Šta je novo?

Benchmark biciklistička sekcija

Voznja po drumu sto je moguce vise desno nikako nije pametna. Kad kazem skroz desno, mislim uz samu rizlu/ivicnjak i slicno. Pitajte me kako znam.

Primera radi, probajte tako da vozite kruznim putem od bubanj potoka do avalskog puta, pogotovo u periodu 7-9h i 16-18h. Voznjom po ivici su nekoliko puta tu hteli da me ubiju sa sleperima jer se zalete za uzbrdicu. To sto u kontra smeru ima isto sleper im ne smeta, vide da sam na samoj ivici i legnu na sirenu da prodju, jer ipak po 10cm sa svake strane je dovoljno. Bicikla i biciklista je ionako mekan i nece napraviti neku stetu kamionu... Zato kad se pomaknem od ivice bar pola metra, svi uspore i cekaju prostor za obilazenje. Neko manje, neko vise nervozan, ja se osecam 5x bezbednije, a pritom nisam ni blizu zakonskih 1m (sto bi bilo blize sredini trake). Ne znaci da ovako nece da me ubiju. Na svakoj drugoj voznji tuda se zatekne neki nervozan drumski ratnik, dal u sleperu ili dostavnom vozilu, nebitno. Legne na sirenu, sece itd. Ovako makar imam prostora da zakocim/pobegnem, a da to nije kanal pored puta. Pritom sam od onih sto se skloni na bankinu/rizlu cim imam priliku i vidim da cu napraviti kolonu iza sebe, sto vozaci cene i retko koji se ne zahvali.
 
Ček bre
Prvo - Biciklistima je zabranjeno kretanje autoputem i motoputem (ZOBS). Tačka.
Drugo - 1m obuhvata i tvoja ramena.

Vozim bajs, auto i pešak sam, aktivan u sve tri kategorije.
 
Poslednja izmena:
Не бих да коментаришем ово твоје, јер у оба случаја ниси у праву.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

Kako mišliš nisam u pravu?
Samo sam postavio pitanje...
 
Питање је провокативног карактера, што би наш народ рекао, "паламудиш" (да не кажем свираш к...у), па због тога нећу да коментаришем јер ће дискусија изаћи на негативну страну.

Иначе одговор си и добио. Ја као возач сам успорио ауто да не би угрозио бициклисте који возе средином Булевара иако имају ПРАЗНУ бициклистичку стазу која је и намењена за њих, а не коловозна трака која је намењена кретању аутомобила. Кад сам успорио, узео сам фотоапарат и сликао бициклисте. Ја нисам угрозио саобраћај јер у закону не пише да је забрањено користити фотоапарат у вожњи.

Сад нешто размишљам, могао би возити ауто сад по бициклистичкој стази. Ионако у закону не пише да је забрањено возити ауто по бициклистичкој стази. Мени се вози и ја сматрам да смем возити! (Сарказам и паламудим)
:D
Овде завршавам.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka
 
Jel koristio neko Lancol ulje za motorne testere, da podmaze lanac?

Ja zadnji put kupio neki sprej za lanac u Lidlu, jedna off road voznja i vec je suv.

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 
Možda je onaj Teflonski (valjda se tako kaže), koji i treba da se osuši?
 
Zakoni su prosti, problemi nastaju kad počnu tumačenja, onda normalno nema ni reda. Tada imaš situaciju, da eto na žalost, živiš tu gde živiš i tako ti je kako ti je.
Imaš biciklističku stazu i ti si dužan da se krečeš po njoj (skoro, tokom karantina, sam pričao sa saobraćajcima kada su me zaustavili na biciklu. Zaglavio na poslu itd... nije bitno).
Ne sme ni pešak ni motorno vozlio da se kreće biciklističkom stazom.
Ako nema biciklističke staze, onda voziš kolovozom, 1m, ovo što Boki kaže itd...

Zakon i red ne funkcionišu a meni nije cilj da se prepirem ili pobijem sa nekim. Isto važi i kada sam u kolima i na nogama.
Znam da smo u Banana državi što nije razlog da budem majmun :)
 
Svojevremeno sam koristio i obično motorno ulje, i ditaktol...ne može da šteti, samo da koristi
 
