Šta je novo?

Benchmark biciklistička sekcija

A šta se zbiva sa kičmom, vratom i rukama u tom položaju? Položaj je sve samo ne udoban, tako da se posle nekog vremena pretvara u mučenje. To je možda dobro za kratkotrajne trke, ali za celodnevnu vožnju ne mogu ni da zamislim.
Ovi što obilaze svet biciklom... svi koje sam video na medijima (mada možda nisam sve video) ne koriste ni drumaše ni MTB ni povijene aerodinamične poze već sede skroz uspravno. A svakako da prelaze kilometraže, po vetru i kiši i suncu...

Misliš tebi je taj položaj neudoban? Da je svima ne bi drumski bicikli dominirali na brevetima (što su celodnevne i višednevne vožnje, možeš se informisati na netu).

A ti što obilaze svet biciklom... Jesi li video nekad pravi touring bicikl, namenski fabrički pravljen za to? Pogledaj neke top modele, pa vidi kakav korman se koristi na njima ;)

edit:
Aj da ti ipak olakšam:

http://tomsbiketrip.com/which-touring-bike-should-i-buy/
http://www.cyclingabout.com/best-touring-bikes-list/
 
Poslednja izmena:
@gadjan sve sami federi na ovim sedištima.. ;)

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
 
Misliš tebi je taj položaj neudoban? Da je svima ne bi drumski bicikli dominirali na brevetima (što su celodnevne i višednevne vožnje, možeš se informisati na netu).

A ti što obilaze svet biciklom... Jesi li video nekad pravi touring bicikl, namenski fabrički pravljen za to? Pogledaj neke top modele, pa vidi kakav korman se koristi na njima ;)

edit:
Aj da ti ipak olakšam:

http://tomsbiketrip.com/which-touring-bike-should-i-buy/
http://www.cyclingabout.com/best-touring-bikes-list/

Da to su bajsevi napravljeni za put oko sveta...jednostavan izdrzljiv ram, prosta mehanika, i aerodinamika.

Nema mekih sedista i amortizera koji nepotrebno trose energiju koju treba korisno utrositi za efikasnije savladavanje sledeceg kilometra.
 
Opet, problem može da se pokaže tek 5, 10 ili više godina kasnije, a da onda bude stvarno problem.

Problem će se sigurno pokazati za 5, 10 ili više godina kasnije, bez obzira da li ja išta radim ili ne radim. Taj problem se zove krštenica, a sve ostalo su manji problemi. Bar ću da se udobno zavalim u svoje sedište i čekam da se problemi pokažu :D
 
Sedište problem
U Planetu na gel podlozi izmeriio sedalne kosti - 16 cm. Sedišta koja odgovaraju mom tipu vožnje i položaja jednostavno su suviše uska i u najboljem slučaju sedeo bih na samim ivicama. A ispupčeni središnji deo pritiskao bi meka tkiva. Samo dva modela su dovoljne širine da kosti nalegu koliko-toliko tamo gde je predviđeno.
1. Scientia R3, fotelja od 22.4 cm predviđena za potpuno uspravan položaj (moj je između 45 i 60 stepeni)
2. Respiro Moderate žensko od 20 cm, predviđeno za 60 stepeni, ali baš samo za žene (ne znam zbog čega tačno, izgleda isto kao muško samo je šire).

Šta mislite da je bolje?
Ne vozim svaki dan, ali kad vozim onda je to na ceo dan (i više od 10 sati na biciklu). I vozim po raznim terenima.
Bilo je još nekih širokih sedišta, ali mislim da su bila sa sunđerom, pa nisam siguran da bi valjala.
 
Btw, jedna dobra strana odlaska u Planet danas bila je lepa šetnjica od 23,5 km. A do tamo sam držao prosek na odličnih ~7 km/č (udaljenost 11,5 km, stigoh za oko 1:40-1:45).
https://www.strava.com/activities/957339311

@cvoruga A koja je baterija? Obično su bile standardne kojih ima na svakoj pijaci.
 
Baterija je 2032, najstandardnija moguca, kupi je u bilo kojoj samoposluzi.
 
Molio bih ljude koji su od skora u temi da malo opustenije pridju "raspravama" , tj da pokusaju da do njih i ne dodje. Ovde je do sada vladala kultura i opusteni razgovori bez ubedjivanja na silu kako su moji saveti najbolji i ko god ih ne prihvati je ... Po tome se razlikujemo od dosta drugih tema i zelimo (mi koji smo ovde poodavno) da tako i ostane. Lepo kazes sta imas i ne ponavljas to po 10 puta, pokusavajuci da to drugima usadis u glavu. To ovde nece ici tako. Poenta je samo malo opustenije i bez dizanja tenzije, a naravno navikli smo na nivo kulture koji je nesto iznad proseka, pa sam shodno tome i moderisao neke postove (nema psovanja i vulgarnih reci).

