Šta je novo?

Servis

Nije toliko komplikovano. Evo ga snimak kako se otvara, pa proceni:



Inače kod tih plastikanera uvek postoji bojazan da prilikom odšrafljivanja šrafova koji prolaze kroz šarke popucaju metalni navoji u koji se isti šrafe.

Usled starosti i pregrevanja plastika oko samih navoja postane krta.
 
Hvala.
Nemam puno izbora,da rizikujem da ocistim i zamenim pastu i produzim mu zivot,ili da gura jos par dana ili ako ima srece jos par meseci sa temperaturom 70-75 stepeni. Jedino me nervira sto dosta usporeno radi,a kad je oko 55 stepeni radi stabilno.
 
Ako ima nekoga ko je siguran da mi uradi jedan, tj. dva 0201 kondenzatora uz jednu minimalnu poteškoću, neka mi se javi ovde na PM ili na 0637755355. Nije gužva komponenti, ima dosta prostora da se radi oko njih. Imam sve otovreno i mogu da pošaljem slike i objasnim i imam kondenzatore, samo nemam adekvatan alat i naravno znanje :D.
 
Da li znate nekog ko radi popravku slušalica tipa Logitech Zone Wireless odn. (pretpostavljam da je problem) kontakta na mikrofonu?

Naime, ručica mikrofona se spušta na jednu ili drugu stranu i tada se isključi Mute (ima i posebno dugme za to ali ovo im je feature), slušalice i lampica na USB adapteru odreaguju a i u aplikaciji na računaru ili mobilnom (imaju i BT povezivanje) pokažu da je Mute isključen ali se (skoro) ništa ne čuje.
Prvobitno se to dešavalo povremeno, onda je počelo prekidanje i sada više nema čujnog signala sa mikrofona (testirao sam u Windows Sound Device Properties i skala ne mrda - kada pustim loopback i kuckam po ručici mikrofona samo retko se začuje jako tih feedback).

Rekao bih da je neki kontakt u pitanju ali nisam siguran u svoje otvaranje slušalica a verovatno treba i da se prelemi nešto a za to nemam alat i nisam vičan.

Zvanični servis neće da se bavi ovim, samo rade zamenu u garanciji, a slušalice nisu jeftine i trebaju mi za posao.
 
player.rs servis ili neki servis mobilnih telefona - ako žele da se igraju sa time...
 
Čika Pera, verovatno ti se ne bi isplatilo kada se uzmu u obzir cene poštarina.
 
Ljudi, treba mi pomoć. Do mene je došla jedna malo ozbiljnija mašina koja je verovatno bila custom made.
1699443380033.JPEG
Da, slika je katastrofalna.
In any case, firma koja je sastavila računar je navodno odbila da servisira jer navodno fali nalepnica ili šta god.
Čovek je probao da odnese još negde na servis i izgleda da su ga izbacili odande jer im ne pada na pamet da se mlate.
Kako je došlo do mene nije bitno, čudni su putevi gospodnji, ali poenta je da ni ja ne bih da se uvlačim u ovo.

Ploča je Z690 Aorus Master
CPu je verovatno 13900k, mada to ne znam, kao ni za grafu.
Ram je ddr5 neki rgb fury, rekao bih 64gb (4x16).

Šta je problem? Gasi se posle nekog vremena. Nisam razumeo da li je posle 10min gaminga ili 10 min generalno, ali gasi se. Ne kao BSOD, već pravo gašenje.

Potreban mi je neko ko zna šta radi da se pozabavi problemom. Nije problem da se nosi od servisa do servisa, ali naići će na nekog šustera koji nije video vodeno hlađenje uživo.
Totalno je ok ako neko od vas želi privatno da odradi, samo da zna šta.

edit: u pitanju su 12900k i 3090ti
edit2: testirao na kratko, ipak je u pitanju bsod. nisam uhvatio poruku, ai probaćemo sa memorijom prvo
 
Poslednja izmena:
Verovatno dostiže kritičnu temperaturu i onda reaguje termalna zaštita koja gasi ceo sistem kako bi sačuvala CPU.

Uzrok tome može biti:

1. Mrtva ili prljavštinom ugušena pumpa.
2. Zaprljana i blokirana peraja unutar vodenog bloka na CPU / GPU ili na oba.
3. Neispravno napajanje ili memorija.
4. Curenje fluida po ploči / napajanju / grafičkoj.
5. Loše namontiran blok na CPU ili GPU.

Ja bi uradio sledeće. Upališ mašinu, uđeš u BIOS i posmatraš CPU temperaturu procesora odande. Treba je nadgledati barem 10 minuta. Temperatura treba da bude stabilna. Ako je temperatura ok i ako ne raste, onda treba uraditi isto to, ali za grafičku. Skini GPU-Z, pusti da se digne windows i posmatraj idle temperature. Da li konstantno raste ili je stabilna. Ako je stabilna, optereti GPU furmark-om i prati temperature. Tek nakon toga možeš da ideš dalje. Probati drugo napajanje, memoriju...itd.
 
Ove nikako, ludaci neki. Jednoj devojci kada je htela da očisti laptop preporučuju da promeni ceo sistem hlađenja (kuler) jer to tako treba. Laptop ako ima 3 godine u vr' glave.

Google review ocene su im isto haos.

edit: https://www.laptopservis.rs/servis-coolera/

Našao i na sajtu citat...
Stalno mi izlaze na vrhu pa sam pozvao, lagano jeste ciscenje 950din. Nekako ne bih smeo za te pare da odnesem ista skuplje od 200e.

Koje su inace preporuke za servis u Beogradu da se lepo ocisti laptop, zameni pasta, sundjeri, i sve sto ide. U sustini, kako su opisali zamenu paste, koja se koristi, sundjeri, provodljivost, deluje kao da znaju o cemu pricaju, ali cena je nerealna.
 
950 dinara čišćenje može biti samo da se produva spolja. Neko da otvara laptop ovih dana, za te pare, u Beogradu nema ili postoji neki drugi motiv pride.

Računaj od 1500 dinara kao minimum do čak i 5000 dinara, u zavisnosti od laptopa. Dobre termalne paste ili ptm7950 koštaju, takođe i termalne trake (ako ih treba) i glad 10-20e možeš da potrošiš u potrošnom materijalu ako je high end work ili game laptop. U proseku računaj na 2000 do 3000 dinara na servis čišćenja laptopa, zavisi i kolika je procedura otvoriti laptop.
U 80% slučajeva se menja samo pasta (uz čišćenje naravno). Neko, ako može, rastavlja i čisti ventilator, podmazuje pride. U onih dodatnih 20% se menjaju i termalne trake (verovatno su to sunđeri koje si spominjao, ne znam šta bi drugo moglo biti).

Tako da, zavisi od laptopa. Isto kao i sa automobilima, nije servis za Bmw-a iste cene kao za Renoa. :)
 
Poslednja izmena:
950 dinara čišćenje može biti samo da se produva spolja. Neko da otvara laptop ovih dana, za te pare, u Beogradu nema ili postoji neki drugi motiv pride.

Računaj od 1500 dinara kao minimum do čak i 5000 dinara, u zavisnosti od laptopa. Dobre termalne paste ili ptm7950 koštaju, takođe i termalne trake (ako ih treba) i glad 10-20e možeš da potrošiš u potrošnom materijalu ako je high end work ili game laptop. U proseku računaj na 2000 do 3000 dinara na servis čišćenja laptopa, zavisi i kolika je procedura otvoriti laptop.
U 80% slučajeva se menja samo pasta (uz čišćenje naravno). Neko, ako može, rastavlja i čisti ventilator, podmazuje pride. U onih dodatnih 20% se menjaju i termalne trake (verovatno su to sunđeri koje si spominjao, ne znam šta bi drugo moglo biti).

Tako da, zavisi od laptopa. Isto kao i sa automobilima, nije servis za Bmw-a iste cene kao za Renoa. :)
Covek rekao da otvara i da menja pastu i termalne trake, sve hahaha
Kuci mozes sa 10 do 20 evra da se odradi bar 5x ciscenje laptopa, a zamisli servis koji kupuje na veliko, znaci kosta ih materijal mozda 5e, ostalo su ruke. Elem, u pravu si, krece se od 1700 do 3000 kao prosek. Jedino si za max cifru omasio, za Asuse sa tecnim metalom uzimaju bal 8000 u ovlascenom servisu, retko ko radi ovako, nece da rizikuje. Kolega radio na svom 2x.

Koja je inace preporuka kada zatreba servis, ima li uopste neko pozitivnog iskustva? :D
 
Ljudi, treba mi pomoć. Do mene je došla jedna malo ozbiljnija mašina koja je verovatno bila custom made.
Pogledajte prilog 412459
Da, slika je katastrofalna.
In any case, firma koja je sastavila računar je navodno odbila da servisira jer navodno fali nalepnica ili šta god.
Čovek je probao da odnese još negde na servis i izgleda da su ga izbacili odande jer im ne pada na pamet da se mlate.
Kako je došlo do mene nije bitno, čudni su putevi gospodnji, ali poenta je da ni ja ne bih da se uvlačim u ovo.

Ploča je Z690 Aorus Master
CPu je verovatno 13900k, mada to ne znam, kao ni za grafu.
Ram je ddr5 neki rgb fury, rekao bih 64gb (4x16).

Šta je problem? Gasi se posle nekog vremena. Nisam razumeo da li je posle 10min gaminga ili 10 min generalno, ali gasi se. Ne kao BSOD, već pravo gašenje.

Potreban mi je neko ko zna šta radi da se pozabavi problemom. Nije problem da se nosi od servisa do servisa, ali naići će na nekog šustera koji nije video vodeno hlađenje uživo.
Totalno je ok ako neko od vas želi privatno da odradi, samo da zna šta.

edit: u pitanju su 12900k i 3090ti
edit2: testirao na kratko, ipak je u pitanju bsod. nisam uhvatio poruku, ai probaćemo sa memorijom prvo
da li je ikada racunar radio kako treba ili je poceo da zeza posle nekog vremena?
Da li se gasi u loadu ili random?
 
da li je ikada racunar radio kako treba ili je poceo da zeza posle nekog vremena?
Da li se gasi u loadu ili random?
Nisam se javio, odneto je u neki servis, nisam hteo da se zezam preterano jer nista ne sme da se pipne.
Hvala svakako na javljanju.
 
Koja je inace preporuka kada zatreba servis, ima li uopste neko pozitivnog iskustva? Ali u N.S-u.
 
Drugari, ubila me situacija sa duplim klikom na misevima, koji god da uzmem ne istraje ni dve godine. Sad nemaju da mi zamene G604 (ne proizvodi se vise) pa sam odlucio sam da promenim. Igrao sam se lemljenja nekada davno, u srednjoj skoli, pa mi treba preporuka sta da uzmem od alata a moze i neka preporuka za switcheve ako ste uzimali skoro sa Alija.

Koju lemilicu i vakuum pumpu da uzmem a da nije neki krsh i da ne placam gluposti, za to mi primarno treba preporuka. Jasno je da mi ne treba HAKKO da zamenim dva switcha ali i krsh alat zna da bude pakao.
 
Kao i uvek, za ne prevelike novce (do 50e) - Quicko T12 kopije Hakko-a. Treba ti fluks pride, tinol isto (fluks ima Amtech kopija po Aliju, tinol Stannol ili Cynel kod nas). Pumpica nije obavezna, ali znači i to bukvalno uzmeš prvu na koju naiđeš. Imaš temu ovde na forumu za lemljenje, pa pogledaj jer ima dosta informacija i svako ima neki svoj stil, ali je u principu na kraju krajeva sve isto.

Za switch-eve preporuka za D2F-F-3-7. Generalno odgovaraju na velikom broju miševa i dobrog su kvaliteta, dok za neke druge moraš baš da juriš visinu i ostale zezancije u zavisnosti od miša do miša.

Ulaz za sve ovo ispada do 100e, nije skupo i radi posao.

E sad, ako se odavno nisi igrao sa lemilicom, nemoj da ti prva stvar za popravku bude miš (90% šansa da ćeš napraviti veću štetu nego popraviti tj. promeniti switch). Vežbaj na nečemu drugome ili nek' te neko provede kroz propisno odlemljivanje i zalemljivanje.
 
T12 kopije su odlicnih performansi i svakako dobar izbor, ali ako imas 65W usb-c PD punjac (za mobilni/laptop), mozes da razmotris i stapnu koja je po performansama uporediva sa T12.
Npr. ova: https://aliexpress.com/item/1005005874140166.html
ali moze i neka druga tog tipa, slicne su. Koriste "vrhove" koji su vrlo slicni T12, samo su nesto kraci. Brzo zagrevaju, precizne su i imaju slicne opcije kao T12.
Inace, mogu da se koriste i sa slabijim punjacima od 65W, ali ce se sporije grejati. Rade cak i na PD powerbankovima.

Doduse, moraju se napomenuti dve stvari:
1) trebalo bi nabaviti neki silikonski usb-c kabl, jer nije realno ocekivati udobno koriscenje uz kruti kabl.
2) izbor vrhova nije jednako bogat kao kod T12. Ima ih, moze da prodje za vecinu korisnika, ali nije takvo izobilje kao za T12 (inace, moze cak u nuzdi i T12 vrh da se ubode u ovu, ali nije prakticno jer su oni solidno duzi).

Prednosti su sto moze da se tutne bilo gde, jer je mala i nema bazu, i sto ne moras da kupujes adapter, ako ga vec imas za mobilni. A moze da bude i mobilna ako imas PD powerbank.


p.s. mozes da je sacekas u superdeals ako hoces da ustedis par dolara. Ili je pronadjes u coins sekciji, ako imas novcice.
 
Poslednja izmena:
Solidne preporuke, to mi je trebalo! Kapiram da cu uzeti T12, ne kuburim sa mestom za skladistenje. Jel imate neki link sa alija odakle je pouzdano uzeti T12?

Btw ni jedan tutorial da sam gledao ne koristi flux, iskreno ja se ne secam da sam flux ikada koristio mada moje lemljenje je bilo bas basic. Imam i neke office trash miseve da malo vezbam, ne bi trebalo da bude problema, to su dva kontakta, nisu ni mala. Vise me brine demontaza nego montaza, sta je najgore sto moze da se desi, los lem pa da pukne. Ionako vec vidim da ce ovo biti godisnje odrzavanje uz ciscenje prasine.
 



Biraj koja ti se vrsta drske vise svidja. Po mom misljenju je druga bolja, jer je manji razmak od mesta za koje drzis do samog vrha. Treba ti i 24V adapter uz nju (moguce je koristiti i neki slabiji, ako imas od laptopa npr, ali ce performanse biti nesto losije. Ja sam probao na 18V, ako se dobro secam, i radilo je)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno