Šta je novo?

Joystick preporuka

Wahad

Slavan
Učlanjen(a)
22.09.2005
Poruke
3,995
Poena
410
Poslednja izmena:
Ja sam se nedavno nesto zavaravao da hocu da kupim joystik pa su u uzi izbor usli Saitek Aviator ili Thrustmaster T Flight Hotas Na zalost kod nas su ovi modeli oko 50e ali napolju bi trebali ispod 40. Treba pogledati i Logi Force 3D. U principu, ako vec pucas pare onda gledaj da moze palica da mu se uvrce zbog rudder kontrola i da ima neki poseban pot za gas
 
Ovaj cyborg što sam stavio gore može da se uvrće palica, za logitec i ostale ne znam. t-hotas je poprilično jeftin preko pa mi je čudno. Inače drug mi šalje iz engleske tako da mogu da izaberem do nekih 40-50€ max.... Za logitech 3d force pro ne znam da li se uvrće palica, ali mi izgleda najčvrstije od svih osatlih
 
Ma kakvi saiteci i ostalo,uzmi logiteca i zavrsi posao.Pricam ti sto ja imam taj 3d pro.Mogu ti reci sto se tice kvaliteta neprevazidjen.Kad ga kod mene deca nisu uakala do sada sta da ti kazem.Za igranje imas i previse na njemu funkcija tako da ne verujem da ces i ovo upotrebiti.
 
Logitech Extreme 3D Pro je odlican dzojstik, ergonomski oblikovan, pregrst dugmica, POW hat, throtle i twist handle. Imam ga vec nekih 4-5 godine i prezadovoljan sam. Ali definitivno se ne isplati uzimati obzirom da Force 3D Pro kosta skoro isto (ista platforma, samo sto ima FF i aluminijumski okidac).

@wahad

Ono 3D u nazivu dojstika znaci da ima twist handle, tako da slobodno uzimaj Force 3D Pro.
 
Poslednja izmena:
I ja se pridruzujem potrazi, i sve mi se cini da ce zbog avioncica malo porasti potraznja za palicama uzitka :D

Jesi Wahade pazario nesto?
 
Logitech Extreme 3D Pro solidan, ali samo izvana.
Koristi trimere, koji se u elektronici koriste, da se podesi neki otpor
a nikako za konstantno okretanje.
Sloj grafita je previse tanak, i brzo se pojede, a onda nastaju spajkovi,
skokovi i to posebno oko centra jer se tu najvise pomera.
Evo kako izgleda ta inzinjerska majstorija.

logitech_joystick_11.jpg


Pored toga gimbal ( mehanika,belo na slici ) je od dosta meke plastike,
koja se dosta brzo pojede trenjem pa nastaje luft u centru.

Mozda najbolja preporuka u toj klasi bi bio saitek cyborg evo ako jos moze da se nadje negde.
Bar ima solidne potenciometre i pokazao se kao dugotrajan.

saitek_potentiometer4.jpg


Thrustmaster T.16000M mozda, jer koristi Hall senzor, ali kada mu se gimbal
rasklima moze da se baci.

Jedina prava preporuka u toj klasi bio bi Defender Cobra M5,
ali na zalost za sada ga ima samo u Rusiji.

cobram5.jpg


defender2a.jpg


Koristi magneto rezistore, koji su bolji od hall senzora(linearnost),
mehanika mu je slicna kao kod CH joysticka, a prodavati ce za njega
metalnu mehaniku king cobra.
 
Poslednja izmena:
Hvala timmi, odlican info.

Da li mislis da je bolji SAITEK Cyborg F.L.Y. 5, ili Aviator, cena je slicna?

Tu je negde i THRUSTMASTER T.Flight Hotas X sa cenom, pa mislim da ce biti nesto od ova tri, samo kada bih znao koji ima najkvalitetnije komponente.
 
Stvarno mi je tesko reci koji je bolji, ali bih THRUSTMASTER T.Flight Hotas X
izbacio iz uzeg izbora.
Aviator nije los, ali mu je ergonomija, bar po meni losa.

FLY 5 je koliko sam video samo preimenovani Cyborg X, i glavna mana im je
sto su mnogi prijavili luft oko centra kod novih joysticka, ali to ne bi trebalo
da pravi problem u npr. WoWP.Potovi su standardni za Saitek.

Thrustmaster T.16000M je vrlo precizan dok je nov zbog senzora,
ali mana su mu dugmici koji su nesto kao na daljincima,a i sve ostalo
je pojeftinjeno do maximuma.
Ali trajace bar godinu dana, dobrano su podmazali gimbal :)



Jednostavno, oni ne zele da naprave kvalitetan entry level joystick,
jer im se to, valjda ne isplati.A cena po meni uopste nije mala,
nije to neka svemirska tehnologija.
Ovaj Hall senzor u Thrustmasteru kosta 3 $ na 2000 komada,
a potovi u Saiteku su sigorno manje od 0.5 $, tu je jos neki kontroler
od par $ i to je sve.
Zato sam i naveo ovu Cobru M5, kosta ~40 e, nadam se da u Evropi nece biti vise od 50, mada bi realno mogli da stave 70-80 e.

A Wahad bi mogao da razmisli i o ovoj varijanti

http://www.ebay.co.uk/itm/Saitek-cy..._JoysticksJoypadsGamepads&hash=item19ce54714c

Ne verujem da bi se zapadnjaci blamirali za 10 funti, pise " ko nov",
ja sam tako resio problem joysticka i stvarno je bio nov ;)
 
Pošto sam našao FreeSpace Source Code Project koji omogućava igranje meni fantastične Freespace 2 svemirske simulacije u novom engineu, na velikim rezolucijama i sa znatno unapređenom grafikom (letjelice, efekti, nebule...) a kojeg sam nekad dva puta prešao igrajući na tastaturi i pošto nikad nisam imao joystick zanima me kako bi bilo igrati na njemu. Našao sam i Freespace 1 konverziju koja se igra u unapređenom FS2 engineu a nekidan je izašao i Wing Commander Saga (fan made Wing Commander besplatna konverzija na FS2 osnovi koju su pravili deset godina) pomislio sam da bi se možda isplatilo konačno probati igrati to na joysticku.

