Šta je novo?

Dell U2412M IPS/LED

Igrom slučaja u šake mi je došao jedan primerak U2412M. E sada pošto posedujem HP ZR24W, lepo sam podesio dva teškaša jedan do drugog za korišćenje od par dana.

Gabariti: Dell je barem 30% lakši, 50% tanji i sa manjim postoljem koje omogućava okretanje monitora levo desno, što kod HP-a nije slučaj. Definitivno LED tehnologija doprinosi smanjenu težine i gabarita, ali po meni za ovolike monitore to i nije preko potrebno.

Izrada: Deluje OK, ali po meni za tu veličinu HP izgleda robusnije i uliva više poverenja na prvi pogled. Definitivno HP odnosi pobedu što se tiče završne obrade i kvaliteta upotrebljenih materijala.

Panel: Sa fabričkim podešavanjima DELL spaljuje zenice, pošto je osvetljenje namontirano na preteranih 75%. Posle podešavanja i testiranja dva, tri preporučena preset-a (TFT CENTRAL) postavljen je na 40% osvetljenja i 75% kontrasta. HP je inače podešen na 100% kontrast i osvetljenje na 25%.
Sa takvim podešavanjim očigledno je da LED čini svoje i da Dell ima značajno bolji kontrast. Boje su na oba panela tu negde, mada mi se čini da su na Dell-u malo prenaglašene. Uglovi gledanja su standardni za e-IPS i tu nema razlike između ova dva monitora. U testu crne takođe se vidi razlika i tu je definitivno Dell pobednik. Nije crna kao na 971p (što ne napraviše 24-ku sa tim panelom :wall:) ali je definitivno bolja nego na ZR24W. Probijanja/isijavanja ima na oba monitora u maloj količini uglavnom u donjem delu i jedva da je primetno.

Odziv: I u ovom segmentu je Dell uspeo da sustigne HP i generalno između ova dva monitora se ne primećuje neka razlika. Oba su odlična za igranje i gledanje filmova.

Probaću danas da nabavim neki dobar aparat da ih islikam, pa sami da vidite o čemu pričam :) Jedini problem je što moja GTX480 ne podržava igranje na dva monitora. Baš sam hteo da probam World of tanks u ovoj kombinaciji. Inače ivice na oba monitora su istih dimenzija i prilično su tanke, tako da bi igranje i sa dva monitora bilo moguće

Jos kad bi metnuo jedan tn medju njih, utisak bi bio jos jaci :).
 
Koji crni TN, takvi monitori ne mogu ni prag moje kuće da pređu. Zabranjeni dekretom.

Igrao sam se juče sa podešavanjim ZR24w u cilju približavanja kvalitetu slike 2412m. Uspeo sam možda još malo bolje da ga naštelujem, podešavanjem kanala pojedinačno, tako da sada jedino ostaje razlika u crnoj boji koja je i dalje definitivno bolja na Dell-u.
 
E samo da kažem, svaka svima čast svima koji na ovakvim (sa IPS panelom) monitorima, još na dijagonali od 24" igraju igre, pogotovo FPS :). Mene bi zabolela glava od "razmazivanja" tj. sporog odziva. Inače monitor verujem da je sjajan, i uzeo bih ga (ili onaj od 23") ali na žalost za mene nije zbog igara.
 
Jesi probao licno monitore? Jer ja takva iskustva sa modelom od 23" nemam, tj. igram se sasvim normalno :)
 
Stigao Dell U2412M na test, a tu mi je i fantastični Viewsonic VP2765-LED sa A-MVA panelom. Baš ću da ih uporedim jedan do drugog kada otpakujem Dell, ali znam da će A-MVA oduvati e-IPS po pitanju statičnog kontrasta i dubine crne boje, dok će e-IPS imati prednost u uglovima gledanja. Za tačnost boja ću isto morati da vidim, ali biće zabavno :)
 
45000 din. u xin-xin _hop-u, jesu li oni dobro stavili da mu je odziv 25ms(typ)? to nikako nije za sigranje.
 
Fazon, na Viewsonic sajtu različitih zemalja, pišu različite stvari. Na primer na http://www.viewsonic.com.au/ piše:

"Featuring leading display technology with 27” 16:9 widescreen, 1920x1080 maximum resolution and 1080p Full HD, VP2765-LED blows you mind with larger-than-life virtual reality. The exclusive 20,000,000:1 dynamic contrast and 5ms ultrafast response brings you great color accuracy and high level of picture details. Browse and edit, work or play, VP2765-LED is your best sidekick on joyful and creative quests."

