Šta je novo?

Benchmark biciklistička sekcija

Pa vecinu delova mozes sam da prebacis pa ne znam kakav da si laik i ne treba narocit alat za to.

Prebaci tockove, sediste rucice menjaca, vilu ako mozes, menjace poskidaj sajle i odnesi nekome da ti prebaci pogon.

Dobar majstor ne proba, on je svestan potrebe i uradi...proba se ostavlja za bicikl koji se vozi do Ade, pijace i sl.

Zamislite da skacete iz aviona padobranom na kojem je nesto probano, radjeno alatom koji nije predvidjen za tu operaciju ili uradjeno da "drzi vodu" jer "majstor" drugacije ne zna... Moracu da snimim video na ovu temu [emoji2]
kad vec snimas video na temu majstora...

U BG bukvalno svega 3 servisa ima drzac na koji mogu da postave karbonski ram za servisiranje, ja verujem da je u unutrasnjosti jos gore...

Ti "majstori" nemaju ni osnovna sredstva za rad, pa recimo vecina njih nema alat za ispravljanje kuke nego se sluze nekim improvizovanim alatima.
Mogu samo da zamislim kako bi reagovali da dodjes da trazis zamenu pressfit patrone i sl.

Servisi su ocajni!
 
Poslednja izmena:
Haha +1 za ovo :D
Inace u Nisu naravno samo PB ima alat za tako nesto, ostali verujem ni da ne znaju sta je pressfit :D
Inace konkretno za pressfit sam pozajmljivao od njih kada sam hteo da menjam, ladno mi je majstor dao neotvoren alat... Niko nikada nije ni trazio takvu uslugu, a cena je bila nalepljena na kesi, ako se lepo secam oko 26k din cini mi se.
Za kuku takodje, mada to mi zavrsi majstor tamo za 10min, njje vredno cimanja kuci..

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Džabe da i ima alat kad 90% njih nema adekvatan stalak da fiksira Bajs na njega, pa stavljaju neke krpe i na razne načine pokušavaju da ga fiksiraju a da ga pri tom ne oštete.

Slobodno mogu da kažem da su ostali u nekom prošlom dobu.
Sav specifičan alat je skrpljen ili improvizovan.
Ok, može i tako, ali nema smisla da mi u bici servisu kasetu skida kineskim ključem filtera za ulje.

Što je najgore ne znaju ni koliko delovi koštaju pa misle da ultegra zadnji menjač košta 100€...znaci strasno.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ne razumem se mnogo u treking bicikle ali znam da je kenon uvek na ceni i mislim da je ovaj prodavac prilicno pouzdan. Cini mi se da ga pohvalise na cb forumu.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Nije previse...
ja sam pre par meseci trazio hibrid sa krutom vilom i diskovima (sa ili bez hidraulike) i to je neka cena, bez diskova su oko 200 cak i slabije marke.

ta vrsta bicikla je vrlo trazena, i nije ovo treking, narocito je na ceni ako ima drumsku mehaniku tipa sora ili tiagra.

Pogledaj koliko kosta bad boy,)
 
Poslednja izmena:
Ma za 250 evra očekivao bih nešto kvalitetnije od Acera menjača koji nisu pri tom ovoliko izgrebani.Ako već prodaje kvalitetne bicikle mogao bi da kupi kršteni fotoaparat i da okači pristojne fotografije

Razmišljao sam da štedim novac za nov Trek fx7.2 ali fanatic iz NS nema više u ponudi,bio je oko 350evra
 
Pa ako malo pogledas oglase video bi koliko kosta bad boy sa acera menjacem, a to je vrlo slican bicikl istog proizvodjaca, cisto da steknes predstavu o tome da bicikl ne cini zadnji menjac.

Trek za 350 eur sigurno nije bio sa diskovima.

E sad stanje je takvo kakvo je, cekaj onda bolju priliku, ali cena je otprilike tu

pogledaj nishiki i specialized oni imaju dobre hibride, videces da to nista nije jeftinije.
 
Poslednja izmena:
Canyon prelep i ubedljivo najbolji a od ostalih bi se odlucio za ovog "fon bakhausa" jer deluje ekstravagantno, valjda zbog imena :) i jedini ima suplji pogon u tom cenovnom rangu.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Nishiki otisao, a bas je i meni zapao za oko, samo sto je mali ram, tebi bi odgovarao.
Steta ako ga nisi ti pazario.
 
Džabe da i ima alat kad 90% njih nema adekvatan stalak da fiksira Bajs na njega, pa stavljaju neke krpe i na razne načine pokušavaju da ga fiksiraju a da ga pri tom ne oštete.


