Šta je novo?

Cloud storage servisi: Dropbox,Skydrive,Wuala,ADrive... Diskusija

Koji cloud storage service koristite?


  • Ukupno glasača
    237

xcentric

Cenjen
Učlanjen(a)
04.12.2010
Poruke
557
Poena
169
Većina nas nema naviku da svoje podatke poveri nekom od online storage servisa,kako zbog trenutnog stanja internet standarda u našoj državi,tako i zbog nepoverenja korisnika oko zaštite privatnosti,sigurnosti podataka,dosadnih reklama itd. Kako vreme odmiče stvari se menjaju,nove tehnologije stupaju na scenu,internet postaje sve brži,svest korisnika se menja. Zbog dotičnog sleda događaja potreba za kupovinom dodatnih "čvrstih medija" polako postaje sve manja,ljudi se češće odlučuju za video stream za razliku od ranijeg klasičnog downloada,muzički servisi,razne online galerije koje omogućavaju brzo pregledanje i skladištenje desetina pa i stotina hiljada fotografija...

Osnovne odlike online storage servisa su:

- Sigurnost (šanse za gubitak ili nepovratno uništenje podataka gotovo da i ne postoje,naravno ovo dosta zavisi i od renomea kompanije provajdera.)
- Privatnost (manje ili više u zavisnosti od pružaoca usluge)
- Dostupnost (podacima možete pristupiti sa bilo kog računara ili mobilnog uređaja koji ima pristup internetu.)
- Razni aplikativni alati koji vam olakšavaju baratanje podacima (osnovna obrada fotografija,pravljenje i editovanje tekstualnih,tabelarnih,prezentacionih podataka na samom serveru)
- Lako deljenje podataka

U daljem tekstu ću nastojati da prestavim neka od najpoznatijih pre svega free rešenja online storage-a...

Google Docs - Ovaj servis free korisnicima nudi prostor za skladištenje od 1GB,što u odnosu na neke druge i nije baš toliko impresivno.

Osnovne odlike:

1) Postojanje osnovnih alata za kreiranje i editovanje dokumenata (tekstualnih,tabelarnih,prezentacionih...) na samom serveru
2) Veoma jednostavno deljenje kao i rad više ljudi na jednom dokumentu istovremeno.
3) Dobra integracija sa ostalim Google servisima kao sto su npr Picasa,Google+ itd.
4) Veoma dobra podrška za Android prenosne uređaje.
5) Maksimalna veličina pojedinačnog fajla za upload je do 10GB što je u odnosu na ostale odlično.
6) Relativno jeftin zakup dodatnog prostora koji iznosi: 5$-20GB,20$-80GB....16TB-4096$ godišnje...

DropBox - DropBox free korisnicima nudi početni prostor od 2GB koji se može proširiti za još 8GB (ukupno 10GB) uz pomoć njihovog referal programa koji svakom free korisniku koji registruje prijatelja dodaje 250MB prostora sve do pomenutih 10GB. Još jedna pogodnost je i ta što ukoliko ste đak ili student i posedujete e-mail adresu sa .edu domenom,posle njegogove verifikacije vaš referal bonus se povećava na 500MB a ukupna kvota free space-a ide do 16GB. Međutim ono što DropBox izdvaja od drugih je fenomenalan koncept sinhronizacije.

Osnovne odlike:

1) Sinhronizacija (DropBox pravi virtuelni folder na vašem hard disku i ukoliko imate više uređaja među kojima želite da sinhronizujete podatke npr. Desktop PC,laptop,mobilni telefon,tablet itd. svaki fajl koji se jednostavno "ubaci" u dropbox folder se momentalno sinhronizuje sa svim pomenutim uređajima)
2) Postojanje aplikacija za veliki broj platformi (Windows,Linux,Mac,iOS,Android,BlackBerry) kao i web strane preko koje možete pristupiti podacima sa bilo kog računara bez potrebe za instalacijom bilo kakve aplikacije.
3) Veoma lako deljenje podataka
4) Integracija sa raznim programima,aplikacijama i servisima (doduše ne baš tako dobra kao kod google docs npr.)
5) Mogućnost proširenja prostora 99$-50GB,199$-100GB...795$-350GB godišnje.
6) Maksimalna veličina pojedinačnog fajla za upload DropBox web strane je 300MB dok preko aplikacije limit je onoliki kolika je i kapacitet storage-a vezanog za vaš nalog.

Sky Drive - Windows live Sky Drive nudi skladišni prostor za free korisnike od 25GB što je veoma impresivna cifra ALI! Maksimalna veličina pojedinačnog fajla je bednih 100MB... I pored toga sky drive predstavlja odlični storage prostor za korisnike koji bi na cloudu da čuvaju fotografije.