Dok odmah ispod u specifikaciji piše: Response Time 25ms

Da li se misli na 5ms grey to grey, a 25ms white to black, opet mi je tu nešto čudno. Uzeh fotoaparat i pustih pixperan, a drugari i drugarice, biće da je ovo sporo za ozbiljan gaming:

img7118.jpg


MVA i PVA paneli nikad nisu bili poznati po brzini, kada ih uporedimo sa TN panelima. Ne mogu da kažem da je ovakav odziv potpuno očekivan, mislio sam da će u međuvremenu nešto uraditi povodom toga, ali još uvek ništa. Šta da se radi, za filmove i rad na desktopu je odličan zbog kontrasta i dubine crne boje, ali ko je osetljiv na ghosting... šta da vam kažem. Jeste malo veći off, ali kad smo ga već pomenuli :)
 
slobodno napisi sta god o VS-u, nece moderatori da zamere :D

da li je neko kupio U2412M iz PIN-a i da li moze da kaze koje je boje? Asbisov uvoz je siv iako na kutiji pise black, plus izgleda da svi dolaze sa americkim naponskim kablom sto je dosta zanimljivo.
 
Znam da je totalno OT ali ima li nekih vesti o VG2732m-LED kod nas, hoce li se uvoziti? Na stranim sajtovima je najavljivan u paketu saVP2765-LED, jeste da nije IPS ali sa 3ms bi trebao da bude odlican za gaming
 
Jesi probao licno monitore? Jer ja takva iskustva sa modelom od 23" nemam, tj. igram se sasvim normalno :)

Nisam imao prilike, ali vidim na testovima da je sporiji od TN panela a to je za mene sporo ;). Imao sam 2 dana VS 2453mh 2ms i nije mi baš prijao za igranje jer je to već dosta veliko za igranje meni, možda ne za sve ali za većinu igara koje igram. Da su brzi kao nekada CRT sigurno bi mi bio ok :D
 
slobodno napisi sta god o VS-u, nece moderatori da zamere :D

da li je neko kupio U2412M iz PIN-a i da li moze da kaze koje je boje? Asbisov uvoz je siv iako na kutiji pise black, plus izgleda da svi dolaze sa americkim naponskim kablom sto je dosta zanimljivo.

Dolaze sa odgovarajućim kablom :p samo što vi ne znate da gledate. Treba moalo bolje da se pregleda okolni stiropor i nađe se kabl za napajanje.

P.S. Hvala na kablu viška :)
 
Dolaze sa odgovarajućim kablom :p samo što vi ne znate da gledate. Treba moalo bolje da se pregleda okolni stiropor i nađe se kabl za napajanje.

P.S. Hvala na kablu viška :)

Ne dolazi. Ja sam dobio samo americki kabl. Srecom, nisam se cimao oko toga, jer sam imao kod sebe jedan u rezervi.
 
Nisam imao prilike, ali vidim na testovima da je sporiji od TN panela a to je za mene sporo ;). Imao sam 2 dana VS 2453mh 2ms i nije mi baš prijao za igranje jer je to već dosta veliko za igranje meni, možda ne za sve ali za većinu igara koje igram. Da su brzi kao nekada CRT sigurno bi mi bio ok :D

Ja sam presao sa T220 2ms GTG na U2412M 8ms GTG, ne vidim nikakvu razliku u brzini odziva. To sto pise na monitorima 2ms je cista reklama, ljudsko oko ne primecuje odziv ispod 10ms. Tako da ti je svejedno da li ima 2ms ili 6ms. U slucaju da imas Eagle vision, onda ovo za tebe ne vazi :D
 
Poslednja izmena:
Pa i na 971P si mogao da se igraš skroz OK, tako da taj VS-ov VA panel nije baš šampion brzine.
 
Možda negde i stoji/neko kaže da ljudsko oko u proseku ne primećuje ništa ispod 10ms, ali kako je onda npr na plasma TV-ima koji su deklarisani na 0,001ms slika mnogo fluidnija od recimo nekog prosečnog LCD TV-a koji je negde deklarisan na 4,ms? To se baš primeti na brzim scenama, gledao sam više puta... Kakogod ovo nema veza sa temom tako da prekidam :).
Drago mi je zbog vas ako ne primećujete razliku, voleo bih i ja da mi ne smeta. :wave:
 
971P je bio dosta spor u nekim situacijama a i pitanje je da li je zaista imao samo 6ms, u sta sumljam. inace, danas igre imaju dosta blura i post processing efekata tako da tek ponegde realno moze da se vidi kasnjenje. ali da sacekamo Gizmorov test Viewsonic-a i Dell-a.
 
Prekjuce sam uzeo Dell U2412M, za sad sam dosta zadovoljan samo imam jedan problem koji me malo iritira.
U game modu, monitor mi stalno kada se prikaze skroz tamna slika automatski spusta osvetljenje i odmah posle toga kod svetlije slike dize osvetljenje. Energy smart u opcijama je iskljucen. Kolko sam video na netu, ovo bi trebalo da uzrokuje Dellova aplikacija Powernap, ali ja je nemam instaliranu. Pa ako se jos neko susreo sa ovim problemom, bio bih zahvalan za resenje
 
Zvuči kao dinamičko osvetljenje. Izaberi neki statički profil.
 
Odmah sam se setio dynamic contrasta. Kad sam iskljucio tu opciju , sve je ok sada.
A ja sve vreme mislio da to ima veze sa nekim power opcijama.
Hvala
 
Video sam danas ovaj monitor (doduse, nije bio upaljen)... Pa nesto mi nije ostavio neki jak utisak... bio je sive boje i sav mi je nekako nestabilan i lagan... Ne znam... Izgleda jeftino... :(
 
obzirom da je LED i nije mu potrebna ne znam kakva robusnost. Dell-uje :)d) malo krhkije od ZR24w ali kada ga jednom namestis nece mrdati.
 
ma to za stabilnos opusteno ja sam gkledao po netu za moj monitor kako ga lik cimne kao da je od papira toliko lagano ga pomeri a ja moj ne mogu da odlepim od podloge
sto kaze Chinaski kad ga namestis nema on gde ;)
 
Pozdrav narode, pratim povremeno ovu temu, pa moram sada da se oglasim kada je doslo vreme za kupovinu novog monitor-a :D Posedujem Samsung 223BW vec preko 4 godine, monitor je zaista fenomenalan i nisam imao nikakvih zamerki do sada, osim mozda par kondezatora :) Razmisljam se da predjem na IPS, vidim sa jedne strane je hvaljena tehnologija, sa druge strane ima korisnika koji nisu bas nesto odusevljeni? Interesuje me prelaskom sa mog 223bw koliko cu dobiti na recimo Dell U2412M IPS LED ili Dell U2312HM LED IPS? Mada bi realno isao na U2412M iz razloga sto sam navikao na 16:10, a i prioritet mi je vise rad na racunaru, po neka igra.. za filmove imam tv. Bio
 
zavisi za sta ti treba, ja odavno ne koristim tn panel, al' meni treba verni prikaz boja zbog obrade fotografija,
a da se primeti razlika, primeti se poprilicno, samo nekad se to ne desi odmah kad ga izvadis iz kutije
nego je potrebna hardverska kalibracija
 
Pozdrav narode, pratim povremeno ovu temu, pa moram sada da se oglasim kada je doslo vreme za kupovinu novog monitor-a :D Posedujem Samsung 223BW vec preko 4 godine, monitor je zaista fenomenalan i nisam imao nikakvih zamerki do sada, osim mozda par kondezatora :) Razmisljam se da predjem na IPS, vidim sa jedne strane je hvaljena tehnologija, sa druge strane ima korisnika koji nisu bas nesto odusevljeni? Interesuje me prelaskom sa mog 223bw koliko cu dobiti na recimo Dell U2412M IPS LED ili Dell U2312HM LED IPS? Mada bi realno isao na U2412M iz razloga sto sam navikao na 16:10, a i prioritet mi je vise rad na racunaru, po neka igra.. za filmove imam tv. Bio

Ja sam imao bas 223BW (isto 4 god.) i pre nedelju-dve ga zamenio sa U2312HM (23").

Razliku u slici neces primetiti odmah. Otvorices ga, montirati, upaliti, reci sebi "mozda sam mogao pare dati na nesto drugo..". Malo ces se igrati sa bojama, osvetljenjem, mozda pogledati koji film, obrnuti koju igru - i neces se nesto oduseviti. Leci ces mozda cak pomalo dzangrizav. E onda posle par dana koriscenja ces poceti da primecujes RAZNE spektre boja i kontrasta za koje nisi znao ni da postoje, a kamoli da monitor moze da prikaze. Prvo ces misliti da se tripujes, da je to oduvek bilo tako.. zatim shvatis sta si propustao sve ovo vreme dok si bio na TN-u :d :d

Ozbiljno sad, razlike stvarno ima i primetices je. Kvalitet izrade je, po slobodnoj proceni, bar 5x bolja nego na starom Samsungu koji je jako voleo da krcka nocu dok spavam, hladno mu pa dok se ne smesti.. :D
24" (16:10) je bolja varijanta jer si (kao i ja) navikao na ratio a i prijatniji je za rad, tako da ako mozes da isfinansiras slobodno uzmi. Ghostinga nema tako da se mozes igrati bez problema. Jedino sto ce ti mozda smetati je IPS glow, ali i to samo na par dana dok se ne naviknes i ne treba da te brine.

Najbolje odes i vidis uzivo pa uporedis. Ali topla preporuka za oba monitora.
 
Nazad
Vrh Dno