Šta je novo?

Naručivanje knjiga, klapa 2

Monk Psycho

Slavan
Učlanjen(a)
14.05.2007
Poruke
1,657
Poena
350
Moja oprema  
CPU & Cooler
i7 2600k scythe katana; i7 6700
Matična ploča
asrock z77 pro4; hp elitedesk 800
RAM
32;16
GPU
7950; intel integrated
Storage
spinning rust
Zvuk
integrale on both
PSU
seasonic 750w; hp elitedesk 200w
Kućište
fractal design arc xl; elitedesk 800
Monitor
dell p2414h
Miš & tastatura
logitech neka polovna
Ostale periferije
altec atp3
Mobilni telefon
Coolpad Cool S1
Pristup internetu
  1. Optički internet
Otvaram ovu temu zato što želim da naručim par knjiga preko amazon/ebay, i želim REAL life iskustva od ljudi koji su naručivali skoro (želim unapred da znam šta, kako, gde i koliko). Ono imaš pdf pa skini čitaj, mi ne znači ništa ne želim da nabijam i ovako veliku dioptriju.

Uf al' sam cranky :eyebrows:

Ako neko ima iskustva, pozitivna ili negativna nek napiše ovde možda će koristiti nekome
 
Pre 2 meseca sam narucio 8 knjiga ali sa www.bookdepository.com .
7 dzepnih izdanja i 1 tvrdo koricenu knjigu od oko 1000 str.
Knjige su stigle posle 20ak dana .
Nisam platio carinu ni porez , nikakvih dodatnih troskova nije bilo.
E sad postara je mrzelo da donosi sve odjednom pa je dzepna izdanja donosio 3 dana a tvrdo koriceno cudo sam dobio otprilike 2 nedelje posle dzepnih (mrzelo me da se bavim time gde je zaglavilo).
 
I ja sam narucivao sa bookdepository pojedinacne knjige, imaju odlicne cene i ne naplacuju postarinu.
 
Više nema Srbije u padajućoj listi na strani za naručivanje.
Njihov odgovor:

Dear *****,

I am terribly sorry but we are currently experiencing problems accepting Serbia orders due to technical issues. We are looking into this and aim to have this fixed soon.

Our apologies for any inconvenience caused.

Kind Regards,
Alex Keylock
Customer Advisor
 
Tu i dalje stoji, ali kad se dođe do samog naručivanja - cvrc!

bookdep.jpg
 
kad se logujem sa nalogom koji sam registrovao onda mi je vec popunjeno sa Serbia
 
Svaka cast za temu, i ja se kanim da pitam isto to vec nedeljama :). Ajde samo rascistite je l' moze da se narucuje ili ne? I cime se placa?
 
Čuo sam da naručivanje radi preko Kenny's-a. Besplatna poštarina, potrebno je izabrati kao zemlju Jugoslaviju, dodati Srbija i to je to.
Naručio sam jednu knjigu, javljam kad stigne!
 
Naručivao sam više knjiga u poslednjih 5-6 meseci, pa evo mojih iskustava.

1. Naručivanje sa Amazona.
- Imao sam 7-8 porudžbina. Sve knjige su dolazile u proseku za 20 dana (nekad malo ranije, nekad malo kasnije).
- Nikad mi knjige nisu carinjene, ali sam na neke pošiljke plaćao po 66 dinara, što je cena carinskog pregleda. U tim slučajevima su paketi bili otvarani i zalepljeni poštanskom žutom trakom, a na kutiji je stajao pečat "oslobođeno carine". Kada ne pakovanju nije bilo tragova otvaranja, niti pečata, u tim slučajevima nisam platio baš ništa.
- Amazon za slanje u Evropu naplaćuje $4 po paketu plus još po $4 za svaki predmet u njemu. Dakle, za naručivanje jedne knjige poštarina je $8, a za dve odjednom bi bila $12 itd.
- Sve knjige sam naručivao pojedinačno. Jedini put kad sam naručio dve knjige odjednom, taj paket mi nije stigao! Pisao sam Amazonu, refundirali su mi celi iznos, a kasnije su mi poslali mejl u kojem mi kažu da se paket vratio njima jer nije bila moguća dostava. Zaista ne znam gde je paket zaglavio i zašto nije došao do mene, jer sam na istoj toj adresi dobijao druge pošiljke od Amazona. Kasnije sam naručio te dve knjige odvojeno i obe su stigle bez problema.

