Šta je novo?

Prijem novca

SuperStarr

Moderator
Super Moderator
Učlanjen(a)
25.07.2002
Poruke
9,414
Poena
1,025
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD X4 @ 3,5Ghz
Matična ploča
GA-990FXA-UD3
RAM
32Gb DDR3 @ 1666Mhz
GPU
Strix RX480 8Gb
Storage
256Gb 850Pro + couple of AliExpress SSD's
Zvuk
Creative
PSU
Zalman ZM600-HP (Heat-Pipe :) )
Kućište
Alexander Weiss (glass front + glass side)
Monitor
AOC 32" IPS
Miš & tastatura
G602 & Drevo 87 key (Red Switch)
Mobilni telefon
Moto G9 Plus
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Nisam znao kako da postavim naslov teme, ako imate bolji predlog slobodno preporučite...

Radi se o tome da imam priliku da uradim neki posao za nekoga ko ne živi ovde.
Kako on meni može da plati za tu uslugu?
Šta treba da imam (karticu ili samo račun) i kako da izvršimo tu "transakciju"?

Čovek mi spominje: moneybookers, VISA, PayPal, MasterCard ali ja sam totalni duduk za "ovakav vid transfera novca". :)

:wave:
 
moneybookers ti je dovoljan. za otvaranje racuna moras imati VISA karticu koja radi na internetima.

Otvoris nalog na Srbiju, potpuno legalno i verifikujes karticu i adresu i moci ces bez problema da saljes i primas uplate kao i da povlacis novac na svoju visa karticu odnosno devizni/dinarski racun vezan za nju.

Tp ti je najjeftinija i najlaksa opcija.
 
Ima li veze u kojoj banci da "uzmem" takvu VISA karticu (ima li razlike u "održavanju računa" i slično?) i šta mi je potrebno za tako nešto?
Šta je "Tp"? :)
 
Preko MB ces imati neke troskove - daleko najjeftinije resenje za tebe (znaci 0din) je da ti novac stigne wire trasnferom. Otvoris racun u bilo kojoj banci (devizni, u valuti u kojoj ocekujes priliv - check in racune tog tipa sve banke otvaraju za dz., a odrzavanje racuna se ne placa) i zatrazis swift instrukcije, koje onda posaljes onome ko ti placa. On sa time ode u svoju banku i posalje lovu. Skinuce mu 10-30e za uslugu swifta, ali taj novac ce nakon uspesne transakcije biti vracen na njegov racun. Svi srecni :)
 
MoneyGram - Volksbank... Minimalna provizija, covek uplati, javi ti kod i maltene odmah mozes podici sa licnom kartom! Bez racuna, kartica itd. Nema bolje!
 
Radio sam neki posao za lika iz Miamia (tj nas lik a drzi tamo firmu). Njegova sestra,koja zivi ovde, ima duplikat njegove kartice. E sad nisam vidjao takvu karticu, Western Union MasterCard Debit, i na uplacenih 100 dolara, provizija je bila nekih 5 dolara,sto po meni i nije mnogo. Pare sam uspeo da podignem jedino na Intezinom bankomatu
 
MoneyGram - Volksbank... Minimalna provizija, covek uplati, javi ti kod i maltene odmah mozes podici sa licnom kartom! Bez racuna, kartica itd. Nema bolje!

Takodje preporuka za MoneyGram. I ja sam dizao u Volksbank, a moze jos i u Alpha i Agrobanci da se digne.
Procedura je po meni laksa i kraca nego kod Western Uniona ( citaj cekacu jos 5 minuta ili necu cekati;), no najbitnije je da su provizije nize i na tu kartu bi trebalo igrati.

Naravno moze i bank wire, al krastavac pare su uvek hitne pa ako ne mozes 5 do 7 radnih dana da cekas, MG je dobro resenje.
 