Iz mog iskustva, tehnički, objektivno:

Kršten alat je izuzetno skup spram onoga što se može naplatiti za popravku. Treba baš dosta godina da bi se (ekonomski) isplatio.

Uz to, izuzetno je komplikovano, skupo i teško nabaviti alat kod nas. Bilo da vijaš "varijantu", bilo da te oderu na carini - šta god radio traži baš puno vremena, često i novca.

Odnos karbonskih spram metalnih ramova, u NS barem, po mojoj statistici je ispod 1:100. To isto u smislu isplativosti "baktanja" s istim.

Za prihvat karbonskog rama koji nema egzotičan oblik šticne, najbolje je imati neku staru metalnu šticnu (obavezno čistu i odmašćenu). Montirati "radnu" šticnu na ram, pa u stalak stegnuti nju. Kod zahvata gde ovo nije dovoljno jak oslonac, bajs se može staviti na točkove. Naravno, idealno je imati stalak na kojem bajs stoji na patroni pogona i viljuški, na primer. S tim što se vraćam na ono s početka posta - nemoguće nabaviti u Srbiji, pogotovo da ne izađe oko duplo skuplje posle poštarina, carina i čuda. Primeri:
https://hirobel.com/product/hirobel-frame-clamp/
https://www.bike24.com/1.php?content=8;product=88685;menu=1000,185,187;pgc[13723]=13724;orderby=3

Onda ostaje vraćanje na "budženje" i "grunfovanje". Lično planiram napraviti nosač od drveta, tvrdog sunđera i gume - tako da patrona pogona stoji na osloncu, uz viljušku kao drugu tačku oslonca. Čim malo otopli da mogu raditi napolju.
 
Iz mog iskustva, tehnički, objektivno:

Kršten alat je izuzetno skup spram onoga što se može naplatiti za popravku. Treba baš dosta godina da bi se (ekonomski) isplatio.
interesantno je cuti kako to izgleda i iz perspektive servisera jer ja zaista nemam predstavu koliko moze da se zaradi na servisu bicikla.

Ali alat svakako mora da ima neko ko se bavi time.

Odnos karbonskih spram metalnih ramova, u NS barem, po mojoj statistici je ispod 1:100. To isto u smislu isplativosti "baktanja" s istim.
ne znam kako je u NS, ali ja sam vozio sad u nedelju i skupilo se bar 60 tak ljudi na voznji, uglavnom drumasa.
Od svih njih svega 2-3 nek bude i 5 ako sam neki preskocio su alu bajkovi, sve ostalo su karbonski ramovi.

To su sve ljudi koji redovno voze (jer ko bi drugi vozio u sred zime:d) i sve te bajkove propustas kao musterije, drugo to su sve ljudi koji trose mnogo vise na bicikl od onih koji voze 1000km godisnje

jednostavno ti nece doci na servis neko sa iole boljim biciklom ako nemas kako da ga servisiras, jer niti ce tebi biti zgodno da rizikujes da mu ostetis bicikl niti ce on biti zadovoljan ako ode neobavljenog posla.
eto napisah ja ranije da sam u par navrata jednostavno izgubio vreme pokusavajuci da resim problem u takvim servisima, i definitivno vise to necu raditi.

Znam da za sve trebaju pare, ali sam biras klijentelu, a licno mislim da se od ovih sto biciklu voze samo preko leta do plaze i krpe kineske gume neces ovajditi.
 
Poslednja izmena:
Video sam tek kasnije da je bila ta vožnja. Kako se uspelo organizovati toliko ljudi, gde preko čega? Nisam ništa video nikakvu najavu ni na fejsu ni na last minute. Inače bih naravno došao da vam kvarim prosek sa aluminijumom :D
 
Što se tiča NS-a, momci u Fanatic-u rade sasvim dobar posao :)
 
Video sam tek kasnije da je bila ta vožnja. Kako se uspelo organizovati toliko ljudi, gde preko čega? Nisam ništa video nikakvu najavu ni na fejsu ni na last minute. Inače bih naravno došao da vam kvarim prosek sa aluminijumom :D

isreno nemam pojma, ja nisam aktivan na drustvenim mrezama, dobio sam poziv na viber.
Na last minute vise niko ne zove jer se uvek pojavi neki cudaci :)
 
interesantno je cuti kako to izgleda i iz perspektive servisera jer ja zaista nemam predstavu koliko moze da se zaradi na servisu bicikla.

Ali alat svakako mora da ima neko ko se bavi time.


ne znam kako je u NS, ali ja sam vozio sad u nedelju i skupilo se bar 60 tak ljudi na voznji, uglavnom drumasa.
Od svih njih svega 2-3 nek bude i 5 ako sam neki preskocio su alu bajkovi, sve ostalo su karbonski ramovi.

Kažem, moje iskustvo je da takvi čine ne 1 procenat, nego 1 promil od ljudi koji dolaze u servis(e). Nije vrsta klijentele na kojoj se može bazirati opstanak - opet, moje mišljenje & utisak.

Znam da za sve trebaju pare, ali sam biras klijentelu, a licno mislim da se od ovih sto biciklu voze samo preko leta do plaze i krpe kineske gume neces ovajditi.

Mislim da se na malo čemu tu može pristojno zaraditi, sem na prodaji - a i tu samo uz velik promet. Opširnije na temu, da ne davim ovde:
Posao mehaničara bicikala – moje mišljenje
 
Taj tvoj jedan procenat je zapravo jako veliki ako stvari sagledas na drugi nacin....

Vecina bicikla jeste bas takva kao sto ti kazes, celicni bajsevi sa jeftinim delovima, krpe gume, podesavaju menjace stavljaju kineske delove...

Mislim da je pogresno da targetiras takvu klijentelu.

Ali neko ko vozi cele godine, prelazi velike kilometraze i ozbiljno vozi bicikl nema takav bicikl a za njegov nemas uslove za servisiranje.

Oni koji puno voze trose i lome delove i stalno im treba neka intervencija, i sami delovi su skuplji i spremni su vise da plate za svog ljubimca.
Dosta njih placaju cak i za obicno pranje ili podmazivanje, jer njih interesuje samo da voze i nista vise oko bicikla a neretko imaju vise od jednog.
 
Poslednja izmena:
#207s - Duga Luka i Rabac (novi)
Poslastica za ljubitelje leta i mora. Na prethodnoj vožnji morao sam da preskočim Dugu Luku, jer Gugl put nije postojao. Kasnije sam u Rapcu obišao samo stari deo, jer nisam ni znao za novi, pa sam em ostao razočaran, em iskustvo nije bilo kompletno. Nedelju kasnije sam se vratio da dopunim praznine. Istina, tek na ovoj vožnji sam obišao i Plomin, ali sam to ubacio u prethodne filmove, da ne bih ponavljao ceo put do Labina. Elem, ovde od Labina idem direktno na Dugu Luku koja ima prilično neuglednu i čak blatnjavu uvalu, ali i nenormalno čisto i izazovno "otvoreno" more. I obala deluje odlično, ali stazica mi baš i nije bila za vožnju bajka. Zato sam otišao do šumske staze koja me iznervirala i količinom kamenja i čudnim nagobom (umesto dole, ona stalno ide gore :)). A na kraju prelazi u mišju stazicu sa gomilama kamenčuga. Poludeo. No, na kraju ipak stigao do Rapca, obišao malo i kamp i hotele, našao prodavnicu sa gotovo prihvatljivim cenama i onda obišao onaj novi, moderni deo. Nije pitanje da li je lepši stari ili novi, nego sam ja baš ovako zamišljao ceo Rabac, pa sam zato bio razočaran. A u sledećem filmu istražujem brdo iznad i staze koje je Gugl opet izmislio...

 
Јел могуће да је штицна промера 30.9 толико ријетка да нисам успео нигде да је нађем у радњама у БГ?
Додуше, гледао сам само онлајн понуду, али ниједна радња коју сам пробао је нема (bike planet, pro bike, capriolo, total bike, iron bike).

Видио сам на циклоберзи једног члана из БГ који има баш велики број штицни, тако да ми остаје једино код њега нешто половно угањати?
 
Ako nigde nema, mora da je moguće. :) Imaj u vidu da poslednjih godina postoji lepa praksa rasprodaja na kraju sezone. Konačno ono pražnjenje magacina, standardno na razvijenim, potrošačkim tržištima, stiglo i do nas. Onda ulaze u sezonu zimskih sportova i ništa se ne naručuje verovatno do proleća.

S druge strane, meni ovde piše da je 30,9 i da je ima u dve radnje u Beogradu. Samo nemoj sad da smišljaš neke nove uslove, pored širine. ;) I ne opterećuj se, svakom se desi da mu promakne nešto.
 
Cuje se neko cesanje na prednjem tocku na bajsu, mislim da ima veze sa metalnim diskom kocnice, kako se ovo sredjuje? Probao sam da skinem tocak pa da ga namestim ponovo ali nema poboljsanja.
 