2. Naručivanje sa Bookdepositoryja.
- Naručio sam 5 knjiga do sada. BD sve knjige šalje odvojeno, čak i kad se istovremeno naruče. Zato nemojte da se čudite ako vam budu dolazile dan-za-danom.
- Knjige stižu znatno brže nego sa Amazona. Ipak je UK znatno bliže od USA. Kad naručim obično im treba 2-3 dana da pošalju i još otprilike nedelju dana da stigne do nas. Dakle u proseku stižu za 10 dana od naručivanja.
- BD ne naplaćuje poštarinu, ali su obično cene nešto veće nego na amazon.com, pa dođe na isto (koliko košta nešto na Amazonu u dolarima, otprilike toliko je na BD u evrima, ali nema poštarine).
- Sa nalogom koji imate kreiran na bookdepository.com sajtu možete da se ulogujete i na .co.uk sajt. Važno: cene se razlikuju! Proverite za istu knjigu koliko košta i na jednom i na drugom sajtu, pa kupite gde je jeftinije.
- Što se tiče trenutnog izostanka Srbije sa padajućeg menija zemalja koje mogu da se izaberu, mislim da je to stvarno tehnički problem i da će ga rešiti. Mi koji imamo naloge od ranije, možemo da naručujemo u Srbiju i sad bez problema. Problem je za nove korisnike, ili one koji kupuju bez kreiranja naloga, jer u tom slučaju Srbije nema kao moguće zemlje za upisivanje adrese. Ali s obzirom da je Srbija i dalje na listi zvanično podržanih zemalja, verujem da će i ovo biti rešeno.
- Za carinu važi sve što sam napisao o Amazonu.

Za obe kompanije važi da svoje knjige šalju dobro upakovane.

Mislim da je dosta od mene. Ako imate još nekih pitanja, izvolite postavite ih i odgovoriću što pre.
 
Poslednja izmena:
Evo meni je ovo pre par nedelja stiglo sa Amazona:

(da, to su dve iste knjige)

Poslato direkt na moju adresu u BG, kurir doneo na ruke, bez ikakvih dodatnih troškova.

Takođe sam par puta kupovao na alibris.com, isto je stiglo na kuću bez dodatnih troškova.
 
Ja sam jedanput porucio 2 knjige sa UK Amazona i odrali su me na carini uracunavsi u osnovicu i postarinu. Na nekih 40 eura cene za obe knjige platio jos 20 carine.
 
Koje kartice koristite tj. koju bi mi preporucili da izvadim?
 
Evo ja da javim novosti. Knjiga poručena preko kennys.ie 19.8, poslata iz američkog magacina 30.8, stigla danas (13.9.).
Prepostavljam da stiže mnogo brže kada šalju iz svog magacina u Irskoj.

Nikakvih dodatnih troskova nije bilo, vrednost pošiljke je 14.33€.
 
Elem, nikako da stignem da otvorim Intesinu karticu, a namarecio sam se da kupim Igru prestola na engleskom.
Posto mi je to prva online kupovina, zamolicu vas za pomoc. Nasao sam ovu ponudu (hvala nickname za sajt).

Buni me sto nema Srbija vec samo SFRJ, a i zanima me kako da vidim kolika je postarina?
 

Prilozi

  • yuga.png
    yuga.png
    58.7 KB · Pregleda: 95
Bile su 2-3 firme u Beogradu, preko kojih si mogao da narucis knjige i da ih platis po "amazonskim" cenama. Tesko je poverovati da bas nijedna od njih ne radi vise.
Ja mogu da javim u roku od mesec dana (kad budem prikljucio svoj stari disk), ali ne cekajte mene - raspitajte se...
 
Knjižara " Mamut " u Beogradu naručuje knjige sa Amazona, bar je tako bilo pre 3 godine kada sam ja preko njih naručio nešto na engleskom jeziku.
 
Mamut je kanda propao, pa je sada Vulkan? ali to nije ni tema... radije bi da sam narucim.
 
I ja sam naručivao knjige 3 puta sa Amazona i sva tri puta su knjige stigle bez ikakvih dodatnih troškova.
 
Sa amazon.com.
 
Narucivanje 3 puta i nije neki uzorak. Ja sam narucivao barem 20-ak puta i bilo je sve ok dok nisu poceli da salju knjige DHL-om mada nisam trazio. Prvo je to poceo da radi Amazon.com a jedno pola godine kasnije i Amazon.co.uk. Kada sam ih zamolio da to vise ne rade posto imam dodatne troskove u tom slucaju, rekli da da oni odlucuju kako ce da salju a ako mi pravi problem da ne primim posilju koja ce onda da im se vrati pa ce da mi vrate pare. Problem je sto nema nekog pravila kako ce da ti posalju - nekad ide postom, nekad DHL (nekima su slali i UPS-om). Sad kada kupujem na Amazonu stavljam adresu ortaka iz USA pa mi on onda posalje.
 