Moze li mi neko na brzinu na nekoj od mapa iscrtati rutu od Avalskog puta (npr od Banjice) do starog obrenovackog (prakticno ka Adi)? Sve jedno je da li je preko Umke ili Ostruznice, bitno da je najbezbedniji i onako "najlepsi" za voznju. Moze i vise opcija, ako vas ne mrzi i ako ima svrhe. Nadam se da me kapirate na sta mislim.
 
Moze li mi neko na brzinu na nekoj od mapa iscrtati rutu od Avalskog puta (npr od Banjice) do starog obrenovackog (prakticno ka Adi)? Sve jedno je da li je preko Umke ili Ostruznice, bitno da je najbezbedniji i onako "najlepsi" za voznju. Moze i vise opcija, ako vas ne mrzi i ako ima svrhe. Nadam se da me kapirate na sta mislim.

Evo nacrtah ti ja jedan odlican krug od banjice preko starog obrenovackog, valovito i ravno i bez mnogo saobracaja sa uzivanjem da izvezes:
https://ridewithgps.com/routes/20608872
 
Poslednja izmena:
@Bakara
'fala bato, imas pice kada se vidimo. :)
Tacno to mi je trebalo, da presecem onaj deo posle Avale i obidjem Ripanj.

@Cane
Nesto malo sam pogledao to oko sedista i nesto mi se ne uklapa "fotelja" sa tvojim stilom voznje. Pogledaj ovde i odaberi stil voznje i razmak sedalnih kostiju i videces da ti savetuje drugu dimenziju:
http://www.selleroyal.com/en/scientia
Takodje mi je skoro neverovatno da ti je razmak 16cm (da nije doslo do neke greske pri merenju), jer bi u predelu kukova trebao da imas 120cm. :) Premeri kuci lenjirom razmak i proveri to. Takodje ostaje predlog da se nadjemo i isprobas ovo koje ja koristim:
http://www.selleroyal.com/en/ellipse-moderate-0
 
Čini li mi se ili ima sve više ****** na dvotočkašima koji prolaze raskrsnice kroz crveno dok voze pored automobila?
 
@Gedza Merio pet puta i čak metrom proverio da li su njihove oznake tačne. Za merenje sedneš na gel podlogu, pa se gel skloni (i probije bela pozadina) tamo gde je pritisak najjači. Kod kuće sam ranije izmerio 14, ali je to bilo sa običnim papirom i na mekanoj podlozi (inače ne ostane trag na papiru). Primetim ja u vožnji itekako da samo na jednom mestu imam ok oslonac na sedištu (mada i tada ima problema). I meni je čudno, ali definitivno mi je ovo sedište usko, a ono je između 16 i 17 cm. Gledao sam to Ellipse u radnji. Opet bih nekako sedeo na samim ivicama, tačno pored onih sivih šara. Kao i na Scientia M3. Fotelja se nikako ne uklapa u moju vožnju, ali ovako dalje ne ide. :( Čak i ako je neko sedište bolje od ovoga, ako sam opet na ivici znači da bi problemi mogli da počnu posle par dana/nedelja ili već na prvoj dužoj vožnji. Zato bih da sednem jednom k'o čovek. A kukove mi ne diraj. :)

Zvaću te da se nađemo negde da probam to Ellipse uživo

@prashinar Nevaspitanih, bezobraznih i samoživih ima sve više, nevezano za bicikle. Prošle nedelje u Resniku čovek kolima prošao kroz stop bez treptaja, skoro ubio lika na drumašu (koji je vozio lagano). Meni jedan reče da nisam normalan i da sam majmun zato što se nisam sklonio da on na trotoaru okreće auto (ostavio sam mu mesta, ali on je želeo kraljevski tretman). Prolaske na crveno gledam svaki dan, kao i skretanja bez migavaca, parkiranje na trotoarima i livadama, u školskim dvorištima, itd. Ja sad izbegavam uopšte da idem glavnim ulicama (i trotoarima) u šetnje, nego lepo pored Ibarske magistrale. Bučnije i neprijatnije, ali bar nema nikoga, a čak je i bezbednije.
 
Poslednja izmena:
Konacno doslo malo lepse vreme i ja pređoh prvih 100km na novom bajsu, zadovoljan sam, lepo ide, nista se ne cuje, precizno menja brzine, zadnje pakne su malo istrosene, trebace da se menjaju uskoro i zadnja leva pakna ne stoji bas pod najboljim uglom, ali to je sitno, sve u svemu super sto se njega tice. Ono sto nije super je sto sam primetio (posebno danas) da me boli deo ispod palca (crveno na slici) tokom voznje, pa moram cesto da menjam poziciju ruku. Ne znam da lli je to znak da je ram mozda mali, i da li bi tu rukavice pomogle?

