Šta je novo?

Proverite kako vam radi SSD (CrystalDiskMark i/ili AS SSD)

Meni je kod Samsung Pro serije bitna dugotrajnost. Sa druge strane, benefita sigurno ima kod disk intensive rada. Mada opet, ako imas RAW 4K materijal, mislim da je 1TB jako malo.

Takodje....(dok je mlc bio u igri).

Ma ove nove 980 PRO pre bi trebalo nazvati 980 EVO jer u njemu je TLC a ne MLC kao u prethodne PRO modele iz Samsunga.

Nego dodali pcie 4.0 i nabrijali cenu :(

Doduse tacno, ALI ako ovaj korak vodi ka nesto brzem pojeftinjenju vecih kapaciteta....apsolutno nemam nista protiv!!!!
 
...imam i ja 840 Pro....

UZAS, HOROR i KATASTROFA kako se SPORO trosi!!!!

@ Alexa,

Koliko ga imas i koliko si ga dosad devastirao?
 
Poslednja izmena:
Super mator Silicon Power 240Gb, 20 000 sati, (833 dana i 7 sati) rada 25.42TB write još kao nov. Još jedan ali 120gb na drugoj mašini 3 godine stariji. preko 40TB write i takođe mu ništa ne fali. Koliko tek Samsung može da pređe ?
 
Kad god se spomene dugotrajnost SSD-ova, ulećem klizeći. :D Malo je slabiji upis, jer sam ga zatrpao privremeno raznim čudima, ali i dalje radi zadovoljavajuće brzo, pogotovo gledajući da je windows instaliran 21. 07. 2012., odnosno malo posle kupovine SSD-a. :smash:
Capture 2021. 01. 05. SSD.JPG
 
...imam i ja 840 Pro....

UZAS, HOROR i KATASTROFA kako se SPORO trosi!!!!

Ko je pratio techreport i onaj njihov višegodišnji SSD endurance benchmark, zna da je 860 Pro bio last SSD standing. Benchmark je trajao 2 godine ako se dobro sećam.

@ Alexa,

Koliko ga imas i koliko si ga dosad devastirao?

Bavim se muzičkom produkcijom i devastiram ga svaki dan snimajući i brisajući ogromne WAV fajlove. Takođe mi je dota2 instalirana na njemu. Kupljen je 2015 godine i nema apsolutno nikakvog usporenja niti naznaka da će otkazati. Platio sam ga papreno, ali posle svih ovih godina, ne žalim ni malo. Samsung je sa ovim diskom napravio veliku grešku. Ni sami se nisu nadali da će MLC biti toliko izdržljiv, i to im naravno ne odgovara. Zato na novu pro seriju, kao što je ovaj moj 980 Pro, stavljaju TLC čipove i tvrde da imaju odličan endurance. Naravno, treba biti ekstra glup i poverovati u tako nešto.
 
A da nisu mozda stavili TLC zbog cene i brzine?
 
Kako 'merite' to 'trošenje', tj šta podrazumevate pod tim? I ja sam uzeo krajem maja 2018te 512GB 970Pro upravo zbog dugotrajnosti, sad pogledah u Magician i vidim celih 10,9TB upisa :d, ali ono što me je više iznenadilo je što u Sentinelu stoji da ima PowerOn od samo ~90 dana a disk je u laptopu na kome provodim minimum 6h dnevno u proseku svakog dana, što zbog posla, što neobavezno, pošto ga uvek nosim sa sobom.
 
"Trošenje" je odokativno, kako koji program to shvata (mnogo. malo) i po tome kao određuje Health i predviđa koliko dugo meže da traje još, što može da se okači maćku o rep specijalno u programima predviđenim za HDD kao Sentinel. Najvažnije je količina upisa ali niko ne može da tvrdi koliko dugo može da traje.
To što te zbunjuje je da windows isključe/ugase SSD posle nekog setovanog vremena. Brzo se probude pa se ne primećuje da su bili off. Ako sve dobro radi neće se ni paliti ako nije u upotrebi, tj. čita/piše. Neki imaju to ugrađeno u FW.
 
Poslednja izmena:
Kako 'merite' to 'trošenje', tj šta podrazumevate pod tim?

Pre ovog Samsunga sam imao Muskin Calisto Deluxe. Radio je u istim uslovima kao i ovaj Samsung. Posle 2 godine je drastično usporio i na taj način mi je stavio do znanja da polako umire. Odradio sam backup, i nakon nedelju dana, disk je umro.

I ja sam uzeo krajem maja 2018te 512GB 970Pro upravo zbog dugotrajnosti, sad pogledah u Magician i vidim celih 10,9TB upisa :d, ali ono što me je više iznenadilo je što u Sentinelu stoji da ima PowerOn od samo ~90 dana a disk je u laptopu na kome provodim minimum 6h dnevno u proseku svakog dana, što zbog posla, što neobavezno, pošto ga uvek nosim sa sobom.

Ja sam napravio grešku jer sam uzeo 980 Pro. Tako da vozi i uživaj. Imaš odličan SSD.

A da nisu mozda stavili TLC zbog cene i brzine?

Jesu. Ali činjenica je da je ta tehnologija usavršena i prebačena u enterprise segment. Zato enterprise SSD-ovi koštaju boga oca jer mogu da upišu i pročitaju 10X više podataka od consumer grade SSD-ova.
 
... Zato enterprise SSD-ovi koštaju boga oca jer mogu da upišu i pročitaju 10X više podataka od consumer grade SSD-ova.

A necemo ih ni ti ni ja uspeti toliko "potrositi" ove obicne ssd-ove, pa da ih koristimo i 10 godina da bi bila bitna ta razlika izmedju teoretski maximalne kolicine upisa i ostvarene...
Pre ce mo kupiti drugi zbog zastarelosti, ne i zbog "istrosenosti".
 
Poslednja izmena:
A necemo ih ni ti ni ja uspeti toliko "potrositi" ove obicne ssd-ove, pa da ih koristimo i 10 godina da bi bila bitna ta razlika izmedju teoretski maximalne kolicine upisa i ostvarene...
Pre ce mo kupiti drugi zbog zastarelosti, ne i zbog "istrosenosti".

Nadam se da si u pravu. Ali ja nekako više verujem mom starom 860 Pro nego ovom novom 980 Pro.
 
Ne treba preterivati sa paranojom, osim ako se ispostavi da postoji neka fabrička greška, 980 Pro je i dalje odličan SSD, jedino što mu više pristaje 970 Evo Plus Plus od Pro, ali to je neka druga priča, daleko od toga i da su 970 Evo loši iako nisu MLC.

Ja sam namenski išao na Pro iako realno nije bilo potrebe, ali je u to doba 1TB 970 Evo bio skuplji od (i ovako skupog) 512 970 Pro i tako prelomih da je i on dovoljan po pitanju kapaciteta, performanse manje više...

Nego mi bi simpatično što pominjete 'trošenje' a osim host writes, ne znam šta bi drugo moglo da 'troši' SSD pa sam se zato priključio. :) Ovo od budžet ssdova što umire, ne umire od upisanih terabajta već jer su generalno lošiji/jeftinije napravljeni, kontroler, nand čipovi, pločica...
 
Baš tako, ako nema nekog felera sa čipovima ili kontrolerom, čak i jeftiniji drajvovi će trajati dugo...
 
Kako 'merite' to 'trošenje', tj šta podrazumevate pod tim? I ja sam uzeo krajem maja 2018te 512GB 970Pro upravo zbog dugotrajnosti, sad pogledah u Magician i vidim celih 10,9TB upisa ....

Kao sto kolege rekose...
...interesantno...za 2 godine 10tb a ja za 4godine 21tb.
Cime ga to mazis?
Posao ili kucna radinost?

"Trošenje" je odokativno, kako koji program to shvata (mnogo. malo) i po tome kao određuje Health i predviđa koliko dugo meže da traje još, što može da se okači maćku o rep specijalno u programima predviđenim za HDD kao Sentinel. Najvažnije je količina upisa ali niko ne može da tvrdi koliko dugo može da traje...

Slazem se !

Nadam se da si u pravu. Ali ja nekako više verujem mom starom 860 Pro nego ovom novom 980 Pro.

Jesi li u mogucnosti da vidis 860 pro-u broj upisa i wear leveling count(wlc-parametar).
Wlc nema svaki ssd(marka). Koliko sam primjetio samo par brendova koristi tu opciju u firmaware-u, izmedju ostalog i Samsung.
Na wlc treba gledat kao Garbage collector i trimm.

Nego mi bi simpatično što pominjete 'trošenje' a osim host writes, ne znam šta bi drugo moglo da 'troši' SSD pa sam se zato priključio.....

Doisadilo mi koristiti puno ime, pa uprostio...
Wear leveling count (ga trosi...to ti je ono kad firmware gleda da bude pisanost po celijama nanda ravnopravna=ako su neke celije vise puta pisane, onda fajlove prebacuje na one manje koriscene).

A necemo ih ni ti ni ja uspeti toliko "potrositi" ove obicne ssd-ove, pa da ih koristimo i 10 godina da bi bila bitna ta razlika izmedju teoretski maximalne kolicine upisa i ostvarene...
Pre ce mo kupiti drugi zbog zastarelosti, ne i zbog "istrosenosti".

