Šta je novo?

Koji SSD za iMac 2011

Ripper

Čuven
Učlanjen(a)
25.07.2000
Poruke
1,290
Poena
650
Verujem da je vreme da se ovo rasčisti ;) Koji SSD (sata2 ili sata3) radi u iMac-u 2011 bez problema sa temp senzorima i bez potrebe za softverskom kontrolom fanova ?
Nisam najbolje razumeo čitajući razne sajtove od OWCa pa na dalje...pri zameni HDD-a u iMacu 2011 temp senzor mora da se otkači i zatim pobrljavi, tj čak i identični HDDovi kao onaj u iMacu zezaju temp senzor ?
A šta je sa prostim dodavanjem SSD na fabričko mesto pored fabričkog HDDa koji ostaje na svom mestu ?
 
najbolje radi apple SSD koji ti oni ugrade i naplate papreno :d

trenutno, ja ne znam da postoji SSD koji moze da radi bez sf kontrole fanova... sta je problem? problem je sto da bi stavio neki drugi SSD moras da koristis Y sata power connector koji nema Pin 11 koji Apple koristi da bi merio temperaturu i onda Mac misli da nema hdd uopste...
 
Video sam na MacRumors-u da iMac sa ugradjenim SSD-om od 256 GB (kojeg oni naravno isporucuju) je najbrzi Mac do sada. Bio je video koji je prikazao koliko brzo se startuju skoro svi programi intalirani na sistemu - svi u isto vreme.
 
dzef daj link.
 
Pitam se da li bi smcControl tu pomogao, da se ograniče fanovi na neku vrednost, tipa 3k. No, dok neko ne proba, ne zna se. :)
 
ok. hvala!
 
Da ne otvaram novu temu. Koji SSD od 256 gb u macbook pro 2011, da radi kako treba?
Ne mora da bude šampion nad šampionima brzine, ali mora da radi kao sat, bez problema.
SATA2 ili SATA3? Ili je svejedno?
Hvala i pozz
 
Teško Srđane da će ti neko na to odgovoriti nažalost. Novih MBP-a je malo još uvek, a 256GB SSD-a ja mislim još mnogo manje a u kombinaciji ne znam ima li i jedan na ovim našim prostorima :)

Ja lično bih išao na neki C300 ili tako nešto, možda C400 zato što je noviji ali čini mi se da su performanse kod starog bolje ;)

:wave:
 
Definitivno neces pogresiti sa Intel SSD-om za MBP. Posto doticne dve kompanije nikada nisu imale bliskiji odnos nego danas... verujem da su samim tim Intel SSD-ovi optimizovani za rad u Mac-ovima. No, to je samo moje nagadjanje i razmisljanje...

Ne bi trebalo da imas problema ni sa Kingston diskovima. Shiki ima 128GB vec neko vreme u svom MB...
 
Hvala na odgovorima, videću šta mi je činiti.
I ja sam u iMac-u (late 2009) imao 120 GB ADATA S599 (SandForce 1222) i radio je bez greške, kao munja, kao i u Macbook-u Alu (još je kod mene, ali sutra menja vlasnika), Kingston V+100 120 GB, koji je isto tako dobro radio, nešto sporije nego ovaj ADATA, ali fenomenalno (sad imam utisak da radi mnogo brže kada sam ga preformatirao i instalirao svež Snow Leo).
Gledao sam na net-u, ima finih ponuda preko ebaya - OCZ Vertex II 240 GB za $440 sa sve shippingom i osiguranjem pošiljke, dok je novi Intel od 250 GB oko $550.
Ne znam, nije mi oglavu, razmisliću šta i kako, ali rekoh da pitam da li sa ovim novim Mac-ovima ima nekih problema u vezi promene SSD-a ili koji god da stavim radiće u skladu sa mogućnostima, to mi je bila namera.
Ne bih da uzmem nešto tako skupo, a posle se ispostavi da iz nekog razloga ne mere u moj Mac.
Anyway, hvala momci na trudu, a ako neko drugi ima nešto da doda, samo napred.
 
Hmm ne znam kakvo je stanje sa MacBook Pro...ali iMac 2011 su definitivno zakomplikovali što se zamene harda i dodavanja SSDa tiče...glupi temp senzori...c c c..

Kako si ti ubacivao SSD u iMac 2009. ? Umesto optike ili harda, ili baš na predviđeno SSD mesto ? ;)
 
Ubacio sam na mesto na kome je bio hard, a temeperaturni senzor sam rešio tako što sam ga izolovao, s obzirom da nije potreban za očitavanje temeperature na SSD-u, jer, jelte, SSD se ne greje. Znači, samo ubaciš parče žice u dvopinski kontakt kabla senzora i prespojiš, a onda sa malo izolir trake izoluješ i to je to. Senzor ne očitava temperaturu sa SSD-a, ali ne brljavi.
Late 2009 nema mesto predviđeno za SSD (pored harda), to ima naredni model iMac-a, pa u njega možeš da ubaciš SSD koji će ti biti primarni boot sa OS X-om, a ovaj 1 TB hard koristiš kao storage - nice:)
 
Срђане, честитке на куповини нове 13це и срећно у потрази за најбољим ЅЅD решењем за исти. ;)
 
Izgleda da će kao najbolje rešenje za moj novi MacBook Pro biti Crucial M4 od 256 GB, s obzirom da je u pitanju SATA3 SSD, a koliko vidim novi MacBook Pro ima nov Intel 6 series chipset:

Intel 6 Series Chipset:

Vendor: Intel
Product: 6 Series Chipset
Link Speed: 6 Gigabit


Tako da bi trebao da iskoristi maximum ovog novog Marvell 9174 kontrolera: Write/Read: 260 MB/s / 415 MB/s.
Videćemo, za sada najjeftinije može da se nabavi preko eBaya za oko $450 (includ. shipping), ali verovatno ću o tome da razmišljam kad se vratim sa godišnjeg odmora. Ovo mi definitivno deluje kao najbolja opcija.
 
Не желим да отварам нову тему...

Који ссд бисте ми препоручили за МВР 2010? Тренутно гледам моделе са 120/128ГБ меморије, пошто су ми они далеко доступнији(са финансијске стране) него ови са већим капацитетом.

Кингстон ми је некако добар избор, пошто знам више људи који га имају, по дуже време без проблема... али сад су се појавили, и код нас, модели од других произвођача, нпр Интел и ОСz.

Хвала на помоћи.


п.с. Ако неко зна, где набавити адаптер за хард, којим би се заменио двд драјв у МВР, нека јави. ;)
 
Za hard ne znam šta da ti kažem, čitam o silnim bagovima sa ovim novim SF SSD-ovima i ne kupuje mi se baš nijedan.
Takođe, prijavljen je i bug u firmware-u sa Intel 320 series SSD-ovima, tako da bih ih ja isto zaobišao. Series 510 kažu da radi ok, ali malkice je poskup:)
Ja ću verovatno Crucial, kojigod, C300 ili M4, kontam da je to najbolje rešenje.
Takođe, vidi i neki stariji SF1222, meni je ADATA radio u iMac-u savršeno, bez da štucne, besprekorno, dok mi je Kingston V+100 od 120 gb u Macbook-u Alu štucao prilikom bootovanja, dok bi posle toga radio ok. Takođe imam dobro iskustvo i sa OCZ Vertex II od 120 gb, sasvim ok je radio u macbook-u, ali po mojoj ličnoj proceni ovaj ADATA je bio najbolji, možda uzmem jedan od 240 gb umesto da se patim i ganjam Crucial preko ebaya - izgleda da imam problema sa poručivanjem, ne mogu više da plaćam PayPal-om:( (inače, PayPal radi ok, ali preko ebaya ne ide).
A za kolevku za drugi hard pravac ebay i vodi računa da su 1tb 2,5" visine 12mm i ne pašu, samo oni koji su visoki 9,5mm, ili u prevodu, svi ostali osim 1tb:) I obavezno proveri da li kolevka paše u macbook pro, prodaju se i one koje "kao" idu, ali kad kreneš da stavljaš ukapiraš da ne može.
Jeftiniji komadi kod Kineza su oko 35-40$, firmirani i sigurniji idu i do 80.
Pozz
 
Poslednja izmena:
Хвала на одговору. ;)

Ja не бих ни имао никакву корист од тих нових... јер немам сата 3. Имам претходну генерацију МВР-а.

Највероватније ћу узети кингстонов. Адаптер ћу видети да наручим касније... тренутно ми је битније да узмем подлогу за хлађење(са усб хабом) и екстерни хард диск од 2ТВ.
 
Ja uzeo ovde u Grčkoj neku podlogu alu-plastikaner, sa dva venta, radi preko usb-a, a ima još jedan usvlb i on/off prekidač, tako da ne gubim usb. Radi ovde sa supruginim laptopom, nije loš, ne čuje se, a videćemo kako će da hladi macbook pro, na ovom laptopu nema očitavanja temperatura.
Nije mnogo plaćen, 12€, pa i ako ne radi dobro ostaviću ga njoj, a ja ću da uzmem nešto drugo:)
Što se tiče SSD-a, koji god da uzmeš, prelaz sa hard diska na SSD će biti kao kvantni skok, veruj mi, mašina se ubrza samo tako, a i grejaće se mnogo manje sigurno.
Kad odlučiš da uzimaš caddy za drugi hard obrati pažnju na ono što sam ti napisao, da se ne bi zeznuo.
Pozz i sunčane Grčke - još samo sutra, na žalost:(
 
Не знам... мислим да ћу сачекати са узимањем адаптера, до поновног доласка у Француску и онда бих наручио овај: http://hardwrk.com/macbook-ssd-hdd-adapter-kit.html
Оно што ћу свакако морати да узмем је екстерни хард, и ту сам избор свео на 2 WD модела од 2ТВ, оба до 120евра.
Подлога за хлађење, 99,9% СМ неки... до 50евра.

