Šta je novo?

Benchmark biciklistička sekcija

@BokiPK

Moram da pitam po kojim kriterijumima si preporucio ove ciklokompjutere, i gde oni mogu da se kupe?
 
Poređani su po abecednom redu :) Cena je svima manje više slična.
Pratim već nekoliko godina tu tematiku. Čitao sam revjue, korisnička iskustva, kontakt sa nekim vlasnicima, pravio neku svoju listu...i eto je. Neki su malo stariji ali i dalje mogu da se nađu, makar po oglasima.
Većina može da se nađe kod nas (bar je moglo pre par meseci kada sam tražio za jednog klinca), dva-tri njih već samo preko.
Onako na prvu loptu Cateye i/ili Sigma i nema greške
 
Poslednja izmena:
Žičani?
Nije loš. Mislim da nema senzor za temperaturu?
Edit: Baseline BC 1200 ima.
 
Poslednja izmena:
Za navedene kriterijume bilo koji provereni brend(Cateye, VDO, Sigma)brzinomera za ~20 jura ce odlicno sluziti svrsi...gledaj da brzinomer ima sto veci ekran, jednostavan meni i dobro kacenje.
 
^
I krupne i vidljive cifre
Jedino što nema osvetljenje ekrana.

Mislim da ne treba ni da trazi to osvetljenje ekrana, jer u toj klasi to svetlo radi samo na pritisak dugmeta par sekundi, ne sija stalno i ne svetli nista narocito.
Ni temperatura nije narocito bitna, osim ako vozis zimi. Leti samo pokazuje koliko ga upekne sunce :)

Za te pare ja bi trazio neki sa kadencom, to je najkorisniji podatak posle brzine i vremena.
 
Zavisi koji bajs jaše :)

Ako tera drumaša i ima namenske ture (dugačke/brze/...), OK, onda onaj sa senzorom kadence ima smisla. Tu baš i nema previše izbora, može da traži neki VDO, ima ih na CB-u i ostalim sajtovima (X1DW npr, mator ali dobar). I uvek preporučljiv Cateye Strada Wireless. I spomenuti Sigma 16.12.
 
Poslednja izmena:
@ IONE

Ali on trazi model koji ima senzor za temperaturu a da nije klasican ''Kinez'' sa AE. Tesko da takav moze da se nadje za 20e.

A kada se vec spominje ta klasa 15-20e mislim da tu Sigma i Echowell (TW) i dalje nude malo vise od Cateye, bar na nasem trzistu. U junu prosle godine uzeh BL8 koji se do sada odlicno pokazao, pre njega sam imao Cateye Velo 8 koji je radio ok ali je crk'o posle izlaska iz garancije. BL8 je placen oko 1900 din (malo je jeftiniji od Velo 8) a ima amber osvetljenje (skromno ali bar ima), malo veci displej i par funkcija vise. Za sada mu voda, sneg, kisa, blato ne mogu nista.
 
Čovek je spomenuo budžet "do 50€" :)
 
Za ono sto je covek napisao da mu je potrebno 20 jura puna kapa.
50 eura zalaze u "potrebe" opcija pulsa i kadence...ali onda ti padnu GPS uredjaji na pamet i brzinomer odlozis pored tursije u podrum
 
Da, a onda kupiš samo senzore i upariš ih sa mobilnim telefonom....
 
Ne bih znao, nisam probao ... ljudsko biće :D

Šalu na stranu, većini je rekreativno (uslovno) potreban upravo brzinomer kakav si tražio (opcija-dve gore-dole). Za 50-ak € možeš i nov da kupiš u prodavnici. Žičani ili bežični, stvar je afiniteta, lično više naginjem wifi soluciji.
To da li ćeš uzeti sa dodatnim senzorima, a tek sa gps-om isl...poslednje je realno potrebno jako ozbiljnim bajkerima, koji dane provode po pitajbogakakvim bogazama van konvencionalnih staza.
A može da bude čist merak i/ili ped*raj, što bi rekli naši stari.
 