Takodje tacno!
Medjutim primjetio sam po nekim re-viewuvima da nekim modelima slucajno ili namjerno smanjuju maximalni broj upisa.
Nebi li se vise prodavalo,predpostavljam(mada ima i obrnutih iskustava-tu bi se vec moglo reci da su cipovi podbacili).
A po testu ispada da su u stanju izdrzati mnogo vise. Stim da smart vise nije u stanju da broji.
Ili se smart zatupio ili je namjerno "Lock-ovan"???


Evo bas gledam kod sebe.... po testu koji su Ruje odradili 840P bi trebao da dobaci do 1.5petabajt.
Broj upisa je 21tb. A wlc je na 2.232 38%(i ide ka 0=nuli)zbog toga sto je u pitanju raid0. Kod drugih unazad koju godinu koliko sam primjecivao je vrlo vrlo nizak.
SSD Left Life Indicator stoji na 38%, dok Overall Health Rating i Overall Perfomance Rating na maksimumu.

Kad dodje na nulu, javim kako i sta se mijenja.

Cilj mog pitanja sa pocetka je bio, cisto informativne prirode kako se koji ponasa...
 
Kingston A2000 250GB NvMe M.2

Kingston A2000 2021-01-31 003221.png
 
Hm...kao da si kratak 200-300 MB/s na sequential R/W, Kingston deklariše 2000/1100 MB/s za 250GB model. Osim ako nisi menjao Q i T vrednosti na benchmarku?

Možda imaš i stariji firmware, izbacili su verziju koja je popravila performanse...
 
Ništa nisam menjao od vrednosti, na defaultu je. Poslednja verzija firmware-a je na SSD-u (S5Z42105). Možda sam ga uhvatio u raskoraku pre nego da uradi GC.

Svakako će se performanse povratiti, čim mu uradim secure erase (radim migraciju na SSD većeg kapaciteta).

Edit: Evo ih rezultati nakon secure erase-a. Verovatno sam ga malopre uhvatio pre nego da uradi GC.

Kingston A2000 2021-01-31 025058.png



Edit 2:

SanDisk Extreme PRO 500GB M.2 NVMe

SanDisk Extreme PRO M.2 NvMe 500GB 2021-01-31 040435.png
 
Poslednja izmena:
Jos jedan
Kingston A2000 250GB NvMe M.2
CrystalDiskMark_20210131102233.png
 
U realnom radu, 4K umro.

 
Samsung 970 Evo Plus 250GB:

970 Evo Plus.PNG

Adata Gammix S11 Pro 1TB na PCIe x2 portu:

Gammix S11 Pro at PCIe x2.PNG
 
Taj Adata sam i ja nameračio, drugi M.2 na mojoj ploči je x2 ionako (baš sam se pitao koliko bi bio brz na x2) a taj SSD bi mi zamenio jedan od 2 HDD-a (isto 1TB) koji mi služi za svakodnevnu upotrebu privremenih fajlova, download-a itd. Cilj mi je da sve HDD u kućištu zamenim za SSD (ostao bi samo jedan 2TB) a sve ostale HDD samo spolješnje za backup.
 
Poslednja izmena:
Možeš slobodno. Taj Gammix mi služi za igre i uopšte ne osećam da je spor na x2, učitava k'o zmaj.
 
Meni se na testovima greje ko lud, merio sam i 75C.
U radu sve super, nema problema, ne pregreva se i vrti sve zadatke bez greske.
Zbog loseg "hladnjaka" (ukrasna plocica odozgo) narucio prave hladnjake pa kad stigne prvi montiram...
 
Sve zavisi gde stoji,meni se npr na MSI B450 Tomahawk nije grejao jer je bio ispod graficke a sad na B550 Tomi se greje vise za 10c pa sam skinuo taj mali hladnjak i stavio od ploce. Sad je 5c manja temp i vrti se oko 43c na leru...


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Evo mi je na leru 37C Adata Gammix S11 Pro, mene neriralo sto je 75C pri testovima, nece vise biti... :D
 
Moj nije isao preko 57 nikada.
 
Stavite mu u CDM 8GB da vrti po 5x svaku stavku pa izmerite, a kuciste provetreno...
Ima u opcijama da se podesi izmedju standardnog i nvme testa, pa na nvme prebacite...
 
Zašto bih to radio? Nisam kupio SSD da mu vadim dušu u sintetičkim testovima već da pokrećem igre sa njega. To radi savršeno i sa dobrom temperaturom.

Kad li ćete prestati da se ložite na benchmarke...

EDIT: evo, da ti udovoljim :)

Gammix S11 Pro 1TB na PCIe 2.0 x4 (prošli put sam pogrešio, nije PCIe 3.0 x2, mada je manje-više isti protok), NVMe mod, Default + Mix, 5 prelaza na 8GB:

Zeha 2.PNG

NVMe mod, Real World Performance + Mix, 5 prelaza na 8GB:

Zeha.PNG

Ne znam kako si mu ti nadrukao 75 stepeni i čime si merio...moje kućište nije naročito provetreno.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno