Šta je novo?

Ploca ili Procesor?!

Andragon

Slavan
Učlanjen(a)
30.09.2005
Poruke
715
Poena
320
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel i5 13500 + IS-55
Matična ploča
Asus ROG B760-I
RAM
Crucial Pro DDR5 2 x 16 GB DDR5
GPU
ASRock Radeon RX 6700 XT Challenger
Storage
Lexar NM790 1TB + Lexar NM790 2TB + WD Purple 4TB
PSU
Cooler Master MWE 650W
Kućište
Sharkoon QB ONE
Laptop
Macbook Pro M1 Pro + Macbook Pro 2015
Mobilni telefon
Samsung S20+ 12GB 256GB
Pristup internetu
  1. Optički internet
Drugar zaboravio da iskljuci PC iz struje za vreme grmljavine.Crklo napajanje,koje smo zamenili,medjutim racunar se sad pokrece (vrte svi ventovi),ali mu non stop sija HDD dioda i nema POST ekrana. Probao sam resetovanje BIOS-a i sve ostale fore,pomaka nema. Ploca je MSI P43NEo a procesor E7200 C2D. E sad na svoju ruku sam narucio drugu plocu, mada sam imao iskustva sa Athlon XP,kada procesor crkne,okrecu se ventovi,i sija red led.

Da li je moguce da sam pogresio u konstataciji i da li je moguce da od grmljavine strada napajanje i procesor (ostale komponente su citave)?!

Konfiguracija je kupljena oktobra 2008 godine na foru firma sklapa konfiguraciju i daje 2 godine garancije (nalepnica sa strane). Kako da reklamiram procesor (ako je on u pitanju) posto znam da intel daje 3 godine garancije a neam kutiju od istog?! (to prodavnica nije ni dala)

Drugari molim za savet :S:
 
Pa moguce je sve, samo si trebao nrp da probas da izvadis memoriju iz ploce i startujes ako ne pisti i ne daje znakove zivota onda je ploca 90% , a procesor jedino da testiras na nekoj drugoj ploci nikako drugacije. A sto se tice garancije to mozda da odes do te prodavnice da pitas njih sta kako . Valjda sam ti malo pomogao. Pozdrav!!
 
Mislim da garancija ne uklucuje kvarove nastale od grmaljavine, odnosno udara groma. E sad, dal serviser moze sa 100% sigurnoscu da utvridi od cega je kvar nastao, odgovorice ti neko sa vise znanja i iskustva.

Sa telefona poslato
 
Hvala druze!
Izvadim i memoriju i procesor i nishta. Ploca se ukljuci i opet sija taj crveni led. E sad to je opet diskutabilno,jer ploca bez procesora,koliko ja znam,ne moze da se pokrene?!
Moze da se pokrene ali nema Beep tonova jel tako?!

@marinko98

Dobro necu ja sad otici u prodavnicu i reci :"Ubio ga grom" :d
 
Poslednja izmena:
Ploča obično pišti kad joj fali CPU. Ako ta ne pišti, biće da je podlegla gromu.
 
Druze ploca otisla 95 %,a probaj grafiku i hard na drugoj masini.
Desavalo se po komsiluku da grom sprzi graficku i hard :)
javi sta se desava
 
Ploča obično pišti kad joj fali CPU. Ako ta ne pišti, biće da je podlegla gromu.

proslo mi je mnogo ploca kroz ruke....jedino je nekakav epox pistao sa neispravnim procesorom, a bez ikakvog je cutao.i nekakva stara azza je pricala nesto sa neodgovarajucim procom,a bez je takodje cutala.ploca bez procesora obicno cuti i ne pali lampu od hdd.pokusati plocu sa procesorom,bez memorije.ako kuka,ima nade
 
Da crkne procesor od udara a da ploča ostane čitava je nemoguće.
 
Definitivno ne ulazi u garanciju ako je kvar nastao usled grmljavine. To sam pročitao na hiljadu garancija nekih tehničkih uređaja.
Mislim da garancija ne uklucuje kvarove nastale od grmaljavine, odnosno udara groma. E sad, dal serviser moze sa 100% sigurnoscu da utvridi od cega je kvar nastao, odgovorice ti neko sa vise znanja i iskustva.

Sa telefona poslato
 
Mislim da ako krene jedno, da crkava sve komplet. Peglač napona ili Peglač i UPS će rešiti sledeći put problem. Jeste malo skuplje, ali bar će u najgorem slučaju izgoreti samo osigurač peglača. Čitao sam na forumima i više njih je to potvrdilo.
 
Ev da se javim na kraju... crkla ploca (i napajanje) ,stigla druga,sve ostale komponente zive :)



E sad me interesuje sta ustvari crkava na ploci ( da li probijaju samo kondezatori) i da li moze ploca kako da se reparira?
 
Batali reparaciju, neverovatno su male sanse da uspes da je popravis, ionako nevredi vise od 20e u ispravnom stanju...
 
Nazad
Vrh Dno