Šta je novo?

Apple prosirio pristup AppStoreu na jos 33 drzave

Trgovina (tj uplata i isplata kratko rečeno) stranim valutama je regulisano zakonom o deviznom poslovanju. Nije dozvoljeno da se plaća devizama iz Srbije u inostranstvo ili da se primaju devize iz inostranstva na devizni račun u Srbiji ako to nije propraćeno dokumentima. Time se sprečava pranje novca i zloupotreba. Znači nije Apple krivac već naše "batice biznismeni" koji pošto-poto gledaju kako da ne plate dažbine već da oslobode keš na neki način. Zbog našeg mentaliteta je i uveden takav zakon.

Recimo, kada hoću da platim zimovanje u inostranstvu moram da tražim profakturu od pansiona, da odem u banku sa njom kao dokaz, otvori se nalog za devizno plaćanje i uzmu mi +1000 dinara za proviziju. Ako mi legnu neke pare na devizni moram da podnesem dokaze za šta su te pare (zavisi i od iznosa, za neke manje iznose 300-400 evra ne smaraju puno). Zato PayPal neće da radi još uvek jer bi bilo problema oko primanja novca i isplate na ruke.

Kartice prolaze pošto njima možeš da plaćaš u inostranstvu pa nije moguća zloupotreba kao kod transfera deviza.

Google ima lokalnu podršku godinama za Srbiju pa tako sve aplikacije i cene su izražene u dinarima i moguća je legalna kupovina.

Sve u svemu dokle god nije moguć nesmetan promet sredstvima u oba smera uplata/isplata procesori kartica i e-shop prodavnice neće da se bave nama. Ja ovo laički objašnjavam kao korisnik, nisam stručnjak pa ako ima stručnjaka neka se ubace.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno