Šta je novo?

Gasi mi se komp prilikom igranja igrica

nele11

Cenjen
Učlanjen(a)
28.05.2011
Poruke
236
Poena
170
Moja oprema  
Mobilni telefon
Mi 9T
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Pozdrav drugari,imam problem sa kompom,gasi se prilikom igranja malo zahtevnijih igrica(Npr.dirt3)mislim da je problem kod napajanja,posto mi se isto desavalo pre par godina kada sam igrao C.O.D...znaci iz cistog mira se ugasi(kao kada neko izvuce utikac iz uticnice)ali me takodje i brine temperatura procesora,da se ne gasi zbog toga?

Uploaded with ImageShack.us
ps:eek:vo je slika odmah nakon gasenja kompa(pre toga sam igrao dirt3)
kada procesor uopste nije zauzet temperatura je od 45-50stepena
komponente racunara:
ploca:jw-rx780x-am2+
procesor:amd athlon 64 x2 5000+ 2,6ghz
ram:2gb ocz ddr2
graficka:ati radeon hd 3800series
napajanje:neko kinesko
ps:procesor sam clockovao na 2,86ghz,da ne pravi problem zbog toga?
klokovan je pocetkom godine,ali tek sada je poceo komp da pravi problem...hladjenje je fabricko...
 
Poslednja izmena:
Malo mi je previše da procesor bude toliko vruć (68°C-84°C). Čak je najveća temperatura bila 95°C. Povećavanje takta procesora za 0,26 MHz mislim da nije toliko ozbiljno da bi bilo problem. Koliko je kompjuter zaprljan prašinom, tj, kad si ga poslednji put usisavao(usisivačem kome se može regulisati snaga usisavanja) -izduvavao(kompresorom kome se može regulisati snaga vazdušne struje)? Prašina zna da napravi problem jer je jako dobar izolator i podigne temperaturu svih komponenti... Da li imaš airflow u kućištu, tj. koliko ventilatora imaš? Kad si menjao termalnu pastu na procesoru? Napajanje ne diže temperaturu. Ako želiš da proveriš napajanje isključi sve što ti ne treba za igranje (sve što imaš viška: drugi HDD, drugi DVD rezač ili ROM, TV kartu itd...) pa probaj. Neimenovani Kinez NIKADA nije dobra opcija (osim cene na prvi pogled). Ako koristiš kompresor zadrži ventilatore pri izduvavanju da ih zbog prevelikog broja obrtaja ne bi oštetio!
 
Meni je veći potencijalni uzrok "neko kinesko" napajanje. Taj CPU i grafika nisu baš štediše.
 
Da li je poceo da ti se gasi sad kad je postalo toplo? Jel imas na kucistu neke ventilatore?
Probaj za pocetak da usisas kuciste i da stavis ventove ako ih vec nemas. Stavljanje venta napred i pozadi ce smanjiti temperaturu,usisavanje takodje.
Meni lici na pregrevanje procesora.
 
ovako,kulere imam na hdd,na grafickoj,na proceosru i naravno napajanju...izduvavao sam prasinu kompresorom pre 3nedelje,menjao pastu pocetkom godine...otkako su pocele malo vece vrucine ovo mi se desava...stranica od kompa mi je skinuta...jednom sam konevertovao film i tada se iskljucio(drzao je procesor par minuta u 100%)..i ja takodje mislim da je problem do pregrevanja procesora...tada je temperatura bila 90 stepeni
 
Kupi kuler za procesor,ocigledno se procesor pregreva.Mada,prvo pozajmi napajanje(samo ne kineza) od nekog i vidi kako ce se komp ponasati.Ako je problem ostao, kupi tx3.
 
Procesor može da se pregreva i ako hladnjak nije pravilno montiran ili ako termalna pasta nije dobro nanešena. Da li si siguran da si to dobro odradio? Ti na kućištu nemaš ni jedan ventilator!? Stranicu kućišta zatvori da ventilator na procesoru ne "vrti" vazduh iz sobe već iz kućišta. Jedan ventilator koji izvlači topao vazduh napolje sa zadnje strane kućišta je neophodni minimum (oboriće temperaturu za jedno 5°C) a još jedan napred da ubacuje svež vazduh je mnogo bolja varijanta (ako postoje tehničke mogućnosti).

EDIT: DA, kupi tower kuler. Za 20-ak evra može se dobar hladnjak naći. Recimo: http://geizhals.at/a586338.html
Moj prijatelj ga ima i fenomenalan je.
 
Poslednja izmena:
Nema ovo veze sa napajanjem. Montiraj ventilator napred i pozadi ako imas mesta. To ti je manje od 1000din za dva venta. I nabavi aftermarket kuler.

Moj drug ima isti proc i uste probleme zbog pregrevanja.
 
Vrati CPU na originalni takt. Proveri da li si dobro montirao hladnjak posle zamene paste. Ako je kućište otvoreno, veće su šanse da napajanje ne može da napoji grafičku i CPU kad pomuzu tokom igranja.
 
u servisu su mi stavljali pastu,tako da mislim da su lepo stavili hladnjak...razmisljao sam o tome da stavim jos par kulera...ovaj prednji treba da uvlaci,a zadnji da izvlaci vazduh?
 
Da ti nije slučajno kućište negde pod prozorom da sunce pada direktno na njega? (u nekim stanovima su imali probleme samo popodne ili samo ujutro - kada kućište sunce obasja)
Ako imaš direktno sunce na kućištu ništa te neće zaštititi od pregrejavanja.
Nekoliko puta do sada mi se desilo da su AMD box hladnjaci koji su godinama radili posao, u nekom trenutku jednostavno prestali da budu dovoljni (ne znam kako da objasnim fenomen) pa se pregrejavanje uspešno rešavalo tek zamenom box hladnjaka.

(ovo je samo dodatak ovom što su pre mene pisali da razmisliš i o tom - najviše gde ti stoji kućište)
 
u sustini i stoji i ne stoji na suncu(stoji pored prozora)ali je prozor na zapadnoj strani,evo npr.sada i nema toliko sunca a temperatura je sledeca


Uploaded with ImageShack.us
 
Pre par dana sam imao isti problem kod druga... 99% je da ti komp nije dovoljno jak za tu igricu nesto povuce jace grafiku, procesor... poveca temperaturu i ugasi komp, probaj isto da update-ujes sve patcheve za windows 7 service pack 1...i onda probaj da igras, ali ako ti gasi samo kod nekih igrica a ne svih onda su previse zahtevne...
 
Jesi li probao da vratis proc na default? I koja je revizija procesora uopste? Skini Linx pa vidi da li ce ugasi komp posle par testa i vidi koje su onda temperature, a mozes da pipnes hladnjak i odredis da li je vreo ili nije. Softversko ocitavanje je nekad sr.... Okaci ss iz cpu-z. Iskreno i ja tipujem na napajanje, mada sve ovo gore sto je navedeno stoji. Box kuler posle nekog vremena kao i da ne hladi, lose namontiran kuler (i to se desava) itd.
 
95 stepeni je PREVISE za procesor (jos kazes da ti je to posle gasenja, znaci da ti je u trenutku gasenja bila veca) i komp ti se gasi zbog velike temperature prilikom igranja igrica. Moguce i da je napajanje doprinosi tome, ali dok ne skines temperaturu malo neces znati. Druge price nema.
Ako ti je stavljao neko u servisu pastu i cooler ne mora da znaci da su ti stavili kvalitetnu pastu kao i da su je lepo naneli na proc, tako da odnesi komp kod nekog strucnijeg dok ga nisi spalio na ovim vrucinama :) Da si u bgu mogao bih ti ja ili neko drugi sa bencha to srediti.
Ne shvatam samo zasto se ljudi kockaju sa slabim napajanjima....
 
Ja sam imao problem sa napajanjem na to sam prilikom kupovine najmanje obracao paznju. Na kraju sam morao da kupim kvalitetno i jako napajanje, jer nisam mogao da igram igrice, osim minesweeper i solitare :)
 
Druze moras da pljunes kes za napajanje neko 550+ i to da nije kung fu u pitanju. Dakle 3500+ dinara, zamennis hladnjak i ventilator na procesoru i kupis neku pastu valjanu. Necu da ti kudim servis al mozda su stavili malo paste i slabih performansi. To ti je jos 2000+ din hladnjak sa ventom i 700 din za pastu neki cooler master za 3x koristenje.
Dakle u startu si kratak oko 6000 dinara.
Ako ti se ne daje kes savataj nekog dobrodusnoh ortaka koji ima jacu makinu pa je rasparcaj i testiraj.
 
hvala na pomoci,cim bude neki priliv kesa kupicu napajanje i bolji hladnjak i ventilator
 
imamo vrlo slicne masine- proc 5200+,graf 3850,ali je moje napajanje antec bp500w i 2Gb ddr2 800mhz,s tim da ja nikad ne klokujem nista.doduse stavio sam bolje hladjenje na procesoru samo zato sto mi je drug porodao jeftino ali i ranije sa originalnim imao sam dosta manje temp. od tebe oko 30-40 stepeni.Sve u svemu ima tu mnogo faktora od sobne temp do mesta gde stoji komp,pa provetravanje kucista,raspored kablova zato nam se svima cak i ako bi imali 100 posto iste komponente uvek razlikuje temp.
moj savet je da ne overklokujes i da poslusas ostale bar sto se tice kupovine 1-2 nova kulera
 
Nazad
Vrh Dno