Šta je novo?

Servis

@tarmi : svaka cast za detaljno objasnjenje.
 
Tarmi,svaka ti je na mestu....e sada bih zamolio sve one koji su prosli ovakve muke da mi pomognu da odradimo josh jedan ne manje vazan deo posla: unifikaciju servisnog lista - znaci izgled i sadrzaj...znam nije jednostavno...trebalo bi da sadrzi generalije firme davaoca usluga,generalije lica/firme kojoj se usluga obavlja vrstu usluge/opis kvara i sva prava i obaveze kako davaoca,tako i musterije.
Jer ima jako nezgodnih stvari...npr. sta se desava kada tipa rikne hdd,maticna plocha ili bilo sta "sto je radilo"...ljudi zar smo samo mi ludi...pa banke se ograde kao bubreg u loju...a mi...racunar ne kosta ni tipa 30e-50e...a maticnu ili neki deo nema shanse da nadjesh ni u kontejneru...
Zato bih apelovao na sve da daju svoj doprinos...ako neko ima neki sablon neka ga slobodno postavi ovde...te da na kraju svima nama pricinimo manje glavobolje...
 
Odlican tekst, ali je podela forumasa na "strucne" i "nestrucne" izuzetno nekorektna. Mislim da je cilj ovog foruma edukacija ljudi, a ne prosto teranje "nestrucnih" lica. Pa covek se uci dok je ziv!
 
Malo si to preozbiljno shvatio ...
Nisam ja tu da prosudim ko sta zna, niti sam ja sudija cije misljenje mora da bude relevantno
Ja sam dao svoje znanje na tacni koliko sam umeo da ga prenesem u tekst.
Poenta strucno i ne-strucno je bila sugestija onima koji su podigli 3 windows-a u zivotu
da ne galame na sav glas kako su bog i batina za kompjutere
Mnogo puta sam popravljao svinjarije takvih strucnjaka...
Ko zeli da nauci - za njega respect, neka sedi, uci, pita sta ne zna ... bitno je da bude skroman i iskren
a ne da prica kako je savladao C++ za 7 dana
Ja ne znam sve, veruj mi i ja ucim.
U ostalom cilj foruma je ono sto je za taj forum zamislio njegov gazda.
 
Mislim da bi sa ovom diskusijom mogli u nedogled, tako da je svaka dalja rec suvisna.

Keep up the good work.
 
Poslednja izmena:
Tarmi, ima li neka dobra "distribucija" W7 koja je najbolja (najmanje posla kasnije) za laptopove? Ili instaliraš "čist" + sve ostalo što je potrebno?
 
Koristim Win7 ultimate x64 + sve ostalo moguce ali ne jedno po jedno vec u jednom zamahu.
Imam gotov image, preinstaliran, tweak-ovano, podeseno, instalirani codeci, browseri i sve ostalo
Sam ghost traje oko 5min
Posle se napravi lista programa koji se update-uju tipa firefox i slicno, drajveri i gotovo sve za 1sat max.
Image se osvezava svakih 6 meseci i tako funkcionisem ...
Isto vazi i za WinXP.
 
Црче ми монитор јуче и ја падох у депресију јер би ме коштало бар 14 хиљада којих немам да купим исти такав али нов. Покушао сам прво да га отворим и сам да видим шта не ваља и највише сам се намучио око скидања предње маске коју сам и на пар места изгребао (бар се не види јер је са стране). Гледао сам компоненте једно пола сата и све што сам уочио а да боде очи су 2 идентична кондензатора која су ми изгледала помало надувено. Одем купим 2 иста таква (око 50 дин. оба) и наканим се да их заменим. Међутим, они лемови су много ситни и рекох себи да је боље да одустанем док нисам направио још гори проблем. Однесем ту плочу код лика у радњи у суседној улици и човек ("под гасом") ми замени кондензаторе за 2 минута и наплати 100 динара. Донесох ту плочицу кући и вратих је у монитор. Кад сам склопио цео монитор укључио сам га у струју и на моје одушевљење све ради супер. За око 150 динара сам решио проблем који је могао и много више да ме кошта. Сад сам срећан к'о мало дете кад добије сладолед.
Само сам имао један кикс, две жице сам обрнуо и сад ми је "on/off" дугме "menu", а "menu" дугме је постало "on/off". Боли ме уво, то ми не смета, ионако их већ 5 година нисам пипнуо више од пар пута.
 
Nisam procitao kompletno uputstvo, ustvari nisam procitao skoro nista od uputsvtva, mada je tarmi ricmi rekao da je uputstvo namenjeno nama koji se raumemo u materiju.
Ja se servisom Pc profi bavim oko 15+ godina, a i pre toga sam 10 godina bio svaki dan sa kompovima ali to nisam naplacivao, nisam znao ni da je to naplativo a i nije bilo ni punoonih, koji su tada imali komp.
Ono sto sam hteo da kazem je da sumnjam da ce neko ko ima iskustva u radu sa racunarima citati ovolike tekstove, pre ce ga interesovatio da se skoncentrise samo na konkretan problem kada se pojavi.
Meni je vec godinama google najbolji prijatelj, i mislim da je ovakav veliki all-in tekst namenjen onima koji su povremeno serviseri svog, komsijinog ili prijateljevog racunara za dz ili pare svejedno.
svaka cast za trud, mene bi mrzelo i ne vidim poentu :)
 
Poslednja izmena:
Odlična tema, tek sam je sad otkrio (i to "izvana", iz Googla) ... svaka čast Ricmi ;).
Trenutno popravljam komp od bratića ... kao pao je sa stola, dok je radio ... sam od sebe. Dijagnoza je da se svi ventilatori vrte, a nema slike. Rastavio sve, ispuhao kompresorom u garaži. Napajanje sam testirao posebno, ono je OK. Ispuhao ga i stavio novi vent. Nabavio "novu" plojku, još čekam kućište. Staro izgleda ko da ga je neko šutao nogom svako malo i nema šanse da opet slažem u njega. Kad se sjetim koliko sam molio starce za prvi komp, a onda vidi kr3tena današnjih šta rade od mašine :mad:. Ima da mu ćale plati svaki šaraf od popravka pa nek pita kako i zašto.

Nego, par pitanja za iskusnjare:
Šta koristite za kreiranje image-a?
Kako napraviti univerzalni image (bez drivera)?
Kakav alat generalno treba imati za zamjenu kondenzatora? Koji tip lemilice, koliko wati, s regulacijom temeperature da/ne, koja "žica", pasta itd. ??
 
Poslednja izmena:
Šta koristite za kreiranje image-a?
Kako napraviti univerzalni image (bez drivera)?
Kakav alat generalno treba imati za zamjenu kondenzatora? Koji tip lemilice, koliko wati, s regulacijom temeperature da/ne, koja "žica", pasta itd. ??

1) Acronis True Image, imaš ga na svakom "Hirens Boot CD"-u.
2) samo instaliraš Win na neki sistem i pre bilo kakve instalacije drivera napavi "image" ATI-om.
3) Bilo koja malo kvalitetnija lemilica do 50-60W (i to je mnogo), kod nas ima da se nađe kinez "Nyleo" brenda, košta ~5€ a odlične je izrade za jednog kineza. Kalaj (žica) 0,7 debljine (kupi najkvalitetniji mogući - nemoj štedeti na njemu, on je krucijalna komponenta ovde, kvalitetniji imaju već paste "u sebi"), "sastava" 60%, pasta najjeftinija.

To je iz mog iskustva.
 
Nego, par pitanja za iskusnjare:
Šta koristite za kreiranje image-a?
Kako napraviti univerzalni image (bez drivera)?
Kakav alat generalno treba imati za zamjenu kondenzatora? Koji tip lemilice, koliko wati, s regulacijom temeperature da/ne, koja "žica", pasta itd. ??

Prastari Norton Ghost savrseno radi ... jedino je potrebno imati plocu kojoj npr. 2 sata porta mogu da rade u IDE modu
i mozes ghostovati do mile volje (ja koristim 790FXTA-UD5 ili NF7-S) ...
Za univerzalni image su najpovoljnije ploce sa nForce2 chipsetom za XP ili
neki nForce 5xx za Win7 ... mozes cak i instalirati drajvere, sve podesiti u sistemu i onda na kraju odradis uninstall pa zatim driver sweeper pocisti ostatke, nista ne resetujes
uklonis rucno sve sto je vezano iskljucivo za jedan brend pa cak i USB kontrolere ... kada sledeci put pokrenes image to ce biti na nekom drugom kompu, a on ce vec pronaci
sve sto mu treba automatski ...
Image tako napravljen je univerzalan, radi na svim Intel/AMD masinama.
Kod XP-a moras paziti da image nece raditi ako su kontroleri u AHCI modu, kod 7-ice nema zime ... prepoznaje AHCI.
Sto se tice lemilice mozes koristiti i naj-jeftinije kineze, 15-25W, samo ako je vrh grub koristis brusilicu da dobijes tanji spic.
Kad moze sa takvim alatom onda moze i sa bilo kojim skupljim.
Kalaj ja licno koristim 0.7mm sa fluxom u sredini i radi normalno.
Nekoliko pokidanih kontakta i vodova u startu ... posle to prestane, i postane rutinski posao
 
Pozdrav svima, posto vidim da je ovde iskustvo sveprisutno :) rekoh da postavim ovde svoj problem.
Ploca Foxconn g31mx socket 775, upali se, izbaci post logo i blokira! ne moze ni da se udje u bios, niti reaguje kad pritisnem TAB da vidim dokle je stigao :)
Dugme za reset reaguje, kao i power da se ugasi posle 4 sekunde.
SPI Flash EEPROM sam skidao i prefleshovao sa nekoliko verzija biosa (P14 P08 P03...) i problem ostaje. naponi 3v3 i 5 i 12 su stabilni, tu nije problem (nisam merio napone DDR2 i CPU)
Ima li neko ideje ?
Inace probano i sa drugim CPU i isto se ponasa.

Pozz
 
Poslednja izmena:
Iskustvo je sveprisutno na celom forumu, ne samo ovde
Po meni glavi neki USB uredjaj ili neko podesavanje u biosu bas smeta tvom racunaru.
Ako imas neki Bluetooth USB, ili neki slican USB stick, cak i USB misa iskljuci ga.
Neke ploce kada im se ukljuci podrska u bios-u da detektuju i USB uredjaje pri b
boot-u se zbune kada je mis ili tastatura USB ukljucena i treba im mnogo
mozganja da shvate da mis nije bootabilan USB disk.
Svedi konfiguraciju na minimum (ploca+cpu+ram+VGA) pa onda probaj.
Sto se tice bios-a load optimized defaults...
*
Sto se tice ovog thread-a ja sam ga zamislio kao nesto sto ce stojati da
svako moze da procita kako da uradi neki servis, dodati postove sa slikama i tako to
Nije zamisljeno kao rubrika draga Saveta, pa kad neko ima problem iskreno
predlazem da otvorite novu temu, tu napisete problem, slike, sta god ...
 
Poslednja izmena:
pozdrav imam sledeci problem :) kupio sam novo napajanje LC power 550w,imam sledecu konfiguraciju,gtx 460gb1,amd phenom x2 II,maticna MSI 870-c45,4gb dd3 mushkin 1666mhz,e sad problem je sledeci problem,kad sam uzeo komp uspeo sam da otkljucam prcesor tako da sam imao x4,medjutim posto mi je crklo napajanje naso sam neko 400w i morao sam da vratim na 2 jezgra da nebi toliko mucio komp makar dok ne uzmem novo napajanje,e pa danas sam uzeo novo napajanje i stavio sam na 4 jezgra opet medjutim,udjem u neku igricu da li ona bila zahtevna ili ne,ugasi mi se komp sam od sebe posle 5 min,kad vratim na 2 jezgra sve je normalno nedesava se da se ugasi,e sad neki mi kazu da treba da povecam napon,drugi kazu da update bios,ne zna covek kog da slusa,pa reko da se obratim i ovde da cujem jos neko misljenje :) hvala :)
 
Slusas ljude koje nemaju tri cuke... kao i onaj ko ti je preporucio LC 550w za X4 AMD + GTX460... znaci napjanje je preslabo i zastita ga ugasi jer da se ne ugasi bilo bi vatre
 
pa pazi imao sam neko od 600w koje je bilo jos gore fazon za office masine isto mi je radio x4 bez problema 2 godine,ne moguce da je ovo napjanje toliko lose da ne moze da gura ovu konf bez problema ?
 
pa pazi imao sam neko od 600w koje je bilo jos gore fazon za office masine isto mi je radio x4 bez problema 2 godine,ne moguce da je ovo napjanje toliko lose da ne moze da gura ovu konf bez problema ?

Napjanje nije lose za office i neke osrednje masine, ali AMD kad se otkljuca a ne daj boze OC-je vuce stuje ko lokomotiva jos kad se na to doda i gtx460 eto problema
Taj LC 550 u zavisnoti od verzije, moze da pruzi od 370-450w u peak-u, a za tvoju konfiguraciju trebao si uzet minimalno neko od 500w realne snage a tu su cene malo vece ~50-55e
 
pa daj neki link za napajanje sa kojim bi mi radilo sve normalno :/
 
Bilo koji chiftec na primer od 550w neces imati problema...
 
Pozdrav svima..
I molba za savet...
Imam duze od dve god. AMD Phenom II X2 555 na
Asus-u M4A89GTD PRO USB3,uspesno odkljucan u B55, sve ovo vreme radio na 3.8 GHz..
Pre mesec dva dodam nov HDD Samsung F3 i posto ga ploca nije videla uradim abdejt bios-a i sto se tice HDD-a sve potom je bilo ok...
Ali...posle nokog vremena primetim,masina ne radi kao pre i vidim proc radi na 2.5 GHz! Mnozioc cpu-a nekim cudom stoji na 12.5!
Udjem u bios stoji 19X200MHz,a dobijena frenkvencija 2.5 GHz..iskljucim samo anlock-ker,znaci vratim ga na X2,radi kako je i setovan na 3.8 GHz..ponovo kao X4,bilo koja vrednost mnozioca on racuna 12.5x200 MHz! Probam da promenin mnozioc iz Windovs-a, pomocu Asus TurboV EVO nece ni tako!
I sta sad??
 
Nista..... probaj sa clear cmos ako ne upali znaci bios nov baguje
 
Sve pohvale za tekst.
 
Pazljivo sam procitao temu i imam samo reci hvale. I imam dva pitanja:
1) Da li mi mozete preporuciti nekog servisera jer mi je crkla elektronika na hitachijevom HDD-u od 1TB. Podaci mi nisu toliko znacajni vec samo hardver da ne kupujem nov na ovu skupocu
2) Kako mogu izmeriti ukupnu potrosnju racunara (po komponentama). Razlog: hocu da kupujem novu graficku (asus 6850)pa mi je dilema da li ce napajanje izdrzati CF kada kasnije budem radio (za mozda godinu dana)
 
Javice ti se kompetentniji ljudi, a do tada...
2. Postoje aparati koji mere po komponentama ali ces morati sve da povezes na oba kraja komponente sto je u kompjuteru tesko izvodljivo. Mozes da preracunas na mnogim sajtovima. A ako hoces BAS da preracunas, ali za kompletnu konfiguraciju imas onaj aparat koji se stavi u uticnicu a na sebi ima jos jednu, pa u nju ubodes svoj produzni na kome je zakaceno sve sto te zanima koliko UKUPNO trosi. I mene zanima koji su kvalitetniji od tih aparata, ali nisam dobio konkretne informacije jer ih mali broj ljudi koristi.

Za graficke imas tacno koliko trose na HW sajtovima pa mozes da vidis razliku. A vrlo lako moze da se desi da ti nova kartica trosi manje od stare.
Konkretno tvoja iz potpisa (bas Gainward) trosi 152W u Idle i max. 233W pod punim opterecenjem. A 6850 u Idle trosi 131W i pod stresom 229W.
-Stim sto 6850 sigurno neces naci. Ona se vise ne proizvodi i ovo malo sto ima zaostalo trenutno po prodavnicama su skuplji modeli. Jedino oglasi...
 
Može li neko da mi preporuči pozdan servis gde bih da odnesem netbook (eMachines e350) na čišćenje, a da ne košta 2000rsd? Može i na PP, ako nije u skladu sa pravilima foruma o reklamiranju.
 
Treba mi preporuka za neki servis koji bi kod HP550 laptopa sredio sledeće (a prioritetno ovo pod 1):

1. Jack na kablu koji izlazi iz ispravljača i ulazi u laptop je izvaljen, tako da kažem, iz svog plastičnog kućišta i nije čvrst kada se utakne. Iz tog razloga mora da se drži pribijen da bi laptop radio (pošto mu je baterija loša), slika1. Inače ispravljač je original i ispravan. Najbolja solucija bi bila da se samo jack prebaci ispravan, ako ne može i ceo ispravljač sa tim kablićem. Napajanje je inače 65w, input ~1.5A, output 19V, 4.74A. Slika2.
2. Fale 4 dugmića na tastaturi, koja je inače ispravna.
3. Fale dugmići na touchpadu.

Laptop je dobar, ima instaliran Linux, ne greje se, ekran očuvan.
 

Prilozi

  • dc-in.jpg
    dc-in.jpg
    23.7 KB · Pregleda: 168
  • dc.jpg
    dc.jpg
    11.8 KB · Pregleda: 154
Poslednja izmena:
Može li neko da mi preporuči pozdan servis gde bih da odnesem netbook (eMachines e350) na čišćenje, a da ne košta 2000rsd? Može i na PP, ako nije u skladu sa pravilima foruma o reklamiranju.

Nisi napisao iz kog si mesta.

Treba mi preporuka za neki servis koji bi kod HP550 laptopa sredio sledeće (a prioritetno ovo pod 1):

1. Jack na kablu koji izlazi iz ispravljača i ulazi u laptop je izvaljen, tako da kažem, iz svog plastičnog kućišta i nije čvrst kada se utakne. Iz tog razloga mora da se drži pribijen da bi laptop radio (pošto mu je baterija loša), slika1. Inače ispravljač je original i ispravan. Najbolja solucija bi bila da se samo jack prebaci ispravan, ako ne može i ceo ispravljač sa tim kablićem. Napajanje je inače 65w, input ~1.5A, output 19V, 4.74A. Slika2.
2. Fale 4 dugmića na tastaturi, koja je inače ispravna.
3. Fale dugmići na touchpadu.

Laptop je dobar, ima instaliran Linux, ne greje se, ekran očuvan.

Pod stavkom 1

Sličan problem je imao moj drug. Njemu je ulaz za struju na laptopu bio u raspadnom stanju. Rešio ga je tako što je prelemio, i izvukao iz laptopa kabal 2x075 crni 10 santimetra i nalemio na njega ženski audio džek. Na delu kod ispravljača je nalemio muški i to tako radi. Nije čak ni toliko ružno.

Upozorenje:

- ako nisi vičan lemnjenju i otvaranju laptopa nemoj to da radiš.
- uvek je bolje naći originalni konektor, makar i polovan.
 
Nazad
Vrh Dno