Juče ja i drugar [emoji2][emoji2][emoji2]
5fff893713fa9e4ae2d8a16476aaddc0.jpg
fe643b8f5c4a1e2022734d1a9cf2e947.jpg
d8d756cb58c6d063740fdd6b3685350b.jpg


Poslato sa STF-L09 uz pomoć Tapatoka
 
Treba vala a ja baš sad nešto zatajio, mada ni kod tebe Bakara se nije nešto usijala strava :D

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Pozdrav.

Posto sam u poslednje 2-3 godine bas bio neaktivan sto se tice voznje bajsa, razmisljam se da bi sledece godine to trebalo da promenim. Problem je u tome sto imam vrlo po meni zastarelu biciklu koja je kupljena jos 2004. a sa njom imam takve probleme da se zbog njenih nedostaka patim dok se vozim, ili nekad preskace brzine ili pri velikom opterecenju na pedale jednostavno promeni sam brzinu iz nize u vecu pa jednostavno ne mogu da lepo nastelujem brzine da ne dolazi do takvih situacija, volan je maksimalno izvucen jer nema lulu, pa se posle nekog vremena voznje se pogrbim, sediste nezgodno, kocnice nepouzdane, centralna osovina kod pedala se sigurno pokrivila i sigurno su joj ispali neki lageri... A posto sam nekada cesto vozio relaciju Resnik-Pinosava-Avala i obrnuto, meni je ta ruta bila standardna i voleo sam da je vozim, kako po asfaltiranom, tako i van puta da se provozam... A sa navedenim manama, spust niz Avalu bi bio veliki rizik sa takvom biciklom, a uspon takvo opterecenje.

Moj plan je bio da kupim novu biciklu kod nekih nasih prodavnica jer bih hteo da je otplatim na rate, a kriterijumi koje mora da zadovolji su sledeci:

Ram mora da bude odgovarajuci za moju konsituciju, visina 176cm, tezina sigurno oko 100kg sada (skinuce se u medjuvremenu valjda :smash:), voleo bih da imam disk kocnice da se vise ne bakcem sa paknovima, barem 21 brzinu, ne mora da ima neku extra opremu, da ima prednju suspenziju, itd. Uglavnom, bajs za nekog ko bi hteo da bude rekreativac.

Sto se tice izbora, ja sam gledao u Capriolo-u neke modele preko njihovog sajta i vidim da se ovi modeli uklapaju po nekim kriterijumima:

https://www.capriolo.com/capriolo-bicikli/2014-2015-2016-2017-2018/mtb-29/oxygen-29-zeleno-2017
https://www.capriolo.com/capriolo-bicikli/2014-2015-2016-2017-2018/mtb-29/level-91-crno-plavo-2018
https://www.capriolo.com/capriolo-bicikli/2014-2015-2016-2017-2018/mtb-29/level-92-crno-zeleno-2018
https://www.capriolo.com/capriolo-bicikli/2014-2015-2016-2017-2018/mtb-29/level-93-crno-orange-2018

Da li moze neko da mi kaze kakve su razlike medju njima sto se tice specifikacija koje imaju?

Takodje, ako ste upoznati da li postoje akcije kada se bicikle manje voze zimi, pa da li im spustaju cene? Nije hitno, ne planiram da kupujem biciklu sada vec jednostavno kad se ukaze dobra prilika po mene, iskoristicu je.
 
Polar Tsunami u PlanetBike

Nesto ne gotivim Capriolo

Poslato sa HUAWEI VNS-L31 uz pomoć Tapatoka
 
Bude popusta tokom jeseni, ja isto razmišljam da menjam bicikl. Vidim da gledaš 29“, čitam da se oni preporučuju za više vozače (slične smo visine pa sam obratio pažnju i na to). Probaj i 27.5 i 29 pa odluči. Moj favorit je polar forester pošto sam 95% na asfaltu, mada bih ja jurio v-brake, nešto mi se ne održavaju hidraulični diskovi.
 
