meni ovo i ne treba za sebe, ja sam opskrbljen i hard diskovima i terabajtnim doživotno free cloud nalozima, kada su Rusi davali free terabajt pre dosta godina, trebalo je da napravim 44 naloga a ne samo 4. Mislio sam tada da će toga biti sve više i da će samo rasti, bilo je tada na dosta mesta po 100-200 GB free, a kinezi su davali i po 10 TB. I posle umesto napred, odosmo 10 koraka nazad, prodavanje na kašičicu kao što nas klepaju i operateri papreno i za internet na megabajte i minute i sms kao da je to nešto potrošno. Ali dokle god ljudi pristaju da plaćaju tako će biti, cene neće ići dole. Digitalna televizija isto, horor, i potpuna kontrola.
Mail ru posle vratio na 100 GB pa posle dodatno smanjili na nešto smešno za novoregistrovane.. X puta su me smarali ljudi i hteli da mi plate, da otkupe naloge.
 
Hehe, dobro pitanje si postavio. Pokušaću da odgovorim

Prvo, da li je normalno da ovakav servis bude besplatan ili plaćen možeš i sam da proceniš. Kažeš da tebi lično ne treba i da imaš dovoljno diskova. Da li si onda voljan da podigneš za mene Nextcloud server, i održavaš sistem? Samo 100 GB, ne treba mi više. I brzine mi nisu toliko bitne, uptime neka bude samo 98%. Za džabe naravno.

Drugo, nema besplatnog ručka. Ako je proizvod besplatan, ti si proizvod. Pisano je dosta na temu, i poznato je kako npr. Gugl ili Microsoft zarađuju od "besplatnih" servisa, nema potrebe da opet ovde ponavljamo.

Tako da, ne brini. Jedini razlog zašto još uvek možda nisi platio "besplatne" servise je što smo malo tržište, mora prvo da se pokupi kajmak iz USA, EU, RU, CN... Mada sudeći po trendovima, mislim da će ovde i to stići brže nego što sam mislio. Tj. već i ovdašnje firme posluju na isti način.

Jasno mi je da ljudi vide problem u najmu programa koji instaliraš i hoćeš da koristiš samo na svom računaru (npr. Autocad). Ali da isto postmatraju i servis koji neko mora da održava na tuđem/svom hardveru, pravi bekap, obezbeđuje link i dostpunost, možda istovremeno i razvija nove opcije... to već nema mnogo smisla.

I na kraju, kao i u FOSS svetu, možeš naći provajdere koji nude besplatnu uslugu, a ne traže/uzimaju baš ništa zauzvrat. Ali tu nećeš imati 100GB, možda 2, 5 ili 10 maksimalno. Uostalom, koliko ti svog vremena i novca ulažeš u pružanje besplatnih ulsuga drugima, toliko možeš da očekuješ da ćeš i dobiti :d

Da ne bude skroz offtopic, razlog zbog kog ja plaćam Tresorit (10€ mesečno za 500GB) je što je to jedini servis koji ima podrazumevanu E2E enkripciju za sve fajlove, klijent za Linux i radi bez problema. Zapravo i Internxt i Keybase na papiru imaju sve to, ali bar na osnovu mog iskustva nisu dovoljno dobri.
Razlog zašto pored toga plaćam i Nextcloud (5€ mesečno za 500GB) je što mi pored fajlova omogućava i sinhronizaciju kontakta i kalendara na svim uređajima (carddav, caldav), bookmarka (floccus add-on), strimovanje muzike (subsonic server i moja kolekcija), kanban za neke privatne projekte (deck), knjgu recepata (cookbook), sinhronizaciju beleški na svim uređajima (i notes app za android) i naravno office online (onlyoffice ili collabora).

Naravno, imam opciju da dignem sopstveni server kod kuće koristeći hardver od 100-150€ koji će trajati bar 3-4 godine, ali trenutno nemam ni vremena ni znanja ni mesta za tako nešto. Doduše, verovatno ću uskoro Tresorit zameniti lokalnim Syncthing računarom/serverom koji bi mi služio za sinhronizaciju važnijih fajlova. Pa posle bekapovao sve (kriptovano) na Nextcloud
 
Postoji i varijanta da se nekoliko vas okupi i da plaćate Google Suite (Workspace) mesečno i imate neograničen prostor na Gdrive ;)
Zaista je za 12$ mesečno ubedljivo najbolja opcija. Nama je pre svega zbog Plex servera to jako korisno. Nema šanse da bismo plaćali stotine terabajta negde ili kupovali gomilu hardova. Bilo bi skroz neisplativo.
 
Već su smanjili limit institucijama (škole, univerziteti, itd) na 100GB pre nekog vremena. Sada unlimited ima jedino ko plaća GSuite. Videćemo dokle će da traje.
I meni je žao što nisam napravio više naloga dok su Ruje delile 1TB za džabe al' šta je tu je.
 