Da, nisi me dobro razumeo. Procitaj pazljivo, gde sam rekao da mi smetaju motoristi? Gde sam rekao da mi smetaju biciklisti? Pa ja vozim bicikl i to sibam po kolovozu zato sto mi je sporo po kombinovanoj stazi. Ali ne zaludjujem se time da sam "ravnopravan", ne vozim po sredini. Vozim uz desnu ivicu ili uz rizlu ako je ima. Isto kao i kad kola vozim ne usporavam druge i sklanjam se onome ko je brzi ...i jos imam onu alergiju (na .ur.enje). Ebg.
Ako ne znas sta je to, e pa ovo je npr jedna od definicija (i ono tvoje sa 20...)
Pogledajte prilog 287403
ali dobro, kao sto rekoh, furaj svoj fazon.
evo boldovao sam ti
Isto ko ovi današnji motoristi. Gledam ih, većina stanu na semaforu po sred trake, još izbace iz brzine da ne zamaraju šaku na kvačilu.
Kad ih bude sastavio neko otpozadi, isto kao i tebe, biće...
Drugi pasus, ovaj sa 30 i 20kmh, ne bih ni da komentarišem.
Shvati da si na kolovozu gost (računaj da si i na trotoaru ali tu nisi u opasnosti) i računaj da si nevidljiv za vozače.
(Možda sam malo ostrašćenije napisao ali proradila mi je alergija)
ako ti ne smetaju zasto komentarises te postupke?
recimo idem preko varadinskog mosta, u gradic 30km/h ogranicenje, idem biciklom 30 i obilaze me autima.... jednom mi je ludaca svirala do tunela, pa sam isao posred tunela 20
evo i ovde bold, znaci ako je ogranicenje 30 i ja idem 30 i obilaze me auti ja se ponasam prepotentno i kur_im se? dobra ti je definicija.
kad vozim uz desnu ivicu (kako i vozim u 99% slucajeva) onda me obilaze na 20cm kao da me nema, jer eto ne zele da uspore da sacekaju sigurno obilazenje, jer se mimoilaze sa drugim autom. kad tako neki prodje pored mene, onda lepo krenem ka sredini trake (ne puta) pa sledeci nek ceka da me obidje kao sto inace i ceka kad obliazi drugi auto ili kamion ili autobus ili traktor ili zaprezno vozilo
@illidan такав начин вожње ти није баш безбедан. Поготово код тунела. Ту воле мало момци са добрим колима да дају по гасу. Једном ћеш погрешити, као и минери. Памет у главу, чувај се.
tu je ogranicenje 30km/h ako ja idem biciklom 30, kako moze (sme) neko da me obidje autom? i to na 20-30cm od mene jer naravno ide auto u suprotnom smeru (naravno ne uvek ima onih koji obidju sa sigurnom udaljenoscu, ali je to manjina)

sto se tice ulja, ja koristim teflonsko dry lube (ne sprej), i traje dosta dugo na lancu. za testere bi trebalo da je isto kvalitetno, mada nisam probao
 
tu je ogranicenje 30km/h ako ja idem biciklom 30, kako moze (sme) neko da me obidje autom? i to na 20-30cm od mene jer naravno ide auto u suprotnom smeru (naravno ne uvek ima onih koji obidju sa sigurnom udaljenoscu, ali je to manjina)

Боже где сам ја видео да си писао "код тунела", извини.

Да у праву си. На мосту је јако уско грло.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka
 
to je bio specifican primer, neke guske koja je svirala jer nije mogla da me obidje, a negde zuri u zoni 30km/h i kad je legla na sirenu vec smo dosli do tunela, pa sam krenuo da se kurcim pomerio se ka sredini sredini i usporio da ne moze da prodje.
 
E nek si ti boldovao i izvukao svoje zakljucke. Gde si procitao da mi smetaju motoristi i biciklisti? Cim ti dramis kada neko vozi kola preko 30... naici ces na neku nervozu ima namerno da te baci u jendek i to bas neka takva "guska" kojoj si namerno vozio 20 ali to nije ku..enje pa je u redu (mada si u drugom postu napisao da jeste).
 
Poslednja izmena:
edit: upravu si, izvini
 
Poslednja izmena:
Ovi momci na Bulevaru iako se ne ponašaju u okviru zakona, ni na koji način ne utiču na saobraćaj.

Bulevar Evrope je daleko od bilo kakvog opterećenja i tako će biti sve dok ne dignu most. To se vidi i na slikama. Stvarno ne vidim problem da se vozač prestroji u drugu traku u bilo kom trenutku. Bilo kojoj neopterećenoj osobi neće biti smetnja.

Kako bilo, sudeći po njihovoj opremi oni teraju 30-40kmh, verovatno voze rute van grada. A i sa tim brzinama su manja opasnost po okolinu ovde nego na bici stazi.

Pogotovo što se pešaci penju na bici stazu na delu Bulevara pre Šeratona. Jer se na tom delu pešačka staza prekida i spušta uz kuće, a ljudima je jednostavnije da se u tom delu rašire po bici stazi.
 