Elem, nikako da stignem da otvorim Intesinu karticu, a namarecio sam se da kupim Igru prestola na engleskom.
Posto mi je to prva online kupovina, zamolicu vas za pomoc. Nasao sam ovu ponudu (hvala nickname za sajt).

Buni me sto nema Srbija vec samo SFRJ, a i zanima me kako da vidim kolika je postarina?
Verovatno mislis na SRJ? Nemoj da te to plasi, narucio sam par knjiga pre 2 nedelje sa www.bookshop.kennys.ie, kao drzavu naveo Jugoslaviju, i stiglo je. Ne verujem da ce biti ikakvih problema.

Uostalom napisao je covek :):
Takođe sam par puta kupovao na alibris.com, isto je stiglo na kuću bez dodatnih troškova.

E sad bih ja da se nadovezem na njegov post. Da li je bezbedno naruciti nesto ovako povece, kao sa linka koji je on naveo, zbog postarine a i samog transporta?
 
nesto sam video u novinama da je sada podignuta vrednost na 50E koja se ne carini....
 
Evo meni je ovo pre par nedelja stiglo sa Amazona:

(da, to su dve iste knjige)

Poslato direkt na moju adresu u BG, kurir doneo na ruke, bez ikakvih dodatnih troškova.

Takođe sam par puta kupovao na alibris.com, isto je stiglo na kuću bez dodatnih troškova.

Koliko si cekao kada si narucivao sa alibris.com?

I jedno pitanje nevezano za knjige: kada bi narucivao sa amazona a oni mi slali DHLom, da li dodatni troskovi pisu pre kompletiranja kupovine, ili kada mi stigne moram dodatno da platim? Kako da znam kada salju DHLom a kada ne? I kolike bi dodatne troskove mogao da ocekujem?
 
Ako trazis da ti posalju DHL-om (ne secam se kako se tacno zove opcija, valjda express nesto) placas koliko iznose troskovi DHL-a do Srbije. Ako ti oni posalju DHL-om a nisi trazio, ne doplacujes nista Amazonu. U kojim slucajevima se odlucuju da salju DHL-om, UPS-om itd. a da to korisnik nije trazio nije jasno tj. izgleda da ne mozes da znas.
U oba slucaja placas troskove spedicije kada stigne ovde. Za DHL-je bilo oko 2500 DIN pre par godina a za UPS mislim 8000. Plus PDV na cenu knjige i postarine (bez ovih njihovih gluposti). A dodatno je smaranje sto moras da uplatis, pa da im odneses original uplatinice pa tek onda dobijes svoj paket. Teoretski bi mogao da ne prihvatis da ti oni "pomazu" oko carinjenja i da to uradis sam. Mozda se javi neko kome je to uspelo.
 
Nisam bas najbolje razumeo, ako poslaju DHLom a nisam trazio, da li placam tih dodatnih 2500 ili ne? Zanimaju me konkretno odevni predmeti ispod cifre od 50e (znaci ne carini se). Mogu li nekako da narucim duks od recimo 50$ i da mi stigne za te pare+shipping koji je naveden na sajtu i koji vidim pre potvrde kupovine+eventualno pdv? Ili mogu da ga narucim bez te express opcije, oni posalju DHLom, stigne i moram da platim dodatnih 25e za koje cu tek da budem obavesten kada stigne na carinu?

Sto se tice PDVa, je l' on vazi za SVE posiljke, a meni recimo nije naplacen na knjige koje sam narucivao zato sto ih mrzi, ili ide sa carinom samo na posiljke koje se carine, tj. preko 50 evra?
 
Placas 2500 ali ne placas dodatne troskove koje bi platio Amazonu. Znaci izabrao si najjeftiniju varijantu, cena je oko 12 $ po paketu a oni ti poslali DHL-om ne doplacujes nista pri checkoutu. Da si sam trazio DHL platio bi Amazonu recimo jos 30-50 $. U oba slucaja ces platiti ovde dodatne 2500 kada stigne u Srbiju posto je to "usluga spedicije" koja nema veze sa Amazonom nego je neko ovde smislio kako da napravi pare iz nicega. Knjige su oslobodjene carine i na njih se placa samo PDV ako vrednost posiljke+postarina predje 50 EUR. Kod obicne poste cesto pustaju knjige i vecih vrednosti.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno