Šta je novo?

Proverite kako vam radi SSD (CrystalDiskMark i/ili AS SSD)

Bio na istom ssd-u. Da alignujem? To ce pomoci?
Da, posto sam promenio konf, inace je bio na ga p45-ds3, sata II.

Sent from my P10 lite using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
@Marko_
Ne treba da Align-uješ particiju, jasno se vidi iz AS SSD-a da je zeleno 103424 - OK tj. već je tu sve u redu.
Isto tako se vidi i da nemaš drajver (osim MS-ovog "storahci") pa pošto si sa Intela prešao na AMD, stavi AMD drajver; i potom neće škoditi, forsiraj Winsat ručno (iz admin CMD-a) sa komandom:
winsat formal -v
 
Poslednja izmena:
Ja citah u vezi driver-a za ssd i jedino sto sam procitao je da amd po default-u koristi windows-ov driver. Pa sam racunao da je sto se tice driver-a to to, nemam sta da uradim.

Sent from my P10 lite using Tapatalk
 
AMD nisam imao 100 godina, pa ne znam ima li za Ryzen AHCI drajver, vidi sam. Ako ima stavi, ako nema obriši MS-ov pa nateraj Win da ga ponovno instalira..

P.S.
Našao sam ovo, pa proveri:

Actually, the correct installation for the new Ryzen chipsets in Windows 10 is as follows:
AMD SATA controller, which is the AMD hardware driver, followed by the Standard SATA AHCI Controller driver, which is the Windows software driver. Both of these drivers should be listed in the Device Manager under the IDE ATA/ATAPI Controllers heading.
(Things do not work in Win10x64 as they did in earlier versions of Windows)
 
Poslednja izmena:
Pa ovako nesto sam i ja nasao i shvatio da ostavim kako i jeste. Obrisao sam driver i ponovo je instalirao isti, standardno. Da sam nasao neki driver da instaliram mozda bi i do sad resio al reko tu nema sta da se dira....

Sent from my P10 lite using Tapatalk
 
Dal ima veze koliko je ssd puni, jer moj je 80% popunjeni i sad sa crystal diskom vidim da imam slabije rezultate nego prije kad je bio samo win 10 na disku. Lošiji su mi samo Write rezultati dok su Read ok.
 
samo da još napišem da nisam primijetio da je nešto sporiji. Ovo su rezultati koje sam stavio tu na strani 22:

3225,3 - 2378,6
821,05 - 1601,3
425,4 - 331,0
32,38 - 114,3

read je ok, a write prve dvije vrijednosti nisu ok 2378,6 sad je 1250 a 1601,3 sad je 890.
 
To je oduvek tako bilo da je ssd il hdd ,kad su puni gube preformanse stim sto naravno na ssd_u to neces osetiti osim na ovim sintetickim testovima
 
Ja i dalje imam problem i sa svezim sistem na konfi iz profila. Read oko 500 write oko 200-250.

Sent from my P10 lite using Tapatalk
 
Ja i dalje imam problem i sa svezim sistem na konfi iz profila. Read oko 500 write oko 200-250.

Sent from my P10 lite using Tapatalk

Naravno, ne treba više očekivati od jednog patriot burst i sličnih SSD, ja to sa 850Pro nemam.
Samo bi ti SE vratio performanse trenutno ,a posle bi opet bilo po istom...
 
Privremeno, da ne bude zabune jet trenutno moze biti protumaceno kao "odma" u jednom trenutku ALI nakon nekog vremena bi brzine opet opale...
O razlozima ne bi, o tome je pisano u eri pocetaka koriscenja ssd-ova.
 
Imam ADATA SP600NS34 256GB (M.2), malo se degradirale vrednosti tokom vremena (ista mašina). Vidim da se brzina upisa smanjila (disk puniji).

Ovo je 2017.:
Nemam CrystalMark za 2017.
ogB2Bcr.png



Ovo je 2020. (sada):
Cjr2ITh.png
0aGF1zB.png


- Crystal poslednji red ima loše vrednosti?
- Možete li da me podsetite koji su najvažniji podaci u CrystalMark/AS SSD testu?
 
4K i acc.time (moje misljenje)
 
- Crystal poslednji red ima loše vrednosti?
- Možete li da me podsetite koji su najvažniji podaci u CrystalMark/AS SSD testu?

Pa valjda vidiš (i čitaš) da su 2 red u ASSSD i 4 red u CDM isti test?!
A vrednosti su minimalno (normalno) opale, ništa strašno...
 
ADADTA GAMMIXS11Pro 1TB NVMe, na mojoj konfiguraciji preko adaptera (PCIe-M.2) sa modovanim FW (BIOS) da bi boot-ovalo:

MS NVMe drajver:
1.1.png7.1.png

Samsung NVMe drajver:
1.2.png7.2.png
 
Pozdrav,
Može preporuka za aplikaciju koja ima slične mogućnosti Sentinel-u (power on time, estimated remaining time i slično) ali da je predviđena za SSD diskove?

Sent from my STF-L09 using Tapatalk
 
Hvala za preporuku. Crystal Disk Info sam koristio i ranije pored Sentinela za hardove, ali mi je Sentinel nekako uvek bio draži - možda subjektivan osećaj, ali čini mi se dosta bolji i pregledniji za to što me je zanimalo. Kako god neko reče da Sentinel ne radi baš kako treba sa SSD, pa reko da pitam za alternativu.

Sent from my STF-L09 using Tapatalk
 
Probao sam ovaj CrystalDiskInfo i lepo očitava sve parametre diska, samo mi se čini da ne prikazuje baš najtačnije parametar Power On Hours. Naime disk je radio u realnom vremenu sigurno jedno 3-4 sata, a u polju Power On Hours se povećala vrednost tek za jedan sat. Je l ima neka fora da mora da bude instaliran odgovarajući drajver ili neko drugo podešavanje odradi kako bi ovaj podatak bio tačan ili jednostavno CrystalDiskInfo u kombinaciji sa Apacer AS350 diskom ne pikazuje tačno vreme?

Sent from my STF-L09 using Tapatalk
 
Pa osveži prozor CDI-a! :D
Ili podesi na auto refresh da bude učestaliji...

Svi programi taj podatak (a i sve ostale) oičitavaju iz SMART-a, te nema on šta da "pogreši" pa da je netačan ;)
U suprotnom samo disk može da ih ne očitava i prikaže kako treba (teško, nikad čuo čak i kad crkava).
 
Poslednja izmena:
Naravno da mi je to palo na pamet. Kad bih proveravao svaki put bih zatvorio i ponovo pokrenuo aplikaciju, a probao sam i refresh i rescan. I meni ima smisla da ne bi trebalo da ima veze kojim se alatom čita, jer svi oni upravo kao što si rekao ispisuju SMART očitavanja. Do sada nisam imao problem sa očitavanjem u bilo CrystalDiskInfo, Sentinel ali kod hard diskova, ne znam da li je kod SSD-ova nešto drugačije - ne bi trebalo.

Sent from my STF-L09 using Tapatalk
 
Ne rade isto, i NVMe takođe.
Onda kasni u očitavanju sam disk, tu ništa ne možeš, to mu je enkodirano u FW...
 
To sa kašnjenjem očitavanja bi bilo jedino logično objašnjenje. Je l ima još neka zgodna aplikacija koja ima slične mogućnosti kao CrystalDiskInfo i Sentinel ali da je baš predviđena za ssd?

Sent from my STF-L09 using Tapatalk
 
ADATA XPG SX8100 512GB
AsRock B450 Fatal1ty ITX

XPG-SX8100-512GB.jpg

I na istom računaru stari SSD:
Samsung 860 Evo 1TB

S860EVO-1TB.jpg
 
Poslednja izmena:
Uspore svi pomalo kada se više napune
samsung 960-1.JPG
 
Kako se nosite sa software-om ADATA-e, u smislu sto mu treba 2min. da se otvori? Btw, kada se konacno otvori, da li je bezbolno da se radi fwupdate, obzirom da upozorava sa porukom da se to ne radi zbog potencijalnog gubitka podataka? Nisam navikao na to, pa nisam radio, kod Samsunga, Intela, Crucial nije tako...
 
Kod svakog SSD-a ti je isto, ukoliko se desi da pukne upgrade FW možeš ubiti SSD i ostati bez podataka na istom.

Ovo ti je iz Samsungovog uputstva za FW upgrade:

2. To prevent any potential damage from the SSD initialization and partial or entire data loss during
the firmware update, it is highly recommended that users back up (save a copy of ) all data stored on
the Samsung SSD to other storage devices before executing the Samsung Firmware Utility.
Samsung Solid State Drive Firmware Update Utility
3. The SSD must be connected to the system at all times with stable power being supplied during the
firmware update process. If the SSD device cable is disconnected or power is shut down during the
firmware update process, the SSD may be permanently damaged or rendered inoperable.
4. Samsung does not take any liability for any kind of data loss and restoration that may occur while
the Samsung Firmware Utility is running. It is highly recommended that you familiarize yourself with
this Firmware Update Manual before executing the firmware update.
Note: The firmware update is not mandatory for those who encounter no problem with installing and
using the Samsung SSD product. Therefore, it is up to the user whether or not to execute the firmware
update.

Slično upozorenje imaš i kod ostalih. Da li izbaci to otvoreno u samoj aplikaciji ili se nalazi u PDF-u koji dolazi uz FW ili na stranici proizvođača, druga stvar.
 
Nazad
Vrh Dno