Šta je novo?

Benchmark biciklistička sekcija

Gde po BG-u ima najboljeg (glatkog) asfalta, u kontinuitetu, znam da je to za bajs manje bitno ali za skejt je bas bitno, biciklisticka staza oko ade nije bas najboljeg kvaliteta.. Inace ako nekog zanima nesto vise o onom Cruiser boardu sto sam pominjao prosli put, recite da bacim neke utiske..
Zemun Borca od Pupinovog mosta.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
 
Po svemu sudeci bicu prinudjen zbog prirode posla i celodnevne satnice da zavrsavam treninge nocu ako ne i cele da ih obavljam, pa vas pitam za ono u sta se ne razumem - dobra kompaktna, punjiva lampa, ne reflektor za bespuca ili bljeskalica. Da vidim i budem vidjen. Dakle iskustva i preporuke, moze iz nasih prodavnica, nisam gadljiv ni na dobre kineze. Hteo sam knog, neki od blindera za drumasa da uzmem, ali dosta krititika sam procitao na racun onog silikona koji puca + trajanje baterije + degradacija baterije u toku god dana. Cateye ovo sto ima u nasim prodavnicama? Budzet nije ogranicen, ali mislim da moze ispod 50e dobra lampa da se nadje. Treba da moze za os prihvat volana i da ne bude velika, da imam autonomiju sigurnih 1-2 sata na nekom normalnom rezimu, ne eco ili bljeskajucem i naravno da moze da se puni.
Hvala kolege!
Ako mislis da ozbiljno treniras mislim da je pametnije da kupis trenazer a ne lampu.

Ne znam, možda zavisi od tipa bicikle, ali meni nikakva uska i tvrda sedišta ne odgovaraju isto kao što mi ne odgovara ni povijen položaj. Sad imam neko mekano i široko sa federima i preporodio sam se od kada sam ga stavio (i vozim više kilometara), a planiram da nađem još šire i još mekše. I planiram da podignem poziciju volana da bih bio potpuno uspravan. Koliko sam zaključio mene više zamaraju povijen položaj i neudobno sedište nego otpor vetra tokom vožnje, tako da idem na potpunu udobnost.
Cekaj, pa zar ti nisi postavljao pitanja kako da ides brze i efikasnije?
Ti kako vozis sa kadencom 60, uspravnim polozajem, ne brine te vetar i sedis na sirokom mekanom jastuku, meni vise deluje kao da si opisao polozaj za gledanje ispred TV a ne za voznju bajsa :)
 
Hvala bachi, imam dobar trenazer, imam i valjke. Ovo ce trajati par meseci zbog intenziteta posla, svakako ne planiram da u 10 nocu budem na smederevskom ili avalskom. Sigurno ce me hvatati mrak u povratku kuci. Sta mislis? Ili da uzmem knog pa sta bude.. Najvise me smara da se ne ispostavi da mu baterija traje pola sata umesto deklarisanih sat, ili vec koliko su tamo naveli.

Edit: smorio me zimus trenazer, necu na njega do zime 100%.
 
Poslednja izmena:
Cekaj, pa zar ti nisi postavljao pitanja kako da ides brze i efikasnije?
Ti kako vozis sa kadencom 60, uspravnim polozajem, ne brine te vetar i sedis na sirokom mekanom jastuku, meni vise deluje kao da si opisao polozaj za gledanje ispred TV a ne za voznju bajsa :)

Što mi je položaj udobniji sve više kilometara prelazim zato što mogu duže da sedim na bicikli jer me manje zamara. Vetar uglavnom ne registrujem kao problem, a kad ga ima previše u lice onda se sagnem. Počeo sam da razmišljam kako bi bilo da probam neki udobni rekumbent. Problem je što ja vozim po traktorskim putevima i ivičnjacima, pa nešto sumnjam da bi se rekumbent tu snašao.
 