Preko MB ces imati neke troskove - daleko najjeftinije resenje za tebe (znaci 0din) je da ti novac stigne wire trasnferom. Otvoris racun u bilo kojoj banci (devizni, u valuti u kojoj ocekujes priliv - check in racune tog tipa sve banke otvaraju za dz., a odrzavanje racuna se ne placa) i zatrazis swift instrukcije, koje onda posaljes onome ko ti placa. On sa time ode u svoju banku i posalje lovu. Skinuce mu 10-30e za uslugu swifta, ali taj novac ce nakon uspesne transakcije biti vracen na njegov racun. Svi srecni :)

Malopre sam došao iz Rajfajzen banke koja mi je u komšiluku i gde uveki idem... i razgovarao sam sa 1 zposlenim.
Za ovu vrstu transfera mi treba potvrda da sam bio tamo odakle je lova uplaćena?!?
A za sve druge (preko računa), čovek mi kaže da bih morao da platim porez na uslugu?!?
Dakle, sad ispada da mogu samo MB, WU i MoneyGram za koji se nisam informisao...
lazo, u koju banku da idem za "wire transfer" (jel to o čemu si pričao wire transfer)?
 
Poslednja izmena:
Kod Faf-fajzena se placa 0,4% na prijem novca na devizni racun (doznaka). Potpisaces i izjavu zbog cega ti je poslat novac. Po knjizenju, novac je na raspolaganju.

Kod drugih banaka ovih 0,4% (npr. UBB) provizije nema, ali traze ugovor izmedju tebe i tog pravnog lica koje ti salje. Ako je posiljalac fizicko lice, ugovor ne treba. Opet potpisujes izjavu sto ti se salju pare...
 
Malopre sam došao iz Rajfajzen banke koja mi je u komšiluku i gde uveki idem... i razgovarao sam sa 1 zposlenim.
Za ovu vrstu transfera mi treba potvrda da sam bio tamo odakle je lova uplaćena?!?
A za sve druge (preko računa), čovek mi kaže da bih morao da platim porez na uslugu?!?
Dakle, sad ispada da mogu samo MB, WU i MoneyGram za koji se nisam informisao...
lazo, u koju banku da idem za "wire transfer" (jel to o čemu si pričao wire transfer)?

Ja wt-om dizem lovu u SOGE ne zato sto su najbolji (najgori su) vec zato sto su prvi to omogucili pre 10-ak godina, a ja lenj da promenim. Samo jednom su mi trazili ugovor (posto mi lovu salje pravno lice), to pravno lice i ja smo napravili online ugovor, elektronski ga potpisali to sam odneo u banku, oni gledali belo, ali prihvatili i vise me nista ne pitaju. Pre toga sam par puta potpisao izjavu.

Ovo za porez je u teoriji tacno - da je po PS-u trebalo bi da platis PDV + dodatke za penziono i zdr. osiguranje, sto dodje skoro 40% od sume koju ti salju. Sve to bi trebalo da samoinicijativno platis u roku od 15 dana od prijema novca. Sve ovo vazi bez obzira na koji nacin primas novac.

Ako suma koju dobijas nije prevelika, ne treba da brines za ovo sto sam gore napisao. Velika suma, tj. suma koja pali radare je 10ke, takve transakcije banke po zakonu moraju istog dana da prijave poreskim organima. Za sume do par ke ne treba da brines ich :)
 
Poslednja izmena:
Ovo za porez je u teoriji tacno - da je po PS-u trebalo bi da platis PDV + dodatke za penziono i zdr. osiguranje, sto dodje skoro 40% od sume koju ti salju. Sve to bi trebalo da samoinicijativno platis u roku od 15 dana od prijema novca. Sve ovo vazi bez obzira na koji nacin primas novac.

Placa se 10% poreza na prihode ukoliko u toku kalendarske godine ostvaris prihode vece od:
(trostruka prosečna mesečna plata u Srbiji za tu godinu - (PIO - zdravstveno)) * 12 meseci
 
Placa se 10% poreza na prihode ukoliko u toku kalendarske godine ostvaris prihode vece od:
(trostruka prosečna mesečna plata u Srbiji za tu godinu - (PIO - zdravstveno)) * 12 meseci

To ti je porez na extra prihod i dolazi na red ako predjes odredjenu sumu. Oni doprinosi koje sam ja spomenuo dolaze na red pre toga, tj. odmah. E sad, ako sa onih circa 60% primljenog novca predjes granicu, placas i extra porez.
 
Nadji nekoga sa pausalnom radnjom ili MB/PP nalogom da ti zavrsi to. Za sitne sume se ne isplati zamlacivati se sa nasim bankama :)
 
Porez na prihod, hmm zaista sam to prevideo :)

Jel nase banke mogu da kontrolisu bas svaki unos deviza u zemlju, citaj i preko WU,MG.

Koliko Eur ne sme da se prekoraci u toku godine da bi se izbegao porez?

Sta je sa parcijalnim slanjem jel se to kumulativno ili posebno gleda?
Thx
 
To ti je porez na extra prihod i dolazi na red ako predjes odredjenu sumu. Oni doprinosi koje sam ja spomenuo dolaze na red pre toga, tj. odmah. E sad, ako sa onih circa 60% primljenog novca predjes granicu, placas i extra porez.
ЗАКОН О ПОРЕЗУ НА ДОХОДАК ГРАЂАНА
Порез на доходак
Део трећи
ГОДИШЊИ ПОРЕЗ НА ДОХОДАК ГРАЂАНА
Доходак за опорезивање
Члан 87.
... и даље

Baci i ti pogled Vatrogasac, da se ne petljam u objasnjavanjima ;)
 
Porez na prihod, hmm zaista sam to prevideo :)

Jel nase banke mogu da kontrolisu bas svaki unos deviza u zemlju, citaj i preko WU,MG.

Nisu tu bitne banke, boli njih uvo dok god dobijaju proviziju. Vazni su poreski organi a oni mogu da imaju uvid u bas sve posto sve ide na tvoj JMBG. Bas sve - video svojim ocima u kancelariji doticnih ne tako davno. No, nece se truditi ako sume nisu nerealno visoke za nase uslove. U nekom slobodnom prevodu, to znaci da se za par ke mesecno ne pale radari, ako ukupna suma godisnje ne predje iznos za extra porez tj. porez na dohodak gradjana (to je ono sto bmibmc spominje). Ako suma predje taj iznos, onda si u obavezi da prijavis prihode i platis tih 10%. Cak i u toj varijanti, a ako prekoracenje nije preveliko, radari se ne pale. U svakom slucaju mogu ti na razne nacine naplatiti porez (realna situacija je od 0-90%). Zvuci komplikovano zato sto i jeste.

Koliko Eur ne sme da se prekoraci u toku godine da bi se izbegao porez?

U teoriji, porez ne mozes da izbegnes - prvo ti sleduje onaj koji se placa mesecno, a na kraju i porez na dohodak gradjana ako predjes neku sumu. Ne znam cifru za ovu godinu, ali mora biti preko 2ke mesecno posto se svake godine ta cifra samo povecava.

Sta je sa parcijalnim slanjem jel se to kumulativno ili posebno gleda?
Thx

PDV i doprinosi idu parcijalno, onda kad pare stignu (tj. u roku od 15 dana), a extra porez ide kumulativno na razliku ukupne sume i neoporezivog dela.