Dodatno pitanje, cime cistite lanac? Vidim da ste davno na temi spominjali neki Axel za odmascivanje, po yt vidim da neki koriste WD40, a neki kazu da moze i obican detrdzent sa posuđe. Cistio bih bez slikanja lanca, tako da benzin/dizel otpadaju. Gledao sam da kupim kljuc za rastavljanje lanca, ali bojim se da ne bih ja to dobro vratio na mesto pa cu za sad pokusati bez skidanja.

EDIT: Zaboravio da uploadujem sliku. Evo je: hand.jpeg
 
Poslednja izmena:
Treba mi savet, pomoć u odabiru novog bajsa, vozim 99%po asfaltu -betonu.Visok sam 194-5, oko 120 -122 kg težak. Bicikli do sada nisam vozio više od 60-70 km na dan, tako da mi ne treba bog zna šta što bi se reklo zahtevno, neka city touring varijanta do 250 300e

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
Ja uspeo da polomim sifter za prednji menjac i to rebrom,dok sam padao...verovatno prvi u istoriji koji je uspeo da polomi taj deo nenamerno.[emoji1]
Tako da sam danas sve uspone prolazio u srednjem prenosu..a i ubuduce cu dok ne nadjem taj levi sifter.
cb3ee8887f7906984ff27c5f417b0879.jpg


Sent from my m2 note using Tapatalk
 
@Masinac To je baš crveno. :) Očigledno postoji veliko trenje i/ili pritisak na taj deo. Rukavice svakako, pa obrati pažnju gde im se tačno nalazi neka zaštitna podloga (nisu sve iste). Ali, ako ne voziš drumaša, razmisli i o nekim drugim gripovima ili možda promeni položaja kormana. Takođe, ako je od pritiska, to bi moglo da znači loš položaj na biciklu, kod kog je prevelika težina na rukama. Generalno, kada sedneš na bicikl i zauzmeš položaj za vožnju, trebalo bi da možeš skroz da skloniš ruke sa kormana, bez promene stava, a da ti to ne zadaje previše problema (da možeš bez velikog napora da ostaneš u tom položaju). Ako padaš napred, znači ili da ti je sedište suviše visoko ili korman (tačnije, gripovi) suviše nisko. Visinu sedišta diktira najviše ram, pa ćeš teško da menjaš osim ako već ne valja. Visinu gripova diktira visina kormana koju određuju ram i lula, ali i viljuška. Btw, kod rukavica vodi računa da moraju da budu knap. Dakle, ne smeju ni malo da se pomeraju na šakama. Inače će rukavice više da te nažuljaju od gripova. Ja sam pre par godina uzeo i "ergonomske" gripove, ali ovi koje sam našao tada na akciji nisu mi se baš proslavili. Možda bi mi prosto odgovarali neki deblji.

@zokano.zm Nisi rekao da li novo ili polovno. A bicikl će svakako morati da bude prilično zahtevan zbog tvoje težine. Pre svega točkovi, ali mislim da bi i pogon morao da bude kvalitetniji/jači, a onda i lanac i kaseta. Kod novog će te tako nešto koštati jako puno, jer je oprema obično ujednačena, pa bi i svi drugi delovi bili na višem nivou koji tebi nije potreban. Opet, ni kod polovnog nije lako i verovatno ćeš morati da se skoncentrišeš na jedno od ta dva (bolji pogonski deo ili točkovi), a ono drugo da nađeš zasebno. Što će sve teško da se uklopi u budžet, bar se meni čini. Inače, imao sam 110+ kila svojevremeno i lošiji točkovi su se stalno krivili. Uz to, možda bi trebalo da razmisliš i o krutoj viljušci. Amortizer je jedan od najskupljih delova bicikla, pa da bi ceo bicikl bio jeftin, najviše mora da se uštedi upravo na amortizeru. Mahom će biti suviše mekani ili prosto nesposobni da nose (pouzdano) tvoju težinu. Zato bi modeli sa krutom viljuškom mogli biti bolji (pogotovo ako voziš praktično samo asfalt), a biće i jeftiniji. Uz to, puno opreme se (za svaki slučaj) fabrički deklariše za težine vozača do 90 kg (testiranja su obično do 75), počev od sedišta. Dakle, tvoja težina diktira da bicikl ipak mora da bude prilično zahtevan, da bi izbegao velike probleme. Pritom, 70-80 km nisu baš kratke vožnje, odnosno bicikl mora biti u stanju da te nosi satima i satima. Osim toga, zbog prilične visine, imaćeš problem da nađeš i odgovarajući ram, bilo na novom ili polovnom biciklu. Mislim da je za tebe veličina od 21 inč minimum.

@Sale83 Crni Sale, pusti šiftere, nego gde je snimak toga pada?! :D Kako si ti prošao?
 