Poslednja izmena:
Hvala bachi, imam dobar trenazer, imam i valjke. Ovo ce trajati par meseci zbog intenziteta posla, svakako ne planiram da u 10 nocu budem na smederevskom ili avalskom. Sigurno ce me hvatati mrak u povratku kuci. Sta mislis? Ili da uzmem knog pa sta bude.. Najvise me smara da se ne ispostavi da mu baterija traje pola sata umesto deklarisanih sat, ili vec koliko su tamo naveli.

Edit: smorio me zimus trenazer, necu na njega do zime 100%.
Po mom iskustvu bolje ces napredovati na trenazeru nego na drumu jer mozes da radis ciljane treninge i manje se vremena potrosi.
Ali besciljno vrtenje trenazera ne vodi nicemu.

A za lampu nemam pojma, na drumasu je nezgodno smestiti battery pack, znaci treba neka mala kompaktna lampa sa jednom 18650 baterijom pa probaj na taj nacin da suzis pretragu.

I nisam ja bachi :)

Što mi je položaj udobniji sve više kilometara prelazim zato što mogu duže da sedim na bicikli jer me manje zamara. Vetar uglavnom ne registrujem kao problem, a kad ga ima previše u lice onda se sagnem. Počeo sam da razmišljam kako bi bilo da probam neki udobni rekumbent.
Pogresan ti je stav...za pocetak na biciklu se ne sedi :)

Na bajsu ti noge rade pa se guzica pomera stalno a meko sediste ti pravi dodatni otpor sto vodi znojenju i zuljevima, i ne sedis na dupetu vec treba samo da se oslanjas u trouglu izmedju nogu, kormana i butina. Znaci to je prakticno sedlo - oslonac a ne sediste kako ga cesto zovemo.

A vetar tj aerodinamika je najveci problem svakog bicikliste, i to je nesto od najveceg znacaja ako mislis preci puno kilometara.
Nije drumski bicikl slucajno oduvek bas onakvog nepromenjenog oblika, i ne nosi se ona uska odeca iz nekog fazona vec sve to u odredjenom procentu utice na aerodinamiku, sto pre to shvatis bolje za tebe kao biciklistu.

Recimo na primer da je specialized radio istrazivanje da samo obrijane noge na 40km mogu dati 70 sekundi prednosti (ima na YT da ne trazim sad) :)
Nije to toliko bitno amaterima ali ta razlika u beznacajnim dlakama je vec prilicna da se ne bi primetila, i onda dodaj polozaj tela, odeca, ram, tockove....razlika je ogromna.

A recumbent da je dobar svi bi ga vozili.
 
Poslednja izmena:
Jeste to za trenazer uglavnom tako, ali ne moze da se poredi osecaj napolju i unutra. To za lampu sam i rekao da treba da bude kompaktna, bez odvojenih baterija kao solarstorm i slicne.
 
i ne sedis na dupetu vec treba samo da se oslanjas u trouglu izmedju nogu, kormana i butina.

A šta se zbiva sa kičmom, vratom i rukama u tom položaju? Položaj je sve samo ne udoban, tako da se posle nekog vremena pretvara u mučenje. To je možda dobro za kratkotrajne trke, ali za celodnevnu vožnju ne mogu ni da zamislim.
Ovi što obilaze svet biciklom... svi koje sam video na medijima (mada možda nisam sve video) ne koriste ni drumaše ni MTB ni povijene aerodinamične poze već sede skroz uspravno. A svakako da prelaze kilometraže, po vetru i kiši i suncu...
 
Moguce je da imate probleme i bez bicikla. Ja sjedim povijen i vozim se po 6 - 7 sati u kompletu i ama bas nista me ne boli sem naravno sto mi se misici na nogama umaraju. Dok znam ljude koji pocnu plakati a nisu ni sjeli na bicikl, uglavnom jer nisu navikli na to, nisu ni fizicki bas najkompatibilniji za nesto kao sto je bicikl (cija namjera i nije da bude udoban ako se koristi u sportske svrhe, dok ako ga koristimo samo za od tacke A do tacke B tu se moze voziti i bicikl od babe sa sicem na federe i ispunice zahtijevano, tu nije bitna ni aerodinamika, ni prosjecna brzina, a niti stednja energije u tolikoj mjeri).
 