@SuperStarr
Porez se moze izbeci i ako nasa zemlja ima ugovor o izbegavanju duplog oporezivanja sa zemljom iz koje ti stize lova. Gledao sam tu listu i na njoj nema zemalja koje su interesantne za ovo sto mi radimo (US nije tu, recimo). Pogledaj na toj listi sa kime mi imamo takav ugovor, mozda ces imati srece.
Ako su prilivi planirani na duze staze, mozda ti se isplati da otvoris radnju na svoje ime. Kao sto rece alfaunits, bio bi pausalac, sto povlaci mogucnost da dizes 100k dinara dnevno na ime materijalnih troskova, bez ikakvog pravdanja istih, sve do sume od 4 miliona din za 2011. U prevodu, ako imas posao za koji ti placaju nesto preko 3ke mesecno, sa pausalnom radnjom na svoje ime bi bio 100% pokriven. Jedini minus je sto ces pare realno dizati u dinarima (za devize bi morao da pravdas razlog).
Ako se radi o jednom poslu, koji je ujedno i jedini u ovoj godini za koji bi ti platili iz inostranstva, samo je bitno da suma bude manja od 10ke. Ako je veca, podeli u dva manja dela. Ja bih tako uradio ... i mirno spavao.
 
^ Jesi li siguran? Koliko ja znam, tu ima par granica, do 4 pausalac bez PDVa, preko 4 do 5 recimo nije pausalac (tj. vodi knjige), a preko 5 ulazi u sistem PDVa. Te granice se menjaju svake godine, cini mi se da je za proslu godinu granica bila 3 mil za ulazak u sistem PDVa.
 
hehe procitah ja onaj zakon gore al ne nadjoh konkretno- koliko covek sme da unese deviza u zemlju za godinu dana, a da ne bude oporezovan.
koliko mi je poznato na aerodoromu moze da se ponese 10.000eur, a da se ne prijavi tako da verujem da je ista stvar i sa ovim sto sam pitao al ajde da potvrdim.

Btw korisni saveti ,)
 
Formalno i prihod od 1 dinara moras da prijavis i platis porez na isti.
Sto znaci i da dobijes 100e i 1000e i 100000e ti formalno treba to da prijavis.
Iskreno za 100e mislim da ce te i vratiti iz poreske i reci da se "ne zahebavas", ali za ove vece je vec drugo :)
 
Kakav je slučaj sa NVO?

Da li je nekome poznato na koji način njima leže uplata iz inostranstva? Video sam da neki imaju deviznje račune sa SWIFT-om
 
Gledah na nekoj prezentaciji - na isti nacin kao i obicnim firmama :D Jedina razloga je poreski tretman dobiti.
 
A za sve druge (preko računa), čovek mi kaže da bih morao da platim porez na uslugu?!?
Moja sestra od pre par meseci radi za stranu firmu (tj, nemačka firma je otvorila ogranak u Bg) kao honorarac. Nije prijavljena na biro, ne plaćaju joj doprinose (PIO/zdravstveno itd), ima potpisan ugovor na engleskom jeziku (ne i na sprskom); a platu prima u Eur tako što je u Rajfajzen banci otvorila devizni račun, dala firmi boj računa/swift i sl, i oni joj svakog meseca uplate koliko je zaradila (radi na satnicu). Porez ne plaća nikome, valjda neće doći da joj naplate u nekom času :), a išla je na Biro (tj. nacionalnu službu za zapošljavanje), oni su joj rekli da ostaje nezaposlena i dalje, samo su joj u njen karton tamo upisali da radi honorarno...

E da, ako je u pitanju jednokratan posao (tj. jedna uplata), onda ti je lakše da odradiš na neki od već spomenutih načina, nego da otvaraš račun.
 
dali se placa porez ako se kladim u stranim kladionicama i ako naprimer zaradim 24.000eura moram, li platiti porez mislim na godisnje 24.000e a isplata bude preko moneybookersa hvala
 
^ Da, po zakonu moras.

Mada je vrlo moguce da takva suma ne bi upalila radare (ne znam ovogodisnju granicu za extra profit, ali sam prilicno siguran da je visa od 24ke), pa mozes samo da cutis i uzivas. Cak iako je granica za extra porez tu negde, mozes da promenis nick u Tosa. Moje 2p...
 
A da malo na drugim mestima trazite pravne savete koji nemaju blage veze sa IT-em?:)
Pogotovu za nesto sto nije legalno.
 
Nazad
Vrh Dno