@sticna za te pare ja bi kupio karbonsku sa CB, ima da se nadju i originalni polovnjaci. Al to sam samo ja :D

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
@MostWanted Da li se čuje samo prilikom skretanja i da li je stalno ili... ciklično? Možda je prljav rotor ili malo oštećeni paknovi. Možda se malo iskrivio točak. Najmanje je verovatno da se rotor iskrivio ili oštetio. Probaj i malo jače da pritegneš točak posle montaže. Svi kažu ne sme jako, ali to u stvari zavisi od težine vozača. Naravno, možda je problem i da se klip na jednoj strani ne vraća skroz (ako je hidraulika), pa onda treba to da podesiš.
 
@MostWanted Da li se čuje samo prilikom skretanja i da li je stalno ili... ciklično? Možda je prljav rotor ili malo oštećeni paknovi. Možda se malo iskrivio točak. Najmanje je verovatno da se rotor iskrivio ili oštetio. Probaj i malo jače da pritegneš točak posle montaže. Svi kažu ne sme jako, ali to u stvari zavisi od težine vozača. Naravno, možda je problem i da se klip na jednoj strani ne vraća skroz (ako je hidraulika), pa onda treba to da podesiš.

Hm, dobra pitanja. Definitivno nisam strucnjak da odgovorim oko svega ovoga, ali oko nekih stvari mogu. Ciklicno je. Ponekad prodje i par minuta da se ne cuje, ali kada se cuje, primecujem da nije konstantno, nego na kratke prekide. Moram da napomenem i da je ceo prednji kocioni sistem zamenjen i stavljen nov pre par meseci, tako da ne verujem da je nista tu previse ostarelo ili osteceno. Kad kazem ceo, to ukljucuje disk, rotor i jos nesto trece. Ono sto me totalno zbunjuje je da se ponekad cuje neki jako, jako cudan zvuk pri kocenju. Cuo sam u vise navrata ono skripanje kada je disk isprljan, to se ocisti samo od sebe i nestane vrlo brzo, ali sada cujem neki zvuk koji je... Hm, recimo da me najvise podseca na onaj zvuk kada okreces lanac unazad. Vrlo cudno, i desava se dok idem nizbrdo i lanac je apsolutno statican.

20190215_194415.jpg20190215_194445.jpg20181111_162131.jpg
 
Poslednja izmena:
Nisam ni ja stručnjak, nego sam imao takvih problema, pa rek'o da napišem ako ti je žurba, dok se ne javi neko stručan. Kome prepuštam i komentarisanje slika. Mislim da škripanje može da se javlja i kada su paknovi još potpuno novi. A ciklično znači da nešto ne naleže kako treba. Da li zapinje i kada podigneš/okreneš bicikl, pa vrtiš točak u prazno? Ako da, verovatno je točak kriv, odnosno potrebno je centriranje. Ako ne, odnosno ako škripi samo pod opterećenjem, onda lepo namesti točak, pa jače pritegni. Takođe, probaj dok se točak vrti da doziraš kočnicu veoma lagano, da vidiš da li će zvuk da se javi brže i da li će potom da bude stalan. I posmatraj klipove odozdo, bolje se vidi. Da li paknovi guraju rotor sa obe strane istovremeno? Da li se oba vraćaju nazad jednako?

Nažalost, kao što na pijaci naziv sela iz kog je krompir ne umem da pretvorim u cenu, tako i "jako, jako čudan zvuk" ne umem da zamislim. :) Da li je pri kočenju punom snagom ili čim malo pipneš? Da li samo pri kočenju ili i dok ne diraš kočnice? Uglavnom, ako zvuk dolazi (i nestaje) na svaki okret točka, onda nešto ne leži kako treba.
 
S druge strane, meni ovde piše da je 30,9 i da je ima u dve radnje u Beogradu. Samo nemoj sad da smišljaš neke nove uslove, pored širine. ;) I ne opterećuj se, svakom se desi da mu promakne nešto.

После сам и ја набасао на њу, не знам како ми је промакла.... могуће зато што нисам пажљиво гледао те цене преко 3к дин :d Хвала за линк.

@sticna za te pare ja bi kupio karbonsku sa CB, ima da se nadju i originalni polovnjaci. Al to sam samo ja :D

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Фала и за овај инфо... онда ћу мало детаљније погледати ЦБ, јуче сам само првих 10ак страна прегледао.
 
Videh dve truvativ noir za po 35e i to na prvi pogled, verujem da ima jos dosta..

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno