Šta je novo?

Servis

Ne mogu vremena da uhvatim....

brankoX@
Trenutno nemam nijedan SSD/HDD u tom kompu, koji god da ubacim flash sa bilo kojim Linux-om isto se ponaša, imam problem kada se pali komp da nekada upali normalno, tj. da zvučni signal za ispravnost memorije pre izlaska slike za ulazak u bios, nekada ne da zvučni signal u očekivanom intervalu pa ga da i nastavi normalno pokretanje a nekada ne da uopšte zvučni signal pa mora da se gasi/pali i to tako više puta da bi se iz 7-8x pokrenuo OS.

Orchard@
resetovao sam bios na način na koji si mi rekao, i dalje se sve isto ponaša a što se tiče da li vidi 2x2GB ram-a, da vidi uvek i u bios-u i u Linux-u. Nikada nije pravio problem da su ubačena oba rama a da ih nije registrovao, samo se dešava to da nekada neća da da obaveštenje da je ram uredu i da pokrene OS a što se tiče smrzavanja to je redovna pojava, da li će biti otverna 2-3-5 taba ili kada se recimo pusti youtube - pre će tada da zamrzne nego kada se otvore novine.
 
Trenutno situacija je ovakva,
iskopao sam iz podruma neki PATA HDD Maxtro 120GB, i na njega instalirao win 10. Instalacija je trajala prilično, sve se pokreće kako treba HDD je na 7200rpm.
Ram na koji sam sumnjao da ne radi kako treba i ram koji smatram da radi kako treba, kako god da ih ubacim oba u jedan te isti slot, oba rade, kada pokušam da ih pokrenem iz drugog slota nema šanse da se pokrenu niti kada se upare u oba slota.
Dolazim do zaključka da je problem u jednom slotu od dva na MB, mada mi se dešavalo kada sam pokretao Linux preko flash-a, da je čas čitao oba rama, pa samo jedan, pa oće oba pojedinačno... jbm. li ga više....

Sada nema nikakvog zamrzavanja kompa, sa 2GB otvara više tabova nego sa 4GB na live mint.

Pitao bih, pošto sam instalirao 32-bitni win, da li bi bio problem 64-bitni win sa 2GB rama (znam da 32-bitni win neće da pročita više od 3,25GB)?
 
64 bitni Windows "troši" malo više memorije i nebi pomoglo ništa osim ako baš mora neki 64bitni program.
 
Samo da proverim da li ima neko kontakt nekog pouzdanog servisera napajanaja. imam enermax 1700w koje ne radi pa da vidim dal moze da se sredi. znam da bese neki "cika Pera" ili tako nesto.dal sa foruma ili preporuka...neko ko ima sansu da popravi
imam i jedno lc power 750w da ne radi al ajd to je manje bitno. pre svega beograd jer bih morao da saljem kuririma van Beograda. a to bih izbegao-ako je moguce. sem naravno ako nema nikog u bgd:)
 
Poslednja izmena:
Zdravo.
BIOS podesavanja ili je do Windowsa, ne znam gde je problem, ali postoji veoma dugo.
USB 2.0 ne radi kada je enable. Ali sto je gore kada je i na enable, ne radi ni 1.0.

Pa nemam pristup internetu, jer sam na Wlanu da deinstaliram drajvere i ponovo ih instaliram, tj. nesto drugo, ali probao sam i to da deinstaliram USB u Device Manager, nece.

Evo slika iz BIOS-a.

https://ibb.co/kxLRCDp
https://ibb.co/8NDvq2w
https://ibb.co/TR0bG8d
https://ibb.co/ZdtGQnc
https://ibb.co/svLvvns
https://ibb.co/GTyRWWd

Ne znam ni ja sta da radim, mozda su drajveri za 2.0 losi, pa da ih skinem, ne znam ni odakle manuelno, jer nemam Wlan kada idem na enable 2.0, jer mi ne detektuje wifi adapter. Nemam 2.0, a treba mi. Nista mi nije jasno.
BIOS je nadogradjen na zadnju verziju. Win10 pro je nov. Ovako je bilo i pre odavno, sto znaci da je problem negde, verovatno u BIOS podesavanjima. Pokusao sam da stavim disable USB 1.0 i onda automatski 2.0. ide na enable, ali nece ni tako da radi. Pokusao sam i default podesavanja BIOS-a bar kad je rec o periferijama, nece.
Pokusao sam i safe mode podesavanja isto u periferijama f6, komp mi se ugasio nakon toga.

Ne znam nista oko ovog, skroz laik. 1.0 radi normalno, ali 2.0 ne, nikad nije to radilo, ne znam zasto.

Hvala ako se neko javi.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav Andrejee :) Za svaki slučaj u biosu startuj opciju load default settings,da bi vratio sve na fabrička podešavanja...mada mislim da kod tebe nema veze bios sa ovim problemom...čini mi se da je starija matična ploča po izgledu biosa...po meni imaš dva moguća problema...ili ti je oslabelo napajanje...ne daje stabilan napon na usb portovima,osušeni elektroliti na ploči ili jednostavno ti je usb kontroler oštećen...možda grešim,ali to je neko moje mišljenje...za početak ako imaš neko drugo napajanje,probaj sa njim,pa vidi da li se situacija poboljšala...generalno ne verujem da je do windowsa ,sam windows po difoltu ima svoje usb drajvere za usb 2.0 protokol...
 
Poslednja izmena:
Probaj staviti Usb keybord i Usb mouse support na Enabled, ako nisi.
 
@Simass, hvala. Default settings nema pomoći, mislim da si u pravu da nije do BIOS-a nego do matične GA-G31M-ES2L i možda napajanja.
Otkad sam tu matičnu stavio to ne radi, sećam se.
Radio sam ove godine update i BIOS-a, tj. flash i radio sam i update matične i to baš verzije koju imam.
Treba mi to da bih mogao da koristim USB kao RAM preko ReadyBoost-a, a on dozvoljava samo 2.0.

@Rick, hvala. Stavio sam i na enabled, tastatura i mis rade normalno svakako, jedan mis je wireless, a jedan mis ide u USB adapter, ali tastatura ide u adapter za tastaturu onaj stari. To sve radi.
Uglavnom ne radi USB 2.0.

Kad su mi vratili iz servisa, nije radilo nista i ja sam se snasao, pa iskljucio 2.0, i onda je sve normalno radilo, ali nisam pomislio da ce mi zatrebati. Ne znam da li ima neki workaround, guglao sam na Microsoft supportu, mnogi imaju ovaj problem (do cega je, ne znam), ali su neki i nasli workaround. Zaboravio sam, moracu ponovo da to vidim.
 
Da li ovo ima veze sa gpu da je u problemu da li je u problemu ili je nešto drugo u pitanju.
Screenshot (92).jpg Screenshot (95).jpg Screenshot (96).jpg Screenshot (97).jpg i na kraju se pojavi plavi ekran Screenshot (99).jpg

Da li ima veze sa driverom ili je gpu ne valja?
 
Grafička kartica polako otkazuje.

Послато са M2007J20CG уз помоћ Тапатока
 
Moguće, ali ne mora da znači.

Vidi se da subtitle renderer radi i ne brlja, dok video renderer u pozadini tripuje. Obično kada grafika umire i tripuje, ide sve u paketu (komplet ekran krene da brljavi sa kockicama/linijama).

Ovde za početak reinstaliraj drajvere i probaj neki drugi video plejer (sa drugim video rendererom).

Ako to ne pomogne, moguće da je do grafike i tada ako hoćeš da nastaviš da je koristiš dokle god bude moglo, izgasi hardversku akceleraciju i ostavi samo cpu da radi video dekoding.
 
Izvinjavam se, nisam mogao ranije da se javim.
Jeste, pojavljivale su se kockice i linije u samom trenutku restarta, sada to nisam primetio.

Subtitle ne brlja, kada pustim neki avi sve radi kako treba, glatko bez ikakvih problema, a kada pustim mp4 brljavi i ako se malo duže zadržim u tom režimu, tj. ostavim da teče video dolazi do restarta i plavog ekrana.
ovaj prvi mi pravi više problema nego drugi,
MPEG4 Video (H264) 1920x1080 25fps [V: h264 high L4.1, yuv420p, 1920x1080 [default]]
MPEG4 Video (H264) 1280x688 23.976fps 1499kbps [V: h264 high L4.1, yuv420p, 1280x688, 1499 kb/s]

ali činjenica da je bilo koji avi da se pusti sve radi normalno, ako pustim mp4 ne.

Korisrtim MPC-HC, harvdverska akceleracija je bila isključena, evo par skrinova kako je.
Interni kodeci su svi deaktivirani, koriste se LAV.
U njima ne vidim da ima MPEG4 već samo MPEG2, da li tako treba da bude ili ne?

Capture4.PNG Capture5.PNG
 
poy... da li i na ovim kulerima za laptopa konkretno lenovo g550 moze kuler da se podmaze? posto bruji i temperatura je 90c

p.s nisam siguran da li vrti nije moj
 
Kod njega je lako da proveris, imas trapdoor ispod i odmah je tu ventilator:

Rasklopis ga i probas da izvuces lopatice sa osovine, ako teze ide malo rotiraj ali ako nece, ne skida se i mora zamena. Ako se ne otvara moze spric i igla pa cist alkohol 96% ubacis izmedju magneta i osovine da ispere. Ne moze da se podmaze bez otvaranja.
 
Komp iz potpisa se redovno restartuje, najcesce ako pustim nekoliko strimova istovremeno, inace ne.
Šta bi mogao da bude uzrok.
Juce sam ga otvarao, malo usisao, koliko sam mogao, mada i nije prasnjav i reinstalirao Win, ali se ponovilo.

Testirao sam memoriju i u redu je, inace planiram da kupim novi, al ne bih bas zurio, ako ne moram.

I sumnjao sam na grafiku, evo vidim da je T 70C
 
Otvorio sam kuciste, malo cetkom ocistio ventilator graficke, i ukljucio bez vracanja stranice, i vidim da se vent ne vrti. To ne znam kako da resim, verovatno je crkao pre vise meseci, ali nisam primetio, videcu ako nadjem neku drugu graficku, svakako ne bih kupovao, tu je i integrisana za svaki slucaj.
 
Moze da se zameni slicnim ventom (ako nadjes), ali grafika je solidno dotrajala, nema poente krpiti je - narocito s obzirom na to da si planirao da se u skorije vreme ponovis.
 
Možeš i da odradis ovu varijantu - skineš taj vent koji se ne vrti (da ne smeta protoku vazduha) i vezicama/žicom/nekako drugacije postavis običan ventilator za kućište da duva odozdo u grafiku. Na nekim grafikama sam srafio direktno u hladnjak, na nekima kacio žicama (tanke izolovane) da visi a negde ga stavljao na dno kućišta sa odstojnicima pa da duva na gore. Ne košta skoro ništa a kupuje ti vreme.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Moze da se zameni slicnim ventom (ako nadjes), ali grafika je solidno dotrajala, nema poente krpiti je - narocito s obzirom na to da si planirao da se u skorije vreme ponovis.

Ja sam na jednu stariju grafiku ugradio Intelov kuler za procesor. Nije lepo na oko ali radi. Ne mogu da pronađem sliku. Mislim da se rupe poklapaju. Temperatura je bila drastično niža.


Slično kao ovo

 
Poslednja izmena:
Heh, a šrafovi za disipaciju temperature sa čipova :)

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
ja sam tu stavljsao odpad od aluminijumskih lajsni :D
 
Pozdrav,
Kako štitite ruter i vaš računar od hakerskih upada? Nemam ništa na njemu vredno, ali sam primetio u podešavanju interneta jednu dodatnu unknown konekciju dok sam resetovao ruter. Nije bio u pitanju telefon od nekog iz kuce, nije bio štampač ili neki gedžet.

Problem je što se ta konekcija izgubila posle. Pokušavam da nađem ultimate guide za zaštitu od hakera i postavljanje zamki, odnosno za i belešku IP adrese. U podešavanjima rutera mi je nelogično sto ne mogu da vidim istoriju uređaja i u koje vreme su bili priključeni bar za 2 dana unazad.
 
Pozdrav,
Kako štitite ruter i vaš računar od hakerskih upada? Nemam ništa na njemu vredno, ali sam primetio u podešavanju interneta jednu dodatnu unknown konekciju dok sam resetovao ruter. Nije bio u pitanju telefon od nekog iz kuce, nije bio štampač ili neki gedžet.

Problem je što se ta konekcija izgubila posle. Pokušavam da nađem ultimate guide za zaštitu od hakera i postavljanje zamki, odnosno za i belešku IP adrese. U podešavanjima rutera mi je nelogično sto ne mogu da vidim istoriju uređaja i u koje vreme su bili priključeni bar za 2 dana unazad.

Na vecini rutera nemozes bas mnogo toga da uradis. Mozes da sakrijes ssid kako ne bi ceo komsiluk video da mreza uopste postoji. Druga stvar je mac filter. Dozvolis odredjenim mac adresama da koriste mrezu i internet, a ostale se ne mogu konektovati.
Ovo ti je 99.9% dovoljno zastite za normalnog korisnika. Da li mislis da ce neko da te cilja da bi ti upao u mrezu da bi se potrudio da predje preko toga? Vecina samo zeli besplatan komsijski net.
 
Što se wireless-a tiče isključi WPS. Postavi kompleksnu (dužu) šifru za mrežu. S obzirom da je uneses jednom na uredjaj i onda više nema potrebe, može da bude komplikovana. Ako ti je default šifra za admin-a na router-u promeni. Stavi šifru na računare koje koristiš. Ovo je i zbog sprečavanja da ti neko ko se možda nakaci na wifi gleda podatke kao i da ako taj isti ima crypto isti ne nadje otvorene share-ove i kriptuje i tebe.

Savet za MAC filtriranje i sakrivanje SSID je dobar.

Osnovna ideja je da smanjiš verovatnoću da te neko random probuši. Isto kao i sa blind vratima, nema neprobojnih već se klasa zaštite obeležava kao vreme potrebno stručnom licu sa odgovarajućim alatom da ih otvori ili napravi rupu kroz koju može da prođe.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
caka sa mac filtriranjem je za obične smrtnike neprobojna,a to dečka zanima.minut kopi pejst posla na svakom iole polukrštenom ruteru.
 
Nazad
Vrh Dno