Poslednja izmena:
Moja masina

a396b78830cffa7bb0017df2e65912a8.jpg
 
Primer pogrešnog sedišta na bajsu :)
Inače lep bajs, jel cesto voziš?

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
 
Zasto? To mi najviše odgovara, jedino do sada sa kojim mogu da predjem 50+ km a da me dupe ne zaboli. Zanimljivo da sam ga nasao negde za oko 5e.

Vozim prilično cesto, uzeo sam i nosac za auto, zelja mi je da obilazim mtb maratone po Srbiji i Bih, problem je jedino sto nemam drustvo koje to zanima.
 
A šta se zbiva sa kičmom, vratom i rukama u tom položaju? Položaj je sve samo ne udoban, tako da se posle nekog vremena pretvara u mučenje. To je možda dobro za kratkotrajne trke, ali za celodnevnu vožnju ne mogu ni da zamislim.
Ti si ko velja ilic Trke su sve samo ne kratkotrajne.
veljailic.jpg
Tebi je verovatno na pameti slika vozaca u sprintu kako se grci da stigne dve milisekunde pre drugog... to i jeste tako na trci, ali u svakodnevnoj voznji kicma stoji ravno, vrat prati liniju kicme, ruke blago povijene u laktovima da amortizuju vibracije ruke su gore na kormanu i to je to...
Ako se ide brze i vetar pravi veci otpor jednostavno se spustis na drop bar i dobijes 2-3km/h vise samo time sto si smanjio otpor.

Ne moze nikako da ti bude udobnije kada sam sebi pravis veci otpor i smanjujes efikasnost svog tela i trosis energiju koja se ne moze sipati na prvoj pumpi kao u auto.

Ovi što obilaze svet biciklom... svi koje sam video na medijima (mada možda nisam sve video) ne koriste ni drumaše ni MTB ni povijene aerodinamične poze već sede skroz uspravno. A svakako da prelaze kilometraže, po vetru i kiši i suncu...
Ali ne koriste ni MTB, sta mislis zasto?
Rado bi oni koristili drumase ali taj tip bicikla nije zgodan za tu namenu, jer treba poneti i smestiti i stvari pa se koriste robusniji ramovi i tockovi.
Tu je losija aerodinamika nego na drumskom ali opet bolja nego na mtb pa ce preci vise kilometara za jednak utrosak snage.
 
Poslednja izmena:
@woona Iskreno ti se divim onda ako uspevas da vozis preko 50km na njemu, ne zezam se.
Ovaj bajs je XC (cross country) bajs i kao takav predvidjen je za agresivniji polozaj vozaca u odnosu na city bajseve za koje je ovo sediste namenjeno.
Siroko sediste zahteva maltene "uspravan" polozaj vozaca sa rukama na volanu u ravni iznad sedista i sva tezina je na dup3tu, dok kod MTB bicikala vozac sedi pod uglom od oko 45 stepeni i u zavisnosti od modela MTB-a i geometrije koju ima tezina je rasporedjena izmedju ruku, dup3ta i stopala (na pedalama).
Kada je vozac u polozaju za MTB siroko sediste samo smeta i vrsi pritisak na potpuno pogresna mesta (prostata, medjunozje itd..). Moj savet ti je da kupis lepo biciklisticke gace sa uloskom, imas ih i kao ves preko cega normalno obuces sorc, stavis neko normalno sediste i vozis par voznji da se prilagodis. Morao bi da osetis poboljsanje...
Evo ovde grubo i ukratko pisano na tu temu :
http://libertybikes.com/buyers-guides/are-you-riding-the-right-bicycle-saddle-pg111.htm

Proveri i da li si lepo podesio visinu sedista. Ovakva sedista ne dozvoljavaju da podignes sediste do optimalne visine a time opterecujes kolena dodatno.
 