А SSD, распитао сам се и многи се слажу са тобом за Адата моделе.
 
SSD ubačen, radi kao sat:)
Posle dosta razmišljanja i vaganja uzeo sam Intel, Series 510, 120 GB - kompromis kvaliteta i veličine.
A i cena je bila više nego povoljna - 170 evra.
Kupio sam ga od svima nama znanog usera, koji, btw prodaje trenutno jedan od 240 GB za takođe lepe novce.
Ubačeno i 2x4 GB RAM memorije, tako da je upgrade završen.
 
I meni je taj Intel 510 ssd na vrhu liste želja...sad još samo da prelomim dal da nosim iMac na otvaranje u iStyle i dal će oni to ubaciti na ssd mesto kako treba...(sa sve adapterima i držačima i td ) Hmhm... Ipak mislim da iMac 2011 + ssd kombinacija još nije preležala dečije bolesti...
 
iMac + SSD je ultimativna kombinacija.
Ne znam odakle ti to za dečje bolesti???
Ja sam kupio Intel desktop pack - ima sve za montiranje na mesto 3,5" harda. U iMacu imaš i posebno mesto namenjeno upravo za SSD. Peace of cake.
 
Ma samo za 2011 pričam...znaš one zeze sa temp senzorima (polude kad ubaciš bilo šta što nije Apple pa moram softverski da ih kontrolišem)...i nestandardnim sata kablom sa 7 pinova...o kojima se pisalo ;) Ja bih ga najradije stavio na to mesto za SSD a zadržao postojeći hard.... (tek ako njega promenim ko zna šta će da nastane) Da imam stariji iMac ne bih pisao ovo ;) al ovu 2011cu su baš zakomplikovali.. Što je najgore treba mi i Apple preassure wall ako hoću da stavim ssd na ssd mesto a sumnjam da naši serviseri imaju išta od ovoga..
A i malko se bojim da mi ne uđe prašina od otvaranja i slično..mada..imam Apple Care nek ulazi šta oće :p
 
Nek je sa srecom Srdjane. To je vrhunska kombinacija, kad se samo setim te radosti kad sam ubacio 4 GB i SSD. Ubacio bih sad realno i 8GB ali negde pishe da moze u Macbook Unibody 2009, negde pishe da ne moze, tj da budem do kraja precizan, zvanicno ne moze ali je radilo ljudima, a niko ne da "na probu"...

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk
 
Jel ima neki apdejt ova tema? Koji SSD se preporučuju trenutno za MBP a da se ne javljaju problemi sa senzorima, sa sleep modom, trim opcije i sve slično o čemu se diskutuje na drugim forumima već par meseci? Predlog po mogućstvu nešto što ima da se kupi kod nas.

I još nešto, kakav priključak za hdd (budući SSD) ima MBP Mid 2010 (jel klasičan SATA ili neki poseban), jel treba da vodim računa i o tome?
 
Koliko ja znam, 2010ke imaju SATA II. Ja, iako imam 2011 MBP (imaju SATA III support) sam pazario Intel 320 Series 120GB (koji je SATA II) i, da kucnem u drvo, nisam imao apsolutno nikakvih problema za sada :)

Tako da Intel ima moju preporuku, 5 godina garancije, samo ustekaj neki eksterni hard za Time Machine backup i bez brige si. Update firmware-a je takodje pozeljan.
 
Poslednja izmena:
Ja sam stavio u mid 2009 15 inca ssd kingston v200 128 gb i radi ko doxa. Sata 2 je takodje mbp, tako da ne koristim punu brzinu, ali je razlika u odnosu na hdd nebo i zemlja.Nemam problema ni sa senzorima ni sa trim funkcijom, kako u lionu tako i u win 7, a stavio sam originalni hdd 500 gb u caddy, umesto super drive.
 
Moj drugar je negde na netu naleteo na prikaz coveka koji j iz svog MBP-a izbacio dvd drive, tu stavio jos jedan ssd, povezao ga sa postojecim ssd-om u stripe mod i MBP mu leti. Kako je odradio ne znam - ali to je prava brzina!
 
Nazad
Vrh Dno