Šta je novo?

Proverite kako vam radi SSD (CrystalDiskMark i/ili AS SSD)

860 EVO 250 iz moje masine.
 
Platforma: 990FXA, Win 10 Pro 64, sveze instaliran
SSD: S55 Silicno Power 240gb
Sata 3, AHCI

Untitled.png
Untitled 1.png

Moze li se nekako povecati ovaj READ
 
iMac 27" Retina 2019, Apple BTO konfiguracija: Core i5-9600K, 24GB DDR4 RAM, 512GB Apple SSD, Radeon 580X 8GB, Windows 10 Pro itd...

Capture.PNG
 
i7 8700K, Z390 MB, 32 GB DDR4, 1TB SSD Samsung 970 EVO, RTX2080Ti 11GB, Win 10 Pro

SSD.PNG
 
Ryzen 7 1700, MSI B450 Gaming Pro Carbon AC, 32GB Kingston HyperX Predator 3000

SSD: Samsung 500GB 970 EVO Plus

512 970 EVO PLUS.PNG

Ova plus verzija solidno brza od obicnog 970 Evo :)
 
Kako brza, kad tri poruke iznad brzi rezultat obicnog EVO-a?:)

Stavite 16GB size, nemojte da gledate 1GB stripe kada SSD sve to moze da kesira.
 
Ne možeš da porediš 500GB i 1TB ;)
 
Sad proverih, morate minimum 8GB, jer sve ispod moze u SLC cache, i samo lazete sebe tim rezultatima ;)
Ali na 1GB ne treba biti razlike izmedju 500GB i 1TB, u stvari ni izmedju 250GB i 2TB.

I neverovatno, 1TB model stvarno, nakon cache-a ima 2x zvanicno write ;) A ovde >3x.
 
Zašto lažemo sebe? Disk je ispunio ono što piše u specifikaciji, normalno da ne piše punom brzinom po celom disku, već samo dok ima keša na raspolaganju, kad to ode, ode i brzina na 900MB/s (500GB) odnosno na 1700MB/s kod 1TB diska. Otud i njegove veće brzine u nekim testovima.

Ništa što nije van specifikacija, bilo to dobro ili loše.

E sad sve zavisi za šta koristiš disk, ako ga koristiš za osnovne potrebe, nećeš primetiti razliku ni izmedju običnog najbudjavijeg SSD od 128GB i bilo kog m.2 diska, a ako ga koristiš kao disk za AE-Premiere-Vegas ili šta god gde se masivno opterećuje, to je već druga priča, keš znači, i lako se pojede, 18GB je ništa :)

Evo sa 8GB

970evoplus 8gb.PNG
 
Sustained brzine od 3GB/s su laz. Zasto? Ako je cache 4/6GB (na 500/1TB modelu), to znaci da ce za sekund-dva da procita ili upise otprilike i to je to, posle toga dodje do STALLa dok se cache malo ne isprazni. Preciznije, citanje van cache-a ce biti i jeste sporije, a nakon sto se upise 4/6GB u cache, dolazi do kraceg STALLa (koji se itekako primeti).

To je bitno kada se puno podataka upisuje sekvencijalno ili kvazi sekvencijalno (high QD).

Posto ni Vega/AE ili ista slicno nece prici tim QD, bitne su QD` performanse najvise, posto je sekvencijalna brzina presla odaaaaavno bitan threashold, od ~100-300MB/s:
https://www.anandtech.com/show/12263/the-crucial-mx500-500gb-review/5
SATA3 diskovi - brzi od ovih NVMe 970/Plus diskova za prosecnog korisnika. U tome je laz..

Jedini SSD koji trenutno odzvanja iz klase je Intel Optane, ali on je i cela klasa za sebe po pitanju cene.
Ovako, NVMe je tu iskljucivo dobar ako je bitan prostor.
 
Poslednja izmena:
Intel Optane koliko znam su Enterprise grade diskovi, i apsolutno nisu za poredjenje.

Ali da, u suštini se slažem, marketinški trik za one koji ne čitaju pažljivo fusnotu, tj. čak na njihovoj zvaničnoj strani za SSD ni nemaš te informacije o količini keša i brzinama nakon potrošenog keša. U suštini jesu malo brži u nekim situacijama ali ništa grandiozno niti je u pitanju izmišljanje tople vode.

E da, taj stall, vrlo se primeti, čim se keš napuni, ko da mu treba vremena da svičuje na drugu memoriju.
 
i7 8700K, Z390 MB, 32 GB DDR4, 1TB SSD Samsung 970 EVO, RTX2080Ti 11GB, Win 10 Pro

Dodato 8, 16, 32 GiB

ssd8.png
ssd16.png
ssd32.png
 
Poslednja izmena:
Eto, cim se predje cache, QD32 reads/write su na nivou SATA3 diskova (pa cak i nize od nekih).

Ali tvoj se dobro drzi sa write-om, dok ovaj od 500GB Evo PLus se bas muci, i primetno je losiji os SATA3 diskova cak (mada sem paralelnog kopiranja sitnih fajlova, to je tek tesko primetiti u praksi)
 
Uocen blagi mravlji pad za 1Tb qvo...

Alfa, sta mislis hoce li biti u 6-7 ili 8og mjeseca pad cijena kao sto je bilo pocetkom ove godine?
 
Kingston A1000 NVMe PCIe 480GB, ostatak mašine u potpisu.

Zadovoljan skroz, čak i preko deklarisanih brzina na testu...

c1yGg-1558556998.png
 
Silicon Power A55 128 GB, CrystakDiskMark, MSI P35 Platinum, SATA 2:

Silicon Power A55 128 GB, CrystakDiskMark, MSI P35 Platinum.png

Silicon Power A55 128 GB, CrystakDiskMark, Asus H81M-Plus, SATA 3:

Silicon Power A55 128 GB, CrystakDiskMark, Asus H81M-Plus.png

Silicon Power A55 128 GB, CrystakDiskMark 8GiB, Asus H81M-Plus.png

Silicon Power A55 128 GB, CrystakDiskMark 16GiB, Asus H81M-Plus.png
 
Poslednja izmena:
Kingston A1000 NVMe PCIe 480GB, ostatak mašine u potpisu.

Zadovoljan skroz, čak i preko deklarisanih brzina na testu...

c1yGg-1558556998.png

Stavio sam tako kako i ti i moji rezultati na Asrock z390, 16 gb ddr 4 i Samsung 970 evo plus nvme m 2 250 gb

3225,3 - 2378,6
821,05 - 1601,3
425,4 - 331,0
32,38 - 114,3

je to dobro
ne znam staviti sliku
 
Poslednja izmena:
Stavio sam tako kako i ti i moji rezultati na Asrock z390, 16 gb ddr 4 i Samsung 970 evo plus nvme m 2 250 gb

3225,3 - 2378,6
821,05 - 1601,3
425,4 - 331,0
32,38 - 114,3

je to dobro
ne znam staviti sliku

Dobro je.


Za slike i kako ih ubaciti pogledaj dole u spojleru...
Znas li snimiti sliku?
Ima vise nacina da se slikasnimi, dacu ti NAJBRZIA dva.

1. Win7 - Odradis merenje i ostavis prozor od CDM na ekranu. Nadji dole levo "Start" ikonu, klikni u nju, kliknu "all programs" da se otvore svi folderi i programi (slika 1), nadji folder Accessories (slika 2) i klikni u njega da udjes, u njemu nadji ikonu za "Snipping tool" (slika 3) i pokreni programcic, pa s njim "zaokruzi" i snimi sadrzaj dela ekrana. Snipping tool ikonu mozes kao kraticu prebaciti i u "start menu" (slika 1) i cak ga pinovati (zakucati) u "start menu", to su ove ikone iznad linije, pocinju od MS Outlook pa na više.
1.jpg 2.jpg 3.png

2. Isto za Win7 - Odradis merenje, ostavis da se vidi CDM prozor, kliknes na tastaturi na taster "print", odes u isto kao pod prvim nacinom snimanja ekrana u accessories pa klikni na "Paint" (koji takodje mozes zakucati u Start menu, uradis "paste" slike u Paint pa ako treba iseces i obradis (kao sto ja uradih) pa onda snimis sliku.

Toliko o snimanju rezultata, a sada malo o nacinu ubacivanja slike na forum...

A) U otvorenom prozoru za pisanje poruke pogledaj i nadji gore ikonicu sto lici na sliku pa kad se na nju stavi mis pokaze se oblacic sa imenom ikone "Insert image" (slika 5) pa klikni u nju, upejstuj sliku i eto ti ubacene slike na forumu...
4.JPG
B) Sve isto kao i gore u pocetku ali umesto da kliknes na ikonu "Insert image" ti dole desno nadji dugmence "Puni editor" pa kad otvoriprozor za editovanje poruke, nadji ispod prozora dugmence "kačenje atačmenta", klikni na njega i kad se otvori porzorce nadji nacin da "prevučeš" ili "upejstuješ" sliku koju hoces, pa snimis izmene i eto slika u poruci na forumu...
Dodi racuna o velicini slike ili sta vec kacis, pise u porzoru za kacenje koliko sta moze biti veliko u MB.
5.JPG
 
Adata SSD ASU650SS-120GT-R 3D NAND na Sata 2 kompu iz profila kao sistemski. Test sa 1 giga, 8 giga i 16 giga
 

Prilozi

  • Crystal.jpg
    Crystal.jpg
    72.3 KB · Pregleda: 61
  • Crystal 8gb.jpg
    Crystal 8gb.jpg
    71.7 KB · Pregleda: 56
  • Crystal 16gb.jpg
    Crystal 16gb.jpg
    70.6 KB · Pregleda: 55
Pa, dobro. Opet ohoho brže nego HDD, a preći će se nekad i na SATA3...
 
Imam dva kratka offtopic pitanja u vezi ssd-a, pa da ne bih otvarao novu temu samo za to, ako moze neko samo ukratko da mi odgovori:

1. uzeo sam nov ssd i morao sam da kupim ssd bracket, da bih mogao da ga ubacim u kuciste, elem taj bracket mi bas i ne odgovara za moj ssd, nisu rupe gde trebaju da budu, nekako sam to skarabudzio, jer je bracket metalni, iz dva dela, mnogo cudan, ne znam ni dal sam uradio kako treba, ali poenta je da nije jako zasrafljen za bracket, nego landara gore dole, i ja sam ga takvog stavio u kuciste i mozes rukom da ga pomeras, ali ako niko ne dira kuciste, stoji u mestu... zanima me dal steti ssd-u ako se pomera malo tokom rada ili ako vibrira tokom rada, a ja nemam takav mount protiv vibracije, dakle da li da brinem?

2. rapid mode mi ne da ga ukljucim u samsung magician, a radi mi rapid za drugi ssd na kojem je OS, a ovde je samo greyed out, bas cudno, dal ima resenja za to i dal uopste nesto znaci rapid mode?

3. imam najeftiniji crveni sata 1 kabl za 100 dinara, jer nema nigde drugde da nadjem sata 2 kabl 6 gb/s, pa me zanima dal mi to koci performanse i kolko uopste treba da postize Samsung 1tb 860 evo?
takodje ubo sam sata 1 kabl u sata 2 slot na maticnoj, jel to problem?
 
Poslednja izmena:
1. Ne brini nista, nema SSD u sebi pokretne delove, pa mu nece smetati ako nije jako pricvrsen za kuciste.
Mozes slobodno i na dno kucista da ga stavis.
 
1. meni je visio prvi ssd mozda 6m jer mi je bilo mrsko da ga namestam u zatvorenom kucistu koje niko ne zagelda. Onda sam ga podigao na kutiju gde treba da stoji optika, tek kad sam kupio novo kuciste sam ga stavi u za njega predvidjeno mesto (bolje da nisam, tesko mu se pristupa kablovima)... ssd mozed staviti gde i kako god hoces, samo nemoj bukvalno na graficku, napajanje ili nesto drugo sto odaje toplotu, moze na pod kucista, moze da visi, mozes zalepiti negde...
2. Rapid mod je šarena laža, sluzi za patkometriju, beskorisna čak i štetna opcija jer moze da dodje do gubljenja podataka, stavi ssd u obicni mod i neka radi kako mu je predvidjeno...
3. Sta je sata 1 kabl? Jesi sli siguran da je to sata 1 kabl za sta mislis da jeste? Prvi sata (sata 1) kablovi su imali sa levog i desnog kreaja konektora nesto kao kukice, pomalo licilo na dvozubu viljusku... To sto ti navodis ce pre biti obicni sata kabl (sata2, 3GB/s)... Bitno je da je ispravan kabl i nece uticati na brzine. Pod sata3 (6GB/s) kablom se neko vreme smatralo da su bolji, jaci, kvalitetniji kablovi ali se u praksi pokazalo da oni najjeftiniji i oni najskuplji sata kablovi su podjednako dobri. Kvalitetniji imaju kukice i zabice za cvrsce i sigurnije kacenje kabla, kvalitetniju i izradu i mozda malkice bolju zastitu, a prenose iste brzine...
Savki sata kabl ukljucen u svaki sata konektor na ploci ce podrzavati brzine koje podrzavaju sam uradjaj i ploca.
 
Nazad
Vrh Dno