Postoji i varijanta da se nekoliko vas okupi i da plaćate Google Suite (Workspace) mesečno i imate neograničen prostor na Gdrive ;)
Zaista je za 12$ mesečno ubedljivo najbolja opcija. Nama je pre svega zbog Plex servera to jako korisno. Nema šanse da bismo plaćali stotine terabajta negde ili kupovali gomilu hardova. Bilo bi skroz neisplativo.
Nije unlimited, meni su nalog ukinuli, podrska nula samo te ugase iako se drzi sve legalno ....
 
Nemam pojma. Mi imamo preko 800TB raznorazne multimedije i nemamo problema.
Ne znam kako mogu da ti ugase nalog tako iz čista mira ako imaš sve legalno? Koje je obrazloženje?
 
Smisliće već kako da vas ograniče kad se dovoljno namnože nalozi od po par stotina TB, pošto ne znam kom provajderu to može da bude isplativo.
 
Verovatno. Ali srećom većina ljudi nisu toliki data hoarderi i jako malo njih ima toliko podataka u cloudu.
Ali mislim da će ovaj "unlimited" GSuite postojati zbog velikih korporacija i firmi kojima treba dosta prostora. Samo da će mnogo strožije provere biti.
 
Pa valjda je lakše njima naplatiti, jer nemaju mnogo izbora a imaju para ;)

Ne verujem da će Gugl zbog ovoga ukidati naloge, već samo može da se desi da počnu da naplaćuju. Oni ukidaju naloge samo kada AI proceni da nešto nije u redu. U svakom slučaju, bilo je slučajeva da su ljudi gubili pristup gugl servisima bez opravdanog razloga, to je bar poznato
 
To je ista cena kao Onedrive Business Plan 2 koji imam. 60 dolara za 5 korisnika - neograničeno skladištenje u delovima od po 25TB. Dobra stvar kod ovoga je što se bekap može lako podeliti na više hard diskova.

Sada isprobavam Dropbox koji nudi neograničeno po istoj ceni kao Gugl i Majkrosoft, u okviru svog Business Advanced ali za 3 korisnika. Ali su mu sposobnosti za upravljanje deljenjem daleko iznad Onedrive / Gdrive za ne-korporacijske klijente.
 
Nemam pojma. Mi imamo preko 800TB raznorazne multimedije i nemamo problema.
Ne znam kako mogu da ti ugase nalog tako iz čista mira ako imaš sve legalno? Koje je obrazloženje?
Nema obrazlozenja ja sam bio na 2PT samo te ugase pa se zali mici cistacici.
Ukucao sam da me obaveste zasto sam ugasen jer su 100% fajlovi moji licno generisani 100% legalni i ne kre polisu, poznanik koji je imao slican sadrzaj i nalog ~2 godine nalog je takodje ugasen kad je dostigao oko 500TB

Support im je dno dna, dobio sam odgovor da kontaktiram admin ili domain vlasnika a ja sam ujedno isti jer je ceo nalog moj, dalje mi nisu odgovarali a i ovaj odgovor je cisto genericki

Inace jedini razlog moze biti koriscenje SA naloga za probijanje dnevnog limita za uload ali oni su deo gdriv-a i nigde ne pise da iste ne mozes koristiti za upload, ali to mi jedino pada na pamet jer za ovo znaju svi kome smeta ogranicenje za upload od 750G po danu
 
U tom svetlu, ispratimo šta će biti sa ovim likom na Reditu koji svaki dan aploduje veću količinu podataka na Dropboks. Želi da vidi dokle će da dogura. Doduše, to što on ima je sitnica u odnosu na pomenutih 2 petabajta :) Ali opet zanimljivo je ispratiti kako se podrška ponaša i dokle će mu dozvoljavati da uvećava prostor koji mu je dodeljen.
 
To Unlimited je cist marketing pustili su neke likove pa da ih ovi izreklamiraju sad kad se neko nakaci da przi oni ga samo iskljuce bez obrazlozenje, ne samo google isto ce biti kod sviju, ali jako bezobrazno ali mogu i bas ih briga

Na pirmer znam da je onaj krelac youtuber imao 1PT video snimaka na gdrive pa su ga limitirali i rekli da gdrive ne sluzi da sharuje video snimke svima i da za to sluze drugi servisi, itd, FUP nije 100% definisan i mogu ti ubiti nalog cim im se cefne
 
Ne znam da li nekom znaci ja imam iDrive 5 tb cloud za 3.98 eur za celu godinu,vazi samo za prvu godinu.
Tako da kad vam istekne,malo cimanje skinete sve na racunar,napravite nov nalog sa novim mailom ,ponovo upload pa opet za 3.98eur gurate celu godinu,ako nekom treba cimnite me na pm,da vam sibnem link.
Nasao sam na nekom sajtu tu cenu i vec tako dve godine guram :) inace na njihovom sajtu stoji 7 i nesto eur prva godina
 
Dropbox isto negativno iskustvo dobio sma ga da testiram unlimited, oni kao povecavaju storage kako se puni i sve je bilo oko do 30TB sad nesto steka...... fajlovi mi se uploduju iz pocetka i jos nisu povecali nakon 2 dana
 
Poenta je da obmanjuju kupce nude nesto sto ne mogu da pruze i bar google se jako osiono ponasa, nacim da samo nekom ugasis ceo nalog i da ga bar ni ne upozoris je tezak kriminal, jer zamisli neko je tom storageo mogao poveriti sav svoj backup
 
Znam kako ide zato i nisam uplodovao licne stvrai, ali google servis bas to nudi xx backup-a +history za svoj drive cak mislim da to lepo funkcionise ali sve gubi smisao kad oni mogu bez razloga sve da ti obrisu i da te ignorisu
 
To su im uslovi korišćenja, tako su i postali to što jesu. Zato postoje provajderi gde rade ljudi sa kojima može da se razgovaraa i koji neće bez razloga obriasti/blokirati nalog. Ali im je i cena malo veća ;)
 
Gsuite mi i dalje i nakon 50 dana skida mesecno.. iako mi je nalog ugasen, nekao sam useo da dodjem da workspace suporta (ne lako), trazili su potvrdu naloga preko domena, zamisli i domen je od njih pa je blokiran, pa su me zvali i ok sve dokazano, procedura je da se prvo pita google security da mi otvore nalog a ako odbiju da se trazi prekid naplate

Za sada su me odbili za otvranje naloga, devojka iz supporta kaze da retko otvore nekom u manje od 30% slucajeva, sad je podnela zahtev da se naplata stopira, ono sto je i tu cudno jer je naplata mesecna i ja nigde ne vidim da je cena bila za 12m i da jeste nalog su mi zatvorili bez objasnjenja...
STvrano nekorektno da ti ugase ceo nalog bez poziva ili obavestenja pa cak i sve servise koje posle zahtevaju da imas kako bi potvrdili da je nalog tvoj (domain na primer koji je placen 12m, i koji cak isto moram od supporta za isti da trazim da seldece godine ne naplate produzenje)
 
GoogleOne, $20.godišnje, nije puno..ali kada čitam ovde cene drugih servisa, onda jeste.
Kapiram da je sve na jednom mestu i da nema cimanja. Koristi neko Google One ovde?
 
Ja se razmisljam da uplatim isti uskoro, a ako sam dobro shvatio moze kao i YT da se podeli kroz family sto ga cini skroz okej opcijom.
 
GoogleOne, $20.godišnje, nije puno..ali kada čitam ovde cene drugih servisa, onda jeste.
Kapiram da je sve na jednom mestu i da nema cimanja. Koristi neko Google One ovde?
Ali kad čitaš iskustva sa blokiranjem naloga, brisanjem sadržaja i naplatom servisa koji nemaš, onda modžda jeste puno ;)

Filen (filen.io), nudi 100GB za 1€ mesečno ili 24€ za trajno skladištenje. A i veći planovi imaju ok cenu. Imaju E2E enkripciju i klijente za sve (popularne) platforme ali ne znam kako radi. Verovatno ću isprobati uskoro

Inače, tek skoro sam saznao da Syncthing ima opciju da se uključi enkripcija (postavi untrusted device). Tako može da se iskoristi jedan uređaj koji bi sinhronizovao sve, a bio na "nebezbednoj" lokaciji, tj. u oblacima. Npr. openitstore nudi 100GB za 17€ godišnje, što može biti dobra zamena za cloud storage servise. Ili da se iskoristi neki stari PC ili telefon/tablet. Mada na droidu može samo na internu memoriju, ne može (zvanično) na SD karticu.
 
Znam par ljudi koji koriste Google One, opciju za 2100 din za 100GB.
Koriste već neko vreme i oni su zadovoljni.
To što se pominje brisanje naloga i sadržaja povezano je za "unlimited" pakete, teško da će se ikada desiti na ovim normalnim-malim paketima. Odnosno, verujem da je mnogo sigurnija opcija u odnosu na neke male i noname firme koje nude to za mnogo sitne pare.
Lično ne volim google i trudim se da što je moguće manje koristim njihove servise, ali za cloud meni lično deluju sigurnije u odnosu skoro sve druge.
 
Ja koristim google one. Već nekoliko godina dok je to još bio drive. Dovoljno je jeftino da me nije posebno briga da li ga koristim maksimalno. Svakako sam prešao 15gb free. Prvenstveno je to za slike sa putovanja i slično. Jednostavan share za druge ljude, dostupnost...
Za veliki cloud je skuplji, ok 100rsd mesečno za 1tb, što nije strašno, ali nije među povoljnijim. Ne čitam sada temu unazad, ali one drive preko family paketa je 1tb i mislim da je to najbolja opcija. office 365 i 1tb za oko 20eur godišnje. Preko toga, za sada mislim da je bolje napraviti svoj cloud, pod uslovom da je upload iole normalan na lokaciji servera
 
Koristi neko Google One ovde?
Ja ga koristim prvenstveno za Google Photos backup. 100 GB, 17 evra godišnje. Dobro je da radi za celu porodicu.

Glavni cloud mi je Onedrive 1TB, to delim sa drugarima sa foruma, 15-ak evra godišnje ispadne za jedan nalog, komplet Office 365 i Onedrive.
 
Nazad
Vrh Dno