Mozda bude u najsmesnijim snimcima godine...veka.[emoji1] Nista strasno, rebra malo prodrmana, vise mi zao tog siftera, jer sad ide smaracina sa menjanjem, a i ionako na pocetku voznje bilo, tako da dok ne vidim rebra/kosti napolju nije problem za pedalanje.[emoji4]

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Pa ne znam baš da li je toliko loše što se šifer polomio umesto rebra. Meni to više deluje kao razlog za radost.
 
A ****** je sto je onaj kombo-kocnica i sifter, pa je cimanje sve rastavljati.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Treba mi savet, pomoć u odabiru novog bajsa, vozim 99%po asfaltu -betonu.Visok sam 194-5, oko 120 -122 kg težak. Bicikli do sada nisam vozio više od 60-70 km na dan, tako da mi ne treba bog zna šta što bi se reklo zahtevno, neka city touring varijanta do 250 300e

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
Zet je pre par dana kupio ovaj bajs, a s obzirom da je stizao na moju adresu i da sam ga testirao, opasno sam se popalio da kupim i ovako nešto :)
Ja imam 105kg i bez problema bih mogao da vozim ovaj bajs, tj nosi me odlično, samo što mi naravno treba veći ram. Odvozio sam jednu probnu vožnju i video da je to to :)
Skroz ti se čak i uklapa u cenu...

EDIT : pored mog mtb-a izgleda kao dečiji bajsić :D

ea89ce012bbc57df82a3d69ccb7ce965.jpg
4e504d13f5bfdc82aa1c852e360e578f.jpg
93a3666e17ea0fca7d3311b90da5c327.jpg


Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Odličan bajs.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 
Jeste, a pošto je dva poručio (i za drugara), iscenkali smo ga za 240e :)
Felt je izašo 200...
e1aa331aad5ba28646c00a94eb61867a.jpg


Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
 
Extra, neka ih lepo i dugo služe.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 
@Masinac To je baš crveno. :) Očigledno postoji veliko trenje i/ili pritisak na taj deo. Rukavice svakako, pa obrati pažnju gde im se tačno nalazi neka zaštitna podloga (nisu sve iste). Ali, ako ne voziš drumaša, razmisli i o nekim drugim gripovima ili možda promeni položaja kormana. Takođe, ako je od pritiska, to bi moglo da znači loš položaj na biciklu, kod kog je prevelika težina na rukama. Generalno, kada sedneš na bicikl i zauzmeš položaj za vožnju, trebalo bi da možeš skroz da skloniš ruke sa kormana, bez promene stava, a da ti to ne zadaje previše problema (da možeš bez velikog napora da ostaneš u tom položaju). Ako padaš napred, znači ili da ti je sedište suviše visoko ili korman (tačnije, gripovi) suviše nisko. Visinu sedišta diktira najviše ram, pa ćeš teško da menjaš osim ako već ne valja. Visinu gripova diktira visina kormana koju određuju ram i lula, ali i viljuška. Btw, kod rukavica vodi računa da moraju da budu knap. Dakle, ne smeju ni malo da se pomeraju na šakama. Inače će rukavice više da te nažuljaju od gripova. Ja sam pre par godina uzeo i "ergonomske" gripove, ali ovi koje sam našao tada na akciji nisu mi se baš proslavili. Možda bi mi prosto odgovarali neki deblji.

Drumas je u pitanju. Probaću danas ovo sa pustanjem ruku i položajem, nisam na to obraćao pažnju. Što se sica tiče on je podešen onako kako sam pročitao ovde, da noga bude ispružena kad se petom stane na pedalu, eventualno bih mogao da podignem korman za 1-2 cm (nadam se, nisam probao).

Hvala na savetima za rukavice, probaću još par dana bez njih, da vidim da li će pozicija sica/kormana doneti neko poboljšanje.

Niko nije prokomentarisao ništa za čišćenje /odmašćivanje lanca, znači li to da može sve ono što sam nabrojao ili sam skroz omasio?
 
Ja koristim akru i onu kinesku mašinicu za lanac i to lepo radi posao. Doduše kada hocu da bude kao iz radnje potapam u razređivač.
Zašto izbegavaš skidanje? Kada jednom skineš lanac samo stavi brzu spojku i rešio si problem za svagda...

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
 
Ja koristim akru i onu kinesku mašinicu za lanac i to lepo radi posao. Doduše kada hocu da bude kao iz radnje potapam u razređivač.
Zašto izbegavaš skidanje? Kada jednom skineš lanac samo stavi brzu spojku i rešio si problem za svagda...

Sta je akra?
Izbegavam jer nemam onu masinicu za skidanje, a i sve nesto mislim da posle ja to ne bi posle dobro sastavio pa da mi se raspadne u voznji.
 
K2 ili još bolje čistač kočnica da uzmeš (bremza)

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh Dno