Poslednja izmena:
@sajlonac

odlican komentar! :)

Ljudi najcesce grese sto biraju meka i siroka sedista misleci da ih normalna sedista zuljaju.
 
Hvala na savetu, probacu tako. Mene u voznji najvise zaboli vrat, sve ostalo je ok ali vrat je problem. Ne verujem da mi je bajs veliki, ram je 51 cm a ja imam 190. Mislio sam da kupim kracu lulu i primaknem malo volan, ujedno i da ga malo podignem da se uspravim par stepeni. Ne znam da li je to dobra ideja?
 
@woona Iskreno ti se divim onda ako uspevas da vozis preko 50km na njemu, ne zezam se.
Ovaj bajs je XC (cross country) bajs i kao takav predvidjen je za agresivniji polozaj vozaca u odnosu na city bajseve za koje je ovo sediste namenjeno.
Siroko sediste zahteva maltene "uspravan" polozaj vozaca sa rukama na volanu u ravni iznad sedista i sva tezina je na dup3tu, dok kod MTB bicikala vozac sedi pod uglom od oko 45 stepeni i u zavisnosti od modela MTB-a i geometrije koju ima tezina je rasporedjena izmedju ruku, dup3ta i stopala (na pedalama).
Kada je vozac u polozaju za MTB siroko sediste samo smeta i vrsi pritisak na potpuno pogresna mesta (prostata, medjunozje itd..). Moj savet ti je da kupis lepo biciklisticke gace sa uloskom, imas ih i kao ves preko cega normalno obuces sorc, stavis neko normalno sediste i vozis par voznji da se prilagodis. Morao bi da osetis poboljsanje...
Evo ovde grubo i ukratko pisano na tu temu :
http://libertybikes.com/buyers-guides/are-you-riding-the-right-bicycle-saddle-pg111.htm

Proveri i da li si lepo podesio visinu sedista. Ovakva sedista ne dozvoljavaju da podignes sediste do optimalne visine a time opterecujes kolena dodatno.

Ovaj posto treba da je sticky u ovoj temi.
Odlican post, ista prica se ponavlja na svakoj 10toj stranici, nadam se da ce ljudi shvatiti razliku izmedju hobi biciklizma, voznje do pijaca i nazad, i profi biciklizma.
 
Ovaj posto treba da je sticky nadam se da ce ljudi shvatiti razliku izmedju hobi biciklizma, voznje do pijaca i nazad, i profi biciklizma.

Pa ko priča o profi biciklizmu? Hobi biciklizam znači koristiti ono što ti je najudobnije da prelaziš daljine koje ti odgovaraju i sa kojima se osećaš prijatno. Evo ja pređem 80km sa mojom "hobi" biciklom sa amortizerima po tarktorskim putevima i šljunku i kamenju, i to mi odgovara. Nekome odgovara usko sedište i aerodinamički položaj za trke, a pri tome nije profi biciklista već isto hobista. Njegova stvar.
 
+1

Ovo sediste bih stavio na bilo koji bajs...mtb, daunhil, drumas, gradski, ponika...**** mi se sta ko misli i smatra..nema mu ravnog.
c9815a585eda2f587a7af6334e825c4c.jpg


Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
+1

Ovo sediste bih stavio na bilo koji bajs...mtb, daunhil, drumas, gradski, ponika...**** mi se sta ko misli i smatra..nema mu ravnog.
c9815a585eda2f587a7af6334e825c4c.jpg


Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Jesi nekada seo na ovo sediste?
Jel znas koja mu je cena, naravno pricamo o originalu?


Pa ko priča o profi biciklizmu? Hobi biciklizam znači koristiti ono što ti je najudobnije da prelaziš daljine koje ti odgovaraju i sa kojima se osećaš prijatno. Evo ja pređem 80km sa mojom "hobi" biciklom sa amortizerima po tarktorskim putevima i šljunku i kamenju, i to mi odgovara. Nekome odgovara usko sedište i aerodinamički položaj za trke, a pri tome nije profi biciklista već isto hobista. Njegova stvar.

Pre par posta sam ti odgovorio na jedan tvoj post, ne znam da li si ga procitao.
 
Cu seo....najbolje sediste koje sam ikada probao.
Untitled-1.jpg
Ovo je inace ortakov bajs,koji je sam pravio od drveta.I na njemu je isto bruks.Od njega sam i saznao za njihova sedista...a on ih ima pet komada sada.:D:D
A sto se tice cene, pogodba veka, celih 1000 kinti na buvljaku(ovo gore je sa nekog oglasa ali to je. :)..naravno originalno, kad znas sta da trazis.Malo restauracije i spremno je...Samo je bitno da koza nije stradala.
 
Ortak ti je car, napravio je odlican bajs, po svojoj meri sto bi se reklo, svaka mu cast.
Eh da ima i kod mene da se nadje po toj ceni bilo bi extra, jer ta sedista stvarno vrese mnogo vise, a i on to verovatno zna.

BTW, prednji "menjac" mu je pravi pronalazak. :)
Kao i zadnje svetlo. ;)
 
Ovo mu je inace prvi.Bice ih jos.Na ovom se ucio, tako da je i malo tezi nego sto bi hteo,ali bajs generalno boli glava.
Da, prednje resenje menjaca je genijalno.:D Nije mogao klasican prednji menjac da nabudzi, tako da je ovo sklepao, i radi odlicno.

Da, nova sedista idu i preko 100e, ali vrede.
 
Poslednja izmena:
Da, vidi se da je ovo beta model. :D
Ima prednjih menjaca koji se srafe direktno na ram, sta vise cini mi se da je i taj probao, koliko vidim ima neka rupa na ramu na tom mestu gde bi ovaj trebao da se stavi.
 
Naravno da ima, posto si pisao o polozaju tela, mislim da bi ti neka od ova dva tipa bicikla odgovarala vise nego sam mtb, potrazi na netu.
 
Dobro majku mu, pa niko nikog ne prisiljava da koristi ovo ili ono sedište, što se mene tiče ko želi neka zavari fotelju za bajs ako mu "odgovara" :D
Ja samo iznosim mišljenje na osnovu ličnog iskustva a koje bi mi svojevremeno, kad sam kupovao prve bajseve i sedišta, značilo da sam ga znao :)

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
 
#169s - Sveta Jelena, Brseč, Mošćenička Draga
Malo opuštanja za one koji vole sunce i more. Do Svete Jelene sam već vozio 2015, kada sam išao desno gore na Učku. Sada sam produžio pravo, sa namerom da obiđem Rabac. No, iako sam imao snage, stigao do Svete Jelene brže nego ranije i imao vremena, nekako mi se nije vozilo. Pa obiđoh Brseč i onda predivan obalski put do Mošćeničke Drage.

Od sledeće epizode počinje avantura po Gorskom Kotaru. Jezera, vidikovci, šume i medvedi.
Btw, znam da će biti puno prolivenih suza, ali uskoro će nastupiti "rebrendiranje" kanala i filmova. "MTB Street view" odlazi u istoriju. Naravno, postojeći filmovi ostaju, kao i linkovi, a i svi filmovi do kraja sezone (do #181) ostaju po starom, jer sam morao da ih izmontiram i pošaljem na YouTube unapred. No, uslediće novi naziv, novi logo, nešto izmenjen izgled filmova i titl na engleskom i srpskom (istovremeno). Uz malo sreće, biće i nove sezone, a i više filmova iz Srbije.

 
@pisac Apsolutno svako za sebe određuje šta mu je lepše i udobnije. Međutim. Problem je što udobnije i lakše ne mora uvek biti bolje za tebe. Recimo, svakom detetu je obično udobnije da u stolici više leži nego što sedi, ali zato danas kad vidiš klince napolju, pola osnovaca ima izraženo savijenu kičmu. Što će im napraviti velike probleme kasnije i neće ništa moći da urade.

Uspravan položaj na mekanom sedišu jeste udoban, ali u tom slučaju cela težina tela (gornjeg dela :)) je na kičmi, što nikako nije dobro. Ne osećaš na vožnji, ne osećaš na 80 km, a možda nećeš ni na 8000. Ali, kad počneš da osećaš, možda će već biti kasno. Mnogo je bolje kada je težina podeljena između kičme i ruku. Tim pre što u tom položaju možeš i da ispravljaš kičmu i da ona bude skoro potpuno oslobođena tereta. Svoje proleme imaju i mekana sedišta. Recimo, za hodanje važi pravilo što kraće to mekše, što duže to tvrđe. Misli se na obuću. :) Dakle, za kratke šetnje, preporujuče se mekši oslonac, a za duge tvrđi, čvršći. Mislim da je do toga da na mekšoj obući koščice mrdaju više nego inače, pa je to neka vrsta masaže. Ali, previše mrdanja znači da trpe ligamenti, dolazi do upala (teško prolaze), opterećuju se mišići koji za to nisu predviđeni, itd. Možda uprošćavam, davno sam nešto čitao. Uglavnom, iz istog razloga se u biciklizmu odustalo od ideje da se prilikom pedalanja obraća pažnja i na položaj stopala na pedalama (da se stoplao gura na dole). Testovi su pokazali da su dobici minilani, a da mišići (korektori) koji to kontrolišu jednostavno nisu predviđeni za takav napor i onda je sveukupno velika šteta.

Elem, moguće je da meka sedišta prave sličan problem - da određeni delovi skeleta šetaju više nego što bi trebalo (pogotovo na truckavom putu) i da sve to zajedno lagano pravi određene probleme. Super je ako ti ne primećuješ probleme i možda ih i nemaš, ali nije loše potražiti po Internetu i videti zbog čega se neko sedište preporučuje ili zbog čega su ona kvalitetnija (i medicinska) mahom tvrđa od onoga što bi većina volela. A uvek su najmekša za najkraće vožnje, a ona za treking primetno tvrđa (i tanja). Uz to, ako sedište omogući da sedalne kosti suviše potonu, razni delovi sedišta će početi da pritiskaju meka tkiva. Opet, problem može da se pokaže tek 5, 10 ili više godina kasnije, a da onda bude stvarno problem.

Ne kažem da je tvoje sedište loše (bilo generalno, bilo za tebe lično), nego ne treba zanemarivati razna istraživanja i preporuke. Ko zna, možda ja danas ispaštam za nešto od pre 20 godina, a pitanje je i koliko je dugo nastajao Duletov problem sa kičmom (beše kičma? :)).

Inače i ja već dugo imam problema sa gel sedištem koje mi je nekada bilo veoma udobno i zaključio sam da je suviše usko. Uvek mi se činilo da je baš široko, ali kako su mi sedalne kosti širine oko 14 cm, sedište od 16 znači da su mi sedalne kosti na samoj (zaobljenoj) ivici, skoro bez oslonca. A onda su na sred onog uzvišenja i podloge u stvari meka tkiva. Fora je da sam to sedište kupio negde 2009. i godinama mi je bilo odlično. Ali eto, sad je katastrofa i ko zna kakvu sam štetu napravio, ni ne slušteći da mi sedište možda ne odgovara. Zato sutra baš planiram da odem do PB i verovatno kupim neko Selle Royal, dok imaju u većim širinama (18), pa da mi sedalne kosti konačno budu baš tamo gde treba (mada, za to bi mi verovatno bilo potrebno sedište od 19 ili 20, ali takvih nema za moj tip vožnje).
 
Nazad
Vrh Dno