Osnovne odlike:

1) Jedan od najvećih storage prostora za free korisnike 25GB.
2) Mogućnost kreiranja i editovanja dokumenata online uz pomoć "Microsoft Office document online" koji je moguće koristiti bez prethodne instalacije Microsoft Office-a.
3) Mogućnost kreiranja fotoalbuma
4) Access control kojim možete kontrolisati ko sme i šta sme da vidi iz vašeg Sky Drive-a
5) Dobra integracija sa raznih hotmail servisima,dosta je uloženo i u estetiku.
6) Postoji i mogućnost da pošaljete fotografije iz svog Sky Drive-a mailom u punoj rezoluciji bez dosadnog čekanja na upload i bez limita u veličini tako ćete moći poslati čak i potpuni slideshow sa slikama bez prekoračenja veličine e-maila. Što je složićete se odlična mogućnost
7) Pored navedenog ograničenja od 100MB po fajlu još jedna mana ovog servisa je i gotovo izostavljanje mogućnosti za dodatno proširenje online storage prostora.

Wuala - Wuala free korisnicima nudi prostor od 1 GB možda ne tako veliki početni prostor ali ono što odlikuje Wuala servis je sigurnost i privatnost. Tako da ukoliko želite da na cloudu čuvate poverljive podatke bez kompromisa u privatnosti i zaštiti onda je wuala za vas pravi izbor.

Osnovne odlike:

1) Svi podaci koje uploadujete se enkriptuju u vašem računaru i tek se onda šalju na udaljeni server tako da kompanija tvrdi da niko pa čak ni zaposleni u toj firmi nemaju pristup vašim podacima.
2) Password protected sharing control
3) Mogućnost proširenja prostora tako što ćete "trgovati" svojim prostorom na hard disku i menjati ga za prostor na cloudu (količina slobodnog prostora sa vašeg hard diska će biti zauzet od strane servera i u odnosu na to koliko ste vremena online ponudiće vam adekvatan dodatni prostor na cloudu)
4) Momentalna sinhronizacija editovanih dokumenata između računara i clouda kao i čuvanje prethodnih verzija editovanog dokumenta
5) Neke od mana ovog servisa je visoka cena zakupa dodatnog prostora: 19e-10GB,39e-25GB...250GB-229e godišnje,nešto slabija integracija kao i izostanak alata za editovanje dokumenata i fajlova online.

ADrive - Adrive nudi veoma veliku količinu prostora za free korisnike i ona iznosi impozantnih 50GB međutim sem velikog storage prostora ADrive ne nudi puno...

Osnovne odlike:

1) 50GB besplatnog prostora,najveći free cloud storage prostor na tržištu trenutno.
2) Izostajanje desktop klijenta kod free korisnika tako da je jedini način za upload preko web strane ADrive-a
3) Dostupnost podataka preko web strane ADrive-a
4) Mogućnost da se dokupi dodatni prostor do 10TB sa cenama: 69.5$-50GB,139.5$-100GB...12115$-10TB godišnje.

Postoji još mnogo,mnogo provajdera online storage usluga,ukoliko imate neki dobar predlog slobodno ga iznesite.;)
 
Poslednja izmena:
Box.net - nudi free korisnicima 5GB prostora,stim da single upload file ne moze biti veci od 25mb,sto znaci da ste u slucaju vecih fajlova primorani na "cepkanje"
Vrlo lak za koriscenje i share-ovanje ali los za upload u smislu ako spremite vise fajlova za upload na 3-4 ce vam se "zaglaviti" sto znaci da konstantno morate da pratite rad.
Podrska za sve OS i za Android.
 
Poslednja izmena:
Imao sam problema sa Box.net, nekako nisam bio zadovoljan. Posle sam poceo sa mediafire, mada ponekad koristim Google Docs, kako kad :) .
 
Meni se google docs cini kao odlicno resenje za ljude koji koriste vise google servisa a ne samo google docs,npr odlicna stvar je Picasa+Google Docs za cuvanje fotografija, jeste da je mali kapacitet za free korisnike ali za 5$ godisnje se moze dobiti 20GB sto stvarno nije puno para. Mene pre svega privlaci cloud za cuvanje fotografija jer mi se vise puta desilo da uslek nekog spleta okolnosti,pad sistema,otkazivanje HDD-a izgubim gomilu slika koje su mi bile mnogo vazne... Ovako cu biti siguran da su na pravom mestu i da su sigurne. Medjuti kao fino resenje za fotografije se namece i SkyDrive 25GB prostora... Tako da se jos uvek nisam odlucio.:)
Naravno za ostale stvari tu je dropbox.:)
 
Da li ijedan od predloženih servisa omogućava sledeći scenario:
1) Aploudujem fajl
2) Dobijem link (ili neki guest pass)
3) Link/guest pass pošaljem trećoj strani da može da svuče taj moj fajl (i samo njega)?

U principu, nešto što su pre nudili ovi pogašeni servisi (Rapid, MU, MS...)
 
Za to mozes koristiti Dropbox ili Google docs.
 
Da li ijedan od predloženih servisa omogućava sledeći scenario:
1) Aploudujem fajl
2) Dobijem link (ili neki guest pass)
3) Link/guest pass pošaljem trećoj strani da može da svuče taj moj fajl (i samo njega)?

U principu, nešto što su pre nudili ovi pogašeni servisi (Rapid, MU, MS...)

i wuala ovo dozvoljava. Mada ih nisam dugo koristio....
 
Probao sad GoogleDocs (posto imam gmail) i radi. Jos samo da mi potvrde ovi sto im saljem da je sve bez anomalija :)

Hvala!
 
Android korisnici već neko vreme na Box.netu imaju besplatno 50 GB prostora.

Njega i Dropbox koristim najviše, jer svaki ima nešto što onaj drugi nema. Npr. Box Simple Share (PC aplikacija) omogućava vrlo brzo snimanje dela/celog ekrana kao .png fajla i njegovo snimanje u cloud.

Dropbox, sa svoje strane, ima neprimetan i nenametljiv interfejs, koji mi savršeno odgovara.
 
Dropbox koristim za backup podataka u firmi a i privatno mi je odlican jer je podrzan na Android/iOS sistemima. Skydrive mi sluzi za skladistenje slika i videa jer ima daleko veci prostor (25GB) od Dropbox-a.
Inace Apple je hteo da kupi Dropbox svojevremeno ali se nisu dali ;)
 
Poslednja izmena:
Nijedan od ponudjenih, imam svoje servere koji su virtualizovani i koristim sopstveno resenje koje generalno radi kao dropbox.
 
Hajde malo detaljnije koji tip servera si zakupio, koliko novca i kako si odradio virtuelizaciju
 
Hajde malo detaljnije koji tip servera si zakupio, koliko novca i kako si odradio virtuelizaciju

To je usluga koju pruzam firmama na svom cloudu baziranom na XEN-u. Kako, sta i gde je know-how koji se placa :)
 
Nemas pojma koliko si pomogao ljudima dajuci im beskorisno parce informacije :D
 
Ali ga dobijaju free i može da im bude polazna osnova

p.s.
Pošto se otišlo u debeli off zadnje 4 poruke bi mogle da se brišu:d
 
Probao bih neki Virual Cloud Desktop ako neko ima da preporuci?
 
Sky Drive takodje ima mogucnost sinhronizacije 5GB od ukupnih 25. Mana - nema zvanicne android aplikacije, jedino Windows Mobile. Nezvanicne aplikacije postoje.
 
Da li ijedan od predloženih servisa omogućava sledeći scenario:
1) Aploudujem fajl
2) Dobijem link (ili neki guest pass)
3) Link/guest pass pošaljem trećoj strani da može da svuče taj moj fajl (i samo njega)?

U principu, nešto što su pre nudili ovi pogašeni servisi (Rapid, MU, MS...)

Za manje fajlove nema jednostavnije i brze od ovoga http://getcloudapp.com/
Prevuces fajl na ikonu i kad se zavrsi upload link ti je u clipboardu, ostaje paste gde hoces...
 
^^ Zar ovo nije iskljucivo za os x?


Da li ijedan od predloženih servisa omogućava sledeći scenario:
1) Aploudujem fajl
2) Dobijem link (ili neki guest pass)
3) Link/guest pass pošaljem trećoj strani da može da svuče taj moj fajl (i samo njega)?

U principu, nešto što su pre nudili ovi pogašeni servisi (Rapid, MU, MS...)

Dropbox. Imas public folder i tu stavljas sve sto hoces da drugi mogu da skinu.
 
Da vaskrsnem temu iz pepela, kako ne bih pravio drugu... Imam jedno pitanje. Naime, da li postoji mogućnost da jedan te isti folder (i njegove potfoldere) sinhronizujem i sa Google Drive-om i sa SkyDrive-om, tj. da na oba clouda imam isti sadržaj, koji se međusobno sinhronizuje? Napravim ili izmenim dokument na svom PC-ju, to se automatski baci i na jedan i na drugi servis. Ili, uslikam nešto WP8 telefonom, to se automatski aploaduje na SkyDrive, sinhronizuje sa folderom na PC-ju i odatle aploaduje na Google Drive... i vice versa.

Nadam se da me razumete, a želja mi je da sve važne stvari imam istovremeno na sva tri mesta (PC, Android, WP8), uvek dostupne i ažurne. Peške rešenje je da imam dva identična foldera na PC-ju (Drive i Skydrive) koja se sync-uju, ali to je varijanta koja ždere prostor, pa bih to da izbegnem.
 
Kako je spor Skydrive postao, uzas. Je l' i vama?
 
Nazad
Vrh Dno