Pa mi trebaju preporuke, ovde kod mene je slaba ponuda ali bi mi mogao prijatelj donijeti iz Beča, samo da se odlučim za model.

Logitech Attack 3 (21 €)
Logitech Extreme 3D Pro (32 €)
Logitech Force 3D Pro (48 €)

Ovaj zadnji je prilično skup, i ako se ne varam samo on ima force feedback, mada ne znam koliko mi se isplati samo zbog FF ići na njega.

Kakav je ovaj Logitech Extreme 3D Pro?
Logitech Attack 3?

Nešto drugo?

Zanima me opšta kvaliteta, preciznost, prijatnost u radu, ležanje u ruci.


Nisam zagriženi ljubitelj simulacija i neću puno koristiti joystick već prvenstveno da odigram ove svemirske simulacije.
 
Nasao sam polovan Saitek Aviator AV8R-02 (Xbox and PC verzija) za neke smesne novce, skroz ok radi posao.

Fora je sto na sajtu Saiteka imaju da se skinu driveri za AV8R ali su samo za 01 verziju, odnosno PS/PC varijantu, pa da postedim potencijalne buduce vlasnike cimanja, driveri ne prepoznaju 02 verziju (Xbox/PC).
Znaci ovaj joystick windows prepoznaje bez ikakvih drivera, i instalira ga kao "Xbox 360 controller for windows class", a sva podesavanja i kalibracija se vrse iz devices and printers grupe.

Prvi ustisci o joysticku - za 1500 dindzi koliko me izasao prilicno sam zadovoljan, osim sto bi mu mozda malo veca tezina dodala na ozbiljnosti.
Tastera sasvim dovoljno za moj ukus, 10 komada, pov swich, jos jedan pov dole koji se moze mapirati kao dodatni tasteri, sve u svemu za WoWp i vise nego doboljno. :)

Inace, dok sam trazio sta da uzmem naleteh na ovaj oglas, pa mozda nekome zatreba - X52 Pro za 7000din:
http://www.kupujemprodajem.com/x52-pro-saitek-1765392-oglas.htm
U kakvom je stvarno stanju ne znam, meni je delovao zanimljivo sa ozbirom na cenu novog, mozda neki ljubitelj letenja ceka bas ovako nesto :wave:
 
Evo par fotografija Defendera
 

Prilozi

  • uploadfromtaptalk1395156782954.jpg
    uploadfromtaptalk1395156782954.jpg
    50.8 KB · Pregleda: 124
  • uploadfromtaptalk1395156812407.jpg
    uploadfromtaptalk1395156812407.jpg
    49.9 KB · Pregleda: 114
  • uploadfromtaptalk1395156859749.jpg
    uploadfromtaptalk1395156859749.jpg
    46.6 KB · Pregleda: 102
U sličnoj sam situaciji, samo što znam šta ću učiniti samo je pitanje da li tokom sledeće nedelje ili ću čekati kasnije tokom godine.
Realno nemam vremena da igram igre koje koriste džojstik :(.

Stanje u Srbiji je očigledno jako loše. Em je ponuda nikakva, a tek cene :S:…

Jedna opcija je da se kupi iz NR Kine Litestar PXN-2133. Vidi se iz aviona koji model je poslužio kao inspiracija ;).

Druga opcija su Thrustmaster modeli od preko, ali ih tamo jedva ima, a ovih novih modela uopšte nema!

Thrustmaster T.16000M od preko, al‘ mu je cena po meni prenaduvana (poslednje zalihe). Jako star, ali sasvim ok model.
Thrustmaster T.16000M FCS (postoji i HOTAS verzija, može se i posebno kupiti kao dodatak) ako imaš nekog da ti donese iz Germanije
ili tako neke zemlje. Taj ću sigurno kupiti, samo je pitanje još kada.
 
U sličnoj sam situaciji, samo što znam šta ću učiniti samo je pitanje da li tokom sledeće nedelje ili ću čekati kasnije tokom godine.
Realno nemam vremena da igram igre koje koriste džojstik :(.

Stanje u Srbiji je očigledno jako loše. Em je ponuda nikakva, a tek cene :S:…

Jedna opcija je da se kupi iz NR Kine Litestar PXN-2133. Vidi se iz aviona koji model je poslužio kao inspiracija ;).

Druga opcija su Thrustmaster modeli od preko, ali ih tamo jedva ima, a ovih novih modela uopšte nema!

Thrustmaster T.16000M od preko, al‘ mu je cena po meni prenaduvana (poslednje zalihe). Jako star, ali sasvim ok model.
Thrustmaster T.16000M FCS (postoji i HOTAS verzija, može se i posebno kupiti kao dodatak) ako imaš nekog da ti donese iz Germanije
ili tako neke zemlje. Taj ću sigurno kupiti, samo je pitanje još kada.

Sta mislis kakav je ovaj Thrustmaster T Flight Stick X? Navodno ga ima kod nas za malo manje od 5000 din..
 
HOTAS verzija tog modela je bila jako popularna uz određene mane koliko me sećanje služi, kad sam tražio.
To je praistorijski model iz 2007... Pročitaj komentare kupaca, ima ih puno.

Znam da je novi model (T.16000M FCS) model apsolutno superioran.

Kol'ko para tol'ko muzike ;).
 
Nazad
Vrh Dno