Uffff mene su malo pre neki majmuni tako iscimali, vozim pancevackim putem zutom trakom skroz desno uz ivicnjak. Usporih malo da pijem vode i dalje sam skroz desno, kad je neko legao na siernu, prepadoh se, i okrecem se kad auto od mog zadnjeg tocka bukvalno 30cm. Ejj dve trake slobodne.
Stali i gledaju me, rekoh im sta sam imao obidjose me, vidim neki klinci četvoro njih.

Inace vozim skroz desno kojim god putem da idem, uglavnom mi sviraju kamioni, samo ne znam sta ocekukulepo mi pokazem jedan prst i to je to. [emoji4]

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 
Došlo im da te zezaju.

To se pre desilo, cepam magistralom i neko proleće autom pored mene i vrisno mi iz kola, ziv sam se oduzeo :D

Poslato sa MAR-LX1A uz pomoć Tapatoka
 
Ma sva sreca pa sam ceo dan lepo raspolozen, inace bih dobio batine [emoji1787][emoji1787][emoji1787]

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 
Nekulture ima na obe strane, mene redovno seku kada sam na bajsu, prosto sam se pomirio da racunam da nemam prednost i tako se i ponasam, sva raskrsnica ruke su na kocnicama, ne zelim da racunam na to da ce neko da me propusti.
Ali isto tako ne opravdam bicikliste, evo sada preko Topcidera prolazim, lik u ful opremi, sportski bajs, bici majca i kaciga ali ni jedno jedino svetlo na mracnom delu puta, ni na pedalama, ni blinkeri, i vozi na sredini puta valjda da ga bolje vide.
Ako ce da rizikuje glavu za 100ak grama laksi bajs bez ikakvih svetala onda mu svaka cast...
Makar da je zalepio one reflektivne trake negde na bajs ili kacigu. Cak i po danu valja sa svetlima, od kako su uveli obavezna dnevna svetla vozaci automobila mahom registruju samo farove, pogotvo pri gledanju u retrovizor, tako sa su biciklisti postali dodatno "nevidljivi".

Sent from my LM-G710 using Tapatalk
 
Ček bre
Prvo - Biciklistima je zabranjeno kretanje autoputem i motoputem (ZOBS). Tačka.
Drugo - 1m obuhvata i tvoja ramena.

Vozim bajs, auto i pešak sam, aktivan u sve tri kategorije.

1. Kruzni put oko BGa nije ni autoput ni motoput.
2. U zakonu je naznaceno tako da bude otvoreno za interpretaciju. Sa tvojom interpretacijom se ne bih slozio (da se racuna ukupna sirina vozila/vozaca od ivice puta), iako svojom voznjom mislim da se i u to uklapam. Vozim odprilike gde idu desni tockovi kamiona/autobusa kada voze sredinom trake. Sve dok nisam presao polovinu trake, smatram da vozim uz desnu ivicu. Taj isti zakon kao bicikl definise i tricikl/cetvorocikl (pod istom kategorijom i pravilima, znam da nema smisla). Kada je tricikl sam po sebi sirok skoro metar, neki i vise, takva interpretacija gubi smisao.

Sustina price jeste da zelim sebi da ostavim prostor za reakciju/kocenje na iole bezbedan nacin. Kada vozis tik uz ivicu, u dosta situacija na tako opterecenim putevima u proseku 50% ili vise vozaca zeli da se provuce izmedju tebe i saobracaja iz suprotnog smera. Godinama sam i vozio tako, sto vise desno, da ne smetam, jer naravno da vozim i auto/kombi/ponekad kamion, zasto da smetam ljudima ako ne moram. Nakon nekoliko ozbiljnih i stresnih situacija provlacenja slepera izmedju mene i saobracaja iz suprotnog smera sam promenio misljenje.
 
A šta je kružni put oko BG-a? Ne znam ni na koji tačno si mislio. (autoput prolazi kroz BG).
Nema šta da se slažeš ili ne. Ako se odmaknem od ivice oko pola metra, virim van definisanog opsega :) Svojevremeno su neki moji drugari merili. Ako bi striktno poštovali ZOBS, onaj stari ilustrovani, ko se lepo seća, to je ZID :D Jeste da položaj zavisi i od širine guvernala i tvoje korpulencije, kod MTB-a sam itekako ispao.
Naravno, teško da će iko da cepidlači oko toga, ili da će se možda dokazivati. Bolje da ne dođe dotle.

Što je najbitnije - čuvaj se, debelo, slabiji si nemerljivo, da li si bio u pravu ili ne lako može da se desi da ti ne znači ništa posle potencijalnog incidenta. Stresne situacije gledaj da predvidiš.
 
Булевар Европе у Новом Саду са све бициклистичком стазом одвојеном од пешачке стазе, али бициклисти сматрају да имају право да возе коловозом!
d5fcd68621f3f67f8c8b8c29a21c8730.jpg


Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka
Koliko znam, ako je bici staza pored, biciklista je u prekršaju.

Ovakve gluposti redovno viđam u Mije Kovačevića, i to po sred kolovozne trake, a napucao komplet opremu kao da ide na Điro.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Planiram da kupim biciklističku kacigu.
Rekreativac sam, ne treba da bude nešto specijalno, samo da bude udobna i da štiti.
Ture koje vozim su max 50-ak Km.

Da li imate neku preporuku šta se kod nas može kupiti?

Nikada do sada nisam koristio kacigu, ali s obzirom da sam počeo da se krećem putevima gde ima više saobraćaja, osetim da mi je potrebna.
 
Moja preporuka za Force kacige, i sam jednu koristim. Mislim da je lep odnos cena/kvalitet.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
 
Danas sam obišao i pokusao da vidim dal igde mogu da mi nabave slx komplet, ja sam u svojoj glavi imao neku drugu sliku kako ce to teci. U jednoj radnji sam ostavio podatke pa ce mi javiti, ukoliko ne uspeju da nabave, dal postoji opcija da neko dovlaci iz inostranstva delove
 
Не бих да коментаришем ово твоје, јер у оба случаја ниси у праву. Ја сам на Булевару баш успорио ауто, чак је задњи момак то и приметио. Иде слика у прилог како је реаговао. Нисам им ни свирнуо, ни било шта рекао. Ајд сматрам, опустили се момци. Нема баш пуно гужве, али то што су урадили, није баш паметно.
a9b2408f53cf61096b5c981a2d3c4dbb.jpg
na ovoj slici se jasno vidi da momci nisu vozili sredinom vec su presli uz desnu ivicu srednje trake,
i momak pokazuje rukom da ce da se ponovo prestroji uz desnu ivicu, a to je verovatno uradio zato sto su prosli raskrsnicom koja ima skretanje u desno.

Jel tako bilo?

Naravno da jeste, samo ti na to nisi obratio paznju.
To je uobicajen nacin voznje na putu sa vise traka.

Inace je jako neprimereno komentarisati tudje kretanje jer vi nemate pojma da li su momci krenuli do prve raskrsnice ili 300km, i onda vec postaje jako logicno da nece ici tom biciklistickom stazom.
Isao sam mnogo puta BG - NS ali nije mi poznato da je iko isao vozeci bici stazom... to bi bilo kao kolima da ides traktorskim putem.

Biciklisti su ravnopravni uvesnici u saobracaju isto koliko i motociklisti, pesaci i kamiondzije, i zaista mi nije jasno kako biciklista koji zauzme pola metra prostora u traci nekome moze da smeta.
ja predjem svaki dan po 100km u gradskoj voznji pa zaista nisam nikad imao situaciju da mi je biciklista nekad smetao, a ovi sto trube i psuju su obicno nesigurni vozaci ili ljudi iz unutrasnjosti koji nisu navikli na biciklistu u gradu pa ne znaju kako da se ponasaju kada naidju na njega i misle da je uljez.
 
Poslednja izmena:
Naravno da moraju da idu biciklističkom stazom ako postoji, išli na put od 300 kilometara ili ne. Kao što pešak ne može da pretrčava autoput ako mu je brže da preseče nego da ide okolo, preko nadvožnjaka, tako ni biciklisti ne mogu da biraju da li će da se kreću biciklističkom stazom prema sopstvenom nahođenju i logici.
 
Момци су још ишли од лимана. Ја нисам брзо возио јер ми не ради клима у колима, па су прозори било отворени, зато знам одакле су возили. Иначе ово је сликано после семафора прошли су Футошки пут и иду према Детелинари. Е сад Новосађани знају шта сам написао. Момци су тако возили целим Булеваром. Зато сам и успорио да их сликам. Нису скретали.

Свако има своје мишљење по овом питању и воли да тумачи закон како му одговара. Закон не треба тумачити, већ га се треба придржавати. Е због тога је ова наша држава, "банана држава", јер има 7 милиона "правника"!


Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka
 
Нису скретали.

Nisam ni napisao da su skretali, oni su isli pravo uz desnu ivicu kolovoza,
ali kada desna traka postaje traka za skretanje za desno oni se moraju prebaciti u srednju traku da bi nastavili pravo.

Zato onaj momak pokazuje rukom da ce da se prestroji uz desnu ivicu kolovoza.

Jalova je ovo diskusija, ne znam ni sta sam se ukljucivao u nju.
Ko je hteo da razume razumece, ko nece ja ga necu ubedjivati.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno