Šta je novo?

Cloud storage servisi: Dropbox,Skydrive,Wuala,ADrive... Diskusija

Koji cloud storage service koristite?


  • Ukupno glasača
    237
OneDrive smanjuje prostor sa 15GB na 5GB, ukljucujuci i postojece korisnike? Genijalno.
 
Postojala je opcija da se klikne na neki link i tako zadrži 15GB. Ja sam taj link video ovde u Bench vestima. Ne mogu da tvrdim, ali nisam video da su mi poslali neki mail kao obaveštenje, iako koristim Office 365 pretplatu.
 
Postojala je opcija da se klikne na neki link i tako zadrži 15GB. Ja sam taj link video ovde u Bench vestima. Ne mogu da tvrdim, ali nisam video da su mi poslali neki mail kao obaveštenje, iako koristim Office 365 pretplatu.

Prava stvar,preko terabajt...
 
U proteklom periodu sam gledao cloud ponude, pošto je krenula da se gomila količina podataka koje koristim na više računara. Hoću da ih sredim kako bi mi potrebni fajlovi bili uvek dostupni, a i da napravim backup, iako one najbitnije već čuvam na 2-3 fizičke lokacije. Uslovi u mom slučaju su bili sledeći:

- Da postoje klijenti za Windows, Linux (rpm) i Windows Mobile
- Prostor 100-500 GB
- Cena do ~5€ mesečno
- Mogućnost streamovanja muzike u krštenom plejeru koji radi i na prozorima i na pingvinima (samo Web browser varijante su veliki minus)
- Poželjna client-side enkripcija

Prvo, što se klijenta tiče, ubo sam neverovatnu kombinaciju sa Linux Desktop i Windows Mobile sistemima. Uglavnom nešto što postoji za jedan, ne postoji za drugi. Doduše, na telefonu mi i nije toliko bitna sinhronizacija, već samo da mogu da otvorim neki dokument. Naravno, to može i preko browsera, ali ako postoji zgodna aplikacija, zašto je ne iskoristiti. Znam da postoji Odrive kao univerzalni klijent, ali ni njega nema na linuxu u GUI formi.

Što se plejera tiče, već više godina koristim Clementine koji sada ima podrišku za Amazon, Box, Dropbox, Gdrive, OneDrive i Seafile, tako da sam planirao da ga zadržim. Mada se ne bih mnogo bunio ni ako bih neki drugi plejer morao da koristim za te stvari.

Testirani servisi:
Dropbox
pCloud
Seafile

Razmatrano:
OneDrive (pošto ide uz sve prozore, već duže vreme koristim onih 5GB)
Google Drive
Box
Amazon Drive
OwnCube (Owncloud/Nextcloud, ima još gomila servisa koji nude rešenja bazirana na njima)
Tresorit
SpiderOak
Asus Webstorage
Yandex Disk
… i još neki, više se i ne sećam

Razlog zašto su razmatrani odbijeni bez testiranja su ili cena (Tresorit), ili nedostatak klijenta za WM (SpiderOak, Nextcloud, Amazon, Gdrive, Asus) ili nedostatak klijenta za Linux (opet Amazon, ali tu su i Gdrive, OneDrive i Box, mada imaju neke nezvanične varijante).

Google je brzo otpao i zbog toga što je Google, iako je najpovoljniji (2€/100GB). Iskreno, ne mili mi se da čuvam bilo šta bitno na njihovim serverima.

U sličnoj poziciji je i MS Onedrive. Mada imaju dobru ponudu, posebno u paketu sa MS Office-om, kome isti treba i sa Skype kreditom. Ali glavni razlog odbijanja je ipak linux klijent.

OwnCube mi je izgledao kao primamljiva ponuda, iako bez WM aplikacije, ima pristojnu cenu od 3€/100GB i solidne desktop klijente. Negde sam pročitao da Owncube ima lošu podršku korisnika, mada je to informacija od pre 2-3 godine. Gledao sam još neke Owncloud/Nextcloud provajdere, ponuda je zaista velika.

Yandex Disk je zanimljiv - 2€/100GB, klijenti za sve platforme, podaci u Rusiji (da l' je to dobro ili loše :D )

SpiderOak je takođe zanimljiv zbog privatnosti (mada ne znam koliko su podaci zaista sigurni), ali takođe nema WM klijent i opciju za Clementine (iii drugi plejer). A nije ni među najjeftinijima.

U suštini, na kraju su kao opcije ostale Dropbox, Seafile i pCloud.

Dropbox nudi kao minimum 10€/1TB, što je dobra cena po GB-u, ali meni ne treba toliki prostor. Inače, pošto koristim Dropbox na poslu, po mom mišljenju, desktop klijent im je užasan. Pri tom i nije toliko siguran za podatke, sudeći po Snowden-u :)

Seafile sam počeo da koristim preko propalog open365 projekta. Posle sam uzeo paket od 10 GB
(za 1€, tj. 0,84€) za testiranje. Ne postoji zvanična WM aplikacija, ali 3rd Party (FourSeafile) radi potreban posao. Mada nema mogućnost sinhronizacije i otvorene fajlove kešira, a posle briše, nakon zatvaranja. Pošto je UWP, na tabletu koristim i nju jer je bolja opcija za touch. Naravno, desktop klijent je tu za potrebnu sinhronizaciju. Desktop klijent je odličan - jednostavan, a nudi sve što treba. Moguća je client-side enkripcija biblioteka, mada nije najbolja zaštita, pošto metadata curi na sve strane (koliko znam, Admin može da vidi sve nazive i tipove fajlova, ko je vlasnik i sl. iako ne može da ih otvori i vidi njihov sadržaj). Ima podršku za Clementine, a cena od 5€/500GB (tj. 4,2€) je prilično povoljna.

pCloud je sjajan servis. Nudi 10-20 GB za džabe, ja sam uz neke fejk naloge i gluposti dogurao do 17 GB za 5 minuta. Dobar je klijent, mada mi je ceo sistem bio malo zbunjujuć. Nije podrazumevana sinhronizacija svih foldera, već po defualt-u sinhronizuje samo jedan (pCloud Sync), a ostali se keširaju na definisanom prostoru. Tako da podaci zapravo nisu na disku, već dostupni samo kad si online, ali se njima pristupa znatno brže, ako su to fajlovi koji se često koriste. Naravno, moguće je sinhronizovati bilo koji folder i dobiti isto što i sa svakim drugim servisom. Imaju klijente za sve platforme, doduše, linux verzija je samo u .deb formatu pa je potrebna akrobacija za .rpm (alien), ali radi lepo. Cena je povoljna 5$/500GB, ali se client-side enkripcija naplaćuje dodatnih 4$/mesec. Najveća mana u mom slučaju je što muzika može samo preko njihovog web plejera.

Takođe, razmišljao sam i zasebnom Nextcloud/Seafile serveru. Ili da zakupim prostor negde, ili da podešavam kućni, mada u tom slučaju moram da kupujem novi PC i statičku IP adresu i da se cimam. Isplatilo bi mi se posle 3 godine, ali ko zna šta će biti za 3 godine :)

Na kraju sam izabrao Seafile, za koji trenutno (mesec dana korišćenja) nemam velike zamerke. Desilo se 2 puta da je servis bio nedostupan (jednom oko pola sata, jednom 2-3 sata), što i nije baš lepo videti. I imam problem što Clementine malo brljavi sa sinhronizacijom na Windows-u. Pa dok se to ne reši, hteo sam da iskoristim Gdrive koji takođe ne radi, i na kraju završio sa besplatnih 10GB na Box-u.

Ovim postom sam hteo da iznesem neke detalje o popularnim Cloud servisima za ljude koji traže nešto slično, da znaju šta se danas nudi. Ukoliko ste na Windwos desktop i Android/iOS mobilnom sistemu (a to je 85% korisnika), izbor je mnogo veći.

Kome ne treba mnogo prostora, Google i Yandex imaju odličnu cenu od samo 2$ mesečno za 100GB.

Ukoliko vam treba MS Office, OneDrive u paketu sa osnovnim Office 365 Skype kreditom i 1TB prostora za oko 5€ mesečno izgleda kao odlična ponuda. Mislim da više nije vredno juriti piratske verzije Office-a.

Tu je i iCloud, sa povoljnim cenama (1€/50GB, 3€/200GB), a verovatno je i najpogodniji izbor za iPhone korisnike.

Ko ne veruje Microsoft-u, Google-u i Apple-u, izbor je veliki :)

Kao što sam napomenuo, pCloud je odličan. Besplatnih 15-ak GB ili premium paket za 5$/500GB, dosta mogućnosti (možda najviše od svih koje sam video), prisutan je na svim platformama... zaista dobro izgleda. Posebno je dobar ukoliko vam na Cloud-u treba više prostora nego što imate na disku (tabletu ili laptopu sa SSD-om).

Ko hoće veću privatnost podataka, tu su još SpiderOak i Tresorit, mada prvi u osnovnom paketu nudi samo 100GB, a drugi je malo skuplji (iako privatnost nema cenu :D ). Tu je naravno i dodatak za pCloud, sa kojim mesečni trošak dođe na 9$. Tako da je Seafile najpovoljnija opcija, mada verovatno i najmanje sigurna opcija (ali je i to više nego dovoljno za obične korisnike). Tu su još i servisi kao što je Boxcryptopr koji se "nadograđuju" na ponude poznatih Cloud provajdera (OneDrive, Gdrive, Dropbox).

Na kraju, što se brzine tiče, nisam primetio velike razlike, mada sam video komentare da je npr. Seafile brži od Owncloud-a, ili da je generalno Dropbox najbolja opcija.

Suma sumarum – korisnici kojima podaci trebaju na više uređaja (u mom slučaju 6) mogu lepo da prođu za 2-10€ mesečno (50GB – 1TB). Treba samo videti da li vam je na prvom mestu raspoloživi prostor i cena, sigurnost/privatnost podataka, podrška za različite platforme, integracija sa Office-om i/ili drugim programima ili nešto deseto.
 
Poslednja izmena:
Super poređenja. Ali ja sam zabo 1 tb na cloudmail.ru kad je bila promocija i za sve to vreme, prilično sam zadovoljan.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Štekaro [emoji2]

8ba7f7b7c1b10096db255768e656d1cc.jpg
2b7ca60515911379246b6cd29c4e6f1d.jpg
d62c4c73f4c049310e58191fcc9ed299.jpg
33708b4c45326415e2aca47602b1e894.jpg
87b2c3832bbc8b6d203670c3e6575193.jpg
c3bb491cb29d3c39359ccaea667034dc.jpg


Osim što je 1 terabajt besplatan aplikacije su odlične i za desktop i za mobilni ...
Na telefonu otisak prsta za otključavanje + strimovanje muzike (mp3 + flac) - idealno [emoji2]

Dropbox otišao u kantu, google drive tu zbog androida ...

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Šta da radimo mi koji nismo uhvatili tu promociju za 1TB a treba nam nešto besplatno sa što više prostora?

Uglavnom bih koristio za backup slika sa telefona. Do sada sam koristio Dropbox i imao 50gb (Samsung promocija), ali je sada istekao taj promo period i pao sam na 5gb a to mi je malo (~7gb je trenutno na njemu).
 
MEGA nudi 50GB besplatno, ali ne znam koliko je taj servis pouzdan, kome pripada i ko ga kontroliše. Nikad nisi siguran da li će tvoji podaci i sutra biti tu, mada ga i pored svega koristi nekoliko miliona ljudi.

Cloudmail.ru nudi 25 GB, što je najviše od svih poznatih servisa, koliko ja znam. Sa pCloud-om možeš dogurati do 20GB. Za 1€ mesečno možeš da dobiješ 50GB na iCloud-u (ako ti odgovara)
 
I ja za slike koristim google za backup slika s telefona (sta je problem napraviti jos koji nalog ako se ovaj popuni), a za dokumenta sa PC-a pomenuti 1TB na mail.ru.
 
Šta da radimo mi koji nismo uhvatili tu promociju za 1TB a treba nam nešto besplatno sa što više prostora?

Uglavnom bih koristio za backup slika sa telefona. Do sada sam koristio Dropbox i imao 50gb (Samsung promocija), ali je sada istekao taj promo period i pao sam na 5gb a to mi je malo (~7gb je trenutno na njemu).

I dalje ti je cloudmail.ru najbolji sa mislim 25gb free. Do skoro je bilo 100 pa 50. Btw, ima odlican android klijent :)
 
Koristim userscloud, free unlimited space ako su fajlovi manji od giga a ako su veci i nema ni jedan dowloads brise se posle mesec dana. Naravno nije jedini claud ali na ovaj trpam sve i svasta :D za sada sluzi.

Sent from mTalk
 
To je ako uključiš tu opciju, onda smanji, i onda imaš neograničeno za upload.
Sa originalnim slikama se popunjava prostor normalno

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Problem je sto je po default-u u opcijama smanjivanje slika - dakle treba ga ISKLJUCITI kako ne bi smanjivalo.
 
100GB onedrive isključivo za fotografije, dva box naloga po 100GB, tri mail.ru naloga po terabajt za kojekakve gluposti, jedan koristim a dva su u šteku :)
Što je najgore, nisam jurio promocije, same su se nameštale :D
 
MEGA nudi 50GB besplatno, ali ne znam koliko je taj servis pouzdan, kome pripada i ko ga kontroliše. Nikad nisi siguran da li će tvoji podaci i sutra biti tu, mada ga i pored svega koristi nekoliko miliona ljudi.

Cloudmail.ru nudi 25 GB, što je najviše od svih poznatih servisa, koliko ja znam. Sa pCloud-om možeš dogurati do 20GB. Za 1€ mesečno možeš da dobiješ 50GB na iCloud-u (ako ti odgovara)
Ja napravio 3 naloga na mail. ru pre par godina kada su častili po 1TB clouda prilikom registracije maila kod njih.
Mada i sada je tih 25GB koje daju sasvim dovoljno za osnovne potrebe.

Sent from my D6603
 
Vi koji imate nekoliko koje ne koristite udelite siromahu :D

Nisam znao za to podešavanje na Google-u. Izvinjavam se za dezinformaciju :)
 
Posto mi polako ponestaje prostora na Dropboxu i prijatelja koji znaju da prihvate i nameste ovaj nevidjeno komplikovan program za PC razmisljam o free alternativi sa vise od 10GB prostora.
Uglavnom su to slike, nesto malo fajlova za firmu.
Sta predlazete za mene koji sam navikao na Dropbox nacin funkcionisanja?
 
+1

Sent from my SM-G935F
 
Posto mi polako ponestaje prostora na Dropboxu i prijatelja koji znaju da prihvate i nameste ovaj nevidjeno komplikovan program za PC razmisljam o free alternativi sa vise od 10GB prostora.

Ne znam može li se cloud organizovati jednostavnije i logičnije od dropboxa?
 
Znam nego su ljudi piglu nevidjeno, ne znaju 3 klika da odrade.
Jel ima ovaj mail.ru na eng, ne vidim nigde biranje jezika na sajtu?
 
Google drive je 15GB, možeš to.
Mega takođe možda, tamo imaš 50GB.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Jel neko voljan da napravi bzv nalog da dobijem još koji GB prostora na Dropboxu?
Da mu pošaljem invite.
Pošaljite na PM, baš bi mi značilo.
 
Nazad
Vrh Dno