Šta je novo?

Servis

Šta je to, prvi put čujem. Je l' to toliko bolje od alkohola i kontakt sprejeva da se isplati cimati i juriti?
 
Ja se izvinjavam sto se ovde obracam ali nemogu da se snadjem sa novim sajtom.
Danas kad sam otvarao da cistim racunar zamenio pastu i kad sam ga ukljucio racunar ne radi. Ventilatori rade lampice sve rade samo na monitoru nema slike.
Zamenio sam mesta ram memorijama,proverio sam kablove,vadio sam cmos bateriju i nista. Ako neko moze da mi pomogne ili da mi da savet sta mogu da uradim.
 
Vadi jednu po jednu komponentu i pokušavaj ili jednostavno (za reći) izvadi sve komplet, očisti kontakte (kratka četkica + Alkohol 70% za RAM I PCIE konektore) i / ili gumica za grafitne olovke (da obrišeš eventualnu oksidaciju / masnoću sa muških konektora) pa probaj ponovo tako što ćeš dodavati 1 po 1 komponentu.
Naranvo, izvadićeš i taj procesor pa ga ponovo vratiti a čim kreneš u akciju vađenja svih komponenti - izvadi i bateriju sa ploče.
 
Izvadio sam sve i ocistio,mada maticna izgleda ok,primetio sam da je malo cini mi se iskrivljen jedan pin na leizistu procesora. Mada neverujem da zbog toga nece da se pokrene racunar izbacio bi neku gresku.
Evo neke slike ali jedva se vidi.
IMG_20210630_191827.jpg
IMG_20210630_191841.jpg

IMG_20210630_194347.jpg

IMG_20210630_194516.jpg

IMG_20210630_194638.jpg
 
Nađi šemu tog socketa i ako je iskrivljeni pin markiran kao GND onda nije zbog toga jer je pola socketa GND. Osim u slučaju da sada taj pin ne dodiruje neku drugu tačku na procesoru koja nije GND.
Ako ima neku drugu funkciju onda moraš da ga ispraviš.
To radiš sa čačkalicom ili nečim tako tankim ali još savitljivijim - za slučaj da prejako povučeš, kako ne bi iščupo / pokidao taj pin.

Prašinu sa ploče skidaj sa nekom mekanom četkicom koja ima malo dužu dlaku, kao ona mala za krečenje.
Napomena: tu mekanu četku sa dužom dlakom nikako ne guraj u DIMM slotove, PCIE slotove ili podnožje za procesor! Lako može da se desi da se dlaka uplete i povuče / izvuče neki pin.
 
Ne razumem se bas u to stvarno sta da gledam.
A reci mi samo ako su iskrivljeni pinovi da li moze da se ukljuci racunar bar da izbaci neku gresku da izbaci bios nesta ili se uopste ne ukljucuje?
 
Moguce je da nece da se ukljuci zbog iskrivljenog pina. Ispravi ga malo, pa pazljivo vrati procesor. Onda teraj dalje sa testiranjem. Soket u mom racunaru je po istom principu, i imao sam problem da se pin iskrivio kada sam menjao procesor. Dok nisam lepo ispravio, nije hteo da se upali. Katastrofa su ti pinovi, cak i kada pazljivo stavljas procesor, ne znas sta se desava ispod.
 
Nisam ja strucan mislio sam da bi trebalo da izbaci neku gresku bar neki problem. Bios da ocita nesta valjda to moze. Probacu da ispravim,svakako nista ne gubim.
 
U ovom slucaju ne moze bios nista da ti izbaci. Moze eventualno da ti svetli neka crvena lampica na ploci.

Edit:
Obzirom da kazes da se ne gasi, nego da ventilatori vrte, ona nije ni kratak spoj. Probaj taj pin, pa onda povadi memorije, pa ubaci jednu po jednu, onim redosledom kojim treba da se ubacuju na toj ploci.
Pretpostavka je da si sve kablove spojio kako treba.
 
To nisam znao,probacu da ispravim taj pin pa javljam.
Ne gasi se pali normalno sve vrti normalno i ne gasi se ni posle 1h,ali slike na monitoru nema,menjao sam mesta memorijama a vadio sam ih obe i stavio onu staru sto je bila kad sam kupio racunar,monitor sam isto povezao direktno na maticnu i opet nema slike.
 
To nisam znao,probacu da ispravim taj pin pa javljam.
Ne gasi se pali normalno sve vrti normalno i ne gasi se ni posle 1h,ali slike na monitoru nema,menjao sam mesta memorijama a vadio sam ih obe i stavio onu staru sto je bila kad sam kupio racunar,monitor sam isto povezao direktno na maticnu i opet nema slike.
Sve se ponaša kao da si upalio ploču bez procesora ili bez memorije npr.
Taj pin verovatno nije GND (ground, minus, uzemljenje... pričamo o jednosmernoj struji).
Verovatno je pin za "signal" i kako taj signal fali = ploča ne prepoznaje da je u socketu (kompatibilni) procesor.

Nadam se da je sada jasnije.
 
Uradio sam tako sa ram memorijom i nije htelo. Pokusao sam da ispravim pin i vratim procesor ali opet ne radi. Jedino sta mi preostaje da stavim stari procesor da vidim da li ce onda hteti.
 
Upravo sam stavio stari procesor i racunar se upalio normalno. E sad pitanje je zasto sa starim procesorom nece. Da li je problem ako sam stavio malo vise termalne paste? Ako je uklonim ne znam da li bi imalo efekta ili je prosto procesor vec crkao.
 
Ne koristi svaki procesor 100% isit "layout".
Moguće je da pin nije ispravljen tako da dobro naleže na kontakt na procesoru a tom (tipu / generaciji) procesoru je potreban taj kontakt. Dok ovom drugom "starom" to nije potrebno (npr C2Q vs C2D) - ovo sve teoretski pričam jer nemam vremena da tražim tehničke dokumente.
Takođem moguće je da je i procesor izdahnuo ali to se baš retko / teško dešava i najčešće je posledica dugotrajnog pregrevanja.
 
Uglavnom je oko 50 stepeni procesor to stalno proveravam,nekad predje 55 ali i to mislim da nije kriticno.
Nista probacu nekako da bolje ispravim taj pin pa da probam opet,cinjenica je da maticna radi,a za procesor jos nisam siguran,a stari procesor jednostavno je preslab i nemogu da ga upotrebljavam intel celeron jesva se vuce.
 
Treba mi pomoć oko sajta za dijelove, pa se nadam da nisam promašio temu/podforum obzirom da se o mobitelu radi, ali ova mi se tema čini najpogodnijom obzirom da je pitanje serviserske prirode :D

Je li iko odavde šta naručivao sa https://www.sunsky-online.com/ ? Treba mi konektor/ploča (kako već to ide) za punjenje Leagooa S11, a kako je to mrtvi Kinez naručen s Alija prije pandemije te ploče nema nigdje osim kod njih. Pošto prvi put vidim tu stranicu, gledao sam reviewe na trustpilotu i iako su korektne ocjene ne djeluju mi i dalje pouzdano pa bih se volio malo više raspitati prije nego što naručim, ako iko ima kakva iskustva neka ih podijeli sa mnom, bio bih zahvalan :)
 
Šrafić se zavukao ispod ploče i napravio haos, da li neko ovo servisira i da li uopšte ima poente ili je za bacanje?

WhatsApp Image 2022-02-18 at 15.12.50.jpeg

Screenshot_20220218_150945.png
 
Sve zavisi kolika je šteta. Ako je samo vod, to i nije neki problem premostiti. Moraju se proveriti i ostale komponente unaokolo (i sa druge strane ploče jer vod prolazi kroz ploču).
 
Prosuo sam sok po apple magic tastaturi. Nista ne bi bio problem da sam to video odmah, vec par sati kasnije. Ne rade mi 3-4 tastera. Da li ima poente da skidam tastere i pokušavam nešto da očistim, il je došlo do kratkog spoja i to je sad rahmetli?
 
Skidanjem tastera nisam siguran da ces doci do problema, mora se rastaviti cela proveriti folije i nju probati očistiti, ukoliko su vodovi u prekidu postoji provodna pasta koja i to moze rešiti.
 
Ima neko u BG-u ko može to da mi završi, pošto sam svestan svojih fizičkih ograničenja? :)
 
Imam T570 koji je odjednom prestao da cita SSD, pretrazio sam po netu da je sa njima to relativno cest problem i da zna da im rikne onaj MB (us) na ploci. kako da saznam da li je bas sa tim problem?
 
Da li neko servisira wireless recievere za povezivanje Xbox 360 gamepad-a na PC? Od pre par dana ne moze da se ukljuci (ne svetli lampica), koliko sam gledao cest je kvar, ali podrazumeva lemljenje sto prevazilazi moj set skilova :)
 
Imam T570 koji je odjednom prestao da cita SSD, pretrazio sam po netu da je sa njima to relativno cest problem i da zna da im rikne onaj MB (us) na ploci. kako da saznam da li je bas sa tim problem?
Najbolje za početak da probaš taj SSD na drugom laptopu/računaru ili drugi SSD na tom laptopu.
 
Probao sam to sve. Nije do ssd. Ne cita nijedan ssd dok ssd radi na drugom laptopu.
 
Na netu piše da je jedno od rešenja da se ponovo zaleme pinovi od SATA konektora na matičnoj, a imaš i varijantu da kupiš M.2 2242 SATA SSD i ubaciš u WWAN slot.
 
Ovo je super. Samo mi kazi da lli onda ostajem bez WIfi-a? pogledah negde slike online ispada da je taj slot prazan ? 1648124639670.png
 
Nazad
Vrh Dno