Hidraulika je bolja od v-brake

Poslato sa HUAWEI VNS-L31 uz pomoć Tapatoka
 
Ne sumnjam da jeste u opštem slučaju, ali ja razmišljam kakva će biti niža klasa hidraulike za par godina u odnosu na pristojne v-brake. Za nekog ko ne vozi po mokrom i blatu, v-brake završavaju posao uz manje potencijalnih glavobolja, održavanje je skoro džabe. Ali priznajem, uhvatila me kiša pre nekoliko nedelja i kočenje sa v-brake je bilo primetno lošije.
Ja vučem loše iskustvo zbog krš prednje vile sa amortizerom, jednostavno to se ne isplati menjati (dobra vila skuplja od bicikla, ram mator...) tako da se sada ne usudim dati deci da voze bicikl sa klimavom vilom. Nekako, nemam poverenja da će nakon 5,6,7... godina te kočnice da rade bolje od v-brake (naglašavam, po suvom gde ja vozim).
Mada, tehnika nezadrživo napreduje, lako je moguće da nisam u pravu i da niža klasa hidraulike završava posao bez preskupog održavanja. Svako treba da odluči na osnovu svojih sklonosti/potreba u vožnji i finansijskih mogućnosti.
 
Kruta vila i V kocnice zadovoljavaju 95% vozaca.
Pomenuta postavka nece zadovoljiti vozace koji bi svojom voznjom koristili prednosti(svojstva) amortizera i diskova.
Dobar amortizer ili vila kostaju vise nego linkovana bicikla.
Odlicne V kocnice i kruta vila garantuju vise uzivanja u voznji i zahtevaju manje ulaganja(novac, vreme, zivci) od nekog diska i nekakvog amortizera.
Kod postavke kruta vila i V kocnice samo se menjaju paknovi ibtera se, takva prica ne moze da prodje kod dobre vile i dobrih diskova.
 
Odrzavanje ima kod oba sistema, na V-brake se menjaju sajle (posto cesto pucaju), buziri, paknovi, a ponekad i sam obruc jer se vremenom stanji zid po kome paknovi vrse pritisak, mada to bas bas retko.

Hidraulicne kocnice takodje imaju potresne delove, plocice (paknovi), diskovi, ulje, mozda skuplje odzavanje nego kod V-brake.

E sad, prijatelj se sa hidraulicnih kocnica prebacio na mehanicke bas zbog odrzavanja, mada ja tu ne vidim logiku, ali on zna sta je bolje za njega.
 
I jedna stvar, kod v-brake mora da se doteze sajla da bi hod rucice bio mali

Sta da pukne sajla u toku voznje? Mene letos uhvati kisa, sakrio se negde i pritisnem kocnicu, ode sajla. Sva sreca, nisam bio u pokretu

Poslato sa HUAWEI VNS-L31 uz pomoć Tapatoka
 
Stelovanje hoda rucice je subjektivni osecaj, stelujes onako kako tebi odgovara, kratak ili duzi hod, sve zavisi, prednja ili zadnja, tvrdja ili meksa. :)
 
Bolje da ti kocnica bude zategnuta a ne da je povlacis do volana da bi nekako ukocio

Poslato sa HUAWEI VNS-L31 uz pomoć Tapatoka
 
Kazem ti stvar ukusa, evo jednog primera kada je rucica (sajla) bas nategnuta, ti juris 20-25kmh, izleti nesto na putu, ti refleksno stisnes prednju kao lud, a kruta vila, i posle 1 sekunde se nadjes na asfaltu. :D
A da je sajla malo popustena ne bi preleteo preko bajsa. ;)
 
I kada je popuštena, preletećeš.
Letos sam imao sličnu situaciju, pre nego što sam štelovao kočnice, prednja mi je baš bila labava. Na stazi mi izleteo klinac (sa mamom) ispred bajsa Refleksi su učinili svoje, ja sam se podigao na prednji točak. Srećom, prednji amortizer je odradio posao, ja sam uspeo da skliznem nogama na asfalt, ostale su mi samo modrice na butini od rama. Da je bila kruta vila...hmmm (već sam padao par puta na taj način ranije, sa starim bajsom).
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno