Šta je novo?

Proverite kako vam radi SSD (CrystalDiskMark i/ili AS SSD)

Hvala puno ljudi na pomoci.
Iskljucicu onda taj rapid mode, posto mi je ukljucen na OS ssd drajvu gde radi, ne kapiram sta je to, kad odradim benchmark pokazuje mi neke basnoslavne rezultate preko 3000 umesto oko 500.
Takodje sam izdvojio deo ssd-a, oko nekih 30 gb da se napravi neka particija, koja ne znam za sta sluzi, dal za kesiranje, uglavnom kazu onda ssd brze rade i da je to zdravije za ssd, jel i to sarena laza?

Sata kabl koji sam uzeo je ovaj, ne pise apsolutno nista na njemu, pa ne znam dal je 3 ili 6 gb/s?

https://www.emmi.rs/kablovi-kabl-sata-data-hdd-za-prenos-podataka-50cm.11.html?productId=1701

Evo sad cu da odradim benchmark pa nek mi neko kaze dal Samsung 1tb 860 EVO, treba da daje ovoliko:

novi ssd.JPG

A ovo mi je SSD Samsung 850 EVO - 250GB sa ukljucenim Rapid modom:

stari ssd.JPG
 
Poslednja izmena:
To je SATA2 kabl.

SATA3 su crne boje i pise na njima SATA 6Gb/s.
 
Poslednja izmena:
Ali je po rezultatima ocigledno da ti "sata 2" kablovi rade u sata 3 rezimu, tako da ne vidim poentu postojanja sata 3 kablova.
 
pa da, to mi cudno, ako je ovo stvarno sata 2 kabl od 3gb/s, a ubo sam ga u maticnu u sata 6gb/s, i ako ssd ne pokazuje da mi radi sporije, onda nema poente da kupujem sata kabl 6gb/s, a i ne mogu nigde da ga nadjem.
 
Jedan kupac mi je rekao da se kod top SSD-ova oseti razlika.
Kod ovih SSD-ova nize i srednje kategorije ne.
 
ako naletim negde na sata 6gb/s kabl, uzecu, pa cu videti dal ima razlike, ionako su jeftini.
 
Nema veze boja kabla sa time da li je SATA 2 ili 3.
Ja imam crne i zute SATA 2 kablove.
Takodje u prodaji ima i crvenih, plavih... SATA 3.
 
Jedino što nema SATA 1/2/3 kablova, svi su isti, jedino što ima su razlike u kvalitetu pojedinih kablova.
 
Ako ima previse bad sektora je li tako najbolje ga baciti?

Koliko znam nema neka opcija te sektore ukinut pa sta ostane zdravih da budu kapacitet hdda?
 
Poslednja izmena:
Čak i jedan bad sector je previše, pre toga je sigurno bilo gomila Relocated sectors a to znači da su oni bili "bad" samo su podatci prebačeni na rezrvni deo diska ali sada više nema rezerve, Sada dosta zavisi od razloga zašto su se pojavili bad sectori, ako je zbog istrošenosti diska, sigurno će se širiti sve više i brže, ako je zbog udarca ili struje onda može duže vreme da opstane tako ali u svakom slučaju nije mu za verovati više.
 
Čak i jedan bad sector je previše, pre toga je sigurno bilo gomila Relocated sectors a to znači da su oni bili "bad" samo su podatci prebačeni na rezrvni deo diska ali sada više nema rezerve, Sada dosta zavisi od razloga zašto su se pojavili bad sectori, ako je zbog istrošenosti diska, sigurno će se širiti sve više i brže, ako je zbog udarca ili struje onda može duže vreme da opstane tako ali u svakom slučaju nije mu za verovati više.

cime je najbolje proveriti to, jel dovoljna windowsova ona disk check opcija? tu bi pokazao ako je smart u biosu upaljen ? ili kingston manager ? Licno ne volim aplikacije i sto manje to bolje
 
CrystalDiskInfo
 
Pa onda je disk u redu, zašto si mislio da ima BS-a ?
 
HD Tune Pro (moze i neki stariji a da "radi")...

A sto mi u rubrici o ssd-ovima, gde se uglavnom samo kace ss brzine ssd-a, pricamo o hdd-u i greskama, losim sektorima ... ?
 
poz, u vezi TRIMA ovde pise jelte da je aktivirano 1234.jpg

dok u hd sent. pise da nije.. 11111.jpg o cemu se radi?
 
cak i u biosu pise da je achi
 
cak i u biosu pise da je achi

Opet Sentinel za SSD i to još opet stara verzija iz 2016!!
Aman ljudi hoćete li naučiti da nije sentinel dobar za SSD..?!

Da imaš trim, cmd info je bitan.
I kao što je Zeha rekao, opet u pogrešnoj temi se piše..
 
Poslednja izmena:
Capture.JPG
A-DATA SSD SU650 120GB
Konfa iz potpisa.
 
Kingston A400 120GB.
Kingston A400.JPG
 
Probao sam 3gb/s sata kabl protiv 6gb/s i rezultati su prakticno isti, 6gb/s za nebitnu nijansu brzi.

novi ssd 4.JPG novi ssd 5 jaci kabl.JPG

Tako da je dovoljan onaj crveni kabl sto ima za 100 din da se uzme, jedino sto nisam siguran dal je on 3gb/s, postoji mogucnost i da je 6gb/s, nigde ne pise.
 
Svi su isti sto se brzine tice, razlika je samo u kvalitetu, oklopljenosti, zastitnom omotacu, kukicama...
 
nigde ne pise jer ne postoji sata 2 i sata 3 kabal.ti rezultati su na nivou greske jer je aproksimacija u pitanju.
 
Fabricki Samsung NVME SSD u Lenovo Y540-17 laptopu... ,)

 

Prilozi

  • Capture.png
    Capture.png
    171 KB · Pregleda: 46
Evo ovde ima vrlo lep test SATA kablova.
Interesantno je da najjefiniji "rade posao" isto kao i najskuplji. :p
 
...i jesu li ovo ok rezovi?

rez.jpg rez2.jpg
 
Samsung 970 Evo plus
 
da li je ovo sporo?
maticna je b450m aorus
nije reinstaliran sistem, ostao od konfiguracije iz profila. read dobar ali write los..
 

Prilozi

  • ssd b450.PNG
    ssd b450.PNG
    280.3 KB · Pregleda: 118
Nazad
Vrh Dno